Sari la conținut

Concediu 2010(Franta,Anglia)


laura_tazy
 Share

Postări Recomandate

Pentru anul 2010 ne-am hotarat sa ajungem in Franta si UK, si nu oricum ci vizitand si cateva orase importante din drumul pana si dinspre acolo.Traseul nostrul arata cam asa:

-la plecare:

Bucuresti-Arad

Arad-Graz (A)

Graz-Salzburg (A)

Salzburg-Munchen (D)-Strasbourg(F)-Metz(F)

Metz-Paris-Rennes(F)

Vom sta in Rennes 1 saptamana,si vom face excursii : Paris,si toata coata Atlanticului din nord -vestul Frantei...

Din Rennes,facem o intoarcere pana in Calais,de unde vom trece cu feribotul in UK.Si aici stam o saptamana in Londra,dupa care ne intoarcem tot cu feribotul in Franta.....(Abia astept sa "conduc pe contra sens" ;)

-la intoarcere:

Calais(F)-Brugge(:P-Bruxelles(:blbl:

Bruxelles-Luxemboug(L)-Nurnberg(D)

Nurnberg-Praga (CZ)

Praga-Bratislava (SK)-Budapesta -Nadlac

 

Rog pe cei care au mai facut traseul asta sau altul tot in aceiasi directie sa ne ajute cu sfaturi sugestii....despre drum,taxe,obiective turistice, din preajma oraselor prin care trecem...,sau poate chiar o ruta mai interesanta, cu locuri mai frumoase, care merita sa fie vazute.

Timp alocat 4 saptamani, plecarea v-a fi 21 iulie.

 

Multumesc anticipat ;)

Atasez si o harta,nu prea grozava,cu traseul:

post-13982-1278185475_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa plec si eu cam in aceeasi perioada la Londra, dar fac o singura escala. Daca nu ne vedem pe traseu, o sa bem o bere acolo ;)

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite calatoria mea recenta,care include si ceva Franta LINK

 

Rezerva-ti 2 zile pentru La Rochelle.O sa-ti placa. Incearca acelasi trase cu al meu din Paris spre La rochelle,dar zaboveste mai mult pe Valea Loarei. (adica dupa Chanonceau fa un zig-zag spre Nantes)

 

Pe coasta,mergand spre Anglia, incearca sa te opresti o zi la Mont Saint Michelle. Intra pe site-ul lor sa vezi in ce zile merita sa te opresti acolo. :laugh:

 

Pentru Anglia mare grija la costul traversarii. O sa-i arat topicul tau lui Ray care e stabilit acolo, si te ajuta el cu mai multe info.

 

Salzburg-Munchen fa-l prin Insbruck. ;)

 

In rest...sa te intorci cu poze multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coasta de azur, De la St. Tropez la Monaco, Monte Carlo.. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitandu ma pe harta ta iti pot spune putine despre cateva bucatele din traseu:

 

din praga am taiat-o drept spre frankfurt, dar am ocolit autostrada si mi-a placut drumul. treci cateva zone cu dealuri, drumul este ok pentru o viteza de 100, chiar mai mult, dar mai gasesti o curba, o padure, o campie frumoasa.

boemia a frumasa, daca ai timp sa stai te poti pierde pe dealuri, asfalt bun, peisaj super... in praga am parcat intr-o parcare a unui supermarket. parcarea se inchidea pe la 11 si se deschidea la 7. am vorbit cu mesterul care intra in tura, am platit in cash, 10e pentru doua motoare, fara factura, omul a pus pe un monitor "camera" de deasupra mobrelor, si intelegerea a fost sa luam mobrele inainte sa iasa el din tura la 7. am dormit linistiti. praga a fost super. ai grija cu berea.... noi nu am avut.

 

franta: din pacate la astia am vazut numai autostrada. scumpa dom'ne , dincolo era mai ieftin. scump dar bun.

vezi ca sunt drumuri nationale care sunt gratis, singura diferenta intre ele si autostrada fiind ca limita de viteza este 110, nu 130, si au 2 benzi pe senes nu 3 sau 4. soselele sunt super, masinile iti fac loc etc... vezi ca pe drumuri de tara, drumuri super care imbie la viteza sunt camere multe... avantajul numarului romanesc fiind ca daca nu depasesti cu nesimtire nu iti vin amenzile, sau mie nu mi-au venit...

in drumul tau, te-as sfatui sa treci pe la etretat. e frumos de vazut, frumos de plimbat. eu am facut drumul paris - etretat si mi-a placut si drumul, si plimbarea pe la etretat (vezi google images)

 

in anglia nu stiu cum e , nu am mers inca :laugh:

 

in belgia: plat cu multa autostrada. daca totusi ai timp de pierdut, se gasesc drumuri curbate, dar "lente"

langa brugges ti as recomanda sa pui si gent, poate antwerpen. mie imi plac

 

in rest habar nu am , daca imi vine ceva in cap zic ...

 

drum bun ..

 

inca o treaba : eu am cu mine mereu haine de vara: pantaloni largi de in, tricou, papuci. parchez mobra, impachetez tot, ma schimb in tinuta de vara si ma plimb... daca ai sansa sa dai de calduri mari e chin sa ai haine moto dupa tine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti grija unde tineti mobrele pe parcursu sederii voastre in londra

@todea_Buna,te rog,daca se poate sa fii putin mai explicit. :D Multumesc

Mesaj completat

Sper sa plec si eu cam in aceeasi perioada la Londra, dar fac o singura escala. Daca nu ne vedem pe traseu, o sa bem o bere acolo :laugh:

Drum bun!

@Neamtu. Salut- regret ca nu iti permite timpul sa o 'lalai" cu noi pe drum...,dar o bere tot bem intr-o circiuma din Londra.Si tie drum bun si uscat! ;)

Mesaj completat

uite calatoria mea recenta,care include si ceva Franta LINK

 

Rezerva-ti 2 zile pentru La Rochelle.O sa-ti placa. Incearca acelasi trase cu al meu din Paris spre La rochelle,dar zaboveste mai mult pe Valea Loarei. (adica dupa Chanonceau fa un zig-zag spre Nantes)

 

Pe coasta,mergand spre Anglia, incearca sa te opresti o zi la Mont Saint Michelle. Intra pe site-ul lor sa vezi in ce zile merita sa te opresti acolo. :D

 

Pentru Anglia mare grija la costul traversarii. O sa-i arat topicul tau lui Ray care e stabilit acolo, si te ajuta el cu mai multe info.

 

Salzburg-Munchen fa-l prin Insbruck.

 

In rest...sa te intorci cu poze multe.

@raducu Buna,tu chiar crezi ca nu iti citisem tot topicul!? ,a fost o placere, insa nu am apucat sa v-a felicit, promit ca am s-o fac

 

Ideea este ca musai trebuie sa stam in Rennes, si nu stiu cate lucruri putem sa vedem in 6 zile (si sa stii ca defapt cumnatii si St. Michelle, m-a facut sa ma hotarasc pt Frantza), iar La Rochelle- m-ai convins! Dar Salzburg-Munchen,prin Insbruck, inseamna Alpi,pasuri,bani, si suntem la limita cu ei . Merci

Mesaj completat

Coasta de azur, De la St. Tropez la Monaco, Monte Carlo.. :P

@adidas_Buna, astea raman pt la anul cand bagam o Spanie,Portugalia...,si cand poate veniti cu noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@raducu Buna,tu chiar crezi ca nu iti citisem tot topicul!? ,a fost o placere, insa nu am apucat sa v-a felicit, promit ca am s-o fac

 

Ideea este ca musai trebuie sa stam in Rennes, si nu stiu cate lucruri putem sa vedem in 6 zile (si sa stii ca defapt cumnatii si St. Michelle, m-a facut sa ma hotarasc pt Frantza), iar La Rochelle- m-ai convins! Dar Salzburg-Munchen,prin Insbruck, inseamna Alpi,pasuri,bani, si suntem la limita cu ei . Merci

 

La Rochelle e de ramas acolo o noapte.

Paris-La Rochelle pe drumuri nationale si cu opriri lungi la 2 castele e ff rezonabil ca timp. La Rochelle - Rennes prin Nantes e ff misto.

In 6 zile vezi cam tot ce merita vazut (drum moto+castele) pe Valea Loarei.Totusi nu sta toate noptile in Rennes.Aveti si cort cu voi?

 

Oricum,Franta cat e ea de scumpa e o tara in care-ti va parea rau ca nu ai programat sa stai mai mult,si in care sigur te vei intoarce cu moto si alta data.Eu unul mi-am propus sa mai fac o data triunghiul pe care ti-l propui tu pe acolo,dar mai pe-ndelete,asa ca tine. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fain traseul!

sa vedem exact in ce perioada traversezi Canalul..daca pot o sa te insotesc spre Londra :laugh: Motorul meu e aici.

Nu-ti face griji despre mersul "pe contrasens"... un pic de concentrare la inceput, si te obisnuiesti repede. Cu masina e mai greu, schimbatorul la mana stanga, dreapta intra in usa de fiecare data cand trebuie schimbata viteza ;)

 

In Londra stiu o parcare inchisa, pazita etc...fix in centru (langa Trafalgar Square) unde nu platesti nimic pt motociclete. De acolo poti sa faci pe jos cam toate obiectivele mari (Buckingham, Tamisa, Big Ben, Westminster, London Eye, muzeuri o gramada...etc)

 

Daca mai ai nevoie de informatii ... just ask :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai cum sa faci pe jos toate obiectivele din londra...incearca un booking cu astia http://www.theoriginaltour.com/

 

in legatura cu mobra la fel cum zicea Ray o parcare inchisa,pazita ar fi cel mai bun loc de lasat motorul..nu il lasati aiurea noaptea pe strazi usurati ca nu sunteti in Romania..furturile is in floare in londra.in rest enjoy :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitandu ma pe harta ta iti pot spune putine despre cateva bucatele din traseu:

 

din praga am taiat-o drept spre frankfurt, dar am ocolit autostrada si mi-a placut drumul. treci cateva zone cu dealuri, drumul este ok pentru o viteza de 100, chiar mai mult, dar mai gasesti o curba, o padure, o campie frumoasa.

boemia a frumasa, daca ai timp sa stai te poti pierde pe dealuri, asfalt bun, peisaj super... in praga am parcat intr-o parcare a unui supermarket. parcarea se inchidea pe la 11 si se deschidea la 7. am vorbit cu mesterul care intra in tura, am platit in cash, 10e pentru doua motoare, fara factura, omul a pus pe un monitor "camera" de deasupra mobrelor, si intelegerea a fost sa luam mobrele inainte sa iasa el din tura la 7. am dormit linistiti. praga a fost super. ai grija cu berea.... noi nu am avut.

 

franta: din pacate la astia am vazut numai autostrada. scumpa dom'ne , dincolo era mai ieftin. scump dar bun.

vezi ca sunt drumuri nationale care sunt gratis, singura diferenta intre ele si autostrada fiind ca limita de viteza este 110, nu 130, si au 2 benzi pe senes nu 3 sau 4. soselele sunt super, masinile iti fac loc etc... vezi ca pe drumuri de tara, drumuri super care imbie la viteza sunt camere multe... avantajul numarului romanesc fiind ca daca nu depasesti cu nesimtire nu iti vin amenzile, sau mie nu mi-au venit...

in drumul tau, te-as sfatui sa treci pe la etretat. e frumos de vazut, frumos de plimbat. eu am facut drumul paris - etretat si mi-a placut si drumul, si plimbarea pe la etretat (vezi google images)

 

in anglia nu stiu cum e , nu am mers inca ;)

 

in belgia: plat cu multa autostrada. daca totusi ai timp de pierdut, se gasesc drumuri curbate, dar "lente"

langa brugges ti as recomanda sa pui si gent, poate antwerpen. mie imi plac

 

in rest habar nu am , daca imi vine ceva in cap zic ...

 

drum bun ..

 

inca o treaba : eu am cu mine mereu haine de vara: pantaloni largi de in, tricou, papuci. parchez mobra, impachetez tot, ma schimb in tinuta de vara si ma plimb... daca ai sansa sa dai de calduri mari e chin sa ai haine moto dupa tine....

@gaxel Buna,

 

Regret ca nu am deschis acest topic mai devreme....,pt ca vad ca incet ,incet planurile noastre se schimba ,datorita oamenilor ca tine:

- am adaugat in traseu Etretat, am renuntzat la Bruxelles in favoarea la Gent si Antwerpen

-Praga,am vizitat-o anult trecut,din acest motiv ne reintoarcem acolo, (bere ieftina si buna!)

-inca nu stim ce sa alegem Frankfurt sau Nurnberg!!!????

-Intrebare: in ce tari se plateste autostrada pt motociclete?

Multumesc :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gaxel Buna,

 

Regret ca nu am deschis acest topic mai devreme....,pt ca vad ca incet ,incet planurile noastre se schimba ,datorita oamenilor ca tine:

- am adaugat in traseu Etretat, am renuntzat la Bruxelles in favoarea la Gent si Antwerpen

-Praga,am vizitat-o anult trecut,din acest motiv ne reintoarcem acolo, (bere ieftina si buna!)

-inca nu stim ce sa alegem Frankfurt sau Nurnberg!!!????

-Intrebare: in ce tari se plateste autostrada pt motociclete?

Multumesc :laugh:

 

ungaria, austria, franta, spania (parte).. or fi si altele, eu in astea am platit.

 

germania, belgia, olanda, nu am platit.

 

renuntarea la bruxelles in favoarea antwrpen si gent este o alegere buna. nu trai cu nici un regret ;))

 

legat de partea cu germania habar nu am. nu am vizitat in viata mea germania, cel mult am tranzitat.

 

despre germania, pot sa iti spun atat: am mers mereu pe autostrada ca un maniac (distanta nu viteza). daca ma prindea noaptea gaseam un hotel etap, formule 1 sau ce mai sunt, dormeam, ma trezeam, plecam mai departe.

 

pe autostrada in germania , si nu numai , noaptea nu exista personal la hotel. e bine sa ai un card de credit cu tine, bagi cardu, iti da o hartie cu cod pentru usa de la intrare si pentru usa de la camera si somn usor :D. conditiile sunt super (eu pana acum la 30e pe noapte am avut dus, wc, aer conditionat, tv, in fine foarte curat, spatios etc). vorbest despre hotelurile de pe autostrada nu cele din zone turistice.

 

belgia+franta: mi s-a intamplat sa fiu noaptea pe la mama dracu, fara benzina. benzinariile sunt inchise. bagi cardu, scrii numarul pompei, si alimentezi singur. pe autostrada mai sunt benzirii deschise dar nu multe (in special belgia)..

 

belgia: ai bucati de drum, de exemplu frankfurt-aachen-antwerpen unde nu sunt multe benzinarii. de fapt stiu 200km fara nici o benzinarie. nu te sperii, densitatea populatiei e MARE, asa ca la orice iesire de pe autostrada e un satuc care are benzinarie, dar daca e noapte, aplici algoritmul de mai sus, cu cardul (stiu benzinarii unde gazu e mai ieftin si unde niciodata nu exista angajati; doar o pompa si un cititor de card)

 

in benzinarii e bine/ te obliga legea sa iti dai casca jos din cap. nu e o tragedie. sunt si benzinarii unde noaptea se plateste in avans (franta, belgia, spania?) nu va simtiti jigniti, e o chestie universala...

 

in franta , atunci cand nu stii incotro sa mergi (cand vizitezi un oras) intrebi cersetorii romani de pe strada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Laura,intr-adevar nu pierzi nimic la Bruxell..eu imi planificasem sa stau acolo 2 ore si consider ca am stat prea mult. :D

Ca de altfel toata Belgia...scuze gaxel!! :laugh:

 

Frankfurt...oras de afaceri...chiar iti doresti sa vezi asa ceva?..Nuremberg,istorie,da` trista.Sincer, e alegerea fiecaruia.Eu unul la Munchen si oraselele/drumurile/lacurile de genul celor din zona (gen Garmisch) m-as rezuma din tot traseul tau.In plus e o locatie destul de la-ndemana si cu alte ocazii,mai ales daca schiezi.

 

Autostrada Ungaria 5 euro pe 4 zile parca. Cumpara vigneta de la granita cu Romania, si-ti va spune ca pt moto nu exista vigneta in Austria,deci sa nu o cumperi .Daca ii intrebi pe austrieci,ti-o vor da pe cea de auto,care e parca 7 euro pt cateva zile.

In Franta,pe traseul tau,costa cam 4-6 euro/100 km.Atentie la semnele de la casele de tichete.Daca nu te duci la cea pt moto acolo unde exista departajare,vei plati ca auto,deci cam 10 euro/100 km.Casele nu sunt marcate special pt moto,doar ca nu au semnul de "interzis moto".

Germania,Olanda,Belgia,cum zice si Gaxel, sunt moca.In Olanda costa un singur tronson de cateva zeci de km...cel din Rotterdam spre Paris.

 

Cu benzinariile noaptea,da..problema mare.Iar in Franta nu prea merg cardurile mici....eu unul am pazit de cateva ori benzinariile sa apara unul cu card si sa-i dau cash....e de evitat,dar oamenii te ajuta. ;)

 

Praga iti e in drum,dar ai mai vazut-o...deci daca mai poti rupe o zi de acolo pt trandavit in satele din Franta,iti recomand.

 

mooaaaa...abia astept sa te intorci cu multe poze + povetire. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fain traseul!

sa vedem exact in ce perioada traversezi Canalul..daca pot o sa te insotesc spre Londra ;) Motorul meu e aici.

Nu-ti face griji despre mersul "pe contrasens"... un pic de concentrare la inceput, si te obisnuiesti repede. Cu masina e mai greu, schimbatorul la mana stanga, dreapta intra in usa de fiecare data cand trebuie schimbata viteza :D

 

In Londra stiu o parcare inchisa, pazita etc...fix in centru (langa Trafalgar Square) unde nu platesti nimic pt motociclete. De acolo poti sa faci pe jos cam toate obiectivele mari (Buckingham, Tamisa, Big Ben, Westminster, London Eye, muzeuri o gramada...etc)

 

Daca mai ai nevoie de informatii ... just ask :D

Buna.

am uitat sa specific un detaliu f important,in Londra mergem defapt la sora mea, deci cu parcarea nu ar fi o problema.... o mare problema este intradevar drumul din port pina unde locuieste ea (Middlesex),pt ca nici ei nu ne pot astepta,cu o masina sau altceva....,cel mai probabil noi traversam canalul pe 3 august, intr-o zi de marti,si cred ca in jurul pranzului.(eu zile astea am sa fac rezervarea pt feribot,si iti spun mai exact si ora).Ti-am fi recunoscatori, daca ai putea sa ne ajuti,adica sa ne conduci pe "drumul cel bun" :laugh: (poate vrei sa iti aducem ceva de acasa)

Intrebare: tu ai trecut cu motorul,tot cu feribotul? Daca da, cat te-a costat,si cum te-ai descurcat cu imbarcarea?Ti-ai facut rezervare, din timp?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca pot ajunge intr-o zi lucratoare...jobul e job si zilele de concediu deja putine. Sorry!

Si nici week-end-ul anterior, inca am familia in vizita.

 

Pentru feribot poti rezerva din timp pe site-uri, e ca la zborurile low-cost..cu cat mai din timp cu atat mai ieftin. Sunt multe site-uri care fac rezervari, pe langa cele oficiale ale firmelor de ferry (P&O Ferries - http://www.poferries.com; SeaFrance - http://www.seafrance.com). Google is your friend ;)

 

Eu am avut motorul pe platforma, am parcat masina si am urcat pe punte (nici nu te lasa sa stai jos, la masini/motoare). Banuiesc ca ei securizeaza motoarele cu o franghie ceva, de-si vasul e destul de mare si nu prea e roliu/tangaj sa zici ca o rastoarna. (pe feribotul de Thassos le legau, dar era mult mai mic si se clatina suficient de tare).

 

Daca stai mai mult si prinzi un weekend (sau.. planuiesti "debarcarea" in UK intr-un weekend) vin la intalnire, macar pt o cafea! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sudul germaniei, Munchen merita vizitat. Centrul istoric unde este primaria , palatul regal si alte cladiri vechi, apoi Maximilianum(un fel de cladire a parlamentului) este frumos. De vizitat ar mai fi berariile traditionale si Deutsches Museum (muzeul de stiinta) care sunt foarte mishto, dar nu se pot vizita fara sa ramaneti acolo macar o zi.

 

Apoi mai la sud, aproape de granita cu Austria este castelul Neuschwanstein contruit prin 1800 si ceva, care a fost modelul pentru castelul Disney si pt cel din frumoasa din padurea adormita.

 

Un pic la sud de Stuttgart este castelul Hohenzollern care a fost construit in 1300 si ceva si refacut de cateva ori. Castelul Hohenzollern este mai autentic si are si ceva istorie, foarte multi regi fac parte din familia respectiva.

 

In sudul germaniei sunt oricum multe castele. Doar in bavaria sunt vreo 45. Poti sa cauti pe internet si vezi care te intereseaza.

Mesaj completat

Si la intoarcere frumos de vazut ar fi Domul din Koln. Un pic mai la nord fata de traseul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt Belgia recomand Gent, Brugges in loc de Bruxelles

 

Franta - calucalor taxe autostrada http://www.autoroutes.fr/preparez-votre-vo...tineraires.html trebe sa selectezi vehicul moto, si poti pune ca depart si arrive localitatile din germania respectiv UK ca it dau ei traseul prin Franta.

 

- preturi benzina autostrada - 1.55-159EUR cea de 95

 

- plata se face cash sau cu card, carduri se primesc numai de credit, nu se accepta Visa Electron sau Maestro

- Benzinarii noaptea/weekend prin orasele si sate in general plata cu card la automat ca nu sunt deschise, mai rar gasesti si cu cash

- atentie la viteza, unde scrie RADAR chiar urmeaza radar fix, pe autostrada recomandat 140 ca sa fii la limita legalitatii, atentie in afara localitatilor ca stau la panda cu pistoale laser, we trecut am dat in unu noroc ca aveam 95 :laugh:

 

- pt sudul Frantei mare atentie la mobre prin parcari/benzinarii pe directia Montpellier - Spania, s au praduit mai multe motoare anu asta, tot felu de ciumpalaci magrebieni, etc....cei cu motoare scumpe gen HD etc mare atentie ca a fost un caz in care i s a furat motoru chiar pe autostrada, l au inghesuit cu 2 masini si l au fortat sa opreasca...stire de la un prieten din Hell's Angels Geneva, unu de al lor a fost victima.

- mare atentie Marseille - se fura la greu ce nu se poate fura se strica, a se lasa mobra NUMAI in parcare cu plata pazita...mai bine dai 10-15 E pe noapte dar ai mobra intreaga. Valabil si pentru cei cu masini mai rasarite cu numere non Franta

 

 

In rest distractie maxima si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa aveti drumuri bune , asfalt uscat , sa nu patiti incidente nedorite ...........sa aveti parte numai de bine

si sa reveniti cu MULTE POZE , poate ne tineti la curent si de pe traseu !!!

 

 

 

 

RESPECT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- pt sudul Frantei mare atentie la mobre prin parcari/benzinarii pe directia Montpellier - Spania, s au praduit mai multe motoare anu asta, tot felu de ciumpalaci magrebieni, etc....cei cu motoare scumpe gen HD etc mare atentie ca a fost un caz in care i s a furat motoru chiar pe autostrada, l au inghesuit cu 2 masini si l au fortat sa opreasca...stire de la un prieten din Hell's Angels Geneva, unu de al lor a fost victima.

- mare atentie Marseille - se fura la greu ce nu se poate fura se strica, a se lasa mobra NUMAI in parcare cu plata pazita...mai bine dai 10-15 E pe noapte dar ai mobra intreaga. Valabil si pentru cei cu masini mai rasarite cu numere non Franta

 

 

In rest distractie maxima si asfalt uscat.

 

 

plmin franta zici ca e vestul salbatic. imi doresc mult sa ajung in tara asta si sa vad normandia dar cand asemenea ispravi ma pune serios pe ganduri ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plmin franta zici ca e vestul salbatic. imi doresc mult sa ajung in tara asta si sa vad normandia dar cand asemenea ispravi ma pune serios pe ganduri ....

 

Normandia e ok am fost cu masina vreo 3 zile pana in Rouen...sudu e cam stricat...deh adunatura de emigranti de joasa speta si alte scursuri bastinase, fosti borfasi si cutitari in vechile porturi ;) lasati de capul lor.

 

Oricum stii cum e fiecare padure cu uscaturile ei, eu am stat 1 noapte in marseille acu 4 saptamani si a fost ok-ish....nu s a legat nimeni de noi, dar bagabonti si mizerie la greu...un fel de Napoli. La fel am fost de mai multe ori in Bulgaria cand toata lumea se plangea si nu am avut pb...esti mai precaut si gata....banuiesc ca incidentele relatate s au intamplat si din cauza ca oamenii respectivi aveau mobre scumpe si numere de Elvetia si au atras atentia.

 

Cu numere de RO mai degraba atragi tiganii nostri, apropos e plin in Franta....mi au spoit parbrizu la semafor voiau sa spele mustele...a trebuit sa ma ratzoiesc la ei sa nu mi strice insectaru :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pt ajutor. :D Informatiile voastre ne-au fost uitile si au dus la modificari de traseu (arat la intoarcere noua harta :D ) si timp alocat drumului.

 

@ Ray, Pe 4 aug vom fi in Londra,si plecam pe 9aug,deci prindem un week-end acolo.Daca vrei si o sa poti sa ne intalnim ,trimite pe PM un nr de tel si ne auzim atunci. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu fie prea tarziu, dar poate e de folos.

Am batut cate ceva din Austria si Germania anul trecut, cu masina ce-i drept. Anul asta o sa fie cu mobra.

Am facut drumul de la Munchen la Innsbruck (Munchen-Schongau-Fussen-Stams-Innsbruck). Este minunat si nu-mi aduc aminte sa fi platit vreo taxa, in afara vignetei obligatorii pt Austria. Nu e nici un pas cu taxa. Langa fussen e castelul de la Neuschweinstein, care este superb, zice-se ca ar fi sursa de inspiratie pt Disney (de fapt sunt doua castele).

Noi am stat in Zillertal si de acolo am fost la cascada de la Krimml, despre care zic ei ca ar fi "cea mai inalta cadere de apa din Europa" - n-am verificat sa vad daca e adevarat, dar atat cascada cat si drumul pana acolo sunt de vis. La fel si drumul de la punctul de sus al cascadei pana la prima cabana (cam 1h). Drumul se numeste Gerloss Alpenstrasse si e cu taxa, dar nu exagerata.

 

Din Frankfurtul vechi nu a mai ramas prea mult, iar Nurenberg-ul nu l-am vazut. In schimb, daca se incadreaza in drumul tau ti-as recomanda o oprire in Ulm, pentru dom si orasul vechi (4h sunt suficiente) si Heidelberg (macar jumatate de zi).

 

Ca sa-ti faci o idee despre ce poti sa vezi:

http://picasaweb.google.com/mihaeladum/GermaniaAugust2009#

http://picasaweb.google.com/mihaeladum/TirolAugust2009#

 

In Franta: Strasbourg, Colmar si in mod deosebit Riquewihr (ar fi suficiente 2 zile, desi preferabil 3. Din Riquewihr nu-ti mai vine sa pleci).

http://picasaweb.google.com/mihaeladum/FrantaAugust2009#

 

De la Rotterdam catre Paris exista intr-adevar o varianta care se plateste, cea care o ia de la Rotterdam prin tunel. Se poate merge insa Rotterdam-Dordrecht-Breda-Antwerpen-Lille, care e gratis.

 

 

Drum bun si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca tot vei fi prin zona,eu recomand calduros vizitarea Mont Saint Michele.Este un obiectiv turistic extraordinar de frumos si interesant iar zona este si ea pe masura.Preturi modice peste tot ,inclusiv la cazare.Daca te duci acolo sa te duci sa faci si pelerinajul prin mare cu apa pana la genunchi.Drum bun si multa putere pentru ca drumul ales este destul de greu.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare tuturor!

Vacantza s-a terminat,si pot sa v-a spun ca a fost un succes.

Multumesc inca odata pt informatii,o parte diin locatiile indicate de voi am reusit sa le vad,altele nu.(timp scurt,bani putini,etc)

Poze si povestea le gasiti :PAici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...