Jump to content
Sign in to follow this  
Xomin

Moto-Maratonistii

Recommended Posts

S-a mai discuat pe un topic si cum se apropie vremea e bine sa facem un topic dedicat evenimentului din octombrie

MARATON - ÂŞTAFETĂ 4x10,548 km

asa ca trebuie sa facem echipa de 4 persoane care sa alerge 10 km, iar taxa de participare e de aprox. 90 de euro .... deci, amatori?

Eu zic ca undeva din august sa ne vedem si sa alergam impreuna, poate facem ceva de genul o tura cu mobra pe undeva la munte si acolo cantonament de cateva ore....ceva fun, ideea e ca daca putem combina in uichend o iesire cu mobra si un antrenament de maraton ar fi super :)

PS. ma uitam/admiram in dimineata asta cand mergeam pe faleza Coastei de Azur cum alearga toti nebunii (de la 20 la 50 de ani) .... personal abia astept sa vina octombrie :(

* pfiuuu! ce ambitios esti si tu! :(

personal, nu mai alerg de prin '95, atunci aveam padurea langa casa, la dispozitie, aveam o ora zilnic (dimineata) si eram fit. acum alerg doar pe doo roti (cu motor si fara). ce dracu am facut toti anii astia, nu stiu! :)

** eu nu prea inteleg cum s-a facut "tarifarea" aia si cine-s organizatorii (Bucharest Running Club? - pai pot sa ma fac si eu club, Cria's Running Club,am voie sa taxez ptr. alergat pe strazile capitalei?!)? ma rog, e o chestie de propaganda, probabil ca poti sa-ti pui pe tricou/maieu sigle, reclame, etc. ...dar nu prea mai intra in spiritul sportiv. carcotesc si eu, m-am trezit cu curu'n sus, nu dadeaaa....

Imi cer scuze pentru off-topic:

De aprox. o luna alerg in fiecare seara. In prezent am ajuns sa pot alerga undeva la 2, maxim 3 km. Tot respectul pentru cei care alearga 10 km. Chiar sunt curios si as vrea sa ii cunosc pe userii cu asemenea preocupari de pe aici. As avea cu cine sa mai impart idei in materie.

Edited by Popescu_ MihailRaul

S-a mai discuat pe un topic si cum se apropie vremea e bine sa facem un topic dedicat evenimentului din octombrie

asa ca trebuie sa facem echipa de 4 persoane care sa alerge 10 km, iar taxa de participare e de aprox. 90 de euro .... deci, amatori?

Eu zic ca undeva din august sa ne vedem si sa alergam impreuna, poate facem ceva de genul o tura cu mobra pe undeva la munte si acolo cantonament de cateva ore....ceva fun, ideea e ca daca putem combina in uichend o iesire cu mobra si un antrenament de maraton ar fi super :laugh:

PS. ma uitam/admiram in dimineata asta cand mergeam pe faleza Coastei de Azur cum alearga toti nebunii (de la 20 la 50 de ani) .... personal abia astept sa vina octombrie :(

Eu ma bag. Duminica am alergat 12 km, am cam lesinat de sete dar a fost bine.

Si mai vine cu noi si tuning_boy, daca nu ii spun de topic imi iau castane :laugh: , suntem 3 si e abia 10 dimineata :))

hai sa punem tara la cale, cum se plateste taxa aia etc.

zi frumoasa!

Cam vreo 4 km ii alerg si eu...restul pana la 10 trebuie gasit inlocuitor ! :(

muhahahha, genial, dai 90 de euro ca sa alergi in prafu si rahatu de bucuresti...

e cu finalizare? :()

e a lu' Udrea toata tarasia fac pariu..

Unde se afla acuma resedinta mea sint cimpuri cit vezi cu ochii. Si aer curat. Intr-o luna , daca imi pun mintea , 10 km ii iau pe...stiti voi ce. Dar sa dau nouaj' de euroi , ma doare sufletul si nici mobra mea nu ar fi de acord , mai bine bag in ea. Pt. alergatori , succes. Sa-mi reaminteasca cineva metrii sint intre 2 stilpi de telegraf , va rog.

o sa vorbesc cu organizatorii sa pot participa SI LA stafeta. teoretic se poate, EU POT, practic...ramane sa vedem

90Eur impartim la patru

Edited by tuningboy

...

pune bre mana si fa sport :(

in rest ce sa zic, ne mai vorbim online p'aici, iar din august sa facem o iesire la 2 saptamanai impreuna :laugh: ... daca am putea combina alergatul cu o iesire cu mobra prin tara ar fi superb :)

o sa vorbesc cu organizatorii sa pot participa SI LA stafeta. teoretic se poate, EU POT, practic...ramane sa vedem

90Eur impartim la patru

da, aia era si nelamurirea mea... eu am gasit 3 babe sa incropesc o echipă... sper să imi pot duce burtoiul 10.000 metri... cel putin, acum 20 de ani ieÂşeam undeva la 38 de minute...

pune bre mana si fa sport :(

in rest ce sa zic, ne mai vorbim online p'aici, iar din august sa facem o iesire la 2 saptamanai impreuna :laugh: ... daca am putea combina alergatul cu o iesire cu mobra prin tara ar fi superb :)

* uff! in fiecare saptamana imi propun sa ma apuc iar de exercitii. nu merge, bey, nush', cred ca nu-mi priieste aerul bavarez.

alerg cu bicicleta aproape zilnic (ca n-am alt mijloc de transport pe distante medi si lungi) si beau apa minerala muuuulta. se pune? ...uite, acum ma duc sa-mi iau apa minerala din frigider. ...am pus si menta in ea, zahar brun, lamaie si nitzel rom. ...mojiiiitooo time! :laugh:

hai ca bem noi unul pe la malul marii undeva, in august. mi s-a facut dor de Dobrogea pustie si uscata...

Eu zic ca undeva din august sa ne vedem si sa alergam impreuna, poate facem ceva de genul o tura cu mobra pe undeva la munte si acolo cantonament de cateva ore....ceva fun, ideea e ca daca putem combina in uichend o iesire cu mobra si un antrenament de maraton ar fi super :)

:laugh: :laugh: deci esti pe acolo si te uiti dupa oameni... eu/noi sintem aici si ne mujca maidaneziii avanataj u... ca asa este in tenis cu p...

si mai vrei 90 euro??

cred ca ai tupeu !! :D

oricum cine sta pe acolo si cere la ro-maniaci 90 eu este om ba-stept...

cine sare cu 90 eu... este maratonist !!!

nu?? cam asa vine?? PE SISTEM !!

Pentru a face putina lumina cu privire la EURO ma gandesc ca e mai bine sa dau copy paste de pe site-ul oficial

Taxe de înscriere MARATON INDIVIDUAL :

* 30 EUR dacă înscrierea se face până pe 30 Iunie

* 35 EUR dacă înscrierea se face în perioada 1 Iulie - 31 August

* 40 EUR dacă înscrierea se face în perioada 1 Septembrie - 14 Octombrie

* 50 EUR dacă înscrierea se face în perioada 15 Octombrie - 17 Octombrie

Taxe de înscriere MARATON STAFETA : (adica impartiti la patru sau cati sunteti in stafeta)

* 70 EUR dacă înscrierea se face până pe 30 Iunie

* 80 EUR dacă înscrierea se face în perioada 1 Iulie - 31 August

* 90 EUR dacă înscrierea se face în perioada 1 Septembrie - 14 Octombrie

* 100 EUR dacă înscrierea se face în perioada 15 Octombrie - 17 Octombrie

Fiecare participant beneficiază de:

* Pachetul de participare, conținând tricoul oficial, numărul de concurs, chipul electronic pentru înregistrarea timpului, revista AIMS.

* Acces la punctele de reîmprospătare cu apă plată, băuturi energizante, bureți uzi Âşi altele, aflate de-a lungul traseului cursei.

* Asistență medicală - 4 ambulanțe, dotate special Âşi însoțite de personal medical specializat, amplasate în puncte-cheie de-a lungul întregului traseu.

* Competiție organizată atent Âşi profesionist din punct de vedere tehnic, recunoscută pe plan internațional Âşi afiliată AIMS IAAF, astfel încât atleții să poată concura în condiții optime. Traseul este măsurat Âşi omologat AIMS; este complet închis, izolat de orice pietoni sau vehicule Âşi oferă siguranță alergătorilor.

* Serviciul de înregistrare automată a timpului: clasamentul final, e-mail cu informațiile legate de performanțele din concurs Âşi rezultate.

* Medalia comemorativă, după terminarea cursei.

Edited by tuningboy

* bine, ma rusinez ...si maine ma apuc sa fac exercitiile de baza. un set de flotari, genoflxiuni si abdomene, e bine? asa de inceput. la jogging nu ies, ca e prea cald. continui sa pedalez, e bine?

doar pentru tine o fac, e bine? ;)

* bine, ma rusinez ...si maine ma apuc sa fac exercitiile de baza. un set de flotari, genoflxiuni si abdomene, e bine? asa de inceput. la jogging nu ies, ca e prea cald. continui sa pedalez, e bine?

doar pentru tine o fac, e bine? ;)

respect-048.gif

Sa inteleg ca pana acum suntem 3: eu, tuningboy si RussianTiger; ok, vreti ca in prima jumatate a lui august sa facem un "cantonament", adica sa imbinam o iesire pe undeva prin tara, ne cazam pentru o noapte sau doua, si bagam o tura de alergare de minim 10 km? pana in octombrie poate il gasim si pe al 4leaj_gaba.gif

propun iesiri saptamanale , sa alergam in jurul palatului parlamentului. Cu aproximatie o tura are 3km. De ce locatia asta? pentru ca e cea mai grea portiune a traseului , pentru ca face parte din "circuit" si ne obisnuim "trasele" ;)))

ca interval orar as prefera sambata sau duminica dimineata undeva pe la 9, 9:30, 10....dar nu mai tarziu ca se face cald rau

ceva noutati?

da, am alergat duminica 6km si apoi am avut febra musculara 2 zile :lol: :drink:

da' ma fac eu mare..AMR 1 luna :moto:

io vreau sa`l vad pe Nyt alergand cat a zis el :lol:

io vreau sa`l vad pe Nyt alergand cat a zis el :drink:

O sa ai oroarea onoarea sa ma vezi alergand atat cand o sa reusesti sa te duci la sala 2 luni consecutiv ! :lol:

nici eu nu te cred :lol:

alergi dupa mobra din titan pana la ikea

dau eu cola si hotdogul la sosire

Edited by peu

nici eu nu te cred :lol:

alergi dupa mobra din titan pana la ikea

dau eu cola si hotdogul la sosire

Din titan pana la ikea nu sunt 4 km ! :drink:

Grija sa nu intre vreun nebun cu masina pe traseu ...

da, am alergat duminica 6km si apoi am avut febra musculara 2 zile :hurt: :lol:

da' ma fac eu mare..AMR 1 luna :D

doar 2 zile? inseamna ca o duci bine respect-048.gif