Sari la conținut

Accident in Tm, am nevoie de sfaturi


b_marius_c
 Share

Postări Recomandate

Varul meu a avut accident ieri in Timisoara. Un taximetrist a iesit de pe o strada din dreapta unde avea STOP, motocicleta a intrat in partea din fata a masinii si varul meu a fost aruncat de pe motor si s-a lovit la genunchi. L-am dus la spital si acolo ne-au spus ca are ligamentul rupt si are nevoie de o operatie care costa 2000 euro si recuperearea 3000 euro.

Ce trebuie sa facem noi ca asigurarea taximetristului sa plateasca operatia si recuperarea? Politia a spus ca in 60 de zile trebuie sa se hotarasca daca depune plangere penala impotriva taximetristului, taximetristul ii ofera 1000 euro sa nu depuna plangere...voi ce ne sfatuiti sa facem??

post-43410-1278503495_thumb.jpg

post-43410-1278503549_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa faca cu o mie de euro ca el are nevoie de 5000 ...

 

sa faca plangere ca sa il friga pe ala, poate data viitoare va tine minte si va opri la stop !!!

 

eventual sa ia si un certificat medico-legal cu numarul de zile de spitalizare..

Editat de UXE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu ar trebui iertat taximetristul,nici macar o secunda ezitare .

Asigurarea taximetristului este obligata sa despagubeasca costurile operatiei si recuperarii.

 

Pe langa asta ar mai trebui si intentat un proces civil impotriva taximetristului pentru recuperarea anumitor daune cum ar fi:

-costurile de transport in vederea operatiei si recuperarii

-banii pierduti ,adica salariul ,concediul medical nu are aceeasi valoare ca salariul ci este mai mic

-costul medicamentelor necesare pe langa tratamentul administrat si acoperit de asigurare

-orice alte cheltuieli necesare recuperarii

 

impreuna cu un avocat bun trebuie stabilita o suma macar un pic mai mare decat aceste costuri

 

Sa nu va fie mila,mama lor de taximetristi nenorociti :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varul meu a avut accident ieri in Timisoara. Un taximetrist a iesit de pe o strada din dreapta unde avea STOP, motocicleta a intrat in partea din fata a masinii si varul meu a fost aruncat de pe motor si s-a lovit la genunchi. L-am dus la spital si acolo ne-au spus ca are ligamentul rupt si are nevoie de o operatie care costa 2000 euro si recuperearea 3000 euro.

Ce trebuie sa facem noi ca asigurarea taximetristului sa plateasca operatia si recuperarea? Politia a spus ca in 60 de zile trebuie sa se hotarasca daca depune plangere penala impotriva taximetristului, taximetristul ii ofera 1000 euro sa nu depuna plangere...voi ce ne sfatuiti sa facem??

post-43410-1278503495_thumb.jpg

post-43410-1278503549_thumb.jpg

 

Daca taximetristul n-are de unde scoate 5000 EUR, sa faca plangere penala impotriva lui, cu certificat medico-legal, care sa contina numarul zilelor de spitalizare necesare.

 

Polita RCA a taximetristului acopera obligatoriu daunele victimei. E un plafon destul de ridicat, 5000 ar fi floare la ureche. (vorba vine, depinde de societatea de asigurare, cum si cat de repede plateste).

 

Da-mi te rog un P.M. si spune-mi la ce societate are taximetristul RCA-ul, poate reusesc sa te-ajut cumva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l ierta...V-a oferit 1000 Euro crezand ca poate o sa acceptati,deci stie el ceva despre acest gen de situatie...Da-i peste nas,nu merita:)!!Daca e cascat si nu beleste ochii la drum,asa ii trebuie.Ca el va da banii si apoi scapa basma curata,iar motoristul se chinuie pe patu` de spital traind de la o ora la alta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Polita RCA a taximetristului acopera obligatoriu daunele victimei. E un plafon destul de ridicat, 5000 ar fi floare la ureche. (vorba vine, depinde de societatea de asigurare, cum si cat de repede plateste).

 

Din cate am citit, RCA-ul nu despagubeste cheltuielile medicale decat in urma unui proces sau a unei sentinte judecatoresti. Asadar, vreti, nu vreti, va trebui deschis proces impotriva RCA-ului, ma indoiesc ca o sa va despagubeasca asa, din prima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varul meu a avut accident ieri in Timisoara. Un taximetrist a iesit de pe o strada din dreapta unde avea STOP, motocicleta a intrat in partea din fata a masinii si varul meu a fost aruncat de pe motor si s-a lovit la genunchi. L-am dus la spital si acolo ne-au spus ca are ligamentul rupt si are nevoie de o operatie care costa 2000 euro si recuperearea 3000 euro.

Ce trebuie sa facem noi ca asigurarea taximetristului sa plateasca operatia si recuperarea? Politia a spus ca in 60 de zile trebuie sa se hotarasca daca depune plangere penala impotriva taximetristului, taximetristul ii ofera 1000 euro sa nu depuna plangere...voi ce ne sfatuiti sa facem??

 

Am vazut motorul lovit parcat pe margine (am zis sa nu ma apuc de deschis topice de accidente :laugh: )

Clar medico-legal cu consultarea unui avocat (daca interesul e sa iti scoti parleala, procesul e ok ca si factor de intimidare si negociere). Asigurarea sigur o sa iti dea dureri de cap. Daca ai nevoie de recomandari avocati in tm da pm, numa sa iti clarifici cat mai iute optiunile ca vine vara si concediile ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doamne fereste sa accepte banii! si eu am fost exact in aceeasi situatie! un singur ligament fara operatie fara nimic te poate costa pana la 2000 euro. nu acceptati nimic, mai bine mergeti la proces. sigur castigati. da , poate dura 2 ani, dar cu ligament rupt se poate umbla si 3. asa ca mai bine se recupereaza acum cat poate si asteapta banii de operatie.

 

SA NU ACCEPTE BANII!!!

recuperarea nu e asa scumpa dar dureaza, deci o sa aveti zeci de zile de recuperare. peste 60...vb de luni aici. eu m-am recuperat intr-un an si nici acum nu-s cum m-a facut mama. am tibia mai in spate cu 5 mm....asa ca pt ce sa accepti sa ramai schilod? m-am recuperat cu cateva milioane de lei vechi. pe drumuri am dat mai mult decat pe recuperarea in sine.

 

intrati frumos in proces ca e vatamare corporala grava. acolo se incadreaza. nu e o simpla fractura care se sudeaza in 30 de zile. nu stiu ce altceva sa va mai zic...

Mesaj completat

asigurarea iti da banii numai dupa ce ai venit cu bonurile sau face plata direct la spital, nu primesti banii in mana. eu asa stiu ...inca astept sa-mi plateasca bonurile....22 milioane vechi. astept...

 

vorbiti cu un avocat. neaparat! el stie ce e de facut in cazul asta, nu ce zice lumea pe forum. sunt situatii si situatii. luati-va avocat. nu e asa scump, si sincer se merita. inaintati plangeri, dosare, mergeti la legist, adaugati zilele de recuperare toate. nu lasati nimic ca altfel baga ala din burta 30 de zile de recuperare, orteza adica imobilizare si o sa scape ieftin taximetristul. sigur la ligament rupt o sa aiba peste 60 de zile...asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am citit, RCA-ul nu despagubeste cheltuielile medicale decat in urma unui proces sau a unei sentinte judecatoresti. Asadar, vreti, nu vreti, va trebui deschis proces impotriva RCA-ului, ma indoiesc ca o sa va despagubeasca asa, din prima.

 

Mai mult ca sigur ca nu din prima si ca va dura. N-am intrat in detalii ca n-am prea avut "teava" libera pe-aici.

E destul de complicat in asemenea cazuri, stai sa umbli dupa bani de-ti ies ochii din cap. Da' nu merita sa renunti, ca intr-un fel sau altu' iti iei banii.Pana mea, de ce mai e RCA-ul obligatoriu? ( bine, la aceasta intrebare sunt mai multe raspunsuri din pacate, da' asa ca idee).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca exista confuzie pe-aici intre raspunderea penala si cea civila.

- daca taximetristul ii ofera 1000 de euro ca sa nu faca plangere penala nu inseamna ca nu are de platit toate daunele.

- RCA o sa despagubeasca toate cheltuielile legate de spitalizare si ingrijiri medicale, dar in niste conditii: doar cu bonuri/facturi si doar cu proces (nu e obligatoriu, dar nici nu am auzit sa plateasca pana acum o societate de asigurari fara proces). Adica nu plateste spaga la chirurg.

 

Mai sunt cateva lucruri de luat in seama:

- daca se face plangere penala atunci cauza civila (plata despagubirilor) se suspenda pana se rezolva partea penala. Asta poate dura 3-4 ani, timp in care nimeni nu vede nici un ban. Apoi continua pe civil cu despagubirile, deci poate sa vada banii peste 5-6 ani.

- daca ia cei 1000 de euro si nu face plangere penala incepe direct pe civil recuperarea daunelor, in 1 an are sanse mari sa aibe toti banii, iar per total ramane si cu cei 1000 euro. Atentie insa sub ce forma ia cei 1000 de euro de la taximetrist, trebuie consultat un avocat pentru ca suma nu reprezinta plata daunelor, ci doar renuntarea la plangerea penala. Cred ca se poate face si un act in acest sens.

- cei de la asigurari o sa puna intrebari despre partea penala - lor le convine sa amane plata pana cand se devalorizeaza leul ca sa plateasca cat mai putin, dar pana la urma nu e treaba lor, ei trebuie sa plateasca pagubele la moto si cheltuielile medicale (inclusiv recuperarea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru sfaturi, maine vine si rezultatul de la RMN, daca aia de la spital au avut dreptate si ligamentul este rupt o sa cautam un avocat... :laugh:

nu e vorba de ars sau parlit taximetristul. poate n-a avut sa-ti dea mai mult de 1.000.

problema e ca-l asteapta vremuri grele pe varul tau. fratele meu a suferit o operatie de ruptura de menisc si ligamente incrucisate. operatia e scumpa si recuperarea e f grea si lenta. o sa cheltuie o groaza de bani si n-o sa fie usor deloc. parerea mea e sa incerci sa faci rost de o suma cat mai mare de bani. fie de la taximetrist, fie de la asigurare.

insanatosire usoara si multa bafta!

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa va duceti la mai multi doctori. sfatul meu...

si la avocat neaparat! va poate pune pe masa optiunile in momentul de fatza. tot cu el as merge si peste aia de la asigurari. ca o sa mai lase deoparte vrajelile care le spun de obicei. oamenii nu-s informatii si ajung bataia lor de joc, pe asta mizeaza si asa trag de timp. timp=bani.

ce sa zic altceva. recuperare cat mai rapida si fara sechele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

S-au schimbat lucrurile putin intre timp. Doctorul de la spitalul judetean Tm a programat operatia, cu ligament artificial cost 2400 euro. Am mai vrut o parere si am mers la o clinica din Arad si doctorul de acolo a spus ca sunt sanse de 99% ca ligamentele sa nu fie rupte si nu trebuie operatie, si sa mai mearga la control peste 3 saptamani. Nu are dureri foarte mari si poate sa isi indoaie singur genunchiul, daca merge incet merge normal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am trecut si eu anul trecut printr-un accident si am vazut un pic cum stau lucrurile cu vinovatul, intelegerea, societatile de asigurari, etc. Asadar:

- primul si cel mai important lucru mers rapid si scos certificat de la IML cu cate zile de ingrijiri sunt necesare. Daca sunt peste 11 zile poti solicita inceperea urmaririi penale. Daca sunt peste 60 de zile este dosar penal automat pentru vinovat.

- dupa ce ai certificatul de la IML mai vorbeste o data cu taximetristul si explica-i ca inseamna dosar penal. Poate o sa sara cu mai multi bani. Sau nu...poate chiar nu are.

- cea mai rapida varianta si fara bataie de cap si asteptat ani de zile este: iei cei 1000 eur de la taximetrist si apoi pe RCA lui deschizi 2 dosare la firma de asigurari: unul pentru daune materiale si al doilea pentru vatamare corporala/daune morale. Daca pentru daune materiale nu prea ai loc de intors si suma o cam poti calcula si singur, la cel de-al doilea bagi tot echipament, ingrijire medicala, medicamente + negociere pentru daunele morale si ce ai mai avut de pierdut in perioada respectiva ( de exemplu ca nu te-ai dus la serviciu ). Singura chestie e ca semnezi un act ca nu mai ai pretentii ulterioare de la asigurari si vinovat.

- varianta lunga cu judecata : soliciti inceperea urmaririi penale. Doar dupa ce se solutioneaza dosarul penal poti sa il chemi si pe civil ( la mine de exemplu accident in august si solutionare in mai anul urmator ). Apoi cat o mai dura si procesul.

 

Daca as putea proceda altfel ( da timpul inapoi ) as lua banul de la vinovat. Asa am luat de la asigurari si de la vinovat nu o sa mai vad nimic ( cel putin o vreme ).

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...