Jump to content
Sign in to follow this  
Maxzye

Politia securisto-comunista militianca

Recommended Posts

Ieri cand o ardeam cu fi-miu prin fata blocului vad ca vine o rapciuga de dacie veche de la politie si parcheaza in fata scarii, se dau jos doi comunisti securisti militieni si incearca sa intre in scara, dar "Supriza" , "astia are interfon cu coduri". In fine, intra ei la un moment dat, cu binevointa unei babe si stau vreo juma' de ora cred. Eu ma gandeam ca au venit sa verifice vreun concediu medical, sau vreun pensionat pe naspa, dar ei ce credeti ca faceau? Au sunat la cateva din apartamentele de la etajele superioare si au intrebat oamenii daca locuieste vreun cetatean moldovean pe aici si daca sunt cumva de vanzare "tigari mai ieftine". In primul rand, nu mi se pare normala chestia asta si in al 2-lea unde mortii lor erau cand mi-au vandalizat masina de 2 ori autori necunoscuti sau cand s-au furat chestii din atatea masini sau cand au umblat hotii la scutere si motorete prin parcare? Asa ca daca aveti cunostiinte din Rep. Moldova spuneti-le de treaba asta, e imposibil sa nu fie vreo actiune ordonata de vreun idiot de comandant si sa fie toti luati in vizor. Niste scarbe.

poate vroiau sa cumpere si ei tigari mai ieftin ca le-a scazut salariu cu 25% :(

Just!

"Saracii de ei"

Doar tigarile traficate sunt prioritate,

apoi vin mascatii sparg usa la 2 babe si sa vezi defilare de forte

hold up, nu gluma pt unu de cara cu carca 2 baxuri la obor.

a se nota ca sta la bloc nicidecum la zona rezidentiala de fite

Si uita cum dispare economia subterana

poate vroiau sa cumpere si ei tigari mai ieftin ca le-a scazut salariu cu 25% :laugh:

:( :) mi se pare corect

Edited by gabi88

Asa nu-i bine, asa nu-i bine.. oof.

Cand scade creste TVA-ul toata lumea tipa ca de ce nu se iau masuri sa se starpeasca evaziunea si ca sa se gaseasca solutii.

Cand se incearca (cum o fi) starpirea evaziunii se gaseste unu sa critice ca "ce-are cu ei domnule, face si ei un ban cinstit, nu da in cap la nimeni"

Citesc din Romania si asta imi ocupa tot timpul.. :(

* eu cred ca ei vroiau sa confiste tigarile, apoi sa fumeze gratis.

plus ca pe vreme de criza/razboi, tigarile sunt moneda de schimb. de ex.: un carucior de copil - 10 cartuse; o bicicleta - 15; un kil de carne - 5 cartuse. etc.

deci, nu dispretuiti puterea de cumparare a tigarilor! fumatul e un viciu de care nu scapi, nici pe criza, nici in razboi, nici in parnaie sau in spital. iar politia, din orice stat, stie cel mai bine lucrul asta.

La fetite pe centura, tot cu cartusul? :(

Niste gabori din cartier , aflati in misiune. Or avea si ei, pe linie de serviciu, actiuni. Acum e la moda sa-i arda pe amaritii care vind tigari ieftine altor amariti. Ca e la moda cu evaziunea. Si fiindca nu se pot atinge de EVAZIONISTI , ii iau pe evazionisti. Observati subtilitatea exprimarii , cum am scris cu litere mici si mari. :(

Romania , sa ma cac pe ea , ca asa s-au rezolvat mereu problemele. Apropo , ati auzit de unu' , Acarul Paun ?

Ieri cand o ardeam cu fi-miu prin fata blocului vad ca vine o rapciuga de dacie veche de la politie si parcheaza in fata scarii, se dau jos doi comunisti securisti militieni si incearca sa intre in scara, dar "Supriza" , "astia are interfon cu coduri". In fine, intra ei la un moment dat, cu binevointa unei babe si stau vreo juma' de ora cred. Eu ma gandeam ca au venit sa verifice vreun concediu medical, sau vreun pensionat pe naspa, dar ei ce credeti ca faceau? Au sunat la cateva din apartamentele de la etajele superioare si au intrebat oamenii daca locuieste vreun cetatean moldovean pe aici si daca sunt cumva de vanzare "tigari mai ieftine". In primul rand, nu mi se pare normala chestia asta si in al 2-lea unde mortii lor erau cand mi-au vandalizat masina de 2 ori autori necunoscuti sau cand s-au furat chestii din atatea masini sau cand au umblat hotii la scutere si motorete prin parcare? Asa ca daca aveti cunostiinte din Rep. Moldova spuneti-le de treaba asta, e imposibil sa nu fie vreo actiune ordonata de vreun idiot de comandant si sa fie toti luati in vizor. Niste scarbe.

Din tot ce ai scris tu aici, retin doar lipsa de tact a politistilor si a celor care l-au dat ordinul stupid de a culege informatii in asa maniera. Restul, cu "mortii lor"...

Ai vazut prin vreo tara ca politistii sa pazeasca parcarile? eu nu si am umblat destul. Vrei sa-ti fie pazita masina, fa contract cu o societate de paza sau incheie asigurare... CASCO, daca nu cumva masina este mai batrana de 8 ani.

Unde locuiesti de ai vazut tu "rapciuga de Dacie veche" la politie ?

Edited by ovidius

Subscriu la postul lui Ovidius.

Mai sunt, intradevar si coji de dacii la politie, pt ca statul nu are bani de dotari noi. N are bani de pistoale noi, de echipament nou, sedii noi, nici macar de coli, pixuri, faxuri etc. Ba mai mult, statul scade cu 25 % salariile "politistilor-securisti-militieni-comunisti".

Si atunci, nu mai ramane decat sa ne plangem ca hotia e mare, ca politistii sunt spagari, ca fac abuzuri, ca nu pupa n fund cetateanul sau ca nu le pazeste bunurile, chiar cu pretul vietii.

Asa romanie-asa autoritati.

Edited by Razorbladed

Guest CristiBoroi
(cum o fi)

Adevar ai grait!

In tara lui "cum o fi", si rezultatele sunt dar lipsesc cu desavarsire.

De aceea ai si ales sa pleci in tara lui "cum trebuie".

Mesaj completat

Si daca este sa vorbim despre evazionisti, pai sa vorbim pe bune dspre evazionisti nu despre usturoiul chinezesc, ciunga sau tigarile Fluieras.

Din tot ce ai scris tu aici, retin doar lipsa de tact a politistilor si a celor care l-au dat ordinul stupid de a culege informatii in asa maniera. Restul, cu "mortii lor"...

Ai vazut prin vreo tara ca politistii sa pazeasca parcarile? eu nu si am umblat destul. Vrei sa-ti fie pazita masina, fa contract cu o societate de paza sau incheie asigurare... CASCO, daca nu cumva masina este mai batrana de 8 ani.

Unde locuiesti de ai vazut tu "rapciuga de Dacie veche" la politie ?

Nu am avut pretentia sa imi pazeasca ei masina, doar ca am zis ca sunt lucruri mult mai grave decat traficul cu 2 cartuse de tigari. Si locuiesc in Bucuresti sector 3, era de la a 12-a masina

Mesaj completat

Subscriu la postul lui Ovidius.

Mai sunt, intradevar si coji de dacii la politie, pt ca statul nu are bani de dotari noi. N are bani de pistoale noi, de echipament nou, sedii noi, nici macar de coli, pixuri, faxuri etc. Ba mai mult, statul scade cu 25 % salariile "politistilor-securisti-militieni-comunisti".

Si atunci, nu mai ramane decat sa ne plangem ca hotia e mare, ca politistii sunt spagari, ca fac abuzuri, ca nu pupa n fund cetateanul sau ca nu le pazeste bunurile, chiar cu pretul vietii.

Asa romanie-asa autoritati.

Lasa ca au avut bani sa cumpere radare noi de vreo 15 mil de euro aproximativ. A, da' stai un pic, sunt luate pe 3 ani si in perioada asta macar banii de rata la lizing si-i fac cu ele, ca vorba aia, s-a legalizat "veioza".... Si militienii vor fi militieni spagari si abuzisti mult timp de acum incolo, crede-ma. Cel putin atata timp cat vor mai lucra relicvele, dinozaurii sau cum vreti voi sa le spuneti. Stim si noi ce se intampla de fapt la ei cand un politist tanar vrea sa faca treaba si il iau colegii la p..a si il intreaba "Ce mah, te crezi Serpico?" Si inca ceva, daca nu le convine pot oricand sa plece de la politie si sa se angajeze oriunde, asta in cazul in care multi dintre ei ar fi in stare sa munceasca, dar nu este cazul...

mai maxzye, suparat mai esti frate...

uite eu sunt in rahatu asta de sistem de 12 ani...si nu mi-e rusine

tare as vrea sa te vad pe tine intr-un domeniu in care statu nu-ti da mai nimic...ajungi sa cumperi pana si coli de hartie...si nu exagerez deloc, iar cand vrei sa-ti faci treaba esti pus intre deciziile idioate a unor sefi tembeli si neputinta (vezi lipsa logisticii) care ..., asteapta de luna viitoare sa vezi cum o fi.....

cetateanu vrea servicii de calitate cu dotari din p....

Eu te-as pune pe tine si altii de-al de tine vreo 2 saptamani in serviciul asta care a ajuns de (cuvant urat) si pe urma te-as intreba ce si cum ....Acu sa stii ca in TOATE DOMENIILE din tara asta , asa cum e ea, sunt retardati iar politia nu face exceptie...iar cand legile care tu ca militian , gabor, politist sau cum vrei tu sa-i numesti, esti obligat sa le respecti sunt mai mult decat subiective si mai presus de toate, nu te apara nici macar in timpul serviciului iti vine de multe ori sa iti bagi picioarele.....

Iti pot da nspe exemple personale de rahati sau smecheri de balta care se c..cau in capul politistului si vezi doamne LEGEA...ii proteja, pentru ca nu-i asa?....exista prezumptia de nevinovatie....

....asa ca nu va mai aventurati in domenii care din exterior se vad cum se vad....pentru ca realitatea este cu muuuult mai nasoala....va invit pe toti in politia romana sa vedeti ce bogatii o sa strangeti si cate spagi grase o sa luati....de fapt nici nu o sa aveti nevoie de salarii pentru ca o sa traiti doar din spagi si plocoane.....vezi sa nu!!!

....daca ne-om vedea la vreo intrunire printre halbele de bere o sa-ti povestesc mai multe....sa vezi ce frumos e!!!!

Hai noroc si asfalt uscat!!!....

Ai dreptete...in felul tau.

Ma uitam la tv , un gabor tirit prin anchete fiindca a surprins circa 30-40 de insi (a se citi ciori) la furat de fier din vagoane. E tras cu GLOANTE DE CAUCIUC si dupa aia l-a dat una in judecata , ca cica trecea cu fiisa pe acolo si a lovit-o un (cuvant urat) de ala de cauciuc. Trecea prin triaj ? Pe la marginea orasului , prin fauna aia ? Da ce vreau sa zic , pt. salarii fac gaborii manifestatie , dar pt. colegul lor nu ar sari , sa-i ia apararea. Ca au sindicat , sa faca ceva , sa traga in tot ce misca , ca le iau bagabontii cascheta din cap. Eu asa vad problema , din exteriorul institutiei.

Ai dreptete...in felul tau.

Ma uitam la tv , un gabor tirit prin anchete fiindca a surprins circa 30-40 de insi (a se citi ciori) la furat de fier din vagoane. E tras cu GLOANTE DE CAUCIUC si dupa aia l-a dat una in judecata , ca cica trecea cu fiisa pe acolo si a lovit-o un (cuvant urat) de ala de cauciuc. Trecea prin triaj ? Pe la marginea orasului , prin fauna aia ? Da ce vreau sa zic , pt. salarii fac gaborii manifestatie , dar pt. colegul lor nu ar sari , sa-i ia apararea. Ca au sindicat , sa faca ceva , sa traga in tot ce misca , ca le iau bagabontii cascheta din cap. Eu asa vad problema , din exteriorul institutiei.

din pacate treaba e muuult mai complicata....pe scurt intr-o situatie de genu descrisa de tine se sesizeaza automat instanta de judecata , pe timpul cat esti in proces ti se taie o MARE parte din drepturile banesti si ai MAREA SANSA sa fii pus la dispozitie adica mutat la mama dracului....si pentru ce?...pentru ca ai vrut sas-ti faci treaba iar legile drepte din romania te-au protejat!!!

hai sa-ti dau un exemplu scurt , real si tulburator..... ofiter de politie , prinde in flagrant o cioara la furat din masina....il alearga , somatie, foc de avertisment in aer, dupa care inspre picioarele aluia...glontul ricoseaza din asfalt, il atinge pe hot la tartacuta....amin !!!...Militianu, politistu, gaboru, cercetat timp de TREI ani in instante ... nu mai suporta stresu ... se impusca ... varsta?...29 ani... Crezi ca a fost singuru?... crezi ca i-a ridicat cineva statuie? ... dupa ce se omoara ii vine si raspunsul instantei ... scoatere de sub urmarire penala!!!... Acu las la latitudinea imaginatiei tale ... tu ce ai fi facut in aceasta circumstanta descrisa mai sus? ... si asta ,... din pacate e unul din multele exemple si e cat se poate de adevarat....apropo, cred ca aproape oricine stie cum actioneaza politia americana in situatii similare ori mult mai putin grave .... si vorbim de tara care este un exemplu de democratie ...

Toate bune!!!

din pacate treaba e muuult mai complicata....pe scurt intr-o situatie de genu descrisa de tine se sesizeaza automat instanta de judecata , pe timpul cat esti in proces ti se taie o MARE parte din drepturile banesti si ai MAREA SANSA sa fii pus la dispozitie adica mutat la mama dracului....si pentru ce?...pentru ca ai vrut sas-ti faci treaba iar legile drepte din romania te-au protejat!!!

hai sa-ti dau un exemplu scurt , real si tulburator..... ofiter de politie , prinde in flagrant o cioara la furat din masina....il alearga , somatie, foc de avertisment in aer, dupa care inspre picioarele aluia...glontul ricoseaza din asfalt, il atinge pe hot la tartacuta....amin !!!...Militianu, politistu, gaboru, cercetat timp de TREI ani in instante ... nu mai suporta stresu ... se impusca ... varsta?...29 ani... Crezi ca a fost singuru?... crezi ca i-a ridicat cineva statuie? ... dupa ce se omoara ii vine si raspunsul instantei ... scoatere de sub urmarire penala!!!... Acu las la latitudinea imaginatiei tale ... tu ce ai fi facut in aceasta circumstanta descrisa mai sus? ... si asta ,... din pacate e unul din multele exemple si e cat se poate de adevarat....apropo, cred ca aproape oricine stie cum actioneaza politia americana in situatii similare ori mult mai putin grave .... si vorbim de tara care este un exemplu de democratie ...

Toate bune!!!

* pfuaa! urata poveste :(

parerea mea, de necunoscator (dar am o prietena care a lucrat in politie, nu in Romania): daca nu ai nervi tari si psihi-pupul cu circuite integrate la zi, nu te apuci de o meserie d-asta. pare rau de baiatul ala, colegul tau. inca o victima a sistemului. eu stiu ca sistemul nu poate fi invins, dar putem sa-i rezistam. adica sa ramana macar scor egal, 0 - 0.

Am tovarasi politisti!Unii sunt smecheri (a se citi ia lovit norocul,au bani ,grade) altii au ramas pe circa si se chinuie sa plateasca rate la banca!Dar NICI UNUL nu s-a facut politist sa prinda hoti,talhari sau sa asigure siguranta cetateanului!

Ca sistemul este defect si prost construit este adevarat !Ca legile sunt neclare sau se bat cap in cap este adevarat!

Dar cand le zici ,,pai lasa-te frate si apucate de altceva",TOTI o dau cotita!

Cand le zici ,, ia-te frate in gura cu seful daca legea este de partea ta" o dau cotita !

Asa ca mai usor cu plansul ca daca ar trebui sa fie poltistul pregatit ,sa stie legea ca la carte(nu doar capitolul amenzi) sa aiba pregatirea fizica si PSIHICA pentru o asa meserie ,marea majoritate ar fi someri si muritori de foame!

Sunt platiti si respectati conform pregatirii lor!

Nu mai zic nimic. Pacat de baiatul ala , uite asa ajung gaborii spagari. Robocop sa fii si te scirbesti. O iei mai usor , inchizi ochii , te scoti si tu , ca omu'. Nu-i bine , dar asta e. Dar de ce nu fac gaborii scandal , ca au sindicat ? Asta nu pricep nici mort.

da.. baga bani in casco, baga bani in firme de paza.. ca d aia platim politia din impozite si taxe, sa fie ciuca prostimii, sa nu fie nimanui frica de nimic si autoritate p..ielea.

ma f.. pe polutia romana care este de temut la mine in sectorul 3 unde mi s au furat oglinzile de la masina mea de cocalar de 3 ori intr un an si acum o luna stropitoarele de la faruri. deh.. m-a pud dracu' sa imi iau bmw.

p.s stropitoarele la ora 4.30 ziua pt ka la ora 6 cand am venit eu.. inca era apa pe jos din instlatie..

Edited by Sinner-

Cine imi plac mie sint motopolitistii , nu ca si gabori , ca si motociclisti. Au ceva de spus la capitolul mersul pe 2 roti.

* pfuaa! urata poveste :(

parerea mea, de necunoscator (dar am o prietena care a lucrat in politie, nu in Romania): daca nu ai nervi tari si psihi-pupul cu circuite integrate la zi, nu te apuci de o meserie d-asta. pare rau de baiatul ala, colegul tau. inca o victima a sistemului. eu stiu ca sistemul nu poate fi invins, dar putem sa-i rezistam. adica sa ramana macar scor egal, 0 - 0.

avand in vedere marea presiune psihica pusa de procurorii anchetatori pe politist, perspectiva de a ajunge langa cel pe care l-ai arestat, etc... crezi ca poate ramane scorul 0-0 ?

Nu mai zic nimic. Pacat de baiatul ala , uite asa ajung gaborii spagari. Robocop sa fii si te scirbesti. O iei mai usor , inchizi ochii , te scoti si tu , ca omu'. Nu-i bine , dar asta e. Dar de ce nu fac gaborii scandal , ca au sindicat ? Asta nu pricep nici mort.

de ce nu fac gaborii scandal? nu este unitate, sunt prea multe sindicate care nu canta in acelasi cor.

Edited by ovidius

avand in vedere marea presiune psihica pusa de procurorii anchetatori pe politist, perspectiva de a ajunge langa cel pe care l-ai arestat, etc... crezi ca poate ramane scorul 0-0 ?

* da, un avocat bun cred ca si-ar permite politia ca sa-si apere un ofiter care si-a facut datoria.

pe urma, cred in continuare ca un politist trebuie sa aiba calitati speciale, ca sa poata profesa (pana la pensie). mai ales un ofiter. faptul ca ancheta aia a durat 3 ani, e un viciu de procedura, probabil. iar asta stie un politist foarte bine (eu doar banuiesc...). asa ca nu avea de ce sa-si zboare creieri, atata timp cat nu a fost condamnat (inca). presiune eu cred ca e pe capul unui politist tot timpul. si nu numai cand e la serviciu. chiar si cand doarme. ca asta-i job-ul. ...sau poate m-am uitat eu la prea multe filme politiste.

oricum, nasoala poveste. arata si cam cat de bine sta politia romana, ca pregatire si personal.

btw., presiune pun procurorii, cica, si pe toti "pezevenghii" astia din procesele de coruptie. crezi ca d-aia nu dorm ei linistiti?...

politia nu o sa angajeze niciodata un avocat bun pentru a apara un angajat, ofiter sau subofiter care a actionat intr-un anumit fel intr-o actiune. Fiecere este lasat sa se descurce cum poate, daca poate. In parte tu ai dreptate, in statutul politistului este stipulat clar ca ofiterul/subofiterul beneficiaza de asistenta juridica gratuita pe timpul procesului penal, toti politistii sunt inscrisi in C.N.P (corpul national al politistilor) care are indatorirea de a-si apara membrii, printre alte indatoriri. Personal nu am vazut,pana acum, politist care sa beneficieze de asistenta juridica gratuita din partea M.A.I sau C.N.P. In Romania. ca peste tot in lume. un avocat bun... costa si politia romana nu da bani. singura perioada cand politistul a fost cu adevarat aparat, chiar de ministrul sau, a fost traita atunci cand ministru a fost Doru Viorel Ursu. De atunci numai ministrii competenti, care au venit cu un Oltcit si au incheiat mandatul cu muuulti bani in cont.

cat despre politistul, din cazul de mai sus, pretendent la puscarie comparat cu cel cu ceva acte de coruptie, diferenta o face banul.

Eu stiu una si buna. Traim intr-o tara de cacao unde politia este similara cu pandarii cu ceapa in gat care isi pazesc (dorm) obiectivul si aici il citez pe Chelu, mare clasic in viata. Nu au pic de autoritate, li se urca cioarele in cap in 2 secunde si multe alte chestii. Si inca odata subliniez ca nu toti sunt la fel, elita de la omoruri oricand poate da lectii la multe politii din afara, ca de altfel si motopolitistii, cel putin cei cu care am avut de a face si care mi s-au parut o cu totul alta specie si cred ca la circulatie sunt cam singurii care muncesc de le sar capacele. In mintea sefilor imbecili ei se teleporteaza din intersectie in intersectie "Ai 5 minute sa ajungi de la Romana pana la Iancului, ca d'aia ti-a dat statu' motoreta". Am fost plecat pe o perioada de 3 ani in Olanda ca multi altii dintre voi poate in alte tari. Si unul din primele lucruri care m-a impresionat a fost politia care nu trebuie sa apeleze la forta de cele mai multe ori, e de ajuns o privire sau un ton anume si nimeni nu are tupeu sa maraie ceva si in Serbia unde imi petrec ceva timp in fiecare an lucrurile sunt similare cu precizarea ca spiritul balcanic nu se dezminte, mai ciupesc si ei de o cafea la terasa. Hai Olanda ca Olanda dar in Serbia de ce se poate si la noi nu? La noi nu exista dotari? Nici la ei. La ei chiar e mai rau, au Yugo de acum 20 si ceva de ani, Punto de cel putin 10 ani si Pejo 307 la care curg tablele pe drum, dar ei nu se vaita si isi fac treaba linistiti, ba chiar au si plan saptamanal de amenzi scris negru pe alb, ceva gen 10 radare, 5 citatii pentru tribunal pentru suspendarea permisului, 3 alcoolemii naspa, etc si il termina mai ales in weekend cand practic nu ai cum sa nu iei amenda. Noi stim sa ne vaitam dar nu incercam sa facem ceva in plus si sa gasim solutii.... La mine la serviciu daca mi-ar fi luat 25% din salariu ce as fi facut, as fi iesit in strada? Nu cred, este criza si toti trebuie sa strangem cureaua, ma rog, asta e...

PS: Rommel daca esti unul dintre cei pe care ii stimez, oricand ne putem ciocni halbele

...

cat despre politistul, din cazul de mai sus, pretendent la puscarie comparat cu cel cu ceva acte de coruptie, diferenta o face banul.

* sa inteleg ca daca politistul cu pricina ar fi avut ceva bani in cont si ar fi fost vinovat de ce il acuzau procurorii, ar fi dormit linistit in curs de anchetare pana cand se rezolva cazul (nici un stres!) si ar fi trait si acum? adica s-a sinucis din lipsa banilor?! daca stia ca e nevinovat, in mintea lui NU banii faceau diferenta. e pacat ca s-a dus, prea tanar...

pentru el, de fapt, e tarziu sa-mi mai para rau. imi pare rau pentru cei care traiesc acolo, pentru generatia urmatoare care va invata ca politistii sunt ori ceva de ras, ori niste oameni foarte slabi. acum 25 de ani cand vedem un politist in cartier, imi tremurau genunchii. si nu eram talharitza. era regimul care ne speria pe toti. nu zic ca era bine atunci, dar acum avem reversul, extema opusa.

Edited by cria_p