Sari la conținut

Scootere pe munte ,Transfagarasan


stelicr
 Share

Postări Recomandate

SALUT

AM O INTREBARE POT URCA SCOOTERELE PE MUNTE???? Adica pe drumuri asfaltate POT FI FOLOSITE PENTRU DRUMURI LUNGI PRIN TARA ????????????

Ma refer mai mult la scooterele mari incepand cu 125 cm dar ar fi interesant de vazut daca cineva a reusit si cu un scooter mai mic

Am deschis acest topic pentru ca am un honda phanteon de 125cm in 2 timpi racit cu apa care merge foarte bine

Cand AM FOST LA SEMENIC am avut surpriza nu am putut sa urc

Motorul gemea si nu se mai tura Am observat ca daca ai un pic viteza ,demaraj este mai bine dar odata ce ai ajuns la viteza mica din cauza serpentinelor matorul incepe sa nu se mai accelereze si scooterul se opreste

Pe drum plat si relativ plat merge pana la 110 am ajuns chiar si la 130 km/h

 

Intentionez sa gasesc si sa remediez problema si sa merg cu el pe Transfagarasan daca pe scooter se poate

Daca cineva a avut aceasta problema inainte cum a rezolvat-o?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cu un scuter 2T e mai greu, nu prea au cuplu... oricum nu prea e recomandat sa mergi cu un scuter pe serpentine, il omori, doar ceva peste 125-150cc, dar sa nu te oprest in panta. E mai bun ceva cu trepte de viteza, urci orice panta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am urcat cu un scuter de 49cc(modificat) la cota 1500 la sinaia de n-ori.Am mers Bucuresti-Brasov retur plus cat m-am mai plimbat prin oras....peste 400km intr-o si cu varf de viteza atins de 110km/h iar scuterul nu s-a supra incalzit si nici nu a avut cea mai mica problema mecanica....doar eu eream rupt de oboseala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu iti merge bine variatorul.

nu e problema tipul motorului, transmisia ar trebui sa aiba grija de cuplul la roata

Salut

Multam la toata lumea de raspunsuri

Nu am desfacut nici o data un variator Stiti vreo adresa de net sau ceva cu informatii despre variatoare si cum se repara????????? Din carburator nu cred ca este problema ,pe plat am reusit sa ating 130 km /h deci matorul merge bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

du-te la o vulcanizare sa-ti scoata piulita de la variator. apoi vezi bilele sa nu fie tocite si le schimbi. vezi si cureaua sa nu fie mancata...daca ai mizerie multa negreala inauntru se duce ambreiajul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am urcat cu un scuter de 49cc(modificat) la cota 1500 la sinaia de n-ori.Am mers Bucuresti-Brasov retur plus cat m-am mai plimbat prin oras....peste 400km intr-o si cu varf de viteza atins de 110km/h iar scuterul nu s-a supra incalzit si nici nu a avut cea mai mica problema mecanica....doar eu eream rupt de oboseala

 

Scuter de 49cc sa prinda 110 km/h :10: :D poate sa fie extra modificat si tot nu prinde atat...

La F15 aveai parca set de 70cc..... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuter de 49cc sa prinda 110 km/h :) ;) poate sa fie extra modificat si tot nu prinde atat...

La F15 aveai parca set de 70cc..... :P

Doamne,pe tine te caracterizeaza o mare inteligenta.Ce am scris in paranteza dupa 49cc ai reusit sa citesti?.Un scuter cu kit de 70cc si care urca la aprox 10-12k(ture) la ce top speed crezi tu ca ajunge?

 

Mai bine incearca sa te abtii sa nu faci OFF TOPIC pe topicurile de aici incercand sa ma musti pe mine de fund

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne,pe tine te caracterizeaza o mare inteligenta.Ce am scris in paranteza dupa 49cc ai reusit sa citesti?.Un scuter cu kit de 70cc si care urca la aprox 10-12k(ture) la ce top speed crezi tu ca ajunge?

 

Mai bine incearca sa te abtii sa nu faci OFF TOPIC pe topicurile de aici incercand sa ma musti pe mine de fund

 

Pe pista de incercari a oricariu producator de scootere, se face proba la 120-130 kmh. Si ma refer la scooterele de 50 cc. Daca nu crezi, cauta pe net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe pista de incercari a oricariu producator de scootere, se face proba la 120-130 kmh. Si ma refer la scooterele de 50 cc. Daca nu crezi, cauta pe net.

OK si ce ai vrut sa imi spui cu asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe pista de incercari a oricariu producator de scootere, se face proba la 120-130 kmh. Si ma refer la scooterele de 50 cc. Daca nu crezi, cauta pe net.

unde frate pe net? scutere de 50 sa duca la 120-130 la ora? IMPOSIBIL!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aproape 120..malaguti fifty de 49 model cu 4 viteze

 

Prinde chestia aia 120 km cand sunt eu popa, poate dupa bordul ei, dar real nici 90 nu are :)

 

Inteleg ca sunteti tineri, dar nu orice zboara se mananca :)

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prinde chestia aia 120 km cand sunt eu popa, poate dupa bordul ei, dar real nici 90 nu are :)

 

Inteleg ca sunteti tineri, dar nu orice zboara se mananca :)

Sa intelegem ca tu ai vreo mare mobra de te lauzi atat?

Mai acu vreo luna tipai ca nu iti mai ajunge harbul ala nici la 80...mai are si 100cc,eu unu muream de rusine,daramite sa mai si spun.Cand ai tupeul sa faci o liniuta cu mine(cu scuterul nu cu motorul)sa mirosi ceva fum de la un scuter de 70cc 2t ..si sa vezi demaraj ce tu nu o sa ai niciodata la ciudatenia aia de 100cc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa intelegem ca tu ai vreo mare mobra de te lauzi atat?

Mai acu vreo luna tipai ca nu iti mai ajunge harbul ala nici la 80...mai are si 100cc,eu unu muream de rusine,daramite sa mai si spun.Cand ai tupeul sa faci o liniuta cu mine(cu scuterul nu cu motorul)sa mirosi ceva fum de la un scuter de 70cc 2t ..si sa vezi demaraj ce tu nu o sa ai niciodata la ciudatenia aia de 100cc

 

Vai de tine, mie mila ca te fac de rusine :D

Al meu prinde 100-110 km/h, nu e real, real cam 90-100 are eroare de 8 km.

Si nu uita, al meu e 4T. Si demaraj... nu mai zic, am destul cat vreau...

 

Si in primul rand cat consuma al tau, 5-10% :) eu cu cat consumi tu, eu fac de 3 ori distanta care o faci tu si cam aceasi viteza, tu nu o sa poti merge constant cu 110 + pauze, eu pot cu 90-95 si fara prea multe pauze, e 4T :wacko:

 

Si gata ca nu am chef sa explic acum.. ca oricum nu intelegi, o fi al tau mai bun asta e, las de la mine, nu am chef de scris, am o mana cam palita de la accidentul de duminica.... numai tu cazi.. si eu mai cad, ne asemanam :P

 

PS Ce as vrea sa ne cunoastem live, ce "prieteni" vom fii :) (numa refer la bataie fizica)

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vai de tine, mie mila ca te fac de rusine :P

Al meu prinde 100-110 km/h, nu e real, real cam 90-100 are eroare de 8 km.

Si nu uita, al meu e 4T. Si demaraj... nu mai zic, am destul cat vreau...

 

Si in primul rand cat consuma al tau, 5-10% ;) eu cu cat consumi tu, eu fac de 3 ori distanta care o faci tu si cam aceasi viteza, tu nu o sa poti merge constant cu 110 + pauze, eu pot cu 90-95 si fara prea multe pauze, e 4T :D

 

Si gata ca nu am chef sa explic acum.. ca oricum nu intelegi, o fi al tau mai bun asta e, las de la mine, nu am chef de scris, am o mana cam palita de la accidentul de duminica.... numai tu cazi.. si eu mai cad, ne asemanam :blbl:

 

PS Ce as vrea sa ne cunoastem live, ce "prieteni" vom fii ;) (numa refer la bataie fizica)

Fugi calare ca habar n-ai ce-i cu tine,te face minarelli de 70cc fonta de nu stii cate urechi ai,eu am f12 cu set de 70cc de fonta(racire pe lichid),transmisia modificata destul de putin,carb de 21,cutie de viteze malossi si o teava racing hand made(prin hand made,nu ma refer la modelul"handmade" de la leovince)si ca sa vezi,imi merge 110,dupa bordul unui audi a4.(sa mai zic ca transmisia e configurata pt demaraj?).Si ca veni vorba de consum,cat crezi ca imi consuma?4% blana si 3% mers chill pana la 80km/h.Deci sandu te face lejer cu f15-le lui;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sunteti off topic...

Revenind... am fost astazi cu mai multi scuteristi la cota 1400, la Sinaia, eu avand un chinezesc neumblat la el...are 2800 de km si am urcat cu el fara probleme, insa nu cu mai mult de 30/h pe acele serpentine...oricum, m-am tinut bine dupa toti ceilalti... )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterul meu a urcat la cota 1400 de n-ori,a mers peste 400km intr-o zi fara oprire(doar cateva minute cand imi erea sete)dar cu opriri in benzinarie pentru alimentare....de bulgaria nu mai zic nimic

Asa ca un scuter ata timp cat e 100% functional poate parcurge distante foarte mari fara nici cea mai mica problema tehnica,singurele minusuri sunt,viteza mica de deplasare si faptul ca nu e confortabil daca parcurgi distante mari....peste 350km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

jucaria mea e mai frumoasa ca jucaria ta....si fuge mai tare!...

 

 

Cati ani aveti?

 

 

sandu07...pe tine te stiu mai cu capu pe umeri (urmarind subforumul Posesori GSXR) ...nu-ti mai pune mintea cu bajetii pe aici! ...

 

Eu am vazut bicicleta sa mearga cu 50 la ora! ..pe lascar catargiu !...am vazut scutere sa fuga cu 110...120 km/h (motoare de 49 cmc modificate)...si nu pe bordul lor....ci pe al meu !... (mergeau langa mine)

 

Deci...fiecare e cu parerea lui !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jucaria mea e mai frumoasa ca jucaria ta....si fuge mai tare!...

 

 

Cati ani aveti?

 

 

sandu07...pe tine te stiu mai cu capu pe umeri (urmarind subforumul Posesori GSXR) ...nu-ti mai pune mintea cu bajetii pe aici! ...

 

Eu am vazut bicicleta sa mearga cu 50 la ora! ..pe lascar catargiu !...am vazut scutere sa fuga cu 110...120 km/h (motoare de 49 cmc modificate)...si nu pe bordul lor....ci pe al meu !... (mergeau langa mine)

 

Deci...fiecare e cu parerea lui !

tu de unde ai mai aparut romeo ? :(

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...