Sari la conținut

Carti


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Ted Simon - Jupiter's Travel (four years on one bike, patru ani pe IJ in jurul lumii, calatoria din anii 70 care a facut istorie) :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Hmm...romanele tineretii mele (ce se mai dadea sa citesti prin liceu) :rolleyes:

 

Theodore Dreiser: O tragedie americană

Thomas Hardy: Tess D'Urbervilles

Dostoievski: Crima si pedeapsa

Tolstoi: Razboi si pace

 

Si ceva mai recent: :rusinica:

 

Dan Brown: Codul lui DaVinci, Inger si Demon, Conspiratia etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit de curand (spre rusinea mea "de curand") Orwell - 1984...

Mi-a crapat capul..Eram la bar si prinsesem o zi mai slaba..Asa ca am avut timp sa citesc ultimele 50 de pagini..Am ramas ca la dentist..Cartea asta m-a lasat fara replica..

Acum recitesc o treaba care mi-a placut mult..Ii zice "Arta conversatiei"- Ileana Vulpescu

Foarte bun romanul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit de curand (spre rusinea mea "de curand") Orwell - 1984...

Mi-a crapat capul..Eram la bar si prinsesem o zi mai slaba..Asa ca am avut timp sa citesc ultimele 50 de pagini..Am ramas ca la dentist..Cartea asta m-a lasat fara replica..

 

hehehe :rusinica: wor is peace, freedom is slavery, ignorance is strenght, parca :rolleyes: e o carte superba....incearca sa citesti si ferma animalelor

 

(mr_orl aici, de pe contul unui amic)

Editat de catul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehehe :rolleyes: wor is peace, freedom is slavery, ignorance is strenght, parca :blbl: e o carte superba....incearca sa citesti si ferma animalelor

 

(mr_orl aici, de pe contul unui amic)

ORL-ule aia e citita, stiam in oarecare masura ce ii poate pielea lui Orwell, dar m-a frapat cartulia asta.:rusinica:.asa e "war is peace, freedom is slavery, ignorance is strenght"...

Editat de inanna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar 1984 e o carte de referinta. Cu ce mi-am ocupat un pic timpul , la serviciu binenteles, este "Levantul" de Cartarescu si "Copii Fiarei" de CTP, am descoperit un spirit critic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

am vazut la tv ca a aparut o carte despre che si calatoria lui alaturi de un prieten prin America de s pe o moto.Stie cineva cum se numeste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zbor deasuprea unui cuib de cuci,Numele trandafirului,Husarul de pe acoperis,Codul bunelor maniere,Armele lui Krupp,sa nu ucizi o pasare cintatoare,Joia dulce,Lighioane si supralighioane,orice de Karl Kapec.La lilieci,Morometii,Cu Hai-Hui II spre sud,Drama otravirilor,Tratatul de medicna legala al lui Mina Minovici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

UP-uiesc topicul meu de suflet din aceasta rubrica, cu o carte scrisa de doua dintre componentele primei formatii feminine de rock din Romania, Catena... :kiss:

 

http://www.albaportal.net/catena/catena.html

 

Este o carte despre povestea pustoaicelor care au scris o frumoasa fila de istorie in muzica rock romaneasca(ca practic rockul feminin de la ele a inceput aici), o carte despre cum se descurcau fetele noastre hipioate cu tobele facute din piei de porc sau pungi de plastic, despre cum fugeau la mare fara un leu in buzunar si petreceau prin cluburi de straini iar apoi le lua militia, despre cum au inaugurat impreuna cu alte trupe de baieti sala polivalenta, si multe alte chestii foarte interesante si placute la citit...o viata de fete frumoase, cu un suflet dedicat muzicii, in totalitate....Merita citita cartea, din scoarta-n scoarta :rolleyes:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UP-uiesc topicul meu de suflet din aceasta rubrica, cu o carte scrisa de doua dintre componentele primei formatii feminine de rock din Romania, Catena... :kiss:

 

http://www.albaportal.net/catena/catena.html

 

Este o carte despre povestea pustoaicelor care au scris o frumoasa fila de istorie in muzica rock romaneasca(ca practic rockul feminin de la ele a inceput aici), o carte despre cum se descurcau fetele noastre hipioate cu tobele facute din piei de porc sau pungi de plastic, despre cum fugeau la mare fara un leu in buzunar si petreceau prin cluburi de straini iar apoi le lua militia, despre cum au inaugurat impreuna cu alte trupe de baieti sala polivalenta, si multe alte chestii foarte interesante si placute la citit...o viata de fete frumoase, cu un suflet dedicat muzicii, in totalitate....Merita citita cartea, din scoarta-n scoarta :rolleyes:

 

citat

"Am început repetițiile în camera mea, etaj 8, bloc "Eva" (BucureÂşti). Eu Âşi Jenny aveam chitări (da, corect e chitare, dar câtă lume zice aÂşa?) "reci". Adriana n-avea bas, avea tot o chitară "rece" Âşi cânta pe chitară ceea ce ar fi trebuit să cânte pe bas. "Trăgeam" toate cu vocea iar pentru Jacky construisem niÂşte tobe astfel: scui­pătoarea de la un teatru în loc de fus, toba mare era o valiză, cumpărasem o pedală de tobă mare Âşi un cinel prăpădit cu 10 lei, pe care-l înfipsesem într-o coadă de mătură înfiptă Âşi ea, la rândul ei, într-un stativ de pom de Crăciun. Toba mică Âşi tum-tum-urile erau oale Âşi cratițe de diferite mărimi, iar ca să nu deranjăm vecinii le acoperisem cu mileuri croÂşetate de bunica. Bețele erau niÂşte linguri de lemn. La fie­care repetiție punea fiecare câte 3 lei de căciulă pentru fondurile formației. AÂşa am putut, cu timpul, să cumpărăm diferite scule care ne lipseau."

:moto:

 

(deh, am ajuns sa-mi dau reply mie, mai nou, ca asta nu mai uneste posturile)

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ce mi-a mai plăcut, fără a fi deja menționate:

- Agonie Âşi extaz de Irving Stone http://www.ghenea.ro/2008/01/29/agonie-si-...irving-stone-2/

- Sorell Âşi fiul de Warwick Deeping - o viață de părinte ce îndură multe pentru a putea să-i ofere fiului său educația Âşi oportunitățile de care el nu a avut niciodată parte.

 

Pt cei 'în căutare de timp' Âşi care vor să-Âşi mai odihnească ochii, am cărțile din ataÂşament în format audio (mp3, wma). Dacă vă interesează ceva pls PM.

 

Carti_audio.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei 'în căutare de timp' Âşi care vor să-Âşi mai odihnească ochii, am cărțile din ataÂşament în format audio (mp3, wma). Dacă vă interesează ceva pls PM.

 

Carti_audio.zip

Desi sunt fan al cartii adevarate, de hartie, recunosc ca mi-a placut ideea de carte audio, nu neaparat pt a-mi odihni ochii, ci pt faptul ca pot asculta in timp ce lucrez :cheers:

Eu asa procedez cu multe carti, le iau in engleza si le bag intr-un program vocal care suna bine....si imi citea tanti aia toata cartea, in timp ce eu faceam cine stie ce treburi pe calculator :bounce: (in engleza, pt ca programelele alea nu cunosc inca romana)

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Tot ce inseamna Asimov!

 

FRANK HERBERT: THE WHITE PLAGUE si THE DOSADI EXPERIMENT.

 

De cartile astea pariez ca putina lume stie! Le-am citit si am ramas marcat! Dune e evident plina de fictiune [dar traieste putin in desert si vezi apoi...], astea 2 carti prezinta altfel de lumi, mult mai apropiate de realitate ! Dupa ce le citesti vezi altfel natura umana [sau poate o intelegi mai bine!]

 

PS. Multumesc initiatoarei topicului si celor care au postat! :P

 

 

ASIMOV si HERBERT idolii mei :laugh:

 

Momentan citesc DUNE:Casa Harkonnen scrisa de fiul lui Herbert si K. J. Anderson, dar mersi ca mi-ai adus aminte de : THE WHITE PLAGUE si THE DOSADI EXPERIMENT chiar o sa le cumpar dupa ce termin cu DUNE.

Cam putini cititori pe topicul asta in ultima vreme si mai putini cititori de SF.

Pacat ca fantasy capata tot mai mult avant in detrimentul SF-ului classic. Harry plotter &stuff :huh:

Sunt frumoase si cartile lui Anne Rice despre vampirul Lestat.

Acum a aparut nebunia cu ciclul Amurg, daca e cineva interesat am toate 4 pdf cartile dar in engleza. Pe mine nu ma fascineaza mi se par foarte comerciale, doar le-am luat pentru cineva.

O carte care mie imi place foarte mult este si Mandrie si prejudecata - Jane Austen. Am citit-o de prea multe ori.ce am tot vrut sa mai citesc de acelasi autor e Ratiune si simtire dar n-am apucat pina acum. Sper sa nu ma dezamageasca.

Ofer imprumut sau de tot Calea Samuraiului astazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...