Sari la conținut

R1 vs. patruped canin


riciu007
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor! In urma cu ceva timp am avut neplacerea unui incident cauzat de o potaie patrupeda, un catel. Asa dupa cum poate stiti si ati mai vazut sau vi s-a intamplat si multora dintre voi, exista caini care se dau la rotile masinilor sau a motoretelor , asa mi s-a intamplat si mie in timp ce ma deplasam cu motoreta , un catel a fugit de pe marginea drumului spre mine, vrand sa ma "agate", si a reusit . In incercarea de a-l evita am derapat la o viteza rezonabila cam 80-90 km/h , motoreta oprinduse intr-un autoturism parcat pe partea dreapta, un Fiat, iar eu am avut marele noroc sa ma opresc pe partea stanga sub rotile unei Daci 1300, deasemenea parcata . Motorul a suferit ceva avarii in urma incidentului , iar eu am fost "fericitul" purtator a unei atele gipsate cauzate de o entorsa la genuchiul stang, in rest nici un fel de zgarietura , asta datorita echipamentului care si-a facut treaba .

post-30624-1277106969_thumb.jpg

post-30624-1277107098_thumb.jpg

post-30624-1277107189_thumb.jpg

post-30624-1277107229_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la chestii din astea ,decat sa patesc altele mai bine intru in ei..am patit de 3 ori chestia asta,2 i-am mierlit, dar mai bine ei decat eu..

 

 

Patesc des treburi d-astea...dar le dau clanxoane si turez motoru ...de cele mai multe ori se sperie ... n`am intalnit nici unu asa agresiv...si sper sa nu intalnesc...ca il prind si il d-au la "chineji" sa faca "min jom ping" din el la micul dejun!!

 

Acum trebuie sa anunti proprietarii masinilor...sa le dai asigurarea...o sa iti iei si o mica amenda...nu cred ca ramai fara permis ...dar e nasoala treaba cu motoru` ....brrr....

 

Bafta....si grija mare data viitoare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"vrand sa ma "agate", si a reusit" - cum te-a agatat?

La 80-90 la ora nu mai alearga dupa tine nici un caine :P Cred ca te-ai speriat si lipsa de experienta si-a zis cuvantul.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit-o...la iesire din benzinarie, dar nu am accelerat si am preferat sa imi capseze blugii decat sa dau peste el...si ghiciti ce :P) mi-a capsat blugii in 2 locuri!

Noroc cu cizmele inalte!

 

Oricum...sa te faci bine si tu si de ce nu..si catelu ;)

 

Multa sanatate!

 

Respect.

 

P.S: la cum arata motorul aveai ceva viteza....cred ca te-ai speriat si la-i dat de pamant ca nu prea stiu rasa canina sa alerge cu 80-90 la ora sa te agate..

Editat de SirFaq
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu ai patit tu nimic,asta e cel mai important.Ce nu inteleg,cum te-a dat jos?Ti-a intrat la roata sau cum?Si pe mine m-a agatat unul,m-a muscat de cizma,si tot am simtit,mai mult cred ca sperietura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"vrand sa ma "agate", si a reusit" - cum te-a agatat?

La 80-90 la ora nu mai alearga dupa tine nici un caine :) Cred ca te-ai speriat si lipsa de experienta si-a zis cuvantul.

:P

La 80-90km/h, nici nu apuca sa se ridice de jos, sa te inhate, ca ai trecut deja de el; ce sa mai zic de agatat... ;)

 

P.S.: Da, si pe mine ma alearga cativa maidanezi, de cateva ori pe zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici nu tine neaparat de experienta.Poti sa reactionezi total diferit de ce iti impui pentru ca la momentul respectiv reactionezi in functie de circumstante, pe care consider eu ca nu le prea gandesti, ci pur si simplu actiionezi.Depinde mult de moment.

 

 

uite un exemplu. ce putea sa faca?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa accelereze. Primul franeaza si de asta cade. Al doilea este in accelerare pentru ca nu observa obstacolul si astfel nu cade. Pierde trasa intr-adevar dar nu pateste ce pateste primul. Este valabil si pentru orice alt animal (sa nu fie insa taur, cal, vaca :P ) pe sosea. Nu franezi pentru ca sigur vei cadea . Accelerazi si sunt sanse bune sa nu cazi, mai ales daca esti pe drum drept si nu pe viraje. E drept ca te va zgudui si este util un amortizor de ghidon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici nu tine neaparat de experienta.Poti sa reactionezi total diferit de ce iti impui pentru ca la momentul respectiv reactionezi in functie de circumstante, pe care consider eu ca nu le prea gandesti, ci pur si simplu actiionezi.Depinde mult de moment.

 

 

uite un exemplu. ce putea sa faca?

 

 

Bunicel exemplul de pe pista. Acu sa ne imaginam case si in stanga si in dreapta, carute pe drum , biciclisti betzi, tot felul de potai indobitocite de caldura si umbland teleleu cu limba scoasa...ai rula cu 80-90 la ora prin "localitate" ? Am pus ghilimele pentru ca la noi nu stii niciodata ce urmeaza, poa sa para liber dar nu stii niciodata ce apare pe drum. Singura aparare e mersul preventiv si un pic de paranoia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din reflex iti vine sa eviti obstacolul si ai sansa sa blochezi fata sau sa derapezi de la manevra de evitare din scurt dar daca reusesti doar sa tii bine ghidonul si accelerezi un pic se poate scapa .

am trecut PESTE un caine si altadata peste o pisica si nu am cazut dar recunosc ca nu am avut timp sa reactionez in nici un fel doar sa ma tin bine de coarne .

la franare se duce greutatea pe roata fata si corpul unui animal nu e tocmai cea mai buna suprafata de rulare , de aceea se recomanda o mica accelerare ptr a descarca amortizoarele .

 

ptr destepti : nu e nevoie sa alerge un caine cu 90 km/h ca sa te agate ci e suficient sa se repeada la tine cand treci pe langa el ... cu ce viteza vrei tu .

si ptr ca tot se va comenta ...stiu ca este incredibil dar cainele poate fi invizibil...sub sau dupa o masina .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si catelu? :P

tati, pot sa te intreb si eu ce cauta moaca mea proprie si personala, luat de pe enduromaniacs.ro la tine la avatar? ;) !?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tati, pot sa te intreb si eu ce cauta moaca mea proprie si personala, luat de pe enduromaniacs.ro la tine la avatar? :P !?

Lolozaur! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primul nu franeaza.

 

Franeaza. Carenele de pista nu au stop de frana. Roata fata dupa impact e blocata si lasa urma de cauciuc pe asfalt - desigur se poate sa se fi blocat din cauza strambarii discurilor dar daca furca nu era incarcata de franare nu se dadea peste cap. Este elocvent comportamentul motoretei #2 care se dezechilibraza dar nu cade. Daca n-ar fi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tati, pot sa te intreb si eu ce cauta moaca mea proprie si personala, luat de pe enduromaniacs.ro la tine la avatar? :P !?

 

Cand creste mare vrea sa fie ca tine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Franeaza. Carenele de pista nu au stop de frana. Roata fata dupa impact e blocata si lasa urma de cauciuc pe asfalt - desigur se poate sa se fi blocat din cauza strambarii discurilor dar daca furca nu era incarcata de franare nu se dadea peste cap. Este elocvent comportamentul motoretei #2 care se dezechilibraza dar nu cade. Daca n-ar fi....

ok ok ok!

Se putea evita cu experienta, fler si bulan porcesc. Dar pana capeti acea experienta... nu eviti. Am vazut atat de multe accidente la altii pe care eu cred ca le-asi fi evitat... Nu poti sa acuzi pe cineva de lipsa de experienta. Pana cand o capeti nu o ai! E clar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P

La 80-90km/h, nici nu apuca sa se ridice de jos, sa te inhate, ca ai trecut deja de el; ce sa mai zic de agatat... ;)

 

P.S.: Da, si pe mine ma alearga cativa maidanezi, de cateva ori pe zi.

 

Una e sa fuga dupa tine si sa te prinda din urma cand ai 90km/h (imposibil), alta e sa se repeada din sant direct in rotile tale, din doua salturi. Faza patita de mine si de un amic, javra s-a infipt in cizma/scarita pasagerului, apoi s-a rasucit din impact si doar printr-un noroc, eu care veneam din urma, l-am ratat.

 

 

L.E.

 

Legat de exemplul filmat pe pista, nu sunt sigur ca din cauza franei a cazut primul rider, ci mai degraba din cauza masei animalului care a lovit din lateral motocicleta, posibil chiar in roata fata. Al doilea rider trece doar peste animalul partial dezmembrat, fara sa cada. Sincer acum, ca timp de reactie, poate doar al doilea ar fi avut timp sa franeze, primul a fost luat "din voleu"...

Mesaj completat

...Si urma aia pe asfalt, arata mai degraba ca alunecarea laterala a rotii, motocicleta fiind in dezechilibru, decat a franare prporiu-zisa.

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e caine de talie mica poate mai scapi, dar daca este ditamai potaia e cam greu sa treci peste el. Eu am lovit acum cativa ani un caine de talie mare si am cazut instantaneu fara sa ma ating de frana, ceva in genul cum a cazut cel din filmulet ("te arunca in cap" daca se permite expresia). Eram in afara localitatii si aveam in jur de 100km/h, furca s-a indoit atat de tare incat dupa accident nu mai puteam vira din cauza rotii care se agata de teava de la esapament (atunci aveam etz-250). Nu are rost sa aruncam cu pietre sau sa-i punem in carca lipsa experientei pentru ca asa ceva nu gasesti de cumparat la magazin, si nu ti se intampla doar doar atunci cand o ai.

Concluzia trebuie sa fie urmatoarea: sa nu uitam pe ce drumuri circulam si la ce pericole ne expunem. Dealtfel nici drumurile din afara localitatilor nu sunt scutite de asemenea incidente ... in zona mea am vazut multe vulpi care mai trec soseaua si din cauza lor am avut emotii de 2-3 ori pana acum. Deci recomand un condus preventiv chiar daca ai in fata 2km de linie dreapta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...