Sari la conținut

Accident Bucuresti 04.06.2010 - Prelungirea Ghencea. URGENT!


jordy
 Share

Postări Recomandate

Un accident pe prelungirea ghencea, in zona complex primavara, numar motor b 27 fzr. Motorul a ramas singur acolo. Deocamdata este o tipa motociclista acolo, dar a zis ca nu poate sta mult. Cine il cu cunoaste pe motorist sa se duca acolo si sa stea la motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un accident pe prelungirea ghencea, in zona complex primavara, numar motor b 27 fzr. Motorul a ramas singur acolo. Deocamdata este o tipa motociclista acolo, dar a zis ca nu poate sta mult. Cine il cu cunoaste pe motorist sa se duca acolo si sa stea la motor.

 

 

Motociclistul a patit ceva..sper sa nu se fi intamplat nimic grav..ii tin pumnii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul a patit ceva..sper sa nu se fi intamplat nimic grav..ii tin pumnii!

nu stiu nimic despre motociclist. nu am vazut accidentul si nici nu am aflat detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am oprit acolo. Motorul este la spalatoria din fata Grup4 Securicor (la 10 m de locul accidentului). Politia a venit, a facut masuratorile si s-a dus dupa ei la spital. Motorul a fost mutat la spalatorie impreuna cu politia.

Motociclistul parea ok, au spus martorii, doar schipata. Prietena lui am inteles ca avea probleme mai mari la un picior. Au plecat la spital im ambulante amandoi.

Am plecat dupa ce motorul a fost mutat.

Doua scarite si un crash pad sunt la mine - nu am vrut sa le las, ca dispareau mai usor.

Editat de Ioana Suzuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din auzite am inteles ca e vb de un Thundercat si ca a intrat in intersectie la culoarea verde a semaforului, agresorul este o shoferitza care a intrat pe culoarea roshie ... in rest am auzit ca tipu e ok.

 

acu in BUC sa nu credeti ca daca intrati pe verde in intersectie aveti prioritate... aia e numa pt fraieri ... ppffff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din auzite am inteles ca e vb de un Thundercat si ca a intrat in intersectie la culoarea verde a semaforului, agresorul este o shoferitza care a intrat pe culoarea roshie ... in rest am auzit ca tipu e ok.

 

acu in BUC sa nu credeti ca daca intrati pe verde in intersectie aveti prioritate... aia e numa pt fraieri ... ppffff

cunosc, sa ci eu am patit la fel in noiembrie

pina la urma a ajuns cineva lamotor?

Editat de jordy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa trec pe la pranz pe acolo, sa vad daca motorul a fost luat.

Nu s-a pus problema de semafor, acolo nu e nicio intersectie. Din cate am auzit:

 

- era sir de masini, inspre Domnesti

- o masina a semnalizat, din coloana, sa faca stanga (sa parcheze pe marginea drumului)

- motorul se strecura printre masini si nu s-a prins de ce se intampla in fata, el fiind in spatele masinii

- motorul a lovit masina care semnaliza stanga

- motorul a mai lovit masina care venea regulamentar din sens invers

- motorul a ajuns la orizontala

 

Nu stiu cata viteza era, fiind de obicei aglomeratie in zona, la ora respectiva.

 

Capul de creta de la politia zonala era un nene fara multa scoala si evident incantat de importanta evenimentului si ca EL era acolo. M-a auzit vorbind la telefon, intreband daca il stie cineva si rugand sa se posteze pe forum, poate vede vreun prieten de-a motociclistului si vine sa ia fierul, si trage o exprimare: 'nu mai spuneti de forum!'. Eu: 'de ce, stimate domn?'. El, nefiind obisnuit cu o adresare mai politicoasa decat 'nea', banui, ridica tonul 'niciun stimate domn! Sa nu puneti, ca daca vine altcineva sa il ia?' Incerc sa ii spun ca se ridica in baza unui act de identitae cu politia acolo dar... eh.

 

Atitudinea fu contagioasa, inspirand un bagator de seama de pe langa motor sa acuze (savurand propriul rationament): 'Cum adica spuneti ca nu il cunoasteti? Cine opreste la un accident fara sa il cunoasca?'. Incerc sa luminez manelarul: 'Pai daca il cunosteam, mai sunam atatia oameni sa intreb daca il stie cineva?' Niciun rezultat: 'ei da, haideti doamna, ca il stiti'. Of, viata mea, ca traim in Romania.

 

In schimb, politia rutiera a fost foarte ok. A lasat sa se mute motorul - a mai oprit un motociclist cu un BMW - la spalatorie si a vorbit acolo de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce cretini garcea astia... :what:

nu neaparat...politistul nu statea acolo toata ziua si urma sa termine masuratorile si pleca. s-a temut sa nu se gaseasca vreun hot pe forum aici si sa salte mobra dupa ce pleca el. pana se miscau cei din anturajul victimei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Motociclistul este ok, cateva zgarieturi plus sperietura de rigoare, motocicleta este si ea safe acasa.

 

Nu era nici un semafor in zona, motocicleta este o Yamaha FZR600.

 

Daca cineva a fost martor la accident il rog sa ma contacteze.

 

Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

In primul rand multe multumiri celor care ati avut grija de motorul meu sa nu dispara, l-ati ridicat si dus in fata spalatoriei. Acum sta cumintel asteptand sa fie reparat (dupa finalizarea cercetarilor, sper pe rca-ul vinovatului). Merci ktmbull ca m-ai instiintat de topic.

 

Despre producerea accidentului:

@ioidrace sigur te referi la un alt accident, eu n-am decat Fazerul b-27-fzr.

 

@Ioana Suzuki iti spun ca informatiile pe care le-ai aflat sunt eronate. Citindu-le imi dau seama ca sunt filtrate din declaratia soferului care are versiunea lui (mincinoasa).

 

Un motociclist cu care am discutat la locul accidentului (care din pacate n-a vazut nimic) mi-a spus ca imediat dupa producerea lui un conducator auto s-a dat jos din masina (posibil un Clio negru) si a venit la mine spunandu-mi ca a vazut tot ce s-a intamplat si e dispus sa fie martor in cazul in care doresc acest lucru. In nebuloasa pe care o aveam in cap atunci am zis sa nu complic omul inutil si am refuzat, fara sa ma gandesc cat de important mi-ar putea fi un martor REAL in conditiile in care declaratiile nu coincid (era sa fac prostia de a nu dori sa merg nici la spital pt. ingrijiri).

 

Ma gandesc ca cineva (automobilist/motociclist, nu conteaza) poate a facut o poza/ a filmat cu telefonul in trecere pe acolo si eventual se vede in captura numarul placutei de inmatriculare a celui care a coborat din masina oferindu-se martor.

 

Ii rog mult pe cei care ma pot ajuta fie si cu cea mai mica informatie despre acest accident sa nu ezite s-o faca, aici prin mesaj privat sau la e-mail mateimarcusanu@yahoo.com .

Editat de bullzeye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

 

Pentru ca si eu am trecut prin asa ceva, as vrea sa scriu cateva randuri despre cum se actioneaza in cazul unui accident de circulatie ( multi useri citesc topicul de accidente, asa poate data viitoare, doamne pazeste, stiu cum sa actioneze). In primul rand, incercati sa faceti niste poze din mai multe unghiuri ale autovehicolelor/motocicletelor implicate in accident, cu un telefon, camera foto, etc inainte ca sa fie miscate. Daca nu aveti cu voi asa ceva, rugati un martor sa faca pozele, si nu uitati sa ii luati numarul de telefon. Martorii sunt foarte importanti, luati numerele lor/lui de telefon, o sa va fie de folos. Nu refuzati ambulanta, pe moment nu simititi nimic din cauza andrenalinei, dar anumite probleme pot aparea chiar si a doua zi (+ ca asigurarea va plateste ingrijirea medicala/ zilele medicale). Explicati politistului care constata accidentul cat mai clar cum s-a intamplat accidentul, impartiali, fara sa incercati sa stabiliti din vina cui s-a intamplat.

Bineinteles ca toate cele de mai sus se aplica in cazul unui accident mai putin grav, in care motociclictul e constient si nu este ranit grav ... altfel, rugati-va sa faca cineva in locul vostru toate cele de mai sus.

O ultima chestie, importanta, orice motociclist ar trebui sa poarte in portofel un biletel/plastic/bilet de vizita, ce vreti voi, in care sa scrie : Grupa sanguina (FFF important, la spital se pierd minute pretioase pana se afla grupa voastra sanguina), numar de telefon de urgenta (sotie, prieten, mama, etc) de anuntat in caz de .. doamne feri, si eventualele alergii/intolerante la medicamente pe care stiti ca le aveti.

In speranta ca v-am fost de ajutor si nu v-am speriat prea tare, va urez asfalt uscat si fara accidente !

 

P.S. Motociclistii se impart in 2 categorii : cei care au cazut, si cei care o sa cada (e veche, stiu) DAR orice cazatura iti arata care sunt limitele tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare ! Eu sunt cel cu Bmw-ul care am oprit acolo si ti-am dus motorul in spalatorie insa nu imi aduc aminte sa fi vazut pe acolo un Clio. Ar fi o treaba daca ai gasi pe paznicul de la G4S care era de servici deoarece el sta acolo in virful gardului si sigur a vazut totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grupa sanguina (FFF important, la spital se pierd minute pretioase pana se afla grupa voastra sanguina)

 

Socul hipovolemic se echilibreaza in urgenta cu solutii cristaloide :D ..oricum daca se decide transfuzia de sange, asta in cazul unei interventii chirurgicale rapide se reface grupa sanguina indiferent ca o aveti facuta sau nu.Chiar si pe timpuri demult apuse, cand trebuia sa ai grupa trecuta in buletin, tot se facea verificarea rapida- nimeni nu risca o hemoliza ce duce rapid la deces.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare ! Eu sunt cel cu Bmw-ul care am oprit acolo si ti-am dus motorul in spalatorie insa nu imi aduc aminte sa fi vazut pe acolo un Clio. Ar fi o treaba daca ai gasi pe paznicul de la G4S care era de servici deoarece el sta acolo in virful gardului si sigur a vazut totul.

 

 

Salut $I$U,

 

In primul rand merci mult de tot ca mi-ai ridicat motorul si mi l-ai dus la spalatorie. Am venit seara dupa ce-am iesit din spital impreuna cu un prieten si l-am luat.

 

Am discutat cu cei de la G4S. Exista un gardian acolo sus care cica a vazut totul, dar din pacate n-am reusit inca sa dau de el. Colegii lui nu vor sa-mi dea numarul lui de telefon. E un fel de inchisoare federala chestia aia acolo.

 

Pe de alta parte, cei de la Politie mi-au spus ca au facut o adresa oficiala catre G4S, prin care le solicita inregistrarea video (aia au camere in toate directiile, una dintre ele fiind atintita chiar in directia in care s-a produs evenimentul). Deci astept si eu cu nerabdare inregistrarea, sper sa confirme declaratia mea in totalitate si sa o infirme pe cea a mincinosului de sofer care dupa ce a facut ce-a facut n-are nici macar bunul simt sa-si recunoasca vina. In schimb umbla cu fofarlica pe la Politie, isi cauta prietenii pe acolo, incearca s-o masluiasca.

 

Chiar nu stiu cum mai merg/stau lucrurile prin Politie, dar sper ca au trecut vremurile cand se muta zebra in caz de necesitate, sau alte matrapazlacuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu stiu cum mai merg/stau lucrurile prin Politie, dar sper ca au trecut vremurile cand se muta zebra in caz de necesitate, sau alte matrapazlacuri.

 

Sperantele tale denota multa naivitate, mai ales pe criza asta. Sfatul meu e sa te asiguri ca pila ta e mai mare, ca altfel ai toate sansele (daca el cauta pile) sa se solutioneze in defavoarea ta.

Editat de son_of_god
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...