Sari la conținut

Sambata 19 iunie Murighiol


plescoi rulz
 Share

Postări Recomandate

Cum vremea se anunta "amestecata" am zis sa tragem o fuga de o zi pana la Murighiol si inapoi. Acolo mancam un "dish" traditional de Delta la pensiunea lui Traian. Aperitive marinate si afumate, icre apoi o ciorba de peste traditionala din Delta, la ceaun si felul 3 peste prajit cu mamaliguta si mujdei. Toate stropite cu vin rece la gheata, baut spritz sa fie mai diluat ca avem de venit si inapoi. Noi am mai mancat acolo si ne place foarte mult. Grupurile mari trebuie anuntate si ne asteapta cu masa. Pretul este vro 25-30 lei de om.

Loc de intalnire, OMV-ul de la capatul Colentinei (capatul tramvaiului 21) la ora 8:00 AM.

Plecam pe ruta Buzau, Braila - bac - Murighiol si in functie de vreme sau seara venim pe autostrada A2 sau pe drumul vechi de Pantelimon.

Pana acum s-au inscris Manuel KTM si Plescoi Rulz.

Mergem doar pe asfalt asa ca orice moto e binevenita.

 

URA!

Editat de plescoi rulz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum vremea se anunta "amestecata" am zis sa tragem o fuga de o zi pana la Murighiol si inapoi. Acolo mancam un "dish" traditional de Delta la pensiunea lui Traian. Aperitive marinate si afumate, icre apoi o ciorba de peste traditionala din Delta, la ceaun si felul 3 peste prajit cu mamaliguta si mujdei. Toate stropite cu vin rece la gheata, baut spritz sa fie mai diluat ca avem de venit si inapoi. Noi am mai mancat acolo si ne place foarte mult. Grupurile mari trebuie anuntate si ne asteapta cu masa. Pretul este vro 25-30 lei de om.

Loc de intalnire, OMV-ul de la capatul Colentinei (capatul tramvaiului 21) la ora 8:00 AM.

Plecam pe ruta Buzau, Braila - bac - Murighiol si in functie de vreme sau seara venim pe autostrada A2 sau pe drumul vechi de Pantelimon.

Pana acum s-au inscris Manuel KTM si Plescoi Rulz.

Mergem doar pe asfalt asa ca orice moto e binevenita.

 

URA!

 

Am facut acest traseu in weekendul trecut, plecat vineri dimineata la 8 si ajuns la Murighiol la 12.30 si ne-am intors duminica seara, sint 300 km pe Braila din Urlati. Pentru Bucuresti in plus 50 km, nu ai cum sa te duci si sa te intorci in aceeasi zi, dupa parerea mea, gindeste-te la trafic, bac, caldura, etc. Apoi este pacat sa bati atita drum si sa nu stai in liniste la o masa traditionala cu peste, ii piere gustul,

toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde e pensiunea asta? poti sa pui un pct pe harta sau sa dai coordonatele te rog? plec sapt viitoare dar cand ma intorc m-as duce cateva zile in delta. cazarea e decenta acolo?

 

Eu am stat aici:

http://www.turistinfo.ro/murighiol/cazare-...oru-c49879.html

a fost o iesire minunata si datorita locatiei si a gazdelor, este rustic, incearca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am stat aici:

http://www.turistinfo.ro/murighiol/cazare-...oru-c49879.html

a fost o iesire minunata si datorita locatiei si a gazdelor, este rustic, incearca

 

asa ca, Dorule, poti sa stai "ca la tine acasa"...:cheers:

 

dar la Traian se mananca intr-un fel...si e pacat sa nu te duci cu un grup mare...sa vezi cum vine cu ceaunul de ciorba si il pune pe un cuptor din lut...mama, mama!

Poate ai timp si vii maine cu noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum vremea se anunta "amestecata" am zis sa tragem o fuga de o zi pana la Murighiol si inapoi. Acolo mancam un "dish" traditional de Delta la pensiunea lui Traian. Aperitive marinate si afumate, icre apoi o ciorba de peste traditionala din Delta, la ceaun si felul 3 peste prajit cu mamaliguta si mujdei. Toate stropite cu vin rece la gheata....

URA!

 

* ma omori cu zile, bey!

cati km sunt pana acolo? ...sa ma teleportez!

 

P.S. eu caut de o saptamana malai aici si nu gasesc! mi-e dor de-o mamaligaaaaa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ai timp si vii maine cu noi.

mi-e ca iese sucar acasa daca plec singur. a mea nu poate. voi la cat sunteti inapoi?

Mesaj completat

am cerut voie, pot sa merg dar vreau sa fiu la 7 inapoi. voi care mergeti cum mergeti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-e ca iese sucar acasa daca plec singur. a mea nu poate. voi la cat sunteti inapoi?

Mesaj completat

am cerut voie, pot sa merg dar vreau sa fiu la 7 inapoi. voi care mergeti cum mergeti?

 

Cel mai rapid ar fi cel clasic de Bucuresti-Tulcea pe la Harsova si dupa Tulcea - Murighiol - 34 km pe drum refacut integral. timp 3-4ore

Murighiol - Enisala - Babadag - Slava Rusa - Ciucurova - stanga dupa Saraiu pe langa Dunare - Cernavoda - Bucuresti (ca sa nu te intorci pe acelasi drum), timp 4-5 ore

Murighiol - Enisala partial in lucru

Saraiu - Cernavoda - un drum mai vechi, dar fara gropi

 

Timp masa la Traian 2-3 ore.

 

 

Eu ma bag.

Daca o luam pe drumul vechi spre Lehliu dupa care stanga la Drajna spre Slobozia trebuie sa ne vedem prin Pantelimon.

 

Daca Doru vrea sa ajunga mai repede acasa poate sa se intoarca si singur de la Traian pe orice ruta ii convine.

 

 

P.S. Nea Plescoi sa nu razi.............. Sti bancul cu MUNACA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merg daca merge cineva pe ruta rapida la dus si la intors eu o iau tot pe acolo.

Mesaj completat

care merge repejor: 318 km buc- murighiol

intalnirea la 8:20 pe autostrada la km 20 in parcare la 8:30 plecarea

pe autostrada 150

pe sosea cat se poate rezonabil

Mesaj completat

harta, prin hirsova.

post-818-1276886375_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merg daca merge cineva pe ruta rapida la dus si la intors eu o iau tot pe acolo.

Mesaj completat

care merge repejor: 318 km buc- murighiol

intalnirea la 8:20 pe autostrada la km 20 in parcare la 8:30 plecarea

pe autostrada 150

pe sosea cat se poate rezonabil

Mesaj completat

harta, prin hirsova.

lasa un nr de telefon . vreau sa vin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Murighiol se poate ajunge in mai multe feluri, chiar si cu masina, pentru cine este interesat doar de o masa de peste si se grabeste acasa este liber sa mearga pe unde vrea.

Noi vrem sa mergem pe la Braila-Macin din mai multe motive:

1. nu am mai fost pe traseul asta

2. nu ne grabim sa ne intoarcem la 7 (Dorule, nu o cunosc pe nevasta ta, dar deja ne-a stricat concediul...:P

3. pe traseul ales de noi nu ploua, pe toate celelalte trasee va ploua torential pe alocuri vor fi si depuneri de zapada.

 

Va asteptam la OMV Colentina pe cei care vor sa mearga cu noi.

 

PS Topicul ar fi putut suna si asa:

Excursie la Murighiol, care stie alt traseu sa vina pe el. Intoarcere la ora 7...or else

 

@nea deltax ne intoarcem pe traseul propus de tine ca sa nu-ti fie cu suparare si sa nu te simti marginalizat...dar la dus as merge prin Braila ca n-am fost niciodata si dupa bac e drum fain pe malul deltei

Editat de plescoi rulz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost eu la tulcea prin braila acum o sapt sau doua, drumul e bun. nevasta-mea e ok dar avem si alte obligatii. hai ca ne-om vedea acolo la masa. unde e pensiunea aia sa nu bajbai pe acolo?

p.s. bacul la braila mi s-a parut mai nasol si mai rar decat cel de la galati.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum intri in Murighiol dinspre Babadag, faci prima strada la dreapta (e la vreo 200m de intarea in localitate), apoi a-3-a la stanga si pensiunea e pe dreapta. O recunosti dupa un gard mare din piatra de rau ca de cetate. Daca te incurci, intrebi lumea ca o stiu toti. Noi nu am mai fost fara sa anuntam, asa ca nu stiu daca periplul culinar va fi la fel de spectaculos, e misto sa mergi gasca mare, au niste separeuri sub salcii...vorba lui Pompiliu "de vis"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum intri in Murighiol dinspre Babadag, faci prima strada la dreapta (e la vreo 200m de intarea in localitate), apoi a-3-a la stanga si pensiunea e pe dreapta. O recunosti dupa un gard mare din piatra de rau ca de cetate. Daca te incurci, intrebi lumea ca o stiu toti. Noi nu am mai fost fara sa anuntam, asa ca nu stiu daca periplul culinar va fi la fel de spectaculos, e misto sa mergi gasca mare, au niste separeuri sub salcii...vorba lui Pompiliu "de vis"...

 

 

salutare maine nu mergeati asa este in viata nu le poti avea pe toate pe nenea doru nul bate doamna dar lui ai place expres pofta buna domnu fie cu voi poate maine sant amatori sa merem pe undeva drum bun salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cred ca pot merge si maine pompi dar una mica sa fac si ceva treaba prin curte- tuns iarba, taiat trandafiri..etc. lipsesc 2 sapt. cu alpii si garmisch-ul. ma rog, am fost la traian, nimic notabil, nici ca locatie nici culinar. in schimb, am mers pana la dunavatul de jos si acolo in gura deltei e o pensiune misto inconjurata de ape, cu acces direct in canale, loc sa-ti lasi la apa barca proprie. am vazut ca se fac si plimbari cu o salupa mai mare. acolo da, e de mers, chiar si cat se vedea de la intrare era foarte frumos. am sa ma duc pt un we prelungit - joi-dum sau asa ceva, imi place sa ma plimb pe canale, nu am mai fost de multi ani. am tras la viteza cateva poze.

Mesaj completat

am gasit ii spune califar:

http://www.turistinfo.ro/dunavatul_de_jos/...far-c32087.html

post-818-1276962579_thumb.jpg

post-818-1276962609_thumb.jpg

post-818-1276962636_thumb.jpg

post-818-1276962664_thumb.jpg

post-818-1276962690_thumb.jpg

post-818-1276962746_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cred ca pot merge si maine pompi dar una mica sa fac si ceva treaba prin curte- tuns iarba, taiat trandafiri..etc. lipsesc 2 sapt. cu alpii si garmisch-ul. ma rog, am fost la traian, nimic notabil, nici ca locatie nici culinar. in schimb, am mers pana la dunavatul de jos si acolo in gura deltei e o pensiune misto inconjurata de ape, cu acces direct in canale, loc sa-ti lasi la apa barca proprie. am vazut ca se fac si plimbari cu o salupa mai mare. acolo da, e de mers, chiar si cat se vedea de la intrare era foarte frumos. am sa ma duc pt un we prelungit - joi-dum sau asa ceva, imi place sa ma plimb pe canale, nu am mai fost de multi ani. am tras la viteza cateva poze.

Mesaj completat

am gasit ii spune califar:

http://www.turistinfo.ro/dunavatul_de_jos/...far-c32087.html

 

 

Inainte ii zicea Calamarul SRL sau poate fac confuzie. Drumul dinspre Murighiol prin Dunavatul de Jos se termina in curtea acestei pensiuni iar de acolo incep canalele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma rog, am fost la traian, nimic notabil, nici ca locatie nici culinar. in schimb, am mers pana la dunavatul de jos si acolo in gura deltei e o pensiune misto inconjurata de ape, cu acces direct in canale, loc sa-ti lasi la apa barca proprie. am vazut ca se fac si plimbari cu o salupa mai mare. acolo da, e de mers, chiar si cat se vedea de la intrare era foarte frumos. am sa ma duc pt un we prelungit - joi-dum sau asa ceva, imi place sa ma plimb pe canale, nu am mai fost de multi ani. am tras la viteza cateva poze.

Mesaj completat

:

http://www.turistinfo.ro/dunavatul_de_jos/...far-c32087.html

 

pai, deh, la Traian n-aveau termopane de aia nu i-a placut lui Doru, nici iesire direct la lacul mare sa lase el barcuta proprie la apa...;)

No hard feelings, dar noi suntem sentimentali, ne leaga istoria de pensiunea lui Traian.

Stai ca n-ai vazut-o pe cealalta la care nu ajungi decat cu barca... :P

 

 

Mariusica, hai cu pozele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neavand nici un fel de amintire legata de subiect si fiind acolo prima data mi s-a parut chicioasa si lipsita de gust, la fel mancarea de supermarket. cel putin antreurile. restul, un fel de imitatie de restaurant. cand te duci la o pensiune din asta te astepti la ceva autentic, deferit, nu la o copie a ceea ce exista deja multiplicat la nesfarsit. cu termopanele, ma scuzi. la fel cu barca, desi daca bati drumul pana in delta o locatie la apa e ceea ce astepti. un loc lipsit de gust si stil, oricare ar fi acela. ca v-ati simtit voi acolo bine sau v-ati imbatat tare, chestie de standard. se poate face asta oriunde. califar aia are o locatie de exceptie. am sa ma duc odata sa vad cum sunt si serviciile.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neavand nici un fel de amintire legata de subiect si fiind acolo prima data mi s-a parut chicioasa si lipsita de gust, la fel mancarea de supermarket. cel putin antreurile. restul, un fel de imitatie de restaurant. cand te duci la o pensiune din asta te astepti la ceva autentic, deferit, nu la o copie a ceea ce exista deja multiplicat la nesfarsit. cu termopanele, ma scuzi. la fel cu barca, desi daca bati drumul pana in delta o locatie la apa e ceea ce astepti. un loc lipsit de gust si stil, oricare ar fi acela. ca v-ati simtit voi acolo bine sau v-ati imbatat tare, chestie de standard. se poate face asta oriunde. califar aia are o locatie de exceptie. am sa ma duc odata sa vad cum sunt si serviciile.

 

Nu vreau sa-i tin partea sau sa-i fac reclama, dar la Traian singurele de supermarket sunt painea, apa si vinul. Pestele este autentic, de delta. Sa fi nebun sa iei peste din supermarket cand ai o multime de pescari si incinte inchise (ape concesionate).

 

Oricum, iesirea cu moto era SAMBATA 19 IUNIE MURIGHIOL, nu hai sa cautam pensiuni pentru vacante sau pentru lasat barcuta pneumatica la apa.

Daca esti asa pretentios sau comentezi toate iesirile dupa postarile altora, de ce nu mergi doar la postarile tale?

Sti de ce? Vei merge intodeauna singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...