Sari la conținut

XT 1200 Z Super Tenere


bogdan_harea
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Bogdane, ti-am mai explicat eu, cind o inventa BMW teleportarea japonezii descopera mansoanele electrice..acum incearca si ei sa tina pasul, dar sasalaii sunt departe tare!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bogdane, ti-am mai explicat eu, cind o inventa BMW teleportarea japonezii descopera mansoanele electrice..acum incearca si ei sa tina pasul, dar sasalaii sunt departe tare!

 

Electronica te duce doar la camionul de asistenta la o mobra adventure. In jigler poate si ursul sufla :D

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Japonezii sunt mai prudenti, verifica la sange si abia apoi produc si vand. Sasaitii tai se grabesc, produc si corecteaza scaparile pe banii si nervii "supusilor", motorul fiind "perfect" in ultimul an de productie cand deja este inbatranit moral. Circul se repeta mereu, ultimele "teleportarii" fiind de-a dreptul penibile. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Evident, daca lumea se rezuma la jiglere eram in epoca de piatra si acum, nu mai descopeream rachetele si nu mai ajungeam pe luna..


» Post actualizat in 08 Oct 2014 18:31

Japonezii sunt mai prudenti, verifica la sange si abia apoi produc si vand. Sasaitii tai se grabesc, produc si corecteaza scaparile pe banii si nervii "supusilor", motorul fiind "perfect" in ultimul an de productie cand deja este inbatranit moral. Circul se repeta mereu, ultimele "teleportarii" fiind de-a dreptul penibile. :)

Da sunt prudenti rau, abia au descoperit ABS-ul, la unele modele nu au descoperit nici parbrizele electrice..:-)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis mobra adventure, nu mobra cu care sa te duci pana la Brasov si inapoi cu poze din km in km.

Prin Siberia nu au auzit de CANBUS. Sau benzina de 95.

Evident, daca lumea se rezuma la jiglere eram in epoca de piatra si acum, nu mai descopeream rachetele si nu mai ajungeam pe luna..


» Post actualizat in 08 Oct 2014 18:41

Gen: http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=524638 (culmea, un BMW; cred ca managerul de proiect pentru modelul asta a fost dat afara in suturi :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Prin Siberia nu au auzit de CANBUS. Sau benzina de 95.

Hai mai, asta-i o explicatie de care ar rade si fi-miu, care are 7 ani :-)))

Sa nu-mi spui ca nu stiai ca ECU detecteaza calitatea benzinei si in functie de cifra octanica modifica parametrii motorului!

Se merge la fel de bine si cu 95 si chiar mai mica, dar nu mai ai aceeasi vana si raspuns la acceleratie..

Dealtfel Youtube este plin de filmari cu mobre pe injectie care au batut stepele alea in lung si in lat!

Faptul ca mai crapa cite una este absolut firesc pina la urma..

Daca ne ghidam dupa filosofia asta nu ar fi trebuit sa sarim de etapa Dacia 1300 pe care o terosonam odata la 2 ani in fata blocului!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident, daca lumea se rezuma la jiglere eram in epoca de piatra si acum, nu mai descopeream rachetele si nu mai ajungeam pe luna..

» Post actualizat in 08 Oct 2014 18:31

Da sunt prudenti rau, abia au descoperit ABS-ul, la unele modele nu au descoperit nici parbrizele electrice..:-)))

Las-o moale cu absul. La BMW e complicat, arhaic si se strica des. De fapt singurele care se strica, si nu poti da vina pe chinezi ! :) Parbrize electrice pun doar acolo unde trebuie, ca nu prea fac manele. Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plina de electronica, prea plina !

 

De fapt... ce e nou in privinta electronicii? Suspensia? Ca nu am vazut altceva...

In primul rand, ar trebui sa fie optionala, sa-ti alegi motocicleta cum vrei.

In al doilea rand, cel putin la BMW daca se strica, inseamna doar ca nu mai poti schimba setarile actuale, nu ca nu mai merge motocicleta, ceea ce nu te face sa ramai in drum si nu mi se pare atat de grav.

In al treilea rand, daca vei avea asa ceva sunt convins ca o sa-ti placa, mai ales ca tu din cate stiu mergi des si cu pasager.

» Post actualizat in 09 Oct 2014 08:22

Prin Siberia nu au auzit de CANBUS. Sau benzina de 95.

 

Am vazut de multe ori exemplul asta cu Siberia, Mongolia etc. Dar cati dintre proprietari ajung sa faca asa ceva? 1-2%? In schimb, restul de 98-99% se bucura din plin de aceste avantaje.

Iar cine stie ca pleaca in Siberia, in cel mai rau caz alege alt tip de motocicelta. Si eu as pleca cu una mai ieftina in primul rand, de care sa nu ma doara prea rau sufletul ca in caz de ceva sunt nevoit s-o abandonez p-acolo sau ca mi-o fura.

» Post actualizat in 09 Oct 2014 08:26

Plina de electronica, prea plina !

 

p.s. hai ca usor-usor ajunge si Tenere-ul al nivelul GS de acum sapte ani. Nu-i rau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai, asta-i o explicatie de care ar rade si fi-miu, care are 7 ani :-)))

Sa nu-mi spui ca nu stiai ca ECU detecteaza calitatea benzinei si in functie de cifra octanica modifica parametrii motorului!

Se merge la fel de bine si cu 95 si chiar mai mica, dar nu mai ai aceeasi vana si raspuns la acceleratie..

Dealtfel Youtube este plin de filmari cu mobre pe injectie care au batut stepele alea in lung si in lat!

Faptul ca mai crapa cite una este absolut firesc pina la urma..

Daca ne ghidam dupa filosofia asta nu ar fi trebuit sa sarim de etapa Dacia 1300 pe care o terosonam odata la 2 ani in fata blocului!

 

Nu intru intr-o polemica mai adanca cu tine, fiecare crede ce vrea si-si cheltuieste banii pe ce vrea sau pe ce isi permite.

Si imi place sa cred ca fac parte din categoria primilor si nu a celor din urma.

» Post actualizat in 09 Oct 2014 12:09

Da, asa e, pana la urma e o chestiune a prioritatilor si dorintelor fiecaruia. Personal imi doresc sa fiu in cei 2%.

 

» Post actualizat in 09 Oct 2014 08:22

 

 

Am vazut de multe ori exemplul asta cu Siberia, Mongolia etc. Dar cati dintre proprietari ajung sa faca asa ceva? 1-2%? In schimb, restul de 98-99% se bucura din plin de aceste avantaje.

Iar cine stie ca pleaca in Siberia, in cel mai rau caz alege alt tip de motocicelta. Si eu as pleca cu una mai ieftina in primul rand, de care sa nu ma doara prea rau sufletul ca in caz de ceva sunt nevoit s-o abandonez p-acolo sau ca mi-o fura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

De fapt... ce e nou in privinta electronicii? Suspensia? Ca nu am vazut altceva...

In primul rand, ar trebui sa fie optionala, sa-ti alegi motocicleta cum vrei.

In al doilea rand, cel putin la BMW daca se strica, inseamna doar ca nu mai poti schimba setarile actuale, nu ca nu mai merge motocicleta, ceea ce nu te face sa ramai in drum si nu mi se pare atat de grav.

In al treilea rand, daca vei avea asa ceva sunt convins ca o sa-ti placa, mai ales ca tu din cate stiu mergi des si cu pasager.» Post actualizat in 09 Oct 2014 08:22

 

Am vazut de multe ori exemplul asta cu Siberia, Mongolia etc. Dar cati dintre proprietari ajung sa faca asa ceva? 1-2%? In schimb, restul de 98-99% se bucura din plin de aceste avantaje.

Iar cine stie ca pleaca in Siberia, in cel mai rau caz alege alt tip de motocicelta. Si eu as pleca cu una mai ieftina in primul rand, de care sa nu ma doara prea rau sufletul ca in caz de ceva sunt nevoit s-o abandonez p-acolo sau ca mi-o fura.» Post actualizat in 09 Oct 2014 08:26

 

p.s. hai ca usor-usor ajunge si Tenere-ul al nivelul GS de acum sapte ani. Nu-i rau...

 

Fereasca Cel de Sus sa ajunga la acel nivel sau chiar la nivelul LC-ului de azi ca nu mai vreau sa aud de Yamaha in cazul asta.Pana acum, cu XT1200Z ne-o ferit cu succes japonezii.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Da! Mai mult, a obtinut un loc 5 in etapa a 5-a, la 15 min de lider, ceea ce nu este chiar rau. Din pacate, nu stiu rezultatele din etapa de azi. Pe site-ul oficial nu este postat nimic. Trebuie sa astept rezumatul de la ora 1:00

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost un 2014 frumos : martie - noiembrie = 18.000 km cu Buffalo :))))

Cu prietenii, Romania,Serbia,Bulgaria,Ungaria,Austria,Italia....................

post-75004-0-34188500-1420527785_thumb.jpg

post-75004-0-31641100-1420527809_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa iarna pt unii !

» Post actualizat in 11 Jan 2015 17:42

Sta bine elefantu printre atatea capre.

» Post actualizat in 11 Jan 2015 20:22

In sfarsit sosirea la Dakar.

» Post actualizat in 12 Jan 2015 17:27

Intreaga cursa si multe poze aici:

http://www.davidfretigne.com/#blog

» Post actualizat in 25 Jan 2015 20:44

Pe unde-si mai plimba unii vacile !!!

http://www.twtex.com/forums/showthread.php?t=90101

post-8769-0-75901100-1420877948_thumb.jpg

post-8769-0-02630900-1420877961_thumb.jpg

post-8769-0-70661000-1420877974_thumb.jpg

post-8769-0-04711800-1420877988_thumb.jpg

post-8769-0-89115800-1420878003_thumb.jpg

post-8769-0-66049600-1420998132_thumb.jpg

post-8769-0-05812700-1421007719_thumb.jpg

post-8769-0-92967600-1422218659_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

http://youtu.be/akgkO4_HB84

» Post actualizat in 10 Mar 2015 10:13

O mica problema semnalata pe Advrider. Un dop din cauciuc care acopera o gaura ovala in bascula si impiedica patrunderea mizeriei in spatiul central, pe partea opusa cardanului. Cade usor !!! Numai ca l-am atins, sa verific daca-l mai am si era pe jos. Curatat si lipit cu Thiokol.

post-8769-0-60864200-1425982360_thumb.jpg

post-8769-0-62908700-1425982371_thumb.jpg

post-8769-0-47217200-1425982384_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...