Jump to content
Sign in to follow this  
adrian9292

ZX6R2005-06 VS. R6 2006-07

ZX6R(636)2005-06 vs R6 2006-07  

96 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Deci, direct la subiect..

Care ar fi mai potrivita?eu, fan Kawa..

Pozitia pe kawa mi se pare mai buna decat cea de pe r6. R6-ele mi se pare cam scurt si nu stiu cum reactioneaza pe curbe sau la accelerari puternice, nu am incercat. Kawa are ceva mai mult suflet, personalitate, e special. Are "viata" si trage tare, dar nu are momentu` ala specific r6(r1) cand iti pleaca de sub popou fara sa te astepti.(asta e de bine)

acum, nu stiu care e mai fiabila si de bun simt. Recunosc, la r6 m`a atras look`ul :laugh: e superba..

am facut poll`ul aici ca nu stiam unde altundeva sa`l pun.

momentu ala specific cand iti pleaca de sub poponeata? toate sportivele il au, cand treci de o anumita turatie :laugh: (de la 7-8k incolo)

O să iasă cu scandal, presimt :laugh:

Dacă nici după ce ai mers cu ele (cel puțin aÂşa reiese din postul tău) nu te poți hotărâ ce vrei e ceva în neregulă.

După un anumit număr de kilometri Âşi o anumită experiență dobândită zic eu că e destul de uÂşor să îți faci o părere despre o motocicletă. Numai tu Âştii ceea ce îți place la o motocicletă, ce poziție să aibe, frâne Âşi alte alea.

Edited by Chivu

ier 6 pentru bajetii cu tal3nt, desi ier1 e pentru bajetii ad3var@ti!!!

In alta ordine de idei poate te mai gandesti si nu treci de pe chinezarie de 125 pe SS de 600; s-ar putea sa-ti dea cu virgula si sa-ti sara parapetul in fata intr-o curba; au mai fost cazuri pe la Rasnov...

Nu pot argumenta asa ceva....Ai cumva pe langa tine un circuit moto?....pentru ca atunci da, discutia poate fi purtata...altfel....In plus, spui de la inceput cate avantaje vezi in Kawa si cate dezavantaje vezi in iersase....Recunoaste, ai deschis topicul ca sa iti intarim noi o hotarare deja luata....

Asfalt uscat si Doamne fereste de incidente neplacute, orice (kawa) ai alege!!!

nu am mers cu nici una dintre ele, insa din ce-am vazut si auzit de la oameni care merg atat pe circuit cat si pe strada, ti-as sugera Ninja .

R6 06 - 09 e prea focusat pentru competitie , are prea mult RACE ADN pentru a-l folosi pe strada. Pozitie incomoda. Motor nebun.

Ninja cica e mai utilizabila stradal .

Succes !

O să iasă cu scandal, presimt :D

Dacă nici după ce ai mers cu ele (cel puțin aÂşa reiese din postul tău) nu te poți hotărâ ce vrei e ceva în neregulă.

După un anumit număr de kilometri Âşi o anumită experiență dobândită zic eu că e destul de uÂşor să îți faci o părere despre o motocicletă. Numai tu Âştii ceea ce îți place la o motocicletă, ce poziție să aibe, frâne Âşi alte alea.

sigur ca o sa iasa cu scandal, mereu iese asa:))

stiu ca zx6r`ul are frana, ciclistica, pozitie superioara, insa voiam sa vad si parerile celor cu r6 din anii respectivi.

oricum, probabil tot la kawa ramaneam pt ca sunt bolnav pe asa ceva.

multumesc pentru raspunsuri, indiferent cat de on-topic au fost.

se poate inchide.

Mesaj completat

momentu ala specific cand iti pleaca de sub poponeata? toate sportivele il au, cand treci de o anumita turatie :laugh: (de la 7-8k incolo)

cred ca ai inteles la ce ma refeream, nu era faptul ca trage tare dupa 7-8k. Urca`te pe una si o sa intelegi:D. E nebuna mobra aia!

Mesaj completat

Nu pot argumenta asa ceva....Ai cumva pe langa tine un circuit moto?....pentru ca atunci da, discutia poate fi purtata...altfel....In plus, spui de la inceput cate avantaje vezi in Kawa si cate dezavantaje vezi in iersase....Recunoaste, ai deschis topicul ca sa iti intarim noi o hotarare deja luata....

Asfalt uscat si Doamne fereste de incidente neplacute, orice (kawa) ai alege!!!

poate ca ai dreptate:-? insa eu voiam detalii despre fiabilitate, cum se gasesc piesele, ce preturi au, "bube" specifice..etc.

Mesaj completat

ier 6 pentru bajetii cu tal3nt, desi ier1 e pentru bajetii ad3var@ti!!!

In alta ordine de idei poate te mai gandesti si nu treci de pe chinezarie de 125 pe SS de 600; s-ar putea sa-ti dea cu virgula si sa-ti sara parapetul in fata intr-o curba; au mai fost cazuri pe la Rasnov...

Trebuia sa fie o parere de genul asta, ca de-aia e motociclism.ro . Nu vreau sa te jignesc sau sa par nerecunoscator, dar nu am nevoie de predici din astea. Fiecare pe barba lui. Sunt unii care n-au pus curu` pe motor niciodata si incep pe 600 sau mai mult si astia care merg de la 16 ani si stiu cu ce se mananca(inclusiv un ss) trebuie sa treaca de la 125 la 250 la sport-touring 400, la naked 500, naked 600..ca la 60 de ani sa aiba onoarea sa se urce pe un 600 ss. Chiar si atunci, cand vine curba trebuie sa ne dam jos si sa luam mobra la impins pana trecem de ea(ea-curba) ca nu stim cum e cu treaba asta si ne da cu virgula.

Haideti sa fim on-topic.

Personal as alege R6 ,dar e chestie de gusturi aici ! Ca ,performante tot pe acolo sunt ! Daca iti place mai mult Kawa, te simti mai bine pe Kawa si o gasesti mai bine intretinuta decat R6-le ,mergi pe Kawa ! Oricum 99% cred ca deja ai ales ! Bafta sa ai ,orice alegere ai face ! :laugh:

fan kawasaki? :laugh: iti place verdele sau testoasele ninja?

nu am mers niciodata pe un kawa, dar in ultimul timp nu prea am auzit sintagma "performantele uzinelor kawasaki".

nu zic ca e vreo mare diferenta la specificatiile tehnice sau ca ar conta asta in exploatarea de zi cu zi a motocicletei...

dar... r6 arata mult mai bine (subiectiv, stiu) si de asta isi dau seama chiar si femeile (x-el desi un copil frustrat, a mirosit el bine ceva... probabil fosta iubita ii facea ochi dulci vreunuia cu yamaha).

motocicleta mai scurta inseamna mai multa manevrabilitate.

si, daca tot nu ai inteles:

Rossi e cel mai bun.

Rossi merge pe yamaha.

-----------------------------

Yamaha e cea mai tare.

Mesaj completat

....se pare ca nu esti singurul fan kawa... cred ca a masluit deadcow poll-ul :D

@nyt , merci!

@metoxil, ... :laugh: e ceva necurat cu voturile pt kawa, ai dreptate.

Lasa-l pe rossi, ala dormea in capacul monopost cand era bebelus.

>>"eu voiam detalii despre fiabilitate, cum se gasesc piesele, ce preturi au, "bube" specifice..etc." Raspunsuri la asta?:D)

Edited by adrian9292

nu am mers niciodata pe un kawa, dar in ultimul timp nu prea am auzit sintagma "performantele uzinelor kawasaki".

nu zic ca e vreo mare diferenta la specificatiile tehnice sau ca ar conta asta in exploatarea de zi cu zi a motocicletei...

dar... r6 arata mult mai bine (subiectiv, stiu) si de asta isi dau seama chiar si femeile (x-el desi un copil frustrat, a mirosit el bine ceva... probabil fosta iubita ii facea ochi dulci vreunuia cu yamaha).

Rossi e cel mai bun.

Rossi merge pe yamaha.

Yamaha e cea mai tare.

Mesaj completat

....se pare ca nu esti singurul fan kawa... cred ca a masluit deadcow poll-ul ;)

offtopic: esti prost rau :D

ontopic: ia frate ce-ti place, n-o mai analiza pe toate partile ca nu ajungi nicaieri.

altu' careia i-a fugit iubita cu un fan rossi :laugh: :D ;)

fan kawasaki? ;) iti place verdele sau testoasele ninja?

Rossi e cel mai bun.

Rossi merge pe yamaha.

Yamaha e cea mai tare.

Mesaj completat

....se pare ca nu esti singurul fan kawa... cred ca a masluit deadcow poll-ul :haha:

asta este pana acum cea mai pertinenta bucata de informatie din acest topic.

de ce?

pai din moment ce noi toti suntem raceri de tastatura, foarte mult ne intereseaza ce competitii a castigat kawasaki sau yamaha. ne intereseaza foarte mult ce moto conduce rossi (pt bani, el a mers la yamaha pt ca yamaha ia dat cel mai mult) la moto gp, pentru ca un moto de gp are 98% aceleasi specificatii ca un 636 sau r6 din 07. oricum, rossi poate trece la ducati http://www.motorcyclenews.com/MCN/sport/sp...no-ducati-deal/ dupa cum se speculeaza dar nu e sigur. in orice caz, trebuie sa ne gandim de acum toti la achizitionarea unui ducati 848, motocicleta identica cu cea de la moto gp pe care va castiga eventual CM anul viitor rossi. daca nu semneaza totusi cu ducati, sa aruncam 848-ul dracului ca e doar un jeg din italia.

mai lasati dumele astea.

2005-2006 a ramas anul lui 636 din cauza cilindreei. nu vad cu ce este sub r6 (dpdv estetic) in culorile negru sau albastru chiar daca lime green nu este pe gustul tuturor.

ca fiabilitatate ce vrei sa auzi? sunt motoare japoneze. sunt bulletproof. nu? sau honda e honda? ce fiabilitate vrei si cum definesti asta? depinde cat de bine verifici motorul la cumparare vei baga bani in ea mai multi sau mai putini. in afara de asta, le pui filtru si ulei, cauciucuri si benzina le indrepti botul intr-o directie si :D . motor 100% fiabil nu exista. depinde de norocul tau si de proprietarii anteriori care au intretinut motorul mai bine sau mai slabut.

preturile la piese le vezi pe orice site. fiind clujean, folosesc http://www.romimoto.ro/ si pt piese dar sunt o gramada de siteuri cu piese in romania, respectiv userul JAGI care iti aduce totce vrei in original de pe ronayers.com la preturi de USA. ebay este oricand o sursa ok pentru vazut preturi, iar pt comandat ai nevoie doar de un card de debit si un cont paypal.

raspunsurile la intrebari de fiabilitate respectiv piese puteai vedea si pe topicurile dedicate celor 2 motorete, cu postari destule in ambele.

de mers nu am mers cu nici una pt ca ss600 nu m-a pasionat niciodata. sunt motoare subnutrite (130 de cp sunt fenomenali, pacat ca vin in jur la 14000-15000 ture) si exploatate prea tare pe drumurile din tara deci inputul meu se bazeaza doar pe cele citite:

- 636 se comporta mai bine pe strada din cauza cuplului mai bunicel multumita celor 36 cmc extra. asta inseamna ca ai o banda de cuplu ceva mai liniara (mult mai tractabila in oras si mult mai usor de condus pe drum) respectiv poate nu trebuie sa scormonesti cutia de viteze tot timpul cand depasesti masini. suspensia revizuita fata de 2003-2004 inseamna ca nu iti rupi dintii pe denivelarile si mortaciunile de pe strada. slipper clutchul (sau antihopping) inseamna ca retrogadarile sunt fara surprize tot timpul. in rest... http://www.xtreemedecals.com/productgraphi...Blue%20Ebay.jpg nu vad unde ar pierde motorul asta la estetica. o fi discurile de la frana ciobite :laugh: daca vrei roadbike alege kawasaki.

- r6 2007 cam la fel ca celelalte r6 dpdv al motorizarii. forta si cuplu cam 0 sub 5000 ture si explozie de putere la ture mari cu redline foarte optimist la 18000 ture. ideal pt cineva obisnuit cu 30 de cp respectiv pentru un motor de strada folosit jumate din timp in aglomeratia unui oras din romania. slipper clutch are si asta. daca tu vrei sa cumperi un trackbike, este motorul ideal. dpdv estetic toba stoc arata cam aiurea PAREREA MEA http://www.superbike.co.uk/imageBank/2/200...-R6%20Black.JPG . tu probabil vrei ceva toba aftermarket totusi. astea dau foarte bine la RAR, la politie, la vecini, si oricum sunt nenumerate studii care sa ateste 100% ca loud pipes save lives. in afara de asta o toba aftermarket ii va mai da motorului 3cp diferenta uriasa de altfel de care vei profita la maxim cand ocolesti balegile pe dn.

spor la cumparaturi. :cheers:

Edited by kwakazaki

De ales si eu tot pe ZX as merge si la categoria 600

@metoxil o melodie care-mi aduce aminte de tine:

:laugh:

stiu, o auzeai de cand erai in uter si simteai cum te gadil la nas :laugh:

nostalgie... eheee....

Slab slab, ceva mai tare n-aI? Hai sa nu stricam omul topicului plus ca nu e cazul sa te faci mai penibil decat esti deja :D Si sa stii ca mi-am vandut R6-le dupa aia oricum :laugh:

pai din moment ce noi toti suntem raceri de tastatura, foarte mult ne intereseaza ce competitii a castigat kawasaki sau yamaha. ne intereseaza foarte mult ce moto conduce rossi (pt bani, el a mers la yamaha pt ca yamaha ia dat cel mai mult) la moto gp, pentru ca un moto de gp are 98% aceleasi specificatii ca un 636 sau r6 din 07. oricum, rossi poate trece la ducati http://www.motorcyclenews.com/MCN/sport/sp...no-ducati-deal/ dupa cum se speculeaza dar nu e sigur. in orice caz, trebuie sa ne gandim de acum toti la achizitionarea unui ducati 848, motocicleta identica cu cea de la moto gp pe care va castiga eventual CM anul viitor rossi. daca nu semneaza totusi cu ducati, sa aruncam 848-ul dracului ca e doar un jeg din italia.

pai normal ca pentru bani s-a dus la yamaha.

poate s-ar fi dus si la kawasaki pentru bani dar nu mai au echipa.... :laugh:

si da, kawasaki e mai tare ca ducati.

@x-el: am si ceva mai tare dar nu imi plac baieteii si mama ta e deja in varsta. daca vrei pot sa iti dau o poza.... :D

pai normal ca pentru bani s-a dus la yamaha.

poate s-ar fi dus si la kawasaki pentru bani dar nu mai au echipa.... :laugh:

@x-el: am si ceva mai tare dar nu imi plac baieteii si mama ta e deja in varsta. daca vrei pot sa iti dau o poza.... :D

imi pare rau, tot penibil esti; altceva mai stii? ai mai mult de 16 ani?

Edited by X-eL

mai tare la ce? mers intro roata? stat in fata la terasa? atras femei sau omorat incepatori?

Deci, direct la subiect..

Care ar fi mai potrivita?eu, fan Kawa..

Pozitia pe kawa mi se pare mai buna decat cea de pe r6. R6-ele mi se pare cam scurt si nu stiu cum reactioneaza pe curbe sau la accelerari puternice, nu am incercat. Kawa are ceva mai mult suflet, personalitate, e special. Are "viata" si trage tare, dar nu are momentu` ala specific r6(r1) cand iti pleaca de sub popou fara sa te astepti.(asta e de bine)

acum, nu stiu care e mai fiabila si de bun simt. Recunosc, la r6 m`a atras look`ul :laugh: e superba..

am facut poll`ul aici ca nu stiam unde altundeva sa`l pun.

R6-ele smor de zici ca e de 125 la cat de mica e...gandeste-te si cat de mare esti + sportivele nu-s facute pentru pasager - dar dintre astea doua - 636-ele castiga la conform de pasager.

Dintre Kawasaki zx-6r '06-'07 si Yamaha R6 '06-'07, eu as alege Suzuki GSX-R 600 K7. :laugh: Pai mi se pare cel mai frumos...

Aaa.. ala din avatar nu-i al meu :D Eu sunt cu R6 deala frumos, putin mai batran.

In legatura cu piesele... nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme de piese la o motocicleta din 2007. Eventual consumabile (ulei, filtre, placute, etc.) , dar daca iti iei motor din 2007 la care sa iti trebuiasca piese pt el, mai bine nu il iei.

Edited by bogdan_gba

Rossi e cel mai bun.

Rossi merge pe yamaha.

Yamaha e cea mai tare.

Mesaj completat

....se pare ca nu esti singurul fan kawa... cred ca a masluit deadcow poll-ul :D

Este irelevanta comparatia in cazul asta deoarece Rossi calareste o Yamaha YZR-M1 de 800 cm pe care nu ai cum sa o cumperi, sa o compari...

Asa si renault e in F1 si clio symbol e dejectie....

Mesaj completat

....se pare ca nu esti singurul fan kawa... cred ca a masluit deadcow poll-ul :haha:

:laugh: :D ;)

ia kawasaki pentru ca este cea mai buna motocicleta din toate timpurile. nu stiu de ce , nu am argumente , n-am mers pe multe alte mobre.

eu cred ca este cea mai buna din urmatoarele motive :

1. e mai mare.

2. trage mai frumos. nu stiu ce inseamna liniar.

3. nu stai chiar in cap

4. are 37 cc in plus.cand il faci pe vreunu pe curbe poti sa-i intorci cutitul in rana si sa-si spui ca nu te-ai folosit de aia 37 doar ca sa-i dai o sansa .

5. nu arata a jucarie.

6. se numeste ninja. plm.. nu-i suficient ? ii zice ninja. nu e cu numere si cu alte prostii. si scrie pe ea ca sa vada lumea. singura motocicleta mai cunoscuta ca ninja e hayabusa.

7. imi place mie mult de tot. dar foarte mult. extrem de mult. prinzi ideea.

8. poti sa te inscrii in clubul putinilor posesori de 636 care se chinuie sa-si gaseasca piese de la alte zx6r la mana a doua si nu gasesc. :cheers: e mai fain. gandeste-te ca posesorii de ier sase gasesc piese la fiecare cap de pod sau stalp. cand se duc pe cheia culeg din camp ramair\'uri , scarite , bujii , echipamente doar un pic uzate.

mai bine sa te chinui un pic nu ?

p.s. rog forumistii sa voteze zx636 in poll . multumesc anticipat. e o chestie de mandrie aici.

Edited by deadcow

4. are 37 cc in plus.cand il faci pe vreunu pe curbe poti sa-i intorci cutitul in rana si sa-si spui ca nu te-ai folosit de aia 37 doar ca sa-i dai o sansa .

5. nu arata a jucarie.

6. se numeste ninja. plm.. nu-i suficient ? ii zice ninja. nu e cu numere si cu alte prostii. si scrie pe ea ca sa vada lumea. singura motocicleta mai cunoscuta ca ninja e hayabusa

Ai sa ramai cu gura cascata cand unu cu un 125 nu o sa-i pese ca tu ai cei cativa cm in plus peste 600 atunci cand te depaseste pe exterior intr-o curba

Probabil esti de parere ca R6 arata a jucarie, mult succes!

Intr-adevar, tot cocalarul stie de "nija" cum ca e cea mai tare, probabil asta a fost motivul pentru care ti-ai luat si tu una.