Sari la conținut

NEW! ZX10R 2011


mac
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2011 Kawasaki Ninja ZX-10R: a two-wheeled Nissan GT-R

 

The 2011 Kawasaki ZX-10R isn’t significant because it makes a couple horsepower more than any liter bike before it. It isn’t significant because it weighs a couple kilos less, nor because it brings very high-quality to components to a presumably very-low price. The 2011 ZX-10R is significant because it’s the first motorcycle to use electronic aids — traction control and ABS — to make it faster, not simply to serve as a safety net. The 2011 Kawasaki ZX-10R will be the fastest liter bike ever.

 

...

 

S-KTRC constantly monitors the separate speeds of the front and rear wheels, engine RPM, throttle position, acceleration and other factors, using those parameters to determine the best course of action. Where previous systems were slow to react — thereby allowing too much rear tire slippage — and harsh to respond — thereby slowing the bike down — S-KTRC recognizes that a small amount of slip delivers the best possible acceleration. Because it can react every five milliseconds, altering engine ignition to suit, the system can start working as slippage approached the optimal degree, then hold it precisely there as the bike continues to accelerate to the maximum potential of available grip.

 

S-KTRC is even designed to allow power wheelies while the bike continues to accelerate, but can cut in to handle abrupt, dangerous and slow wheelies that could cause you to lose speed or crash.

 

...

 

Like the traction control, KIBS monitors a variety of factors including throttle position, engine speed, clutch actuation and the hydraulic pressure being applied to the calipers to determine the best possible course for activation. Also like the traction control, KIBS has been designed to avoid harsh dips and troughs of application, instead delivering smooth retardation in place of the grab, let go, grab, let go ABS cycle. Not only should this shorten brake distances, but Kawasaki claims the precise control should eliminate spikes in front brake pressure during heavy braking while riding very quickly, thereby reducing the rear wheel’s tendency to lift. That’s a performance benefit, increasing traction and thereby maximum braking power while decelerating.

 

 

http://hellforleathermagazine.com/2010/10/...ed-nissan-gt-r/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ramane de demonstrat in realitate, ca pe hartie multe sunt "sculă"! ;)

 

Da, asa ziceau si de S1000RR si s-a dovedit a fi cel mai tare miar. Nu cred ca face cineva afirmatii de genul asta fara sa aiba suport in realitate. Dar cum spui ramane de demonstrat si demonstratia va veni curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arata mai bine decat modelul precedent

 

Da si eu sunt de acord. Cred ca este cel mai reusit design Kawasaki de pana acum. Cele doua poze cu bordul sunt extraordinare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu raman la parerea ca cea mai frumoasa vitezana e zx10r 2004-2005!!!post-42187-1286487067_thumb.jpg

 

Pai daca de aia ai bani , normal ca ti se pare faina.

 

PS: Cata aici. idolu' tau.

 

 

__________________________

 

Motocicleta e fenomenala pe hartie. Si la look arata foarte bine, nu-mi place codita, dar dupa ce dai 14-15000 pe ea, parca te obisnuiesti.:crack:

In viitorul indepartat(4 ani) mi-as cumpara-o.

Legat de userul Metalwarrior sau ceva de genul, pacat ca moderatorii au sters postul in care spunea ca fiabilitatea se dezvolta in cursele de motoGP,unde Kawa e praf.

Sper sa citesti ,poate inveti ceva: In cursele de motoGP castiga producatorii mari pentru ca investesc. Kawasaki Heavy Industries e un producator-gigant ce face de la trenuri rapide,elicoptere,submarine pana la armament ,roboti industriali. Printre astea are si o filiala ce face mototciclete, ATV-uri,jet-ski-uri.(Nu,nu face cositoare sau scutere). Ei bine,aceasta filiala ca si capital este sub ceilalti producatori si implicit mai putin capital de investie in motogp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu raman la parerea ca cea mai frumoasa vitezana e zx10r 2004-2005!!!post-42187-1286487067_thumb.jpg

 

Pai daca de aia ai bani , normal ca ti se pare faina.

 

PS: Cata aici. idolu' tau.

 

 

__________________________

 

Motocicleta e fenomenala pe hartie. Si la look arata foarte bine, nu-mi place codita, dar dupa ce dai 14-15000 pe ea, parca te obisnuiesti.:crack:

In viitorul indepartat(4 ani) mi-as cumpara-o.

Legat de userul Metalwarrior sau ceva de genul, pacat ca moderatorii au sters postul in care spunea ca fiabilitatea se dezvolta in cursele de motoGP,unde Kawa e praf.

Sper sa citesti ,poate inveti ceva: In cursele de motoGP castiga producatorii mari pentru ca investesc. Kawasaki Heavy Industries e un producator-gigant ce face de la trenuri rapide,elicoptere,submarine pana la armament ,roboti industriali. Printre astea are si o filiala ce face mototciclete, ATV-uri,jet-ski-uri.(Nu,nu face cositoare sau scutere). Ei bine,aceasta filiala ca si capital este sub ceilalti producatori si implicit mai putin capital de investie in motogp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca de aia ai bani , normal ca ti se pare faina.

 

PS: Cata aici. idolu' tau.

 

 

__________________________

 

Motocicleta e fenomenala pe hartie. Si la look arata foarte bine, nu-mi place codita, dar dupa ce dai 14-15000 pe ea, parca te obisnuiesti.:crack:

In viitorul indepartat(4 ani) mi-as cumpara-o.

Legat de userul Metalwarrior sau ceva de genul, pacat ca moderatorii au sters postul in care spunea ca fiabilitatea se dezvolta in cursele de motoGP,unde Kawa e praf.

Sper sa citesti ,poate inveti ceva: In cursele de motoGP castiga producatorii mari pentru ca investesc. Kawasaki Heavy Industries e un producator-gigant ce face de la trenuri rapide,elicoptere,submarine pana la armament ,roboti industriali. Printre astea are si o filiala ce face mototciclete, ATV-uri,jet-ski-uri.(Nu,nu face cositoare sau scutere). Ei bine,aceasta filiala ca si capital este sub ceilalti producatori si implicit mai putin capital de investie in motogp.

Daca m-as lua dupa banii pe care-i am acuma asta ar insemna sa-mi placa gpz-u...dar deh ce vrei de la un debutant!!!hai gata ca m-am distrat destul!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...