Sari la conținut

NEW! ZX10R 2011


mac
 Share

Postări Recomandate

;) ha ha ha

oare sa puna faruri asimetrice????????

tare mult seamana cu bmw-ul

 

 

bine sunt rau

 

 

MAC de ce nu recunosti ca seamana cu un BMW

BMW a intrat acum in felia japonezilor bine rau, dar nu a copiat nimic de la ei vezi designul asimetric si multitudinea de electronica de pe ea.

acum japonezii fac urmatoarea miscare ghici care electronica

deci

prima data a fost gaina apoi oul :D

 

Seamana cu BMW ? Hahahahaha ! BMW nu a copiat nimic de la japonezi ? Pai in afara de farurile asimetrice , S1000 este facut tot din tehnica dezvoltata de japonezi de pe vremea cand nemtii nici nu stiau cum arata un superbike. Intaradevar , motocicleta germana este exploziva din toate punctele de vedere, dar sa afirmi asa ceva este toatal aiurea. Eu cred ca este o chestiune extrem de benefica aparitia superbike-ului german. Se pun in miscare japonezii (a caror experienta de curse nu poate fi egalata de nimeni ) si cred ca este doar o chestiune de timp pana cand motoarele japoneze vor fi exact la acelasi nivel sau mai sus de cat S1000. Si alta chestie... Kawasaki sa copieze S1000 ? Omule, tu te auzi ce spui?

 

Honda CBX 1000 din '78? :laugh:

 

S-au Kawasaki KZ1300 in `77...

Editat de easybiker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nasule ..daca cineva a copiat ..as spune ca doar cel venit din urma ...deci bmw

 

oricum momentan e top ;)

sunt curios kawa la nivel de electronica ce va reusi

 

aprilia in 2011 scoate un cdi racing cu TC evoluat cu care a castigat campionatul civ de viteza :) deci va fi ceva super ok

Mesaj completat

58194_1597375982151_1468552822_31500753_2349718_n.jpg

59666_1597397982701_1468552822_31500782_4464350_n.jpg

 

Mesaj completat

47296_425951699031_306827119031_4869720_3277613_n.jpg47296_425951704031_306827119031_4869721_7504165_n.jpg47296_425951709031_306827119031_4869722_3525353_n.jpg47296_425951719031_306827119031_4869723_1614138_n.jpg46964_425948904031_306827119031_4869640_2453319_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Hai ca mai sunt cateva zile si il prezinta la Koln, dupa cum arata modelul de curse s-ar putea asta sa fie varianta finala! :P

Mesaj completat

http://www.bikeland.org/board/viewthread.p...8083&FID=19

 

poza spate si fata

Mesaj completat

Mai multe poze si textul

 

http://hellforleathermagazine.com/2010/09/...world/?gal=1#/0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/new...X-10R-revealed/

 

http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/new...-vs-old-zx-10r/

 

Deocamdata dezamagire!Daca nici macar nu au declarat mai multi cai inseamna ca iar o sa avem 165 de cai la roata! Nu ca n-ar fi de ajuns dar atunci BMW ramane cel mai avansat si cel mai puternic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata dezamagire!Daca nici macar nu au declarat mai multi cai inseamna ca iar o sa avem 165 de cai la roata! Nu ca n-ar fi de ajuns dar atunci BMW ramane cel mai avansat si cel mai puternic!

 

Pai din cate inteleg are 200cp, se estimeaza 185cp la roata (20cp in plus fata de modelul trecut).

In acelasi timp este cu 10kg mai usoara, in conditiile in care are in plus abs si traction control.

 

Mie mi se pare ok si ca imbunatatire fata de modelul trecut, si ca design (ma rog gusturile nu se discuta).

 

Iar comparatia reala cu S1000RR va fi pe circuite nu pe hartie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cat tam-tam au bagat cu lansarea noului model sper sa faca ceva si pe la curse, ca daca nu...nu-i mai spala nimeni niciodata!

Eu sunt fan Kawa si imi plac motocicletele lor dar rezultate la curse nu au avut de pe vremea 750-ului, asa ca ar fi cazul sa aiba o revenire de imagine.

 

Ca look BMW-ul este peste, intradevar zici ca i-au pus codita de Honda, plus tendinta asta de masa centralizata pe fata. Sa vedem ce dracu' ghem or face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer imi place mai mult kawa decat bmw\'ul

caii la roata for fi 180 fara probleme in conditii STOK ..veti vedea

 

codita parca era mai frumoasa in versiunea de pista ..dar na ..in versiunea de pista pana si cbr 1000rr arata bine desi e oribila in vers. stradala

cred ca am inteles de ce ..cand dispar stopurile pe spate ..codita devine SUPERBA!!!

 

deocamdata sunt super incantat de cum arata ..nu mi se pare ca ar fi copiat ceva de la altii ..

 

despre cat e de buna ..vom vedea la anul in STK 1000 si SBK

 

va amintesc ca in campionate minore tip BSB si in SUA unde nu sunt super elaborate ..kawa reuseste sa castige deseori :laugh:

 

sincer mi se pare mai draguta decat bmw\'ul ;)

Editat de mac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..nu mi se pare ca ar fi copiat ceva de la altii ..

 

 

Nici mie nu mi se pare ca ar fi copiat nimic din design , mi se pare chiar pur Kawa ( de la Honda ? Come on ... :laugh: ). Poate va fi modelul care o sa aduca din nou Kawa la statutul pe care il merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica ar fi
Pe ce pista? Echipare stock sau race? Cu ce piloti? Ai si un link?

 

Nu de alta da cu un "cica" se nasc miturile... cica Honda e cea mai fiabila, cica Ducati nu e fiabila da sta cel mai bine pe curbe, cica Batman il bate pe Superman etc.

 

 

P.S. Nu ca nu mi-ar place sa vad Kawa din nou in varf :laugh:

 

 

 

 

 

 

 

Later edit: nu am vazut postul de mai sus

Editat de dani31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot da link, e de pe un forum "concurent".

Citez omul in cauza:

" ZX10-R dupa parerea mea cel mai reusit Ninja al tuturor timpurilor si am mers cu aproape toate. Are 200cp fara ram air (211 cu ram air). Ciclistica mi s-a parut fabuloasa, mai buna ca la BMW, controlul tractiunii raspunde mai prompt decat cel de la BMW si mi s-a parut mult mai "lin". In schimb franele sunt mai slabe decat la BMW, dar asta nu e o problema ptr ca toti cei de la curse le cam schimba. Si asta nu inseamna frane proaste la ZX10 ci doar mai bune la BMW. Se poate achizitiona cu ABS sau fara ABS si din cate am inteles nu veti fi obligati sa il luati cu ABS ca sa aveti controlul tractiunii (asa e la BMW?). Japonezii recomanda ptr pilotii care se considera mai mult decat amatori sa foloseasca ptr. circuit versiunea fara ABS. "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare super dubios ca motorul nu a fost prezentat oficial ..abia au aparut primele poze la nivel mondial si altii deja il testeaza in pista ..sincer ..cred ca e o minciuna cat se poate de mare :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Design mult mai reusit decat modelul precedent, parerea mea. In sfarsit au si farurile alea o forma serioasa si agresiva. Imi place... singurele chestii in materie de design care nu imi plac sunt:

1. codita (o gluma proasta), mai au un pic astia si se opresc imediat dupa saua pilotului.

2. pozitia oglinzilor - prea jos, si arata ciudat cu prinderile in locul ala...

 

Imi place mult bordul!

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-AU VARSAT TOATE DETALIILE

http://hellforleathermagazine.com/2010/10/...awasaki-zx-10r/

 

Stau si balesc in fata calculatorului:

- 207 cai

- vibrochenul este deplasat 2mm fata de centrul cilindrilor catre evacuare pentru ca impingerea laterala la explozie sa fie cat mai redusa - whoaaaaaaa ce tare nu am mai auzit

- galeriile de evacuare (pana la catalizator) sunt titaniu lungime si diametru race - nu ai nevoie sa cumperi full exhaust daca il pregatesti de circuit

- cutia de viteze (casette type) e mai sus poti schimba pinioanele fara sa scurgi uleiul

 

Bun venit de asemenea lui S-KTRC si KIBS (Kawasaki traction control si intelligent braking system - race ABS).

 

Ca si design imi place abordarea fara bling inutil. Imi SUPER PLACE ca sa fiu mai exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...