Sari la conținut

Scootere pe munte ,Transfagarasan


stelicr
 Share

Postări Recomandate

tu de unde ai mai aparut romeo ? :(

 

:P

 

E prieten cu sandu :)

 

Cum poti sa spui despre sandu asa ceva... :D

 

Poate ai vrut sa zici cum ne punem noi mintea cu sandu :D

 

 

Si o intrebare on: pe transfagarasan nu se omoara un scuter ? Ma refer la curea si altele, sunt multe dealuri de urcat... Si consumi mai multa benzina, asa cred...

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...Daca tot este topic facut, profit de ocazie sa lansez, urmatoarea invitatie;

 

 

Cu scuterele pe Transfagarasan:

 

Ca idee generala, traseul va fi de patru zile, de joi pana duminica in perioada 12-15 august.

 

Ziua de joi: Plecare din Galati, Braila, Buzau, Siriu, Intorsura Buzaului, Brasov, si punem corturile in Poiana Brasov (+/- 10km). Traseul primei zile va avea cam 300km.

 

Ziua de vineri: Plecare, pe traseul Brasov, Fagaras, Cartisoara , Balea Cascada, Balea Lac. Corturile voi fi puse intre Balea Cascada si Balea Lac. Peisajul e superb. Traseul zilei a 2-a va avea cam 140km.

 

Ziua de sambata: Plecare pe traseul Balea Lac, Baraj Vidraru, Curtea de Arges, Campulung, Rasnov, Predeal, cu campare undeva pe valea prahovei (Sinaia, Busteni, Azuga, Predeal), sau daca e prea aglomerat, undeva pe langa Moeciul de Sus/jos, de-a lungul raului. Traseul zilei a 3-a va avea cam 230km.

 

Ziua de duminica: Plecare spre casa pe traseul Valea Prahovei, Ploiesti, Buzau, Braila, Galati. Traseul zilei a 4-a va avea cam 270km.

 

Total km parcursi ~940km.

 

Urcarea efectiva pe transfagarasan nu are mai mult de 20km. Odata ajunsi la Balea Lac, urmeaza o cobarare de 50km pana la curtea de arges. Din experienta anterioara pot spune ca e bine sa luati la voi doar strictul necesar de bagaje, si eventual niste role usoare pentru a urca pe munte.

 

In cazul in care ne adunam mai multi, se va merge in grup organizat, fara acte de teribilism, si fara a ramane cineva in urma.

Cei care nu pot sa-si ia liber de la munca, macar in week-end pot sa ne insoteasca, sau sa campeze pe valea prahovei alaturi de noi. Traseul se poate modifica usor in functie de vreme, sau de problemele aparute in cale.

 

 

 

PS: Posibil ca traseul zilei a 3-a sa se modifice usor in sensul ca in loc sa campam pe valea Prahovei ne putem opri la Breaza la, Intalnirea motociclistilor.

Astept, implicare si posibili doritori, de aventura...

Mesaj completat

...si harta... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tari în gură mai sunt unii.

Acum ceva ani un prieten cu un sr50 a plecat la o întrunire undeva pe la munte Âşi în drumul lui a făcut Âşi TransfăgărăÂşanul.

 

Intr-o zi ? :)

Mai sus era vorba de unul care a visat ca a facut 400+ km intr-o zi fara opriri cu un scuter 2T super modificat :D :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasand gluma la o parte, nu se recomanda drumuri lungi,din motive de siguranta. obosesti, te dor mainile, iti oboseste vederea, ti se face sete-foame...eu am mers intr-o zi 150km si eram obosit rau ,m-am culcat imediat cand am ajuns acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este la drum lung, dar merita, te mai ia somnul mai cazi, te ridici si continui drumul... :)

Numai la 150 km ai obosit ? Eu am facut cam 300+ (galati-brasov) intro zi, bineinteles cu opriri cat de cat...

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o zi ? :)

Mai sus era vorba de unul care a visat ca a facut 400+ km intr-o zi fara opriri cu un scuter 2T super modificat :) :)

 

Papusel stiu ca esti invidios dar ALA chiar a mers(nu a facut) 400km intr-o zi cu scuterul si cu fix doua pauze,una spre brasov alta la intoarcere

 

P.s mai vizezi noaptea ca mergi cu camilostrutocatarul vitezana cu peste 100km/h? :D :P

Editat de sandu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este la drum lung, dar merita, te mai ia somnul mai cazi, te ridici si continui drumul... :)

Numai la 150 km ai obosit ? Eu am facut cam 300+ (galati-brasov) intro zi, bineinteles cu opriri cat de cat...

daca ai drum prost...ideea e ca daca te fortezi sa continui risti sa comiti vreun accident,iei o groapa si te da gramada,ca exemplu...nu am de ce sa trag tare sa bat vreun record...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai drum prost...ideea e ca daca te fortezi sa continui risti sa comiti vreun accident,iei o groapa si te da gramada,ca exemplu...nu am de ce sa trag tare sa bat vreun record...

 

Da asa e depinde si de drum.

Dar tu ai un scuter destul de confortabil si mare :)

 

 

bai sandu eu chiar am prins 110km/h cu a mea la putina panta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai ,,prins'' 299 in rampa de 10% :)

 

Da si..? Care e problema, ti-e ciuda :P ?

 

 

Ai mergi si tu la transfagarasan sa ne gasim ? :)

Vorbesc serios... Dar nu cred ca ai avea cu ce sa mergi pe transfagarasan :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-as vrea sa vin cu gixx-ul ca ma faci tu de ras cu jonghiJunghiul vitezana,daca vin cu firefox-ul o sa iti faci harakiri de ciuda.Iar de vazut n-ai cum sa ma vezi pentru ca tu nu poti sa urci pe serpentine cu bicicleta aia cu motor....aia care urca in rampa de 10% cu 110 :) ...tin sa cred ca tu confunzi cuvantul rampa cu prapastie(acolo unde reusesti tu sa ajungi la peste 100km/h)

Coxel scuterul are din primavara un set complect de carene(chiar daca nu aveam nevoie)dar nu l-am mai adus in bucale sa merg cu el pentru ca nu are asigurare si mai cumpar diverse prostii la motor plus ca ...m-am plictisit de asta mic....cumpar la anul unul de 250

Vezi ca iti caut prin posturi unde te plangeai ca trepideaza rau de la 85+ si dau copy aici sa vada lumea cu ce te lauzi....cu ce avion te lauzi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-as vrea sa vin cu gixx-ul ca ma faci tu de ras cu jonghiJunghiul vitezana,daca vin cu firefox-ul o sa iti faci harakiri de ciuda.Iar de vazut n-ai cum sa ma vezi pentru ca tu nu poti sa urci pe serpentine cu bicicleta aia cu motor....aia care urca in rampa de 10% cu 110 :) ...tin sa cred ca tu confunzi cuvantul rampa cu prapastie(acolo unde reusesti tu sa ajungi la peste 100km/h)

Coxel scuterul are din primavara un set complect de carene(chiar daca nu aveam nevoie)dar nu l-am mai adus in bucale sa merg cu el pentru ca nu are asigurare si mai cumpar diverse prostii la motor plus ca ...m-am plictisit de asta mic....cumpar la anul unul de 250

Vezi ca iti caut prin posturi unde te plangeai ca trepideaza rau de la 85+ si dau copy aici sa vada lumea cu ce te lauzi....cu ce avion te lauzi

 

Ok scuze de off.

 

Sandu, ti-am facut o invitatie la transfagarasan cu scuterul nu cu motorul tau, (:D) dar... nu asta e prob :P

 

Si ce daca trepideaza la 80+? e ceva normal pentru un monocilindu. Si nu o laud ca nu am de ce :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa suntem noi romanii: face cineva o invitatie, iar ceilalti (care nici macar nu participa) se dau mari si tari cu trotinetele...

De ce nu va faceti voi un topic pentru a va arata muschii acolo (ca daca va vedeti face to face o dati la intors..."hai ma ca am glumit"....).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre' i-al ca un up de la mine dar nu eu am frustrari personale legate de alti oameni

Cred ca o sa te plimbi singur pe transfagarasan la cu se inghesuie oameni sa participe

hai pa

Editat de sandu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce daca trepideaza la 80+? e ceva normal pentru un monocilindu.

 

Nu e normal in niciun caz. Si nici nu cred ca am mers cu vreun scuter care sa trepideze la peste 80.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e normal in niciun caz. Si nici nu cred ca am mers cu vreun scuter care sa trepideze la peste 80.

 

Eu nu am scuter, e motoreta, are lant, trepte de viteze 97cmc... si cu 80-90 merg frumos, dar dupa 90-100 face urat, e normal...

 

Si nu ma laud cu ea, nu e ceva cu care sa ma laud, doar pro..sti se lauda :D

 

Eu cu aceasta motoreta am facut mii de km si pe distante lungi, alti nici cu motoare adevarate nu se baga la drumuri lungi, sa nu mai zic de cei cu scutere care se lauda ca e tare e tunat, dar se plimba numai la 10 km de casa :P mai departe nu au incredere in ele sau nu sunt in regula cu actele si altele...

 

Asa ca nu mai va treziti uni sa vorbiti in necunostinta de cauza, dar.... ;)

 

Eu particip la aceasta ecursie pe transfagarasan, nu ma bag in seama aiurea, nu sunt genu... :)

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...