Sari la conținut

Accident Bucuresti - 21.06.2010 - Dr. Taberei (zona Moghioros)


20npo
 Share

Postări Recomandate

Tocmai am trecut pe langa un accident, un GSX-R albastru/alb (model mai vechi k1-k2 din cate am vazut...) a lovit pe trecere o persoana la primul semafor dupa Pta Moghioros spre bucla din dr taberei. Prima intersectie dupa tip top ... spre bucla ... din aceea modernizata cu sute de luminite si senzori...

din cate am vazut, motociclistul era ok...schiopata un pic dar in rest intreg (avea o geaca albastru cu alb si blugi) ... mai era pe jos o persoana la 2-3 m de trecerea de pietoni (inconstienta si intr-o mare balta de sange dupa imbracaminte era o persoana care tocmai venise din parc ... nu pasager pe motor sau altceva).

Din pacate nu am vazut nr de inmatriculare sau mai multe detalii.... tocmai venise politia si salvare cand am ajuns eu ... am oprit...am intrebat daca pot ajuta cu ceva sau nu ... politistul mi-a dat cu flit desi imi pusesem masina pe banda 3 pentru a proteja victima si urmele accidentului ...

cine e din zona sa dea o fuga pana acolo ... deja era lume ca la circ, toti pensionarii din parc iesisera pe mijlocul strazii sa se uite la show !

Editat de 20npo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 236
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E la prima statie dupa Moghioros, chiar unde se termina parcul si sunt terenurile de tenis. M-a sunat acum 5 minute cineva, e haos mare la fata locului, o multime de oameni, nu stiu daca e nevoie de ajutor sau doar de bagatori de seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nr. de inmatriculare B 12 RVW

 

Mesaj completat

E la prima statie dupa Moghioros, chiar unde se termina parcul si sunt terenurile de tenis. M-a sunat acum 5 minute cineva, e haos mare la fata locului, o multime de oameni, nu stiu daca e nevoie de ajutor sau doar de bagatori de seama.

 

Toti sunt bagatori de seama. Am trecut pe acolo (si eu bagator de seama :P ).

Editat de KPax Honda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut prin zona pe la ora 22 , am traversat cand ridica salavarea pe targa un barbat plin de sange care nu misca, motorul era inca pe jos si in zona mirosea puternic a benzina, la intoarcere, dupa o ora, multimea si politia erau inca acolo, traficul complet blocat si am vazut duba de medicina legala. Se poate sa se fi lasat cu deces.

Trecerea aia de pietoni este extraordinar de periculoasa oricate lumini ar avea, necesita semafor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut prin zona pe la ora 22 , am traversat cand ridica salavarea pe targa un barbat plin de sange care nu misca, motorul era inca pe jos si in zona mirosea puternic a benzina, la intoarcere, dupa o ora, multimea si politia erau inca acolo, traficul complet blocat si am vazut duba de medicina legala. Se poate sa se fi lasat cu deces.

Trecerea aia de pietoni este extraordinar de periculoasa oricate lumini ar avea, necesita semafor.

 

Pietonul accidentat a fost lovit cu vreo 10-15 metri inainte de trecerea de pietoni (dupa spusele martorilor). Tot dupa spusele martorilor, pietonul a decedat.

Editat de KPax Honda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pietonul accidentat a fost lovit cu vreo 10-15 metri inainte de trecerea de pietoni (dupa spusele martorilor). Tot dupa spusele martorilor, pietonul a decedat.

 

 

 

Pentru binele motociclistului sper sa fie cum spui tu si pietonul sa fi traversat cu 15 m inainte de trecere ca sa nu fie baiatul asta bagat la puscarie pentru omor din culpa....

 

Sunt ceva camere de filmat pe acolo ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta este... inca... un SRAD.... nu are damage-uri prea mari la prima vedere...pietonul am inteles ca a trecut in fuga undeva pe mijlocul scuarului....cu cel putin 13-15 m inainte de trecerea de pietoni... a avut un moment de retinere..si totusi a continuat sa fuga mai departe... motocilistul parea ok fizic....in rest....

 

Smurdu a incercat sa-l resusciteze pe pieton minute bune dar se pare ca nu s-a mai putut face nimik... RIP ! vinovat...dar era si el un om....

Mesaj completat

 

 

Sunt ceva camere de filmat pe acolo ??

 

 

NU..... dar ff multi martorii... chiar un tip cu un labrador a fost ff aproape de eveniment..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui mediatizat cazul asta...si eu era sa dau peste o proasta care in loc sa treaca pe trecere trecea prin trandafiri si tot ea era cu gura mare...mai da-i dracu de pietoni prosti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acolo si am stat cu baiatul.

Era din cartier baiatul.A DAT PESTE PIETON LA 17.5 m de zebra.Spun asta din raportul politiei.Pietonul nu fugea.Acuma spun din ce mi-a spus motociclistul:venea de la moghioros(intersectie) cand vede pe un mos(60 de ani) ca vrea sa treaca prin loc nepermis(la 17.5 m de zebra),atunci el a pus frana,dar pietetonul s-a oprit,motociclistul cand a vazut ca pietonul s-a oprit,a lasat franele si a mers in continuare,la 2 m mosul a sarit in fata.Mi-a zis ca atunci cand a pus frana a dat flash-uri si claxoane.A luat batranul cu el pana la zebra unde au cazut amandoi.Batranul decedat,o banda plina de sange.Motociclistul cu niste dureri de spate si un picior julit.ERA OK.

Motociclistul are 4 martori,dintre care unul e motociclist cu o Hayabusa din 2007 din cartier.

 

 

NU A FOST VINA MOTOCICLISTULUI!!!!!!!

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

K, stau in zona si dupa ce s-a deschis topicul am coborat sa vad despre ce-i vorba si am stat pana s-a facut "curatenie".

 

Locul accidentului: zona trecerii de pietoni de la Poiana Muntelui. Trecere de pietoni nesemaforizata, dar marca si semnalizata prin indicatoare si semnale luminoase care se aprind la prezenta unui pieton in dreptul trecerii. Sensul de mers dinspre Piata Moghioros pe bucla, sa zicem Valea Ialomitei.

 

Motocicleta este un Suzuki albastru-alb, nr. inmatriculare B 12 RYW. Avariile motocicletei sunt minore. A fost saltat de Politie.... probabil pentru expertiza. Motociclistul din punct de vedere fizic parea K, a stat la locul accidentului pana la 23.30 cand s-a spart "gasca" si a plecat cu un echipaj de politie.

 

Cand am ajuns la locul accidentului, pe langa prostimea de rigoare care-si dadea cu presupul era si multa politie (pentru masuratori si dirijarea circulatiei) 2 echipaje SMURD, si din pacate la un moment dat a aparut si o masina de la IML care a preluat pietonal accidentat care n-a mai putut fi salvat. Din cate am inteles fracturi deschise si traumatisme.

 

Imaginea dupa accident arata cam asa: pe banda a 3-a de mers, la jumate de metru dupa trecerea de pietoni ditamai balta de sange. la 14,80 metri de inceperea trecerii de pietoni se afla motocicleta rasturnata pe partea stanga intre banda 2 si 3, orientata spre Piata Moghioros (invers directiei de mers). Din cate am vazut si auzit se pare ca locul impactului initial ar fi fost la aproximativ 17 metri inainte de trecerea de pietoni. Pietonul se pare ca ar fi traversat inainte de trecerea pe unde este o deschidere ce-ti permite sa intorci de pe un sens pe altul. Lumea vorbea cum ca ar fi fost si baut. (dar nu stiu ce sa zic despre asta).

 

De asemenea a fost prezenta si televiziunea si presa, dar nu stiu sa va zic de unde erau pentru ca nu m-a interesat. De asemenea, un individ se lauda ca alti motociclisti prezenti la locul accidentului i-ar fi spus cum ca motociclistul avea 240 Km/h in timpul impactului. No comment

 

La ora 23.30 mortul era in drum spre IML, motociclistul pleca cu un echipaj al politiei, motocicleta era saltata pe o platforma (cum sunt cele folosite pentru masinile parcate aiurea) si luata de politie, iar in urma a ramas URBAN-ul care curata de mama focului locul accidentului. O imagine cam neplacuta cu tot sangele ala imprastiat cu apa si care se prelingea pe toate benzile.

 

Mai multe detalii despre cauzele accidentului poate sa dea Nightwolf pentru ca era prezent si intindea benzi in toate partile. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate aste s-a gasit o ... individa ... sa spuna "tz-ai dracu de nenorociti... tu nu-ti rupeai gatu !!!".

Ce m-a mirat a fost ca sotul ei a acordat primul ajutor impreuna cu echipajul SMURD pana la urcarea victimei in echipaj, iar ea, la plecare, la urcarea in masina, tinand plodul in brate, facea aceste afirmatii de tot rahatul...

 

Ca sa nu mai spun ca era dara de sange dinainte de trecerea de pietoni si, cu toate acestea, toata lumea afirma ca a dat peste el pe trecere. Altii, cu juma' de gura, spuneau ca ar fi fost sub influenta bauturilor alcoolice... unul chiar afirmand ca era sa-l loveasca alta masina putin mai devreme cand a traversat celalalt sens. Multi mai afirmau ca s-a mers cu viteza dar eu as infirma ideea asta tinand cont de cat de putin a mers taras motocicleta pe asfalt, pt ca la viteza motocicleta se cam duce....

Sunt scarbit de atitudinea asta de 2 lei a romanului atotstiutor si cunoscator si, mai mult decat atat, judecator.

Am plecat pentru ca nu eram de nici un ajutor si eram singurul pe 2 roti in preajma, chiar daca erau roti de scuter... lumea blameaza intr-un mare fel pe cei cu 2 roti (nu mi s-a intamplat pana acum...).

 

Dumnezeu sa odihneasca victima si putere motociclistului sa treaca peste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator SEKTU

Dosar penal , conform stirilor tv. Macar daca am face toti un sacrificiu , sa-i lichidam pe toti indivizii care trec aiurea , ca m-am saturat. Sa-l ajutam pe motociclist. Sa facem front comun. Asa nu se mai poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E plina zona de kamikaze, mereu trec pe acolo cu ochii-n sase; ba chiar am vazut si mame cu copii trecand pe unde cred ca e de cuvinta :P

 

Sa speram ca motociclistul va scapa de dosar penal totusi in instanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte amuzant cum sariti toti, apasati pe bold si pe underline, si sustineti ca nu a fost vina motociclistului. Doamne-feresteee!! Niciodata nu e vina motociclistului, nu conteaza ca nea Caisa ala avea viteza mare in oras, nu a fost vina lui.

 

Am inceput sa am alergie la toti mobristii cu vitezane din '43, casti de 100 de ron si geci probiker care omoara lumea FARA SA FIE VINA LOR. Sunt incepator, am vreo 12 mii de kilometri sezonul asta si am mers si eu prin oras destul. La viteze de pana in 60 la ora mobra se opreste aproape imediat. Probaicarul ala care a omorat un om aseara nu mergea cu viteza legala, e evident. Si pentru asta i-as dori sa iasa din puscarie cand mi-oi lua eu GSXR din '43.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caniggia ... pana acu n-ai vorbit prost dar...vad ca niciodata nu e prea tarziu sa incepi... tu zici ca te opresti imediat daca sare cineva in fata ta in 2m ? scuze dar...asa ti se pare :P) vitezane din 43...vai scuze...nu toti ne permitem sa ne luam mobre noi si echipament,cauciucuri cu dot 1910 si tot felul de nebuneli...asta e...astia suntem...daca am ajuns sa ne porcaim intre noi chiar si cand nu e vina bikerului o luam pe o cale tare rea.

 

 

 

LE: cat ziceai ca merge mobra ta intr-a ntaia?

daca tu zici ca mergi in oras cu 60 mananci un rahat cat motoreta ta de mare...e practic imposibil

Editat de Supapa_Jr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil si lipsa de experienta a motoristului cu ceva viteza,prostia si inconstienta mosului de a traversa prin loc nepermis,toate in combinatie,aduc asa gravele intamplari.Imi pare rau ptr motorist,ca trece prin asa ceva.In loc sa aruncati cu pietre,ar trebui sa invatam din intamplarile astea ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil si lipsa de experienta a motoristului cu ceva viteza,prostia si inconstienta mosului de a traversa prin loc nepermis,toate in combinatie,aduc asa gravele intamplari.Imi pare rau ptr motorist,ca trece prin asa ceva.In loc sa aruncati cu pietre,ar trebui sa invatam din intamplarile astea ceva...

 

Ar trebui sa invatam ca nu circulam intr-o lume utopica, unde toti conservarii repsecta regulile, unde daca ai cauciuc racing te opresti in 2 metri, unde nu sunt caini vagabonzi, unde nu exista treceri de pietoni, unde pietonii trec numai pe treceri, unde toata lumea-i iubeste pe motociclistii care coxeaza intre semafoare, unde asfaltul are aderenta maxima, unde nu exista gropi si marcaje alunecoase, unde nu exista oameni treziti din somn de zgomotul motoarelor duse in linia rosie si sa arunce cu brcane dupa motociclisti etc etc etc....

 

Nu dau vina pe motociclist, shit happends, dar din pacate a luat o viata, cu sau fara voia lui.

 

LE: cat ziceai ca merge mobra ta intr-a ntaia?

daca tu zici ca mergi in oras cu 60 mananci un rahat cat motoreta ta de mare...e practic imposibil

 

Stai jos! Nota 4! Nu trebuie sa mergi neaparat cu turometrul pe rosu!!!!!!

Am o motocicleta asemanatoare cu a lui, intr-a intaia ia 110-120, dar foarte bine, pot merge si cu a 4-a cu 60. Daca o motocicleta nu merge legal pe strada, de ce dracu ti-o mai cumperi?!?!?!?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dosar penal , conform stirilor tv. Macar daca am face toti un sacrificiu , sa-i lichidam pe toti indivizii care trec aiurea , ca m-am saturat. Sa-l ajutam pe motociclist. Sa facem front comun. Asa nu se mai poate.

 

Cercetarile nu s-au incheiat inca. In accidente in urma carora au rezultat victime sau morti se deschid dosare de cercetare penala pentru vatamare corporala (art 184 CP) respectiv ucidere din culpa (art 178 CP). Acest lucru e valabil chiar si pentru accidentele cu autovatamare. Asa sunt procedurile. Cei care au avut accidente cam stiu chestiile astea. Dupa incheierea cercetarilor, Parchetul va decide daca va acorda NUP sau nu. Oricum astea+s chestii de durata, in cel mai fericit caz luni, daca nu ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea viteza, conform bordului motorul stationa.

 

post-3288-1277191276_thumb.jpg

 

 

Asta ca sa vada si cei care se iau dupa indicatiile din bord cat de relevanta este pozitia in care raman acele dupa un accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea viteza, conform bordului motorul stationa.

 

post-3288-1277191276_thumb.jpg

 

 

Asta ca sa vada si cei care se iau dupa indicatiile din bord cat de relevanta este pozitia in care raman acele dupa un accident.

cum taikule?bordul de srad atat 600 cat si 750 si mai ales cele dupa aceste modele adika mai noice indica electronic si nu e pe cabluri,nu va indica nimik,pentru ca lipsa curentului electrik demagnetizeaza circuitul limbilor si clor rezultatul va fii 0.apoi mai sus zicea cineva de viteza 1,la srad 600 120 km/h,la srad 750 140 km/h,cuplul e undeva la 78 nm,iar la 750 e de 88 nm.deci poate sa mearga cu 100 cu a 6 la 3000-4000 ture,fara sa caraie,asa ca a patra cu 60 e foarte posibil.din pacate batranul a murit iar motoristul are un dosar penel pt ucidere din culpa.uffff,se mai intampla.asta este imaginea motociclistilor nu o vom schimba,mai ales in viziunea acestor batranei.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
De asemenea a fost prezenta si televiziunea si presa, dar nu stiu sa va zic de unde erau pentru ca nu m-a interesat. De asemenea, un individ se lauda ca alti motociclisti prezenti la locul accidentului i-ar fi spus cum ca motociclistul avea 240 Km/h in timpul impactului. No comment

eu in locul tau ii cautam pe aia si le ziceam sa mearga sa vada cum sa oprit acul la Kilometraj la 270Km/h (desi K1 sau K2 ce avea are bord cu afisaj digital) apoi ii rugam ca pe viitor sa nu mai manance cacao aiurea

 

E foarte amuzant cum sariti toti, apasati pe bold si pe underline, si sustineti ca nu a fost vina motociclistului. Doamne-feresteee!! Niciodata nu e vina motociclistului, nu conteaza ca nea Caisa ala avea viteza mare in oras, nu a fost vina lui.

 

Am inceput sa am alergie la toti mobristii cu vitezane din '43, casti de 100 de ron si geci probiker care omoara lumea FARA SA FIE VINA LOR. Sunt incepator, am vreo 12 mii de kilometri sezonul asta si am mers si eu prin oras destul. La viteze de pana in 60 la ora mobra se opreste aproape imediat. Probaicarul ala care a omorat un om aseara nu mergea cu viteza legala, e evident. Si pentru asta i-as dori sa iasa din puscarie cand mi-oi lua eu GSXR din '43.

ce te face sa crezi ca era vina lui. daca ai citi mai bine mai sus, cineva spunea ca martorii au vazut cum a iesit pensionaru ala. (citeste mai sus si vei vedea)

cand e un kamikaze de ala cu ier uan sau ier shase mai zic. cum era ala drogat de a omorato pe aia pe trecerea de pietoni. dar bosorogi de astia de nu ii mai intereseaza viata o sa intalnesti si tu. sau poate te dai doar pe circuit(si nu ii vei intalni acolo)

Editat de moshnegutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...