Sari la conținut

Accident Bucuresti - 21.06.2010 - Dr. Taberei (zona Moghioros)


20npo
 Share

Postări Recomandate

Raspuns: NICI UNA! :laugh:

 

 

Aparusi? Finally. Fa naibii ceva lumina, ca deja ma dor ochii de la aberatiile astora.

 

Ba, motociclistii lu' pejte oceanic, din atatea accidente moto vs. pieton n-ati invatat nimic. O dati in cele mai tari SF-uri posibile. Legea zice clar ce si cum sa faci la trecere, nu va mai dati in stamba ca va faceti de ras la capitolu' "cunoaterea regulamentului". Ca ala nu era pe trecere, e o alta poveste. Credeti ca daca iese nevinovat din poezia asta, motociclistul va mai fi om? Poate doar daca-i o jigodie nesimtita ca mine, da' asta e iarasi alta poveste. Faptul ca mosul e de vina, incalzeste cu ceva cosmarurile bikerului? Sau, invers, faptul ca bikerul e nevinovat va face familia mosului sa nu ne urasca din toti rarunchii? Sau va opri telespectatorul de protv sa afirme, cu o moaca de expert, ca "toti motociclistii e niste drogati betivi si criminali"? Mira-m-asi.

Vinovatia in momentul asta conteaza doar in ochii procurorului si a partilor direct implicate, in rest e irelevanta. Doua vieti sunt praf, si pentru ce? Pentru o faza de tot cacatul.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 236
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pentru ca nu faceti decat sa luati de buna fabula unui gura-casca de pe margine, acelasi gura-casca (,) care sustine probabil si ca motociclistu` avea 200 la ora si se dadea pe o roata cu genunchiu` pe jos. Si atunci te intreb...care e diferenta dintre voi si babele din coltu` strazii, pe care la fiecare accident moto le acuzati ca mananca **cat cand zic ca motociclistii circula cu viteze astronomice.

 

Nici una. Cum babele acum sunt preocupate de soarta lu Diaconescu trebuie sa le tina cineva locul. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tantoi (???) beatrice experienta ta in trafic tind sa cred ca e nula. faptul ca tu vrei sa te risti sa mergi in conditii meteo nefavorabile nu te face mai motociclista. am mers si eu pe zapada, pentru ca am fost fortat, si clar nu mai merg alta data, mai bine o las in camp. aia nu inseamna ca gata, stiu tot ce e de stiut despre zapada ca am mers odata demult si nu am picat. tu crezi ca daca ti s-a intamplat sa scapi de 100 de ori de accident gata, stii tot ? eu m-as lasa pagubas in locul tau din a da sfaturi. mai pune vreo 20 de ani in spatele tau si apoi mai discutam pana atunci hai la bucuresti sa scandam ELIBERATI-L pe DIACONESCU cum se pare ca vrea jumatate din tara. jumatatea ailalta e pe forum. interesant.

(fiecare intelege ce vrea din postul asta, eu nimic)

Interesul meu despre ce experienta crezi tu ca am in trafic, tinde de asemenea spre 0. Daca merg in asemenea conditii, o fac pentru ca trebuie, nu pentru ca "MA risc".

Cat despre sfaturi, nu-mi amintesc sa fi dat vreodata vreun sfat despre cum se merge pe motor (fiecare merge cum il duce capul, si cum se simte mai bine si cum crede ca poate controla mai bine fieru')...

 

@Duck: Sper ca daca imi doresc sa treci prin aceeasi situatie ca motociclistul in cauza, nu crezi ca-ti vreau raul... E doar un fleac pana la urma, nu?

 

Mi se face greata cum vad ca-l judecati p-ala, ba ca-i prost, ca nu l-a vazut pe pieton ca-i beat si ca nu l-a evitat, ba ca avea viteza, ba ca nu a vrut sa opreasca...

Sa inteleg ca ala nu face parte din rangul motociclistilor, de "prost" si "incompetent" ce e, iar voi nu vreti sa va asociati imaginea de zmei, cu unu' d-asta... Mai vrem sa fim si uniti, sa ne ia lumea in serios cu vreo campanie, sau manifestatie...

Dati cu "Huaaa!" in continuare, ca la asta va pricepeti; macar aici sa fiti uniti! Spor!

 

RIP COMUNITATEA MOTOCICLISTILOR din Romania... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

K, stau in zona si dupa ce s-a deschis topicul am coborat sa vad despre ce-i vorba si am stat pana s-a facut "curatenie".

 

Locul accidentului: zona trecerii de pietoni de la Poiana Muntelui. Trecere de pietoni nesemaforizata, dar marca si semnalizata prin indicatoare si semnale luminoase care se aprind la prezenta unui pieton in dreptul trecerii. Sensul de mers dinspre Piata Moghioros pe bucla, sa zicem Valea Ialomitei.

 

Motocicleta este un Suzuki albastru-alb, nr. inmatriculare B 12 RYW. Avariile motocicletei sunt minore. A fost saltat de Politie.... probabil pentru expertiza. Motociclistul din punct de vedere fizic parea K, a stat la locul accidentului pana la 23.30 cand s-a spart "gasca" si a plecat cu un echipaj de politie.

 

Cand am ajuns la locul accidentului, pe langa prostimea de rigoare care-si dadea cu presupul era si multa politie (pentru masuratori si dirijarea circulatiei) 2 echipaje SMURD, si din pacate la un moment dat a aparut si o masina de la IML care a preluat pietonal accidentat care n-a mai putut fi salvat. Din cate am inteles fracturi deschise si traumatisme.

 

Imaginea dupa accident arata cam asa: pe banda a 3-a de mers, la jumate de metru dupa trecerea de pietoni ditamai balta de sange. la 14,80 metri de inceperea trecerii de pietoni se afla motocicleta rasturnata pe partea stanga intre banda 2 si 3, orientata spre Piata Moghioros (invers directiei de mers). Din cate am vazut si auzit se pare ca locul impactului initial ar fi fost la aproximativ 17 metri inainte de trecerea de pietoni. Pietonul se pare ca ar fi traversat inainte de trecerea pe unde este o deschidere ce-ti permite sa intorci de pe un sens pe altul. Lumea vorbea cum ca ar fi fost si baut. (dar nu stiu ce sa zic despre asta).

 

De asemenea a fost prezenta si televiziunea si presa, dar nu stiu sa va zic de unde erau pentru ca nu m-a interesat. De asemenea, un individ se lauda ca alti motociclisti prezenti la locul accidentului i-ar fi spus cum ca motociclistul avea 240 Km/h in timpul impactului. No comment

 

La ora 23.30 mortul era in drum spre IML, motociclistul pleca cu un echipaj al politiei, motocicleta era saltata pe o platforma (cum sunt cele folosite pentru masinile parcate aiurea) si luata de politie, iar in urma a ramas URBAN-ul care curata de mama focului locul accidentului. O imagine cam neplacuta cu tot sangele ala imprastiat cu apa si care se prelingea pe toate benzile.

 

Mai multe detalii despre cauzele accidentului poate sa dea Nightwolf pentru ca era prezent si intindea benzi in toate partile. :laugh:

 

Am trecut si eu pe acolo intamplator, atata palavrageala de pomana efectiv, accidente o sa tot fie oricat o sa scrieti voi aici si o sa dati sfaturi si explicatii, oricum cea mai tare este cum ca motociclistul avea 240KM/h, e o motoreta din 2001 si daca pleca lansat de la semafor de la Moghioros si nu atingea viteza asta pana la trecerea de pietoni unde s-a intamplat accidentul si sa nu fie cu pacat, dar e vina pietonului de data asta.Hai asfalt uscat si terminati cu stilul asta..repede...ca barfitoarele CE NR DE INMATRICULARE AVEA ca sa stie toata lumea ce isprava a facut X si Y, nu e niciunul mai breaz ca altul.Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Fire929

Fara sa exageram si sa translatam, trenul nu prea e masina. Cronologic, masinile au aparut dupa trenuri.

Trenul merge dupa un program fix(nu se intampla si la noi lucrul asta), are o cu totul alta masa(sunt necesari vreo 1000m pentru oprire de urgenta de la 50km/h),merge pe sine(deci nu prea are cum sa te evite) si e cam....indestructibil la contactul cu masina/motoreta/tirul/autocarul. De aceea s-au montat bariere si s-au introdus reglementari speciale pentru soferi la trecerea la nivel cu calea ferata. Pe care tu esti obligat sa le respecti. Deci oricat ai exagera si translata, trenul nu va fi niciodata vinovat daca te spulbera.

Revenind la situatia data, legal vinovat e clar pietonul.

Dar asta nu inseamna ca daca unul greseste si celalalt trebuie sa greseasca dupa el.

Rationamentu tau e gresit- daca pietonul a incalcat legea, atunci pilotul nu trebuia sa greseasca...

Exagerand si translatand :laugh:) rezulta ca pentru orice pieton care traverseaza aiurea e obligatoriu sa rezulte un accident. Qed :D)

 

Rationamentul meu e gresit dptdv, pt ca , daca ar fi sa iau de buna ce zici tu, ar insemna sa invinovatesc pe oricine INCALCA LEGEA. Eu trec pe rosu, nu sunt de vina ca celalalt pe verde, nu a condus cu viteza necesara evitarii.. .samd. A face vinovat pe cineva care nu a incalcat nici o lege, suna a anarhie. De ce sa mai respect vreo lege, daca oricum sunt vinovat ?

Ti-am exagerat, tocmai, ca sa vezi ca nu e asa cum gandesti tu. Nu am nimic cu modul tau de gandire, numai ca mi se pare ca nu are nici cea mai mica aplicare practica.

Iar in definitiv si la urma , urmei, toti de ne ferim pe baza de kilograme. Bicicleta de scuter > de motocicleta > de masina > de tir >de tanc > de tren > de vapor samd... Normal ca oricare e "mai greu"ca mine, nu are teama, dar daca in loc de 200 kg, vede 20 t, sa vezi cum vede rosu, cedeaza, si toate cele. Instinctul de conservare exista la toti, cu manifestari diferite.

 

TOTI SUNTEM OBLIGATI SA RESPECTAM LEGEA, INCLUSIV PIETONII CARE TRAVERSEAZA PE UNDE DORESC (adica pe unde nu au voie prin LEGE).

 

Din cate stiu, nu am auzit de vreun accident pe trotuar, iar pietonul a fost scos vinovat ca alerga prea tare si a intrat in masina.

 

Daca am privi carosabilul ca pe un teren minat, singurul coridor al vietii fiind trecera de pietoni, sunt convins ca nu ar mai exista chestii de genul asta.

 

Oricat si orice ai zice, nu pot fi de acord in veci cu conceptul : un pieton traverseaza pe unde i se trezeste, iar cel care il ia pe sus e vinovat. De unde ai scos-o pe asta ? Sa fim realisti !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

K, stau in zona si dupa ce s-a deschis topicul am coborat sa vad despre ce-i vorba si am stat pana s-a facut "curatenie".

 

Locul accidentului: zona trecerii de pietoni de la Poiana Muntelui. Trecere de pietoni nesemaforizata, dar marca si semnalizata prin indicatoare si semnale luminoase care se aprind la prezenta unui pieton in dreptul trecerii. Sensul de mers dinspre Piata Moghioros pe bucla, sa zicem Valea Ialomitei.

 

Motocicleta este un Suzuki albastru-alb, nr. inmatriculare B 12 RYW. Avariile motocicletei sunt minore. A fost saltat de Politie.... probabil pentru expertiza. Motociclistul din punct de vedere fizic parea K, a stat la locul accidentului pana la 23.30 cand s-a spart "gasca" si a plecat cu un echipaj de politie.

 

Cand am ajuns la locul accidentului, pe langa prostimea de rigoare care-si dadea cu presupul era si multa politie (pentru masuratori si dirijarea circulatiei) 2 echipaje SMURD, si din pacate la un moment dat a aparut si o masina de la IML care a preluat pietonal accidentat care n-a mai putut fi salvat. Din cate am inteles fracturi deschise si traumatisme.

 

Imaginea dupa accident arata cam asa: pe banda a 3-a de mers, la jumate de metru dupa trecerea de pietoni ditamai balta de sange. la 14,80 metri de inceperea trecerii de pietoni se afla motocicleta rasturnata pe partea stanga intre banda 2 si 3, orientata spre Piata Moghioros (invers directiei de mers). Din cate am vazut si auzit se pare ca locul impactului initial ar fi fost la aproximativ 17 metri inainte de trecerea de pietoni. Pietonul se pare ca ar fi traversat inainte de trecerea pe unde este o deschidere ce-ti permite sa intorci de pe un sens pe altul. Lumea vorbea cum ca ar fi fost si baut. (dar nu stiu ce sa zic despre asta).

 

De asemenea a fost prezenta si televiziunea si presa, dar nu stiu sa va zic de unde erau pentru ca nu m-a interesat. De asemenea, un individ se lauda ca alti motociclisti prezenti la locul accidentului i-ar fi spus cum ca motociclistul avea 240 Km/h in timpul impactului. No comment

 

La ora 23.30 mortul era in drum spre IML, motociclistul pleca cu un echipaj al politiei, motocicleta era saltata pe o platforma (cum sunt cele folosite pentru masinile parcate aiurea) si luata de politie, iar in urma a ramas URBAN-ul care curata de mama focului locul accidentului. O imagine cam neplacuta cu tot sangele ala imprastiat cu apa si care se prelingea pe toate benzile.

 

Mai multe detalii despre cauzele accidentului poate sa dea Nightwolf pentru ca era prezent si intindea benzi in toate partile. :laugh:

 

Am trecut si eu pe acolo intamplator, atata palavrageala de pomana efectiv, accidente o sa tot fie oricat o sa scrieti voi aici si o sa dati sfaturi si explicatii, oricum cea mai tare este cum ca motociclistul avea 240KM/h, e o motoreta din 2001 si daca pleca lansat de la semafor de la Moghioros si nu atingea viteza asta pana la trecerea de pietoni unde s-a intamplat accidentul si sa nu fie cu pacat, dar e vina pietonului de data asta.Hai asfalt uscat si terminati cu stilul asta..repede...ca barfitoarele CE NR DE INMATRICULARE AVEA ca sa stie toata lumea ce isprava a facut X si Y, nu e niciunul mai breaz ca altul.Bafta

 

 

Se vede ca nu prea scriu pe aici :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rationamentul meu e gresit dptdv, pt ca , daca ar fi sa iau de buna ce zici tu, ar insemna sa invinovatesc pe oricine INCALCA LEGEA. Eu trec pe rosu, nu sunt de vina ca celalalt pe verde, nu a condus cu viteza necesara evitarii.. .samd. A face vinovat pe cineva care nu a incalcat nici o lege, suna a anarhie. De ce sa mai respect vreo lege, daca oricum sunt vinovat ?

Ti-am exagerat, tocmai, ca sa vezi ca nu e asa cum gandesti tu. Nu am nimic cu modul tau de gandire, numai ca mi se pare ca nu are nici cea mai mica aplicare practica.

Iar in definitiv si la urma , urmei, toti de ne ferim pe baza de kilograme. Bicicleta de scuter > de motocicleta > de masina > de tir >de tanc > de tren > de vapor samd... Normal ca oricare e "mai greu"ca mine, nu are teama, dar daca in loc de 200 kg, vede 20 t, sa vezi cum vede rosu, cedeaza, si toate cele. Instinctul de conservare exista la toti, cu manifestari diferite.

 

TOTI SUNTEM OBLIGATI SA RESPECTAM LEGEA, INCLUSIV PIETONII CARE TRAVERSEAZA PE UNDE DORESC (adica pe unde nu au voie prin LEGE).

 

Din cate stiu, nu am auzit de vreun accident pe trotuar, iar pietonul a fost scos vinovat ca alerga prea tare si a intrat in masina.

 

Daca am privi carosabilul ca pe un teren minat, singurul coridor al vietii fiind trecera de pietoni, sunt convins ca nu ar mai exista chestii de genul asta.

 

Oricat si orice ai zice, nu pot fi de acord in veci cu conceptul : un pieton traverseaza pe unde i se trezeste, iar cel care il ia pe sus e vinovat. De unde ai scos-o pe asta ? Sa fim realisti !!!!

Hai ca ne-a fugit discutia de sub ochi. Eu nu am afirmat nicaieri ca motociclistul e vinovat. Cel putin nu legal. Am si scris-o mai devreme. Sigurul lucru pe care l-am amendat a fost faptul ca, din punctul meu de vedere, el a facut o prostie. NU am afirmat ca ar fi prost!

Sunt mai mult decat de acord ca TOTI trebuie sa respectam legea. De-aia ma si agit pe aici.

Asta nu inseamna, din nou, ca daca UNUL face o greseala, automat se va intampla ceva nasol. Daca tu treci pe rosu si pe verde vine unul cu 200km/h, vom avea un rezultat. Dar daca ala intra pe verde legal si atent, poate are timp sa te ocoleasca si eventual sa te injure- si ai alt rezultat. Asta incerc sa explic.

In cazul din discutie, ma indoiesc ca pietonul avea vreo notiune despre franare, mers preventiv, etc. S-a dovedit ca nu avea nici macar cunostinte despre responsabilitatile pe care le are ca pieton.

Ma rog, de mult ce ne chinuim cu explicatiile, de atat nu se mai intelege nimic.

Bafta!

 

@ Beatrice

Intelegi selectiv. Si nici nu pricepi prea multe. No offence.

Eu nu iti doresc nimic. Banuiesc ca esti destul de adaptata ca sa te descurci.

Sa ne vedem sanatosi la parastasul comunitatii. :laugh:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesul meu despre ce experienta crezi tu ca am in trafic, tinde de asemenea spre 0. Daca merg in asemenea conditii, o fac pentru ca trebuie, nu pentru ca "MA risc".

Cat despre sfaturi, nu-mi amintesc sa fi dat vreodata vreun sfat despre cum se merge pe motor (fiecare merge cum il duce capul, si cum se simte mai bine si cum crede ca poate controla mai bine fieru')...

din ce scrii la tine totul tinde spre 0. cat despre ca trebuie si ca nu te risti te cam contrazici. adica tu zici ca daca trebuie sa mergi la -20 de grade nu te risti sau cum ? e grele limba asta, mai ales cand e pe 2 roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

K, stau in zona si dupa ce s-a deschis topicul am coborat sa vad despre ce-i vorba si am stat pana s-a facut "curatenie".

 

Locul accidentului: zona trecerii de pietoni de la Poiana Muntelui. Trecere de pietoni nesemaforizata, dar marca si semnalizata prin indicatoare si semnale luminoase care se aprind la prezenta unui pieton in dreptul trecerii. Sensul de mers dinspre Piata Moghioros pe bucla, sa zicem Valea Ialomitei.

 

Motocicleta este un Suzuki albastru-alb, nr. inmatriculare B 12 RYW. Avariile motocicletei sunt minore. A fost saltat de Politie.... probabil pentru expertiza. Motociclistul din punct de vedere fizic parea K, a stat la locul accidentului pana la 23.30 cand s-a spart "gasca" si a plecat cu un echipaj de politie.

 

Cand am ajuns la locul accidentului, pe langa prostimea de rigoare care-si dadea cu presupul era si multa politie (pentru masuratori si dirijarea circulatiei) 2 echipaje SMURD, si din pacate la un moment dat a aparut si o masina de la IML care a preluat pietonal accidentat care n-a mai putut fi salvat. Din cate am inteles fracturi deschise si traumatisme.

 

Imaginea dupa accident arata cam asa: pe banda a 3-a de mers, la jumate de metru dupa trecerea de pietoni ditamai balta de sange. la 14,80 metri de inceperea trecerii de pietoni se afla motocicleta rasturnata pe partea stanga intre banda 2 si 3, orientata spre Piata Moghioros (invers directiei de mers). Din cate am vazut si auzit se pare ca locul impactului initial ar fi fost la aproximativ 17 metri inainte de trecerea de pietoni. Pietonul se pare ca ar fi traversat inainte de trecerea pe unde este o deschidere ce-ti permite sa intorci de pe un sens pe altul. Lumea vorbea cum ca ar fi fost si baut. (dar nu stiu ce sa zic despre asta).

 

De asemenea a fost prezenta si televiziunea si presa, dar nu stiu sa va zic de unde erau pentru ca nu m-a interesat. De asemenea, un individ se lauda ca alti motociclisti prezenti la locul accidentului i-ar fi spus cum ca motociclistul avea 240 Km/h in timpul impactului. No comment

 

La ora 23.30 mortul era in drum spre IML, motociclistul pleca cu un echipaj al politiei, motocicleta era saltata pe o platforma (cum sunt cele folosite pentru masinile parcate aiurea) si luata de politie, iar in urma a ramas URBAN-ul care curata de mama focului locul accidentului. O imagine cam neplacuta cu tot sangele ala imprastiat cu apa si care se prelingea pe toate benzile.

 

Mai multe detalii despre cauzele accidentului poate sa dea Nightwolf pentru ca era prezent si intindea benzi in toate partile. :laugh:

 

@Wolfman: Este tot ce aveti nevoie referitor la accidentul asta. Numai ca toti, ca de obicei, s-au lansat in discutii paranormale. Am spus de mult ca nu voi mai posta si ma tin de cuvant. Informatiile se vor da doar pe PM si atat. Populatia trebuie sa invete sa cearna informatia. Iar forumul = populatia. HellBels a postat TOT esentialul. Concluziile, pentru oameni care se lauda ca au permis de conducere, sunt infiorator de simple. Sti... cateodata ma gandesc daca nu cumva singura vina a unor conducatori auto/moto era/este ca sunt in spatele volanului/ghidonului.

 

ontopic: un accident urat, asemanator cu cel de pe Turda. Intr-un fel ma asteptam sa se intample ceva pe Dr. Taberei. Doar s-a implinit un an de la mortalul de la Moghioros de anul trecut ... trebuia sa-si ia tributul zona aia. Conduceti prudent, nu mai bagati mana sau piciorul in gaz si ganditi-va ca si daca vina principala nu este a voastra, secundar veti fi tot timpul vinovati. Asta este natura celuilalt participant care traieste in cazul accidentelor mortale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic dar putin on-topic - PANA NU BAGA O B L I G A T I A PIETONULUI DE A REPARA PE PROPRIA PLATA SAU FIX SI SILITA A MASINILOR, MOTOCICLETELOR ACCIDENTATE DE ACESTIA CARE TRAVERSEAZA DE-AMPULEA PE UNDE VOR EI SI SA MAI PLATEASCA SI O AMENDA GROSOLANA - NU SE VOR INVATA MINTE.

 

Nu ai ce sa mai ceri in acest caz...doar ca traiesti cu o frica - romanul pana nu face pe el de frica nu o sa se invete deloc. Scurt si la obiect.

 

Am avut accident la 10 la ora cu o fatuca tot asa - la 300m de zebra...azi dimineata o cucoana mi-a sarit la fel in fata cu 50 metrii inainte de zebra cu semafor si mai era si rosu pentru noi cei care circulam. Am oprit si i-am spus de la obraz, "nu vezi ca trecerea e mai incolo, vrei sa iti intinzi creierii pe asfalt?" - ce raspuns am primit : " da mai duceti-va dracului cu masinile si motocicletele voastre, n-am voie sa traversez pe unde vreau eu?! " Am ramas masca avand in vedere ca era aproximativ pe la 40-45 de ani - deci asa femeie - asa copil in comportamentul rutier....ce sa le mai faci - II VANEZI CA PE RATE - MAMA LOR DE SPURCATI!

 

Ca sa traiesti la noi - trebuie sa fii fara scrupule si cat mai rece, ca altfel stai ca boul...

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greu cu pietonii ''normali'' daca exista asa ceva (ne includ si pe noi aici) da' ce sa mai zic de betivi, drogati, aurolaci, cersetori si chiar vanzatori de ziar care nu au nevoie de permis sa traverseze pe unde vor, eventual in fuga, sa mearga printre masini?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect pentru ce? El nu a murit nevinovat ...

In apropierea trecerii de pietoni se circula la limia evitarii oricarui pericol. Cu ce viteza a sprintat batranul in fata moto? Daca l-a vazut nehotarat de ce nu l-a ocolit mai larg?

 

Poate ai sau o sa ai copii. Copiii, in general scolarii, traverseaza frecvent prin locuri nepermise, nu au responsabilitatea unui om mare, sunt neatenti si imprevizibili, motiv pentru care exista indicatoare in zona scolilor. Daca nu a incetinit la presemnalizarea pentru trecere, incetinea la indicatorul de scoala? Daca nu a evitat un batran care abia se misca, evita un copil care fuge? Gandeste-te la asta.

 

 

... cand suntem striviti ca niste muste, fara vina ....

Suntem striviti pentru ca suntem o adunatura formata in cea mai mare majoritate din beginneri fara skill, fara experienta in trafic, din pustani fara nici o notiune de conduita preventiva.

 

Daca vezi verde 3 semafoare, inchizi ochii si deschizi gazul, poti fi convinsa ca pana la urma te infigi intr-o masina, din "vina" celuilalt. Dupa 10 ani de moto eu prefer sa ma asigur si pe verde, si uite ca inca mai traiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 de panigi de sfaturi :laugh:

sigur un incepator are ce invata din asta, adica ... " 22 de pagini " - a fost un accident si a murit un om (vinovat 100% sau juma-juma - daca incalca vreo regula n-ai dreptul sa-l omori). Poate ar fi ceva totusi si de invatat si din asta - Atentia de scapa de belele - si nu ma refer la dosar penal. Sa zicem ca nu avea viteza, ca nu facea slalom printre masini, ca poate omul suferea de ceva si in combinatie cu "lovitura" a murit, sa zicem ca rider-ul mai avea si casco si-si repara mobra si toate cele...dar oare cum sa poti dormi gandindu-te ca ai provocat moartea cuiva involuntar/ cu sau fara culpa ... la asta ar trebui sa se gandeasca ce-i ce se uita pe astfel de topicuri. Si poate cauta sa gasesca vreo explicatie mai mult sau mai putin stiintifica despre producerea accidentului ... ce si cum sa intamplat. In schimb gasesc doar certuri intre diferiti ca: "a fost vina lu ala, ba a lu ala"...nu mai conteaza acuma. Pietonul nu avea ce cauta pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Piata aia nu se mai numeste Moghioros din 1990. Alexandru Moghioros a fost unul din cei care au adus comunismul in Romania. Personal m-am p.i.s.a.t. pe monumentul lui. Si as face-o zilnic dar nu mai e. Acum piata se numeste Sergiu Celibidache sau mai popular Drumul Taberei. Rog moderatorii sa modifice in titlu. Multumesc.

Foarte inteligent..ce sa-ti spun, faza cu urinatul dovedeste cat respect ai pentru oameni..Alexandru Moghioros, a fost un produs al timpurilor lui, membru al PCR inca din 1929.Pune mana pe o carte de istorie inainte de a emite astfel de teorii si vezi cine a instaurat comunismul in Romania ...Pe Sergiu Celibidache l-a durut la basca de Romania, a plecat din tara in 1936 si a trait bine merci in Germania pana a murit.

On topic..bolovani din astia care traverseaza aiurea o sa mai vedeti..mai sunt si obraznici daca le spui ceva. Dar mai este o categorie, cea mai periculoasa, cei care se lanseaza in viteza pe trecerea de pietoni fara sa se uite in stanga sau in dreapta..frate..e dreptul lui, daca-i rupi picioarele sau capul pe el nu-l intereseaza, tot tu esti de vina, ca de, este trecere de pietoni.

Editat de rob_debruce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce scrii la tine totul tinde spre 0. cat despre ca trebuie si ca nu te risti te cam contrazici. adica tu zici ca daca trebuie sa mergi la -20 de grade nu te risti sau cum ? e grele limba asta, mai ales cand e pe 2 roti.

Pusesem in ghilimele expresia respectiva pentru ca este putin gresita, sau cel putin mie imi zgarie retina. Dar nu ma asteptam sa te prinzi...

 

Discutia mea cu oamenii ca tine a luat sfarsit... Chiar nu are rost. :laugh:

 

azi dimineata o cucoana mi-a sarit la fel in fata cu 50 metrii inainte de zebra cu semafor si mai era si rosu pentru noi cei care circulam. Am oprit si i-am spus de la obraz, "nu vezi ca trecerea e mai incolo, vrei sa iti intinzi creierii pe asfalt?" - ce raspuns am primit : " da mai duceti-va dracului cu masinile si motocicletele voastre, n-am voie sa traversez pe unde vreau eu?! " Am ramas masca avand in vedere ca era aproximativ pe la 40-45 de ani - deci asa femeie - asa copil in comportamentul rutier....ce sa le mai faci - II VANEZI CA PE RATE - MAMA LOR DE SPURCATI!

Lasa ca e "bine"! Daca intri intr-o nesimtita d-asta vor fi destui care sa te scoata vinovat tot pe tine. Asta-i tara, astia-s oamenii... Sau mai bine zis, astia-s oamenii, asta-i tara.

Ne miram de ce dracu' nu e respectata nici o lege, cand noi sarim cu gura pe unu' care o respecta, si ii aparam, sau le cautam scuze celor care o incalca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce raspuns am primit : " da mai duceti-va dracului cu masinile si motocicletele voastre, n-am voie sa traversez pe unde vreau eu?! " Am ramas masca avand in vedere ca era aproximativ pe la 40-45 de ani - deci asa femeie - asa copil in comportamentul rutier....ce sa le mai faci - II VANEZI CA PE RATE - MAMA LOR DE SPURCATI!

 

La astfel de specimene nu merge cu vorba buna...corect era sa ii futzi un sut in rect sa nu se mai ca.ce o saptamana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca nu a incetinit la presemnalizarea pentru trecere, incetinea la indicatorul de scoala? Daca nu a evitat un batran care abia se misca, evita un copil care fuge? Gandeste-te la asta.

 

2. Suntem striviti pentru ca suntem o adunatura formata in cea mai mare majoritate din beginneri fara skill, fara experienta in trafic, din pustani fara nici o notiune de conduita preventiva.

 

Daca vezi verde 3 semafoare, inchizi ochii si deschizi gazul, poti fi convinsa ca pana la urma te infigi intr-o masina, din "vina" celuilalt. Dupa 10 ani de moto eu prefer sa ma asigur si pe verde, si uite ca inca mai traiesc.

1. Tu ai citit cand s-a spus ca motoristu' a incetit, a vrut sa opreasca, ala s-a oprit si el, si apoi a luat-o la fuga?

2. Sa inteleg ca tu nu ai fost "beginner fara skill, fara experienta in trafic"? :laugh:

Ce bine de unii cum se nasc ei "piloti"... Daca am fi toti asa, ar fi o treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Tu ai citit cand s-a spus ca motoristu' a incetit, a vrut sa opreasca, ala s-a oprit si el, si apoi a luat-o la fuga?

Aberatii. La 10m de trecere trebuia sa fie ca si oprit, nu sa il ia pe sus sa il omoare. Unii se pare ca inca mai cred in Mos Craciun.

 

 

2. Sa inteleg ca tu nu ai fost "beginner fara skill, fara experienta in trafic"? :laugh:

Ce bine de unii cum se nasc ei "piloti"... Daca am fi toti asa, ar fi o treaba...

Tocmai ca am fost, in primul an de permis am avut 2 accidente nasoale ambele din vina mea. Nu am fost cu nimic mai bun decat orice pustan inconstient, ci doar norocos, sa nu mor si sa nu omor. De aceea nu acuz pe nimeni, dar asta nu schimba realitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, nu am auzit de vreun accident pe trotuar, iar pietonul a fost scos vinovat ca alerga prea tare si a intrat in masina.

 

Eh cum sa nu, tot Drumul Taberei o statie mai sus pe sensul celalalt, tot un mos betiv iese dintre masini si e trantit pe trotuar de o dacie papuc care-si cauta loc de parcare, incident urmat de o scena intreaga cu niste politai care incercau de zor sa scoata de la mos unde locuieste cu omul atat de praf ca nu era in stare sa sada drept pe banca (de la bautura nu de la cazatura).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aberatii. La 10m de trecere trebuia sa fie ca si oprit, nu sa il ia pe sus sa il omoare. Unii se pare ca inca mai cred in Mos Craciun.

 

In apropierea unei treceri pentru pietoni se reduce viteza,cum? luand mana din gaz se reduce viteza cu aprox 10km/h si se franeaza numa' daca se angajeaza pietoni in traversarea sau daca vezi ca asta intentioneaza(asta sa nu o i-a la sanatoasa pe trecere vreunul care nu se asigura)

 

Am mai spus-o dar ma repet.In vara anului trecut mi-a sarit in fata un tip beat,asta dupa ce il clacsonasem din timp ca mergea pe marginea soselei...ei cu 3m inainte de a trece de el mi-a sarit pur si simplu in fata fara sa se asigure(cred nu a auzit cand l-am clacsonat).Am reusit sa virez foarte putin stanga(cat sa nu il lovesc in plin) si i-am agatat mana stanga cu partea dreapta a acuterului

I-a intrat mana prin carena fata si mi-a distrus contactul si a rezultat o gaura mare in carena fata iar eu m-am dus taras cu scuterul 12m pe asfalt facand muci toate carenele scuterului iar eu am scapat doar cu contuzii(am avut echipament complect) si degetul opozabil de la mana dreapta luxat,manusile jupuite si dupa ce am vazut cat ereau de jupuite m-am gandit ca imi pierdeam juma din pielea de pe palme daca nu le purtam

 

 

E..sa revin la omu' turmentat,baiatul erea atat de beat incat dupa ce a venit ambulanta i-au acordat primul ajutor si l-au urcat in ambulanta sa il duca la spital(a avut dubla fractura la mana stanga si contuzi craniene cu pierderi de memorie)..el tipa in ambulanta ca ii e ...SETE,erea mult prea torpilat sa simta oasele rupte si lovitura de la cap

 

Asa ca nu ma mai mira deloc cand iti sar betivani in fata si ii omori...oameni(pardon..betivanii) sunt mult prea ,,rupti'' de realitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aberatii. La 10m de trecere trebuia sa fie ca si oprit, nu sa il ia pe sus sa il omoare. Unii se pare ca inca mai cred in Mos Craciun.

 

Tocmai ca am fost, in primul an de permis am avut 2 accidente nasoale ambele din vina mea. Nu am fost cu nimic mai bun decat orice pustan inconstient, ci doar norocos, sa nu mor si sa nu omor. De aceea nu acuz pe nimeni, dar asta nu schimba realitatea.

Erau 17m, asta in primu' rand, apoi, din moment ce nu vad pe nimeni pe trecere, doar incetinesc, nu opresc ca boul aiurea (ca poate se gandeste vreu betiv sa sara in fata - asta ar insemna un drum de 10 minute, sa-l facem in 3 ore), si sa ma mai ia si masina din spatele meu, pe capota.

 

Ca incepator, inveti si tu anumite reguli de circulatie, anumite semne, marcaje, etc., tocmai pentru a avea dupa ce sa te ghidezi in trafic; te pregatesti psihic pentru anumite situatii si anumite scenarii.

Dar cand tu inveti una, si pe strada vezi ca de fapt e invers, nu crezi ca in capul unui "beginner fara skill" e deja este o harababura totala care cel mai probabil ii va distrage atentia de la condus, iar un mers preventiv, il va transforma intr-unul haotic?

 

Acum sincer, din vina cui s-au produs accidentele tale? A unui conservar care nu a respectat regulile? A unui pieton care a traversat pe unde a avut chef?

Si chiar daca asta nu ar fi o cauza, nu-i asa ca ti-ai dori si tu ca macar 80% din timpul petrecut in trafic, sa stii la ce sa te astepti? Sa stii ca este o regula, pe care tu, si ceilalti o urmati?

Singura regula de circulatie care se respecta aproape mereu este cea in care nu o luam pe contrasens. Dar stii de ce? Nu pentru ca am fi noi aia care respecta legile, ci pentru ca instincul de autoconservare isi face treaba.

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-a ajuns si topicul asta, de la o rugaminte simpla si oarecum dreapta, sa spuneti un RIP si pentru batran. Razboi paranormal, cu toate ca sunt si opinii pertinente. Accidentul, in opinia mea, lasand la o parte considerentele legale ce-l arata vinovat pe pensionar, s-a intamplat pentru ca cei doi nu s-au inteles din gesturile pe care si le-au facut (claxoane, faruri, incetinire, oprirea pietonului, etc.) si fiecare a crezut ca poate trece. Oricui cred ca i s-a intamplat o astfel de neintelegere in trafic, mie cu siguranta mi s-a intamplat, din fericire fara consecinte (cel mult o frana mai brusca. Sfatul meu e sa va relaxati in razboiul asta ce-mi pare perpetuu motociclisti vs anyone else. Nu e un razboi real. Drumuri fara incidente va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beatrice, nu putem schimba lumea, dar ne putem schimba pe noi insine. Prefer sa invat cand si cum sa incetinesc decat sa calc oamenii, chiar daca nu traverseaza regulametar. Cu toate astea ajung foarte repede unde vreau.

sa te fereasca dumnezeu de un dobitoc ca asta care a murit pe mina lui!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afirm ce vreau si cum vreau eu.

Da, am observat.

Din pacate este o regula care ti se aplica doar tie.

Unii chiar nu scriu ce vor si cum vor ei, pentru ca au bun simt si se autocenzureaza, dar tot sunt dati afara.

Dar nu stiu de ce ma mai mir, cand pe acest Forum exista moderatori fara permis moto.

...

Daca nu vorbesti de bine "partidul", daca ai o alta parere decat cea a "membrilor de partid" esti scos ca o masea stricata.

Mesaj completat

Erau 17m, asta in primu' rand...

"Am fost acolo eram in statie de troleu... batranul... a traversat la aparox 3-4 metrii de trecerea nu la 17-20 m cum sa spus.. Minciuni..."

 

Ia uite ce scrie un martor...

Aaaa, era la 3-4m, deci nu era pe trecere. :laugh:

 

 

 

Mesaj completat

Pisi, te rog, nu incerca sa-mi dai lectii de mers in oras. :D

Asta-i buna... ;)

Pai la cat de sus tii tu nasul ala, ma mir ca mai vezi sa mergi pe strada.

Zmei ca tine fac accidente, iar apoi isi tot cauta scuze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...