Sari la conținut

XT 1200 Z Super Tenere


bogdan_harea
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apar socori, dar nu foarte puternice, controlabile din ghidon, mai mult cand atasul este excesiv incarcat si eu singur pe motor, la viteza mica. Cu pasager si caine mult mai mici. Pana la anu, cand mai dau de bani, am sa-I montez si un amortizor de ghidon. Acum merg asa si este destul de bine, dar caut variate compatibile pt SuperTenere.

 

 


» Post actualizat in 25 Jul 2016 18:13

Pe sosea normala este mai stabil, Nu se simt santurile din asfaltul proaspat frezat sau vantul lateral, oricat de puternic.sau in rafale. Habar n-am de ce.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pentru posesorii de XT1200Z : acum 3 saptamani am vandut mobra care m-a slujit cu cinste,abnegatie si daruire in ultimii 2,5 ani :) Am ramas in dotare cu un rezervor de benzina si pompa de benzina aferenta (+ 2 kituri de protectie si etansare) pe care le achizitionasem in vederea unui proiect de marire a capacitatii rezervorului, de la 23 l la 30 l - 31 l. N-am mai reusit sa demarez proiectul. Daca vreun posesor de XT1200Z este interest de piesele respective ma poate suna : 0744365425.

O zi buna.


» Post actualizat in 09 Aug 2016 07:40

De aici m-am inspirat :

http://rideonadv.com/shop/super-tenere-performance/rideonadv-large-capacity-fuel-tanks/

 

http://www.yamahasupertenere.com/index.php?topic=3666.0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 year later...

Ultima adaugare, un amortizor de ghidon pt o directie mai precisa chiar si cand dai in gropi. Amortizorul este de Smart, nou, cel mai aproape dpdv dimensional cu nevoile atasului si posibilitatile, destul de limitate, de montaj. Piesele de legatura din dural si otel conceptie si executie proprie. Dupa cateva sute de km pe drumuri amestecate rezultatul este conform asteptarilor. Socurile in ghidon, la trecerea peste gropi, diminuate 80-90%. Abia daca se mai simt.

» Post actualizat in 01 Jun 2018 19:57

Revizuire si complectate la bara de blocare pt a face atasul fix. Maine probe. Sper sa pot merge macar cu 40 km/ h fara sa pun picioarele jos la stop. Mersul cu atas fix necesita antrenament.

» Post actualizat in 02 Jun 2018 15:46

NU MERGE ! Doar flexibil. Fix doar pt stationare in parcare, fara sa o pun pe cricul central. Dar si asa, e mai usor cu cricu. Abandon !

post-8769-0-90052300-1527782052_thumb.jpeg

post-8769-0-11432900-1527782068_thumb.jpeg

post-8769-0-78815500-1527782085_thumb.jpeg

post-8769-0-52901900-1527883039_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Cric lateral reglabil, cu supratata de sprijin mai mare. Nu se afunda in teren moale si poti ajusta inclinarea motocicletei, mai ales cand este montat si atasul, supra incarcat. Am scapat de pietre, scandurele, peturi.

C48BEFFC-11F1-4870-9B30-E75E997CB2DC.jpeg

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un segment ce nu era abordat. Am mers cu trasnaia. Pot sa spun ca mi-a placut, inteleg ce au vrut sa faca. Mi-as cumpara asa ceva? Nu, in nici un caz la noi.

Dar usurinta cu care te inclini, si trece de pe o curba pe alta, peste nisip, denivelari, poate da dependenta. Pana la un punct, pentru ca nu se poate inclina la fel de mult ca o mobra normala.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu exista firme care sa faca asa ceva in aceasta tara . Singurul care a facut asa ceva este domnul inginer Bogdan Harea . Mergi la dansul la atelier , discutati  si daca se hotaraste sa-ti construiasca ce doresti , il vei avea .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • 5 months later...
  • 2 months later...

Salutări.  Caut consiliere si putin ajutor printre tener-isti

https://www.olx.ro/d/oferta/motocicleta-yamaha-super-tenere-xt1200z-second-IDfgXmk.html

Sunt interesat de aceasta motocicletă.  Pe hartie si in poze totul arata bine, totusi sun la ei si imi spun ca una dintre furci curge pe la semering, moto avand 2900km aproximativ.  Un semering nu-i bai , nu-i bai nici o schimbare de jamba in cazul in care schimb semeringul si se dovedește ca este jamba zgariata sau strâmbă.  Totusi nu pot sa ma abțin sa nu devin puțin paranoic: a fost lovită si refăcută (prost), sa nu fie si cadrul strâmb, se verifica la ata dar nu ai certitudine 100%, poate daca a fost accident a strambat si jugul si ma trezesc ca intru in voblaj la viteza cu moto încărcată cu bagaje si pasager si las copilul fără părinți...

Una peste alta, fostul proprietar este pe aici? Cunoașteti probleme similare la tenere? Sa curga furca la nici 3000 km?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

 

1 oră în urmă, Sabin_gabriel a spus:

Salutări.  Caut consiliere si putin ajutor printre tener-isti

https://www.olx.ro/d/oferta/motocicleta-yamaha-super-tenere-xt1200z-second-IDfgXmk.html

Sunt interesat de aceasta motocicletă.  Pe hartie si in poze totul arata bine, totusi sun la ei si imi spun ca una dintre furci curge pe la semering, moto avand 2900km aproximativ.  Un semering nu-i bai , nu-i bai nici o schimbare de jamba in cazul in care schimb semeringul si se dovedește ca este jamba zgariata sau strâmbă.  Totusi nu pot sa ma abțin sa nu devin puțin paranoic: a fost lovită si refăcută (prost), sa nu fie si cadrul strâmb, se verifica la ata dar nu ai certitudine 100%, poate daca a fost accident a strambat si jugul si ma trezesc ca intru in voblaj la viteza cu moto încărcată cu bagaje si pasager si las copilul fără părinți...

Una peste alta, fostul proprietar este pe aici? Cunoașteti probleme similare la tenere? Sa curga furca la nici 3000 km?

 

Model 2018, conceptie 2010, la 10.900 + TVA? Adica 13.000 de euro. Pe un Super Tenere 1200? 

 

La banii respectivi sau sensibil peste gasesti motociclete noi, concept maxim 3 ani vechime. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, _Raul_ a spus:

 

 

Model 2018, conceptie 2010, la 10.900 + TVA? Adica 13.000 de euro. Pe un Super Tenere 1200? 

 

La banii respectivi sau sensibil peste gasesti motociclete noi, concept maxim 3 ani vechime. 

Este o greșeală din partea lor in anunt. 10900 este pret final. De gs ma cam feresc(imi place sa bag banii in plimbari nu sa-i las la AB ori motortehnica), AT-ul nu este de touring, vfr este la fel de grea ca a mea varadero( centru greuate sus). Versys este sport touring, pe tracer 900gt stau ca ursul pe trotineta, tiger nu place, v-strom nici atat. Ce sa iau pt mers 99% in 2 încărcat cu bagaje? Concept 2010...discutabil. Are cruise control, traction control, abs cu frane combinate, iti indica consumul,moduri de rulare,priza si parbriz reglabil.Personal nu am nevoie de mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 17 minute, Sabin_gabriel a spus:

Este o greșeală din partea lor in anunt. 10900 este pret final. 

 

In cazul asta, la km respectivi, pretul cam ala este. 

Eu presupun ca este un buy back si atunci e rezon. Cere-le mai multe info si vezi si tu ce si cum.

Poti sa ceri garantie.

Mergi prima data si o repari la un service serios, cu factura. 

Daca oamenii respectivi gasesc probleme de genul celor care te ingrijoreaza pe tine ai mai multe variante - garantia, retur, avocat/proces pt. vicii ascunse.

Desi alineatul de mai sus este ori (1) cam filosofie ori (2) mai bine sa nu ajungi acolo. 

 

 

Acum 17 minute, Sabin_gabriel a spus:

De gs ma cam feresc(imi place sa bag banii in plimbari nu sa-i las la AB ori motortehnica), AT-ul nu este de touring, vfr este la fel de grea ca a mea varadero( centru greuate sus). Versys este sport touring, pe tracer 900gt stau ca ursul pe trotineta, tiger nu place, v-strom nici atat. Ce sa iau pt mers 99% in 2 încărcat cu bagaje? Concept 2010...discutabil. Are cruise control, traction control, abs cu frane combinate, iti indica consumul,moduri de rulare,priza si parbriz reglabil.Personal nu am nevoie de mai mult.

De acord 90% cu ce ai scris mai sus, cu mici exceptii dar postarea ar iesi prea off-topic pentru cei 10% subiectivi

Din peste 30 de motociclete testate aprox 4-500 de km fiecare in ultimii ani (rental-uri) cel mai bun touring pentru doua persoane este fara sa mai incapa nici o alta discutie, dpmdv, K1600 GT. 

 

Goldwing nu am testat, nici anteriorul, nici actualul. 

Din pacate la 11k slabe sanse sa te apropii de un Goldwing DCT, dar eu zic sa incerci transmisia automata. 

Nu vand nimic. Incearca daca ai posibilitatea. Ideal inainte sa cumperi.

Din pacate DCT nu ai decat pe X-Adv, NC750, ATwin, Crosstourer, Goldwing si FJR. 

Vezi poate iti place FJR-ul. Pt mine a fost prea joasa /lunga/sport-touring (toate trei). Am mers cu versiunea normala.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...