Sari la conținut

Intre timp, in Europa...


Postări Recomandate

Cunosc un narcisist care a plecat in Europa sa caute un leac impotriva caderii parului.

In Europa, mai precis Romania - Ungaria - Austria - Grossglockner - Elvetia - Franta - Spania - Gibraltar.

 

Doi oameni, ceva bagaje, o yuki, o podoaba capilara rarita, un destin, this summer, in kino.

 

Primele poze sunt facute cu telefonul ( cu symbian, bleah ), dar mi-au fost promise unele mai recente facute cu o camera decenta.

post-39658-1279006951_thumb.jpgpost-39658-1279006931_thumb.jpg

Mesaj completat

Ziua 1, 2 - Ungaria - Austria

post-39658-1279010405_thumb.jpgpost-39658-1279010325_thumb.jpgpost-39658-1279010431_thumb.jpgpost-39658-1279010422_thumb.jpgpost-39658-1279010402_thumb.jpg

 

Ziua 3 - Austria

post-39658-1279010328_thumb.jpgpost-39658-1279010408_thumb.jpgpost-39658-1279010425_thumb.jpgpost-39658-1279010398_thumb.jpgpost-39658-1279010391_thumb.jpgpost-39658-1279010344_thumb.jpgpost-39658-1279010394_thumb.jpgpost-39658-1279010336_thumb.jpgpost-39658-1279010385_thumb.jpg

Mesaj completat

:(

post-39658-1279010309_thumb.jpg

post-39658-1279010333_thumb.jpg

post-39658-1279010353_thumb.jpg

post-39658-1279010428_thumb.jpg

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne-a prins ieri o grindina puternica la 50 km de zell am see, ne-a dat inapoi cu catea ore. am facut azi grossglockner. more pics pe aici picasaweb.google.com/andrei.sandulache

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa, acum ca am securizat cortul (a inceput o ploaie de pomina) avem ceva timp sa mai povestim cate ceva. azi am facut Grossglockner-ul, sosea faina, nu degeaba taxeaza pentru ea la intrare (18euro pentru moto), 40 si ceva de kilometri de curbe, peisaj superb (puteti vedea pe picasa), alpii sunt breathtaking. la anul mai facem odata, dar cu alt moto, yuki a mers numai in a 2-a cu 50 km/h, panta de 11-15-17.

cauciucurile noi (heidenau) merg blana, tin de sosea chiar si pe ploaie.

dar sa zic ceva de la inceputuri: planuiam de anul trecut tura asta, am mai zis pe la cativa, am intrebat daca ar fi cineva interesat. nada, tura prea lunga, mai greu concediu de 3 sapt (era cat p'aci sa nu luam nici noi).

am plecat la drum cu 2 rollpack unul peste altul, gentile iron horse care prin apa in husa impermeabila (fenomenul robertkiran o sa-i zic :( -> /index.php?showtopic=551610 ); kit, spray pana, ceva ulei de completat, filtru ulei, toale, echipament camping si powerdry pe sub echipamentul moto.

am plecat la 4 dimineata din bucuresti, bineinteles ca s-a nimerit cea mai rece dimineata a verii, frig pana la sibiu. continuand peste granita la vecinii unguri am dat peste restrictiile de vitezam, sosele nici prea prea nici foarte foarte. dupa deja 600 km pasagera dadea semne de sindromului seii din spate (durerea de fund) si a pus piciorul in prag: "aici ne oprim, nu mai merg". da si cauta camping pe gps, nu bagasem toate poi-urile (decat cele in zonele in care planuiam sa opresc). am gasit un camping pe niste drumuri laturalnice Jonastermal.

day 2: ne lafaim, dormit pana la 9, canicula, in cort fierbeai oua. strangem, o luam la drum, eu deja imi faceam griji ca s-a dus naibii planul (trebuia sa plecam de la balaton in dimineata aia). dau inainte cat se poate de tare, in limita bunului simt. trecem de balaton cu ferry dupa care urmeaza cei mai frumosi kilometri facuti in ungaria, sosea blana, curbe multe si accesibile cu 80-110. trecerea in austria se face fara probleme, nu tu control, nu tu buna ziua, nici macar un dute dracu. la 20 km trecuti de granita incepe sindromul ala sa isi vare coada unde nu trebuie, opresc, intreb de un camping in zona, pocesc o engleza-nemteasca si iese ceva (2 ronduri si un pod and there it is). urmeaza rutina, despachetatul, dusul, berea, meciul :).

 

mai zic si alta data, inspiratie 0, ene imi da tarcoale, doar stropii pe supratenta ma mai tin alert

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am plecat la drum cu 2 rollpack unul peste altul, gentile iron horse care prin apa in husa impermeabila (fenomenul robertkiran o sa-i zic :laugh: -> /index.php?showtopic=551610 );

Ha :) ! Credeam ca numai gentile mele (care sunt tot Iron Horse) iau apa prin husele impermeabile. Si ce e mai aiurea e ca nu numai ca iau apa, ci o si stocheaza acolo :( !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Frumoasa tura - cand treci prin Valencia (ori la dus ori la intors) dau o bere si un tur de oras !

 

 

Asfalt uscat,

Stefan

 

Later edit: Acum am studiat mai bine parul, ursul si motorul si mi'am dat seama ca esti tu Andrei. ;))) Aici Stefan de pe CS. Drum bun !

Editat de Inger`Albastru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am luat niste net de la camping. Suntem in Elvetia la Lausenne langa lac. Maine trecem in Franta. Acum urc pozele de ieri si azi, enjoy; cu viteza melcului.

Stefane, eu sunt, ne auzim cand sunt prin zona.

Mesaj completat

salutare, de miercuri am intrat in tara, stat pe la rude langa Resita; joi am ajuns la Calarasi. Per total am facut 7809km, plecare fin Bucuresti, retur in Calarasi. Pana fac ordine in poze si timp pentru un topic calumea dau un mic review/feedback.

Am plecat pe un motor coreean de 250 km, eu, gagica, mult bagaj (m-am intors cu mai mult) si ursuletul Rupert.

Detalii tehnice moto: Hyosung GT250 Comet, luat de nou in 2008, 2 cilindri in V, 29 de caluti. Pentru calatorie am l-am echipat cu ghidon de la un hornet pentru o pozitie mai buna, cauciucuri Heidenau K68 (zici ca sunt lipite de sosea, fata de cele originale Shinko care au tinut 28000 km si se lipeau doar la caldura mare, era chin pe ploaie si iarna cu ele); genti laterale Iron Horse pentru care am confectionat la un mester bare laterale din teava de inox (gentile se apasau pe semnalizari); 2 rollpack de la Louis. Am facut un schimb de ulei in Spania, dupa 4000 km (plecasem cu uleiul la mine).

La retur, prin Italia, pe autostrada, o caldura infernala, am oprit sa alimentez. Se auzea o bataie la motor, dau niste telefoane, ba vreo supapa care a sarit, ba boltul de la un piston; oricum ma decid sa o las mai moale, o tin cu 100 constant si sper sa ma tina pana in Romania (mai tarziu aveam sa aflu ca mKa tinut pana la 50 km de Bucuresti, unde sunt si acum, asteptand platforma. Lr: avenit platforma, postez de acasa

Mesaj completat

le: acum am vazut ca am repetat cateva chestii, asta e, de la ultima postare cu detalii nu mai tineam minte.

Sa continuam, am dus moto la atelier, noroc cu net mobile si srvmoto.ro, mersi mult patrick, pe care il si recomand cu aceasta ocazie.

*powered by Symbian*

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...