Sari la conținut

Pastrare numar dupa vanzare moto


mdvd
 Share

Postări Recomandate

Tocmai am vandut motocicleta si vreau sa-mi pastrez numarul de inmatriculare.

Cumparatorul e din alt judet. Cum se procedeaza ?

 

- Merg la politia de la mine, serviciul inmatriculari si platesc o taxa de retinere numar sau

- platesc taxa de retinere numar + radiere (am nevoie de certificatul de inmatriculare pentru

asta ? - certificatul este la cumparator acum, evident..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...

Nu ai nevoie de nimic. Mergi la înmatriculări, zici că vrei sa reții un număr, prezinți buletinul, plătești vreo 30 lei și îți dă o chitanță care w formata din doua file autocopiante. Una ii dai cumpărătorului că atunci când merge sa înmatriculeze mobra sa nu ii retina numerele vechi, pe alea ți le trimite ție prin posta. Alta întrebare? :)

» Post actualizat in 14 Sep 2018 21:17

 

Deci cum e pana la urma? Stie cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+ iti trebuie si contractul de vanzare-cumparare cand mergi la politie sa platesti taxa de retinere.

Nu îți trebuie. Poți să reții numărul și dacă doar ai de gând să vinzi mașina, nu ai și vandut-o...

Acum am făcut eu treabă, e 100% sigyra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pe site-ul respectiv specifica ca trebuie sa achiti taxa de 39 RON INAINTE de vanzare. E un pic ambiguu formularea de pe site.

 

yoyo_man stii cumva cat timp e valabila chitanta aia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe un site drpciv judetean (ialomita) scrie ca trebuie achitata inainte sa se duca cumparatorul cu dosarul pentru inmatriculare (vezi la OBSERVATII): http://www.spcrpcivil.eu/placute-inmatriculare/

iar pe site-ul mare scrie ambiguu "inainte de instrainare" : https://www.drpciv.ro/documents-details.html?doc=5aaa78a1a172e07a9b042adf

....dar mai scrie si ca placile cu numarul raman la solicitant, ceea ce e iarasi ambiguu; corect ar fi sa scrie ca raman la cumparator maximum 30 zile, dupa care acesta e obligat sa le restituie vanzatorului

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Poți rezerva nr pentru 1 an de zile. Costa 30 de lei, acum nu știu cât este taxa.

Nu mai este un an de zile. Costa tot 30 de lei și e valabilă for ever, nu doar un an

Am platit numerele înainte cu doua zile sa vina cumpărătorul după mașina, nu a întrebat nimeni de niciun contract de vânzare și nici nu aveam așa ceva inca

post-25436-0-81696500-1537015817_thumb.jpg

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai este un an de zile. Costa tot 30 de lei și e valabilă for ever, nu doar un an

Am platit numerele înainte cu doua zile sa vina cumpărătorul după mașina, nu a întrebat nimeni de niciun contract de vânzare și nici nu aveam așa ceva inca

Stiu ca era infinit si a devenit un an pentru a preveni abuzurile (gen, Gigel rezerva numere pentru a le vinde ulterior).

dar daca ti-a zis un politist ca acum le poti rezerva la infinit, o sa te cred pe cuvant..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca era infinit si a devenit un an pentru a preveni abuzurile (gen, Gigel rezerva numere pentru a le vinde ulterior).

dar daca ti-a zis un politist ca acum le poti rezerva la infinit, o sa te cred pe cuvant..

De aia am pus poza cu chitanța, sa nu ziceți că aberez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...