Sari la conținut

de la supersport la supermoto


traian200
 Share

Postări Recomandate

vreau sa trec pe supermoto...de la un zx10r 2007....as vrea cateva pareri DAR doar de la cei care chiar isi pot da cu parerea si au mers pe ceva motorete..ideea e ca merg mult oras si vreau ceva razboinic dar nu vreau de 1000 sau 990 cum e la ktm ceva fiabil de 600...care e dupa parerea voastra cel mai puternic nervos supermoto pana in 700 cc...multumesc anticipat...eu deja am pus ochii pe un 690 prestige 5300 de nou model 2007 e oferta la ktm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa trec pe supermoto...de la un zx10r 2007....as vrea cateva pareri DAR doar de la cei care chiar isi pot da cu parerea si au mers pe ceva motorete..ideea e ca merg mult oras si vreau ceva razboinic dar nu vreau de 1000 sau 990 cum e la ktm ceva fiabil de 600...care e dupa parerea voastra cel mai puternic nervos supermoto pana in 700 cc...multumesc anticipat...eu deja am pus ochii pe un 690 prestige 5300 de nou model 2007 e oferta la ktm

 

 

de ce jignesti japonezu care l-ai calarit. de ce KKtm?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ms am vaz discutia da e vb de cineva care vinde la un pret mult prea mare...

 

nu ai inteles tu bine, citeste toate comentariile de dupa anunt: e vorba de dementor care vinde mult prea ieftin, nu de mine ca vand scump :P

 

ktm 690 smr - 8806 euro, pret de nou la alte reprezentante ktm.

ktm 690 sm dementor edition - 5300 euro, fiind singurii care ofera acest pret.

mai ieftin dementorul cu: 3506 euro. tu ce zici, de unde vine diferenta asta imensa ? :)

 

reciteste comentariile de dincolo, ultimul mai ales.

 

sau poate e asa cum zice dementor dar asta inseamna ca toate modele lor pot fi vandute cu 50% mai ieftin. adica... toti care am luat ktm am dat pe el cu cel putin 50% mai mult decat face. ;)

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai inteles tu bine, citeste toate comentariile de dupa anunt: e vorba de dementor care vinde mult prea ieftin, nu de mine ca vand scump :P

 

ktm 690 smr - 8806 euro, pret de nou la alte reprezentante ktm.

ktm 690 sm dementor edition - 5300 euro, fiind singurii care ofera acest pret.

mai ieftin dementorul cu: 3506 euro. tu ce zici, de unde vine diferenta asta imensa ? :)

 

reciteste comentariile de dincolo, ultimul mai ales.

 

sau poate e asa cum zice dementor dar asta inseamna ca toate modele lor pot fi vandute cu 50% mai ieftin. adica... toti care am luat ktm am dat pe el cu cel putin 50% mai mult decat face. ;)

 

Intr-o lume normala astfel de lucruri se intampla si trec ca fapt normal. In 2007 in timp ce la noi un Zx6r model 2007 era aproape 13000 E si poate mai negociai 1000 acolo , eu primisem oferta de la reprezentanta Nurenberg cu 8500. :P Faptul ca tu ai cumparat mobra cu un pret dintr-un loc nu inseamna ca aia care o vand NOUA mai ieftin in alt loc sunt tepari, pacat ca nu fac toate reprezentantele la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca tu ai cumparat mobra cu un pret dintr-un loc nu inseamna ca aia care o vand NOUA mai ieftin in alt loc sunt tepari,

 

pai nu am spus ca cei de la dementor sunt tepari. dimpotriva, daca cei de la dementor vand la pretul cortect inseamna ca ceilalti sunt.

 

dar:

celelalte modele care nu sunt "dementor edition" au acelasi pret ca la oricare alt dealer ktm - in toata europa!

asta poa' sa insemne:

1. "dementor edition" nu are aceleasi dotari ca editia de serie. incepand de la jenti care nu sunt marchesini sau excell, furca sa nu fie wp, frana sa nu fie brembo, otelul sa nu fie otel, plasticul sa nu fie plastic, motocilcleta sa fie made in china....etc.... zic si eu, nu dau cu parul. diferenta de 3500 euro intre varianta de serie si dementor edition ...

2. "dementor edition" e identic cu ce vand ceilalti la preturi cu 50% mai mari. ktm are o problema...de pret corect pentru produsele sale.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu am spus ca cei de la dementor sunt tepari. dimpotriva, daca cei de la dementor vand la pretul cortect inseamna ca ceilalti sunt.

 

dar:

celelalte modele care nu sunt "dementor edition" au acelasi pret ca la oricare alt dealer ktm - in toata europa!

asta poa' sa insemne:

1. "dementor edition" nu are aceleasi dotari ca editia de serie. incepand de la jenti care nu sunt marchesini sau excell, furca sa nu fie wp, frana sa nu fie brembo, otelul sa nu fie otel, plasticul sa nu fie plastic, motocilcleta sa fie made in china....etc.... zic si eu, nu dau cu parul. diferenta de 3500 euro intre varianta de serie si dementor edition ...

2. "dementor edition" e identic cu ce vand ceilalti la preturi cu 50% mai mari. ktm are o problema...de pret corect pentru produsele sale.

 

Cei de la Dementor vor sa vanda cat mai multe exemplare, desi initial pierzi ceva bani ei se intorc ulterior din tot ce inseamna servicii post vanzare. La cat de moarta este piata de mobre noi , doar aceste metode soc o pot resuscita .

 

Ca sa nu fiu total pe langa o sa ma adresez si initiatorului topicului... SM-ul te va multumi atata timp cat vei intelege ca pierzi brusc 100-110 cp. Depinde f mult si cati km ai cu 10-le. Atentie totusi, la "mers razboinic" orice mobra isi da duhu mai repede decat in povestile cu balauri. Bafta maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi initial pierzi ceva bani ei se intorc ulterior din tot ce inseamna servicii post vanzare.

 

e prea mare diferenta de pret sa fie doar asta.

ce adaos la piese-schimb, ce tarif/ora trebuie sa aiba la manopera si cate revizii sa faca la acelasi motor ca sa recupereze 3500 euro?

 

pe mine o revizie m-a costat maxim 100 euro cu tot cu piese...cand am ars franele. deci 3500/100=35 revizii.

faci 1 revizie la 5000 km. 35 revizii inseamna 175.000 km... 10 ani la cat merg eu. 50 ani la cum merg altii...

si daca iau motorul de la ei si fac reviziile la altii ? :P

 

mi-e greu sa cred ca cineva scoate bani din buzunar ca altcineva sa se plimbe cu motocicleta. sau? ;)

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ce sfaturi ati dat omului ca nu am inteles???

 

On Topic - Cel mai puternic monocilindru in momentul asta e la KTM 690 Duke R - 70 CP. Dar Duke s-a departat mult de supermoto.

Eu recomand 690 SMC - Pentru a arata inca ca un supermoto si chiar se comporta ca unul. Reviziile sunt de bun simt la 5000 de Km, motoru are ceva ani si au reparat cam ce era de reparat.

Daca vrei ceva mai fun poti alege varianta EXC 530 cu roti de supermoto dar reviziile le vei face la 1000 de km. Costurile zic eu nu sunt mari, am folosit in Bucuresti cam 1,5 ani un exc 520 SM si nu m-a rupt. E mult mai sportiv ca 690 mult datorita si greutatii.

 

Daca vrei totusi un SM la pret foarte bun poti alege varianta 690 SM Dementor Edition - dar mie personal nu imi place cum arata asa standard, tobele sunt de tractor si fata de Miky Mouse. Pretul e mic pentru ca Dementor a facut un deal foarte bun cu KTM si a luat motoarele moca, sunt motoare care sunt produse prin 2007-2008, asa zisele motoare de pe piata gri.

 

Alte itnrebari da un PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ce sfaturi ati dat omului ca nu am inteles???

 

motor de 654 cmc monobloc. asta spune totul: trage de rupe. mai mult de 150 merge numai daca bate vantul din spate sau te culci pe ea.

dar

pana la 150 ajunge foarte repede.

la liniute bate vitezane conduse de amatori ;) .

pe curbe bate chiar vitezane conduse de...amatori ce se cred profi :P acuma depinde de tine.

in oras te bat doar inconstientii care risca gratuit.

 

dezavantaje:

mie mi s-a stricat bordul la 6 luni dupa ce am cumparat-o, in garantie deci.

18 luni am mers cu bordul varza ca uzina "nu avea pe stoc"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e prea mare diferenta de pret sa fie doar asta.

ce adaos la piese-schimb, ce tarif/ora trebuie sa aiba la manopera si cate revizii sa faca la acelasi motor ca sa recupereze 3500 euro?

 

pe mine o revizie m-a costat maxim 100 euro cu tot cu piese...cand am ars franele. deci 3500/100=35 revizii.

faci 1 revizie la 5000 km. 35 revizii inseamna 175.000 km... 10 ani la cat merg eu. 50 ani la cum merg altii...

si daca iau motorul de la ei si fac reviziile la altii ? :P

 

mi-e greu sa cred ca cineva scoate bani din buzunar ca altcineva sa se plimbe cu motocicleta. sau? ;)

explicatia este simpla esti in 2010 iar din cate am inteles eu alea sunt modele 2007... adica au deja 3 ani...

Baietii prefera sa vanda in pierdere anul asta decat sa nu le mai vanda deloc la anul.

Am avut si la Honda astfel de oferte: Hornet la mai putin de 6000 de euro si nu avea 3 ani ci numai 2!!! Le-am vandut ca painea calda... pe de alta parte am avut 2 CBF500 cu ABS din 2005 care au stat aproape un an la 5000 de euro! si pana la urma s-au vandut cu 4500 (sau chiar mai putin nu imi mai amintesc exact)

In plus, anul asta e muci... nu se vinde nimic nici macar la 2/3 din pret asa ca ori vinzi stocurile vechi in pierdere ori nu ai nici cu ce plati angajatii!

 

Ce nu am avut noi prea multe magazine anii trecuti dar de acum nici macar atat nu vor mai fi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

explicatia este simpla esti in 2010 iar din cate am inteles eu alea sunt modele 2007... adica au deja 3 ani...

Baietii prefera sa vanda in pierdere anul asta decat sa nu le mai vanda deloc la anul.

Am avut si la Honda astfel de oferte: Hornet la mai putin de 6000 de euro si nu avea 3 ani ci numai 2!!! Le-am vandut ca painea calda... pe de alta parte am avut 2 CBF500 cu ABS din 2005 care au stat aproape un an la 5000 de euro! si pana la urma s-au vandut cu 4500 (sau chiar mai putin nu imi mai amintesc exact)

In plus, anul asta e muci... nu se vinde nimic nici macar la 2/3 din pret asa ca ori vinzi stocurile vechi in pierdere ori nu ai nici cu ce plati angajatii!

 

Ce nu am avut noi prea multe magazine anii trecuti dar de acum nici macar atat nu vor mai fi!

 

o honda goldwing noua din 2000-2005 nu ai pe stoc ?!

ziceam ca astept pana ies la pensie dar daca zici de bine...rezolvam.

 

ps. am vazut honda goldwing la niste prieteni din Franta. mi-e rusine sa spun dar ... supermoto e fix poooola pe langa ce stiau motoarele alea, in oras, pe serpentine sau aiurea. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai mult de 150 merge numai daca bate vantul din spate sau te culci pe ea

 

 

Esti sigur de treaba asta?

Nu de alta dar bate spre 190 parerea mea. :P

PS: cu pasager.

Editat de fra'su
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai mult de 150 merge numai daca bate vantul din spate sau te culci pe ea

 

 

Esti sigur de treaba asta?

Nu de alta dar bate spre 190 parerea mea. ;)

PS: cu pasager.

 

repet:

pana la 150 ajunge foarte repede.

urca la 164 daca retrogradez a 5 - a si trag tare.

in a 6-a urca la 172 cu gaz la maxim dar ii trebuie pista si trebe' sa ma culc peste ghidon.

 

190...la vale, poate. maxima constructiva declarata de constructor - in cartea mea tehnica e 172. :P

 

 

 

revenind la discutia cu preturile, ca e interesanta pentru mine:

ce cred ca e important e cu rosu, restul e contextul.

 

From:

Sent: Monday, June 21, 2010 10:11 PM

To:

Subject: RE: sm 690 ktm

 

 

 

Smr-ul meu costa de nou la orice alt dealer ktm din Romania 8700 tva inclus.

“Dementor edition” costa 5300 euro, tva inclus.

 

Din ce spui tu – ca poti lua model 2010 la 5000 euro – inseamna ca atata e pretul de intrare la dealer si diferenta de 3500 e adaosul lor. 

 

Strategia lor de marketing nu e buna: tocmai au stricat piata ktm si politica generala de preturi.

Crezi ca mai da cineva 14000 euro pe un adventure cand banuieste ca pretul de intrare la dealer este 8000?

Sau 9000 pe un enduro care face 5000?

 

Ma felicit ca a 2-a motocicleta a mea este Suzuki.  Si nici una nu va mai fi ktm, nici la mine, nici la prietenii mei.

 

Salut!

From: Sent: Monday, June 21, 2010 8:12 PM

To:

Subject: RE: sm 690 ktm

 

Ceea ce conteaza pt.mine este ca pot sa iau un model 2010 cu 5000 euro.

 

Am o prietena la Dementor, nu e mai proasta aia calitativ decat a ta.....e o strategie de marketing.

--- On Mon, 6/21/10, Mutare.ro <contact@mutare.ro> wrote:

 

From:

Subject: RE: sm 690 ktm

To:

Date: Monday, June 21, 2010, 12:40 PM

Salut

 

Daca te referi la “dementor edition” vezi o discutie pe tema asta aici ( citeste si urmatoarele 12 comentarii dupa anuntul meu ).

 

/index.php?...14086&st=30

 

sau

 

/index.php?...42534&st=10

 

Bafta la vanzare.

La mine ramane valabil ce am afirmat acolo: sub 6500 nu o dau. 

 

Sergiu.

 

 

From:

Sent: Monday, June 21, 2010 12:29 PM

To: Subject: RE: sm 690 ktm

 

Este o motocicleta excelenta pt.turing. Ii plac vitezele de croaziera de 150-160 km/h.

An 2004/37122 km.

O sa-ti trimit si cateva poze cand ajung acasa(sunt la munca).

 

Depinde la ce diferenta te-ai gandit.

La Dementor(dealer KTM),un 690 SM...costa 4890 euro (fara TVA,poate fi luat pe firma...) si un 950 SM(ramase pe stoc) costa 6490 ron.

 

http://www.dementor.ro/site/modele-2010/su...90-supermoto-le

http://www.dementor.ro/site/modele-2010/supermoto/690-sm

http://www.dementor.ro/site/modele-2010/supermoto/690-smr

 

Eu pe asta o vroiam, dar n-am cum sa fac rost de atatia bani nici daca-mi vand motorul :

http://www.dementor.ro/site/modele-2010/su...950-supermoto-r

 

Ideea este ca ma coafeaza ideea unui schimb pt.ca nu raman fara motor in plin sezon.

 

La ce diferenta te-ai gandit?

 

--- On Mon, 6/21/10, wrote:

 

From: Subject: RE: sm 690 ktm

To: "

Date: Monday, June 21, 2010, 11:47 AM

Salut

 

Da si tu mai multe informatii ( an, km, etc), poze eventual.

Care este pretul de schimb?

 

Mersi.

 

Sergiu.

 

From:

Sent: Monday, June 21, 2010 10:50 AM

To:

Subject: sm 690 ktm

 

Schimbi cu Suzuki V-strom 650 (alarma,top-case,crash-pad,geanta magnetica rezervor,kit lant+bujii+placute frana fata/spate...la cutie,sigilate).Ulei,filtru+filtru aer schimbate recent,etc?

 

Bineinteles ca dau si o diferenta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicletele care se vand la Dementor sunt exact aceleasi motociclete care spuneti voi ca se vand la alti dealeri (care alti?), au Brembo, Marchesini etc. nu sunt fake-uri si nici nu sunt facute in China. Eu mi-am luat Duke cu 5160 eur + TVA. Nu intentionez sa le fac reclama ca nu am niciun interes (eu sunt fan italiene), dar am fost de curand sa imi fac revizia la 1000 km si oferta era inca valabila. Si daca nu credeti cele spuse pe forum mergeti pana la magazin sa vedeti cu ochii vostrii. Preturile sunt mai mici pt ca se face discount dn partea KTM-SPORTMOTORCYCLE AG pt lichidare de stoc la aceste modele, probabil nu s-au vanadut din cauza urateniei.

Editat de Daan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicletele care se vand la Dementor sunt exact aceleasi motociclete care spuneti voi ca se vand la alti dealeri (care alti?), au Brembo, Marchesini etc. nu sunt fake-uri si nici nu sunt facute in China. Eu mi-am luat Duke cu 5160 eur + TVA. Nu intentionez sa le fac reclama ca nu am niciun interes (eu sunt fan italiene), dar am fost de curand sa imi fac revizia la 1000 km si oferta era inca valabila. Si daca nu credeti cele spuse pe forum mergeti pana la magazin sa vedeti cu ochii vostrii. Preturile sunt mai mici pt ca se face discount dn partea KTM-SPORTMOTORCYCLE AG pt lichidare de stoc la aceste modele, probabil nu s-au vanadut din cauza urateniei.

 

alti dealeri?! da si tu un google..., ca doar a existat ktm in Romania inainte de dementor:

http://www.1ktm.ro/

http://www.ktm.tm.ro/Motociclete/

http://www.motoland.ro/ktm

http://motto.ro/

 

etc. ma rog, or fi importatori.

dar la toti preturile sunt - pentru modelul respectiv de serie ( nu dementor edition) pe la 8800 euro.

 

oricum o invarti, ktm s-a facut de cacao.

1. daca a facut discount de ce a facut discount doar pentru dementor si nu pentru toti amaratii care lucreaza in numele lor?

2. nu poti face discount si sa vinzi la un pret mai mic decat cel de cost/intrare (nu se poate dpdv economic si exista o lege in acest sens cu privire la politica de dumping, poate se sesizeaza concurenta si face o reclamatie. legea e mai drastica pentru lichidari de stoc ) de unde inteleg ca pretul de productie/intrare la dealer a unei motociclete ktm ce se vinde cu 9000 euro este 5000 euro.

 

in concluzie:

preturile ktm de vanzare catre clientul final (eu ) sunt duble fata de pretul intrare la dealer. e dreptul lor.

pe de alta parte e dreptul meu sa nu cumpar un adventure la 14.000 cand pretul ei real este 7.000 sau un enduro ktm cu 8.000 euro ce face 4000.

 

ps. concluzia confirmata si de afirmatia omului ce a vrut sa faca schimb cu mine ( vezi postul meu anterior) si care afirma ca stie pe cineva la dementor si poate cumpara model 2010 cu 5000 euro! deci, nu e vorba numai de modele vechi.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dementor nedementor ma repet intrati pe site-ul lor, deschideti in 2 pagini modelele la 5000 euro si la 8000 euro si facceti comparatie intre datele tehnice.....vo 15 kg de piese in minus la ala moca face diferenta de bani si de calitate intre cele 2 modele. fiabilitatea oricum lasa de dorit.

performanta cu utilizarea zilnica se bat cap in cap. in general pilot bun = performanta restul conteaza mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alti dealeri?! da si tu un google..., ca doar a existat ktm in Romania inainte de dementor:

http://www.1ktm.ro/

http://www.ktm.tm.ro/Motociclete/

http://www.motoland.ro/ktm

http://motto.ro/

 

etc. ma rog, or fi importatori.

dar la toti preturile sunt - pentru modelul respectiv de serie ( nu dementor edition) pe la 8800 euro.

 

oricum o invarti, ktm s-a facut de cacao.

1. daca a facut discount de ce a facut discount doar pentru dementor si nu pentru toti amaratii care lucreaza in numele lor?

2. nu poti face discount si sa vinzi la un pret mai mic decat cel de cost/intrare (nu se poate dpdv economic si exista o lege in acest sens cu privire la politica de dumping, poate se sesizeaza concurenta si face o reclamatie. legea e mai drastica pentru lichidari de stoc ) de unde inteleg ca pretul de productie/intrare la dealer a unei motociclete ktm ce se vinde cu 9000 euro este 5000 euro.

 

in concluzie:

preturile ktm de vanzare catre clientul final (eu ) sunt duble fata de pretul intrare la dealer. e dreptul lor.

pe de alta parte e dreptul meu sa nu cumpar un adventure la 14.000 cand pretul ei real este 7.000 sau un enduro ktm cu 8.000 euro ce face 4000.

 

ps. concluzia confirmata si de afirmatia omului ce a vrut sa faca schimb cu mine ( vezi postul meu anterior) si care afirma ca stie pe cineva la dementor si poate cumpara model 2010 cu 5000 euro! deci, nu e vorba numai de modele vechi.

 

Nu inteleg ce rost au toate aceste intrebari si filosofii, de ce te intrebi tu ce e "in spatele" acestor reduceri si ce riscuri isi asuma Dementor sau KTM? Vrei 690 cu 5500 eur? Gasesti la Dementor.

Mesaj completat

dementor nedementor ma repet intrati pe site-ul lor, deschideti in 2 pagini modelele la 5000 euro si la 8000 euro si facceti comparatie intre datele tehnice.....vo 15 kg de piese in minus la ala moca face diferenta de bani si de calitate intre cele 2 modele. fiabilitatea oricum lasa de dorit.

performanta cu utilizarea zilnica se bat cap in cap. in general pilot bun = performanta restul conteaza mai putin.

 

Singurul 690 la 8000 eur este modelul SMC. Dar asta e complet diferit de modelele care se vand la 5000 eur. Cel putin eu asta vad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce rost au toate aceste intrebari si filosofii, de ce te intrebi tu ce e "in spatele" acestor reduceri si ce riscuri isi asuma Dementor sau KTM? Vrei 690 cu 5500 eur? Gasesti la Dementor.

 

pai asta e problema: am ktm 690 smr. :)

luat in 2008 cu 8800 euro. deci.... am luat teapa de 3500 euro! bine ca nu mi-am luat adventure de 14000 ca luam teapa de 7000 euro :D

 

acuma vreau sa-l vand. iarasi am luat teapa. :)

ca vin unii care au vazut la dementor motorul cu 5000 si vor sa mi-l cumpere cu 2000. si eu vreau sa-l dau cu 6500, ca atata consider ca i-a scazut valoarea in 2 ani: 2300 euro.

 

dar din povestea asta nu sunt singurul care a iesit tepuit. pe termen lung o sa planga aia de au stricat preturile. plus ceilalti care vindeau ktm.

crezi ca sunt singurul care se simte furat ?!! crezi ca mai cumpar vr'un ktm viata asta? sau prietenii mei ?!

 

partea buna e ca o sa am primul ktm supermoto chopperit.

il si imaginez pe Basty cu flexu' in mana creeand primul chopper monocilindru facut din ktm supermoto nou... :P

 

 

ps. macar stim de ce scrie ktm pe toate gardurile si de ce au buget de publicitate imens... din diferenta a cat face si cu cat se vinde.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...