Sari la conținut

Accident grav 12.06.2010 Lunca Corbului [ARGES]


c3h2o
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum am revenit de la spital...Situatia sa este in continuare destul de grava insa stabila...Mai multe vom afla maine cand se trezeste ...inca este in coma indusa de cantitatile(prea mari) de calmante folosite de cei din Slatina pentru transport...pentru a afla in ce stare este coloana si ce interventii chirurgicale vor fi facute...Doresc sa le multumesc tuturor celor care au donat si s-au mobilizat atat de repede pentru a-l ajuta pe Cornel...Sper sa revenim cu vesti mai bune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

Pentru cei care vor sa il ajute pe acest tanar, maine la ora 07:15 - 07.20 ne veti gasi aici Suntem un grup de 15-20 de persoane care vor pleca spre centrul de donare.

Pentru eventuale nelamuriri va stau la dispozitie 0724.49.44.42 Alex

Pentru cei care nu pot sa ajunga maine la aceasta ora matinala si au cum sa ajunga sa doneze pana in ora 10 - 10:30 vreau sa aveti in vedere urmatoarele detalii:

Numele: Tudorica Cornel

Spital: Spitalul Municipal

Sectie: Terapie intensiva

 

Dupa donare este necesar sa luati pe baza carnetului de donator de la secretariat o adeverinta prin care se va face dovada la spital ca X numar de persoane au donat X cantitate de sange. Aceasta adeverinta se va duce de catre mine sau de catre apropiatii pacientului la spital. Tot de acolo se poate cere pentru cine are nevoie de "scutire" pentru locul de munca. In ziua in care o persoana doneaza sange are liber din lege. Pentru cei care vor dona maine va stau la dispozitie la numarul de telefon de mai sus

Rugamintea mea este ca in dimineata de maine sa:

NU se bea cafea sau produse ce contin cofeina (cola, energizante...etc)

NU se consume bauturi alcolice sau substante stupefiante cu cel putin 24 de ore inainte

NU se manance excesiv, o gustare usoara nu cred ca face rau nimanui

NU se fumeze inainte

Alte detalii:

NU conteaza ce grupa de sange aveti

restul veti afla la fata locului.

 

Este nevoie de mult sange, Cornel va avea in cursul acestei saptamani inca minim 2 interventii chirurgicale

In cursul zilei de maine voi reveni cu detalii referitoare la starea lui.

Va multumesc in numele familiei pentru sprijnul acordat!

O seara cat mai placuta

 

merg maine sa donez la centrul din Dr felix.

 

Mai vine cineva?

Da, maine vor mai dona sange pentru Tudorica Cornel inca un grup de 15-20 persoane. Te asteptam!

 

Am fost azi pe la 11. Au zis ca este canicula si nu mai recolteaza si ca deja fusesera 45 de donatori pentru acelasi pacient. Chiar daca le-am zis ca am venit cu masina cu AC au zis ca e mai bine sa vin in alta zi. Cica ora 7.30 - 8 pentru donare. Programul nu-mi permite. Am pus informatiile pentru cei care pot sa ajunga asa dimineata. Doamne ajuta!

Ora ideala pentru donare este intre 07:30 si maxim 10:30 din cauza caniculei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU se bea cafea sau produse ce contin cofeina (cola, energizante...etc)

 

Din contra, pentru cei care au tensiunea mica, chiar e recomandat sa bea cafea sau bauturi care contin cofeina (la institutul de hematologie mi s-a spus ca nu se recolteaza sange celor care au tensiunea sub 11 asa ca ar fi bine ca aceste persoane sa bea cafea sau cola dimineata; luna trecuta cand am donat sange, aveam tensiunea 9/6, medicii de acolo m-au trimis sa beau cola sau cafea si mi-au zis sa revin dupa 20 de min, timp in care tensiunea mea a ajuns la valoarea la care era permis sa mi se recolteze sange)

 

Imi pare rau ca nu pot dona acum pentru Cornel, mai ales ca imi este si coleg. :ok:

Editat de Lascarica.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da se face si o cheta ! M-ai sunt in schimb si de vanzare anumite produse care sunt a lui cornel si vrem sa le dam pentru ca are nevoie de bani pt medicamente ! O sa revin cu un cont pentru donatii

si cine are nevoie de cauciucuri si vrea sa faca si un bine in acelasi timp sa ma sune am 4 bucati 180 foarte bune , 6 bucati de fata aproape noi si mai exzista si o pereche pe 160 , preturile sunt la 300 setu sau 200 ron spate 100 ron fata

0727020537

Editat de OveR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

de cand sunt activ pe forum, este primul topic de la accidente unde nu este hulit motociclistul si e tot primul topic unde toti sunt cu intentia de al ajuta.

 

multa sanatate cornele si dumnezeu sa te aiba in paza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tudorica mi-a fost coleg de generala, si am aflat azi de accidentul sau dintr-un email trimis de o alta fosta colega.

 

Informatii se gasesc si aici:

 

http://sindicat-rtr.blogspot.com/2010/06/s...l-tudorica.html

 

Am vorbit cu unul din colegii lui si inteleg ca marti se organizeaza o noua campanie de donare de sange printr-o unitate mobila de recoltare. Iata mai jos si detaliile pe care le-am primit pe mail ulterior discutiei:

 

Donatii de sange pentru colegul nostru la North Gate

 

 

 

Asa cum va anuntam si la inceputul acestei saptamani, colegul nostru Cornel Tudorica, de 28 ani, de la DICAP a suferit un grav accident de motocicleta.

 

Vrem in primul rand sa multumim tuturor celor care au dat deja dovada de solidaritate : peste 80 de persoane s-au prezentat la Institutul de Hematologie si au donat sange pentru Cornel.

 

Din pacate, aceste donatii nu sunt inca suficiente, starea lui fiind in continuare foarte grava. Din donatiile facute pentru Cornel, exista rezerve de sange doar pana la sfarsitul saptamanii.

 

 

 

De aceea, facem din nou apel la solidaritatea colegilor sai, pentru a-i da o sansa. Astfel, o unitate mobila de recoltare de sange va fi prezenta la sediul RTR North Gate, cel mai probabil marti, 22 iunie. Pentru ca aceasta unitate sa se deplaseze la NG, este nevoie de confirmarea a cel putin 60 de donatori. De aceea, va rugam sa transmiteti acest mail catre toti colegii vostri, pentru a construi o lista cu cei care doresc sa il ajute pe Cornel.

 

Sindicatul RTR va centraliza apoi toate listele, de aceea va rugam sa le transmiteti direct la adresa ana-maria [.] porojnicu [@] renault [.] com pana vineri, ora 16:00.

 

 

 

Va reamintim ca este nevoie in principal de sange 0-I pozitiv, dar si de alte grupe sanguine, intrucat puteti cere sa se faca schimb cu 0-I pozitiv pentru colegul nostru. Pana la sosirea unitatii mobile, se poate dona in continuare la Institutul de Hematologie (harta in attach), unde trebuie mentionat numele persoanei pentru care se doneaza sange.

 

 

 

Haideti sa fim in continuare solidari cu colegul nostru si impreuna sa il ajutam sa treaca peste aceasta situatie grea!

 

 

 

Va multumim!

 

Editat de CostinT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sediul north gate se afla pe sos pipera tunari nr 2 pe langa porsche romania pt cine nu poate sa ajunga la centrul de donare dintr un motiv sau altul.dureaza jumatate d ora deci puteti veni si in pauza de masa daca nu vreti sa va luati liber(drept la care puteti apela prin lege)nu conteaza absolut deloc grupa ci doar adeverinta p care o primiti pe baza carnetului de donator.ambele se elibereaza pe loc dar adeverinta treb sa ajunga la spital intr un fel sau altul.daca nu aveti cui sa dati adeverinta sa o duca la spitalul municipal va stau la dispozitie si o duc eu.pt intrebari sau orice altceva nr meu este 0724305759.nu dati tel decat daca aveti nevoie de info legat de donare sau pt adeverinta,in ceea ce priveste starea updatez aici.prima veste buna dupa o sapt este ca situatia este critica dar s a trezit din coma si a trecut cu bine de prima operatie...si prezinta o usoara ameliorare dar oricand pot aparea complicatii.sa ne rugam sa lupte cum a facut o pana acum si sa facem tot ce putem sa il ajutam in coppinuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform unui anunt al sindicatului RTR dat in aceasta dupa-amiaza, ziua in care centrul mobil de recoltare va veni la sediul RTR s-a mutat pentru miercuri, 23 iunie, incepand cu ora 08.00 dimineata. Este posibil sa vina si in ziua de vineri, 25 iunie, din cauza numarului mare de donatori inscrisi pe listele sindicatului, insa acest lucru va fi anuntat la o data ulterioara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.......foarte nasol ...i-mi pare rau de el, am aflat ca acum 30 de min. a murit.

A fost la mine cu o saptamina inainte de accident si .....am avut discuti si cu el si cu prieteni dei lui despre cursele pe strada in care am subliniat pericolele mersului sportiv pe strada .....

A luat de la mine cauciucuri Moi (care nu aluneca usor!!! ) dar i-am atras atentia ca asta nu inseamna ca nu aluneca din mai multe motive.

Este adevarat ca nu a cazut cu cau Moi ci cu cau tari tot cu R1 dar nu al lui...ne inportant asta ...inportant este ca cursele pe strada pot aduce necazuri...... !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa te odihneasca in pace Cornele...Nu te vom uita niciodata...Azi implinise 29 de ani...Sfaturile sunt de prisos...dar incercati sa invatati din ce a patit el...RIP Tudorica Cornel, un prieten adevarat, un om extraordinar si un suflet bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfff.. chiar am urmarit cu interes topicul acesta, si de fiecare data cand vedeam mesaj nou in el, imi doream sa nu fie vreun mesaj in care sa se anunte asa ceva... imi doream sa fie un mesaj in care sa se confirme faptul ca e bine, ca si-a revenit. Pacat! Dumnezeu sa-l odihneasca! :laugh: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda..idem..urmaream topicul, pt ca aveam si 2 prieteni colegi cu el la RTR..nu ma asteptam sa se anunte asa ceva, mai ales ca intr-un post se spunea ca iesise din coma ;) Pacat.. Dumnezeu sa te odihneasca acolo sus! :laugh: :D

Editat de whiz-kid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare nespus de rau de cele auzite. Sa se odihneasca in pace! De acum nu cred ca voi mai merge pe virajul acela ptr ca s-au intamplat prea multe. Voi ramane marcat de acest accident. Pacat de lupta pierduta.... :laugh:

Editat de Bogdis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...