Sari la conținut

Carti


Postări Recomandate

sal are cineva prin biblioteca;inchisoarea noastra cea de tote zilele,de ioan ioanid?sunt 4 sau 5volume.csub forma de imprumut sau le cumpar.ofer pret bun pt ca le caut de fff mult timp :D

Daca nu gasesti aici, poate o gasesti la vreo bibioteca universitara. M-ai facut sa o caut si eu si este la BCU Iasi. Atmosfera "dragilor" inchisori ale comunismului apare si in "Jurnalul fericirii" a lui Nicolae Steinhardt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bun bun, teatru :D

 

se pare ca lumea s-a plictisit de citit

 

@serenity: schimb de la romanasi la strainei....are cineva idee daca romanul Suanii de Balzac e de dragoste?atat vr sa stiu... :bounce:

 

multam fain

 

 

Suanii lui Balzac este un roman istoric/social, tema dragostei este prezenta, insa nu constituie nucleul operei. Balzac incearca sa prezinte dramatismul luptei antinapoleonice a bretonilor, monarhisti convinsi, luptatori salbatici, inchisi intr-o lume(Bretania) izolata de restul Frantei. Este un roman reusit.

 

On topic- absolut tot de Dostoievski si Shakespeare. Cei mai completi. Vian, Suskind, Bruckner & Co. nu cred ca vor rezista in timp. Coehlo si Brown nu exista. Sunt zerouri.

Bulevardele culturii- clasicii- sunt cele mai sigure.

Editat de Willy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@willy: multam mult....ce chestie, scriam postul ala cu suanii exact pe 11 aprilie, cand am citit din ea doar o pagina, pt ca apoi m-am apucat de :

 

Philosophy and Religion in The Matrix - Glenn Yeffeth...super carte de eseuri despre film, scrise de niste oameni cu cap :bounce:

 

anii trec, vremurile se schimba, noi ne schimbam, poezia se schimba, moda se schimba, tehnologia avanseaza, si totul, ramane in trecut...totusi, muzica veche, pictura, si cartile vechi, cu cat trece timpul, asemeni vinului, sunt mult mai bune :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'Pentagrama' de Vladimir Colin

'Lupul de stepa' de Herman Hesse

'Shidarta' de Herman Hesse

 

...'Pestii virgini din Babugath' de ceva indian.. :D

'Capcana de sticla' Frank Herbert...

si gata , ca incep sa-mi amintesc cum e sa fi inteligent.. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On topic- absolut tot de Dostoievski si Shakespeare. Cei mai completi. Vian, Suskind, Bruckner & Co. nu cred ca vor rezista in timp. Coehlo si Brown nu exista. Sunt zerouri.

Bulevardele culturii- clasicii- sunt cele mai sigure.

 

Scuza-ma, dar e de departe cel mai aiurea criteriu pe care l-am auzit vreodata. Ce inseamna “sigur”? Iti scrantesti mana daca citesti Vian sau Gombrowicz? Te imbolnavesti de pancreas daca in loc de Chaucer citesti Saramago? Iar chestia cu “nu vor rezista in timp” e si mai aiurea. Daca cineva ar lua asta in serios ar pierde complet toata literatura scrisa acum mai putin de 150 de ani, sau 200 sau 350, in functie de cum defineste fiecare “rezistenta in timp”. :D

Editat de JohnDoe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Philosophy in the Boudoir", de Marchizul de Sade. delicioasa lectura.

"Pe drum", de Jack Kerouac. Una dintre putinele carti pe care le-am citit de doua ori.

din gama pura fictiune sunt fan Anne Rice, pe langa Neil Gaiman. imi plac oamenii care nu-si cunosc limitele atunci cand incep sa scrie, cand lasa deoparte orice frana a realitatii. si din gama Anne Rice, recomand in mod special "Diavolul Memnoch", sunt niste idei strecurate pe acolo, un fel de "fresh insights" asupra religiei si umanitatii. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bulevardele culturii- clasicii- sunt cele mai sigure.

 

Asta e fix ca si cum ai spune ca dupa 1900 nu s-a mai pictat nimic sau nu s-a mai facut nici un fel de muzica. Din partea mea arta si muzica mai mult sau mai putin "moderna" e infinit mai interesanta decit "clasicii", si asta nu din vina lor saracii, ci din cauza ca motivele folosite de ei au fost atit de reluate ca s-au banalizat. Chestie de gusturi.

Oricum ce vreua sa spun e ca genul asta de judecti din pacate tot un fel de obtuzitate arata, chiar daca nu la fel de periculoasa ca altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Torturati-l pe artist - Goebel, Joey

 

Joey Goebel e considerat in lumea literara noul Chuck Palahniuk, iar romanul lui Torturati-l pe artist a castigat Kentucky Literary Award (2004), a fost nominalizat la Dylan Thomas Prize (2006) si a fost tradus pana in prezent in peste cincisprezece tari.

 

„Am gasit un barbat care ne dadea speranta. I-am legat mainile si picioarele cu bucati de funii blonde si brunete. L-am torturat pe artist. L-am torturat bine. Si i-am vandut suferinta la Hollywood.”

Intr-o America in pana de capodopere, desprinsa parca din filmele lui Tarantino, arta e o marfa pe taraba divertismentului. Salvarea vine din partea lui Vincent Spinetti, cel mai stralucitor elev al Academiei Noua Renastere, o pepiniera de talente care cultiva geniul in solul fertil al suferintei. Pentru a crea, tanarului i se orchestreaza cu cinism o intreaga simfonie a durerii (moartea celor dragi, dependenta de droguri, boala, depresia, pierderea iubirii), iar povestea vietii lui e adunata in paginile – profetice? – ale unui roman-avertisment: daca viitorul va arata intocmai ca lumea vazuta de Goebel?

 

„Torturati-l pe artist e o poveste surprinzatoare, amuzanta si provocatoare. Joey Goebel stie sa-si seduca cititorii.” (Library Journal)

 

„Joey Goebel este copilul-minune al literaturii americane contemporane.” (Ed McClanahan)

 

„Asemenea lui Bret Easton Ellis, Joey Goebel se ia cu zetgeist-ul la tranta.” (Pages Magazine)

 

 

 

Am fost la carturesti, m-am uitat la noutati, am rasfoit-o un pic....si am citit 100 de pagini pe nerasuflate, pacat ca a trebuit sa plec.......acum stau ca pe ghimpi, genul de carte care regreti ca se termina....

Comentariul de pe coperta e irelevant dupa parerea mea, intrucat initial am crezut ca autorul a abordat un stil cu nuante sadice in care eroul sau este supus la cele mai grele suferinte din care-si va extrage materialul creativ, dar cartea este mai degraba o radiografie a societatii contemporane, o societate care promoveaza numai valori artificiale bazate pe sex, violenta, incultura etc.......solutia pe care o propune autorul in carte e cam extrema dar semnalul de alarma ramane valabil.

 

 

ps. cartea nu trebuie ratata!!!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unora poate ar trebui sa le recomand..."Codul rutier.".....scrisa de Udristei :finger:))) nah...ca sa fiu rea..si in acelasi timp incerc sa fiu si eu haioasa...daca nu-mi iese...ma scuzati!Dar ca sa fiu on-topic...recomand si eu ceva...politist...genul acesta imi place f tare..Mihail Drumes-Cazul Magheru:Edgar Wallace Omul de la miezul noptii...ah..si neaparat povestioarele Rodicai Ojog-Brasoveanu...John Knittel-Via Mala..mie personal mi-au placut..si pe langa acestea Shogun-James Clavell..si..Pasarea Spin..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unora poate ar trebui sa le recomand..."Codul rutier.".....scrisa de Udristei :lol:))) nah...ca sa fiu rea..si in acelasi timp incerc sa fiu si eu haioasa...daca nu-mi iese...ma scuzati!

 

adevaru e ca pt multi de aici asta e cea mai eficienta carte :finger: ti-a iesit :cheers: da nu e scrisa de Udristei, si faptul ca are lipsuri si unele pasaje proaste, ma face sa cred ca e scrisa de niste adormiti :cheers:

 

si vb cu adminii sa schimbe membra acolo in loc de membru ca s-a mai plans lumea pe aici :moron:

 

poate si niste carti despre franare si abordare a virajelor ar merge aici :rock: so, care are, sa posteze ca ar fi bune pt cititorii nostrii :eek:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Of, of, cate au fost si cate mai sunt... Umberto Eco, Suskind, John Saul, Stendhal, HG Wells, Fielding, Dumas, Agatha Christie, Dickens, Hesse, Nietzche, Goethe, Eliade, Suskind, Preda, Tolkien, Fowles, Somoza, Eliphas Levi, Mann, Coelho, JK Rawling, Steiner, Chandler, Hawking... autorii imi plac mult si mi-au venit acum in minte...

Acum citesc Van Helsing si multe carti ce contin dezvaluiri, intrigi la nivel mondial, conspiratii si... ocultism. Avantajul e ca mi le descarc in telefon si pot citi asa oriunde, chiar si la birou. Daca mai e cineva pasionat de ocultism astept PM. :friends:

Am uitat sa recomand si eu ceva: Tablitele de smarald ale lui Thoth (consider ca ele contin adevarul suprem)

Editat de Purghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din seria celor care nu s-au spus (sau nu am vazut)

 

Michel Houellebecq - Posibilitatea unei insule...mi s-a parut f ok

haruki murakami - La sud de granita, la vest de soare (draguta)

Frederic Beigbeder - 199.000 (draguta...desi am impresia ca beigbeder ala e un c*r de om).

 

william burroughs - JUNKIE

Pederast (cam gretoasa)

richard brautigan - La pescuit de pastravi in america

In zahar de pepene

 

 

 

Clasics:

Asimov, Tolkien(si seniorul nu numai jr)

Aldous huxley - punct contrapunct

M. Preda - Viata ca o prada

Thomas Mann - Muntele Vrajit, Casa Buddenbrook

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca bag si eu cateva :

 

Musashi-Eiji Yoshikaua(nu stiu daca am scris corect numele scriitorului)

Arta Razboiului-Sun' Tzu

Hagacure-Yukio Mishima (titlul e tradus la noi in -Calea samuraiului astazi)

Go Rin No Sho-Myamoto Musashi

Bushido-Inazo Nitobe

 

in alta ordine de idei romanele lu' nenea J.R.R.Tolkien sunt interesante pentru devoratorii genului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

cum asta-i topicul meu favorit de pe forumul asta, reactualizez cu o carte extraordinara:

 

B.P. Hasdeu - Sic Cogito

 

recomand varianta tiparita exact dupa volumul aparut in 1892(desi e greu de citit cartea), dar nu dati aiurea banii pe ea, ci luati de la cineva cartea, cititi chiar din a doua pagina carei clase de oameni nu i se adreseaza, iar daca va incadrati in categoriile de oameni enuntate de autor, renuntati la carte :crack:

 

va delectez cu Prologul cartii(adaptat la gramatica de azi):

"“Trecusera sase luni de la moartea fiicei mele.

Era în martie - nici iarna nici primavara. Într-o seara mohorâta, stateam singur în camera, lânga birou. În fata mea am tot timpul un top de hârtie si tocuri de scris. Cum? Nu stiu, nu stiu, nu stiu... dar mâna mea a luat un toc si l-a pus pe hârtie.

Am început sa simt cum îmi zvâcneau tâmplele ca si cum as fi avut un soi de telegraf în minte. Deodata, mâna mea a început sa se miste neobosita pentru numai câteva secunde.

Când m-am oprit, m-am simtit ca si cum m-as fi trezit dintr-un somn adânc, desi sunt convins ca nu adormisem. Am privit foaia de hârtie si am vazut scris foaret citet:

“Sunt fericita, te iubesc, ne vom revedea, asta ar trebui sa îti fie de-ajuns.

Iulia Hasdeu.”

Era scris si iscalit cu slova fiicei mele.

Ce sa vie?

O sa va spuna aceasta carte.

"

 

recomand de asemenea si cugetarile si poemele Iuliei Hasdeu, despre care nu cred ca mai are rost sa spun aici, cat si eseurile din facultate facute cu referire la diverse "citate" renumite ale acelei epoci :blbl:

 

PS: cand imi fac timp transcriu eu categoriile de oameni, sa nu va obositi sa o mai cautati :D

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dictionary of the occult :rusinica: Sa nu citesti o "carte" fara sa-l consulti! :crack:

Ia-l si pe nea LaVey, daca esti prin zona si te pasioneaza. :crack:

Asa, asa... :crack:

 

In plus, cartile lui Van Helsing, Secretul suprem al lui David Icke, Proiectul Montauk (toate), Radu Cinamar, Crowley, Zecharia Sitchin si altele de gen. Din punctul meu de vedere reprezinta lectura suprema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe linga ce a zis purghy :rusinica: mai recomand si

 

wilhel von angelsdorf secolul xx secol al minciunii dirijate

david duke trezirea la realitate

norman g finkelstein industria holocaustului

maurice bardeche

roger garaudy

cornel dan nicolae cu cele trei carti ale lui

 

scrierile politice ale lui eminescu ( veti fi socati :crack: )

 

protocoalele secrete ale sionului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva care nu s-au spus:

henry miller: "tropicul racului", "tropicul capricornului", trilogia "rastignire trandafirie" ("sexus", "plexus", "nexus")

 

borges, desi s-a mai spus merita recomandat tot ce e tradus, inclusiv (sau mai ales) poezia: http://www.polirom.ro/catalog/listare(01,,...cere,DESC).html

 

si o carte citita de mine de 4 ori (de fiecare data in primul semestru din cei 4 ani de facultate, asa de intrare in lumea cartilor), o lectura plina de umor:

michel folco, "doar dumnezeu si noi" http://www.humanitas.ro/carti/carte.php?id=619

 

si ar mai fi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultima carte citita: Vanatorile lui Ceausescu asa cum au fost, Mitica Georgescu

o recomand doar celor ce pot intelege si alte pasiuni decat motoarele, celor care pot sa judece un om atat prin prisma bilelor albe cat si a celor negre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...