Sari la conținut

Scootere pe munte ,Transfagarasan


stelicr
 Share

Postări Recomandate

Asa i-a coaxe curbelele? mergand pe margine cu 5km/h? pina si scuterul ala incarcat cu bagaje se inclina pe curba...trist

 

Bai daca nu sti ce a fost acolo de ce dai cu presupusul ? Acolo era alceva, eram oprit si abia plecam de pe loc, nu trebuie sa iti explic tie ce a fost acolo, trebuia sa vi la fatal locului :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Atasez si eu cateva poze din drumetie. 1000km in 4 zile cu 3 chinezarii, cam 30km de bagaje de fiecare si fara probleme tehnice.

Daca ai un scuter intretinut corect, poti face multe.

 

@Sandu in poza cu inclinarea am senzatia ca Laur26 s-a dat din calea mea pentru a-l putea depasi. De obicei cand prindeam cateva curbe la vale, ma distantam de pluton si apoi ii asteptam mai jos.

 

 

post-52830-1282074540_thumb.jpg

post-52830-1282074535_thumb.jpg

post-52830-1282074529_thumb.jpg

post-52830-1282074501_thumb.jpg

post-52830-1282074458_thumb.jpg

 

 

post-52830-1282073711_thumb.jpg

 

post-52830-1282073286_thumb.jpg

 

post-52830-1282074434_thumb.jpg

 

post-52830-1282074343_thumb.jpgpost-52830-1282073939_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) :baldy:

nu stiu de ce razi. am mers pe drum judetean,carute,gropi,caini. mai rau, motorul meu BAGA CALDURA LA GENUNCHI! m-a terminat de caldura...cand esti obosit opresti si apoi acasa te culci. nu faci pe eroul si-ti rupi gatul intr-un cap de pod.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT

AM O INTREBARE POT URCA SCOOTERELE PE MUNTE???? Adica pe drumuri asfaltate POT FI FOLOSITE PENTRU DRUMURI LUNGI PRIN TARA ????????????

Ma refer mai mult la scooterele mari incepand cu 125 cm dar ar fi interesant de vazut daca cineva a reusit si cu un scooter mai mic

Am deschis acest topic pentru ca am un honda phanteon de 125cm in 2 timpi racit cu apa care merge foarte bine

Cand AM FOST LA SEMENIC am avut surpriza nu am putut sa urc

Motorul gemea si nu se mai tura Am observat ca daca ai un pic viteza ,demaraj este mai bine dar odata ce ai ajuns la viteza mica din cauza serpentinelor matorul incepe sa nu se mai accelereze si scooterul se opreste

Pe drum plat si relativ plat merge pana la 110 am ajuns chiar si la 130 km/h

 

Intentionez sa gasesc si sa remediez problema si sa merg cu el pe Transfagarasan daca pe scooter se poate

Daca cineva a avut aceasta problema inainte cum a rezolvat-o?????

 

Se intampla chestia asta pentru ca nu ai cuplu la turatie mica pe un scuter 2t. Incearca sa il reglezi astfel incat sa iti stea in powerband de la viteze mici. Am fost la munte cu amaratul meu de Aerox 70cc si am urcat fara probleme. Nu pot sa cred ca un Phanteon 125cc 2t nu poate sa urce (vorbim totusi de aproximativ 14cp), chiar fiind mai greu decat unul mic. La motorul 2T daca nu esti in plaja de rotatii in care motorul - toba se inteleg cel mai bine, nu trage, asta cred ca s-a intamplat si la tine, in plus si aerul este mai rarefiat la altitudini mai mari. Daca iti iese din cuplu, iti consuma mult, tragi de el ca de o mortaciune. Seteaza-ti corect transmisia si carburatorul si poti merge cu el unde vrei :baldy:.

Editat de moru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bilele de la variator.

parca rama asfaltul...

bile ? ;) :baldy:

eu te sfatuiesc sa nu intri pe asfalt cu scuterul ca si asa e putin si de buna calitate,,,,,fie-ti mila :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bile ? ;) :baldy:

eu te sfatuiesc sa nu intri pe asfalt cu scuterul ca si asa e putin si de buna calitate,,,,,fie-ti mila :D

omule,lasa stourile ca nu tine. mergea frumos,oarecum,dar se tura aiurea. am schimbat bilele tocite cu unele ieftine,proaste.aiurea,mergea si mai rau. nu avea vlaga-n el. cand am cumparat unele usoare,trage de nu-l credeam in stare. roata spate e in stare sa sape un sant,fara sa mai dau cu tarnacopul...viteza nu mai prinde, e un scuter de 50, pt viteza il am pe cel de 250.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule,lasa stourile ca nu tine. mergea frumos,oarecum,dar se tura aiurea. am schimbat bilele tocite cu unele ieftine,proaste.aiurea,mergea si mai rau. nu avea vlaga-n el. cand am cumparat unele usoare,trage de nu-l credeam in stare. roata spate e in stare sa sape un sant,fara sa mai dau cu tarnacopul...viteza nu mai prinde, e un scuter de 50, pt viteza il am pe cel de 250.

vezi ca esti off topic!!! faci posturi?,,,,

nu fac nici un stou de tine doar ma amuz,,,

ai grija sa nu treci de aia 150 de km ca te ia somnul :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,fac posturi multe ca sunt platit la bucata. o sa fi surprins sa constati ca scuterul tau se comporta total diferit cand ii vei schimba bilele cu altele de alt gramaj. am facut si peste 150 km, dar pe DN si asta nu se pune,ca e usor sa tii drumul drept,fara curbe,intersectii nedirijate...atunci chiar ca te ia somnul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,fac posturi multe ca sunt platit la bucata. o sa fi surprins sa constati ca scuterul tau se comporta total diferit cand ii vei schimba bilele cu altele de alt gramaj. am facut si peste 150 km, dar pe DN si asta nu se pune,ca e usor sa tii drumul drept,fara curbe,intersectii nedirijate...atunci chiar ca te ia somnul...

sunt ROLE!

daia se tot amuza oamenii pe aici

nu sunt bile. ROLE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Intradevar calatoria in Thailanda e o aventura frumoasa insa "scuterul" nu e chiar scuter ci motor de 125cc cu 4 viteze. Laur26 are o replica chinezeasca a acesteia, motor de 97cc, 4 timpi, nu stiu de noua dar acum la aproape 20.000 km atinge 90km/h pe GPS. Are la activ 5 cazaturi printre care si o lovitura frontala cu o masina si totusi merge bine. Chiar sunt indestructibile.

 

Noi la scutere la 1000km schimbam uleiul, motorasul din Thailanda schimbala 4000. Oricum consumul e de invidiat.

 

 

Mesaj completat

Oameni buni, pregatiti scuterele.

 

Vara asta galatenii doresc sa cucereasca Transalpina (august 2011). Traseu de 1200-1400km 5-7 zile ca sa avem timp si de relaxare, nu doar de mers pe fuga.

 

In principiu traseul va fi Galati-Buzau-Campulung-Curtea de arges - Transfagarasan - Coborare pe valea Oltului - Transalpina - Sibiu - Brasov - Intorsura Buzaului - Buzau - Galati.

 

Aceleasi scutere de 49cc (de fapt 80) cu mici adaptari pentru drum lung. Viteza de croaziera pe zonele plate de 55-60km/h.

 

Probabil lafel ca anul trecut vom pleca doar noi 3 (din motive financiare pentru ceilalti) insa ar fi placut daca pe anumite portiuni (50-100km) s-ar alatura cei din zonele tranzitate.

 

Pe la inceputul verii vom stabili mai multe detalii. Hai cu vara...ca zapada am vazut-o deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Din motive financiare mai raman un an la clasa 49cc .

 

Permisul cat A e pe drum, insa daca iau acum un scuter de 125 sau 250cc , nu-mi mai raman bani de plimbari (lungi).

 

Asa, prefer sa mai merg un an pe lingurita, sa ma plimb mult si bine ...si apoi mai vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din motive financiare mai raman un an la clasa 49cc .

 

Permisul cat A e pe drum, insa daca iau acum un scuter de 125 sau 250cc , nu-mi mai raman bani de plimbari (lungi).

 

Asa, prefer sa mai merg un an pe lingurita, sa ma plimb mult si bine ...si apoi mai vedem.

 

Poate iti raman bani si de plimbari de de un scuter min 125cc :)

Eu din ce am avut, am facut sacrifici sa pot sa am permis si ceva moto cu nr alb ptr permis, asta e...

 

Chivu, eu am de 100 nu de 125, tot e ceva, dar... trebuie sa ma adaptez la o viteza cum au si scuterele de 49cc, nu am incotro daca nu, merg singur.... :)

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...