Jump to content
Sign in to follow this  
Maxzye

Politia securisto-comunista militianca

Recommended Posts

Doar un anumit gen de oameni se fac politisti... Exista si exceptii, dar exceptiile patesc lucruri de genul celor de mai sus.

esti prost si urit dar mare!!! politian te numesti !!! :( :) :laugh: :laugh: :D

Eu nu inteleg de ce tre' sa-si ia politistul avocat , daca ii gaureste lu' unu' chelia in timpul programului ? Ii da un glonte in gaoaza , se face constatare , un procuror face un dosar din care reiese CLAR situatia si un judecator in juma de ora rezolva problema. Daca "victima" vine cu avocati , spaga lui. Sa demonstreze ce ? Ca fura , viola , omora lumea cu paru si un gabor a actionat CONFORM LEGII ?

Treaba asta cu avocatii e oricum o imputiciune in foarte multe cazuri. Vina ala , da din clanta , ca sa convinga un judecator ca nu te-a taiat nimeni , ai fost bou si ai cazut in cutit. Asta fiindca judecatorul ala permite porcariile astea.

In cazul gaborilor , am inteles ca e reglementata situatia cu poc-poc pe strada. Daca cineva incearca sa-i fuche , nu inteleg de ce nu se unesc , sa-i fuche ei pe ala ? Daca o duc asa nasol , inseamna ca au fost tradati de sistem , de guverne. Daca ei nu iau atitudine si se complac , cine sa sara pt. ei , eu ?

Am vazut 2 gabori la mine in sat , apartin de circa asta de politie , locala. Sincer , daca fac o comparatie , eu sint Boyka si ei sint ceva genu'...nu stiu frate , ceva nasol rau. Da' chiar nu au reusit sa-mi impuna respect , au ceva , asa , nedefinit , de pacalici. Doamne fereste sa ajung sa-i chem pe aia in ajutor , noroc ca inca ma tine jmecheria si sper sa ma mai tina si de acu' incolo.

Din tot ce ai scris tu aici, retin doar lipsa de tact a politistilor si a celor care l-au dat ordinul stupid de a culege informatii in asa maniera. Restul, cu "mortii lor"...

Ai vazut prin vreo tara ca politistii sa pazeasca parcarile? eu nu si am umblat destul. Vrei sa-ti fie pazita masina, fa contract cu o societate de paza sau incheie asigurare... CASCO, daca nu cumva masina este mai batrana de 8 ani.

Unde locuiesti de ai vazut tu "rapciuga de Dacie veche" la politie ?

La Banca Tiriac mi-au zis ca fac CASCO la masini si motociclete pana in 10 ani vechime. Asta in 2007. Cred ca si acum o fi la fel. Dar motocicleta era din 1993 (Kawasaski Vulcan VN 750 A9, 10.000 miles = 16.090 km), motocicleta de acum este BMW K100RS 1i 16V ABS din august 1991, iar masina luata acum (Ford Mondeo Break 1.8 i 16 V ABS Euro 2) e din 1997, deci sa zic ca mai apuc jumatate de an. :(

Edited by Vladisto

respect, in tara asta, nu se mai poate impune decat cu pumnul si cu bata...

ori cum sa incerce careva din politie sa faca asa ceva cand stie ca poate fi tarat prin tribunale si anchete ani de zile ? cu salariul scazut, cu perspectiva mutarii in alta parte, etc...

pentru ca legea nu il apara deloc

cel care s-a impuscat dupa 3 ani de ancheta nu era cumva ofiter de politie? statul/societatea a pierdut un om in care se investisera bani si timp pentru pregatire timp de 4 ani... bani din impozitele platite de mine, de voi, de noi toti.

pentru ca in tara asta, in numele drepturilor omului, statul prefera sa sprijine toate scursurile societatii, hoti, talhari, violatori de cele mai multe ori cunoscuti si recidivisti, in detrimentul unor oameni in care s-a investit ceva pentru pregatire.

respect, in tara asta, nu se mai poate impune decat cu pumnul si cu bata...

ori cum sa incerce careva din politie sa faca asa ceva cand stie ca poate fi tarat prin tribunale si anchete ani de zile ? cu salariul scazut, cu perspectiva mutarii in alta parte, etc...

pentru ca legea nu il apara deloc

cel care s-a impuscat dupa 3 ani de ancheta nu era cumva ofiter de politie? statul/societatea a pierdut un om in care se investisera bani si timp pentru pregatire timp de 4 ani... bani din impozitele platite de mine, de voi, de noi toti.

pentru ca in tara asta, in numele drepturilor omului, statul prefera sa sprijine toate scursurile societatii, hoti, talhari, violatori de cele mai multe ori cunoscuti si recidivisti, in detrimentul unor oameni in care s-a investit ceva pentru pregatire.

Corect! :(

* sa inteleg ca daca politistul cu pricina ar fi avut ceva bani in cont si ar fi fost vinovat de ce il acuzau procurorii, ar fi dormit linistit in curs de anchetare pana cand se rezolva cazul (nici un stres!) si ar fi trait si acum? adica s-a sinucis din lipsa banilor?! daca stia ca e nevinovat, in mintea lui NU banii faceau diferenta. e pacat ca s-a dus, prea tanar...

pentru el, de fapt, e tarziu sa-mi mai para rau. imi pare rau pentru cei care traiesc acolo, pentru generatia urmatoare care va invata ca politistii sunt ori ceva de ras, ori niste oameni foarte slabi. acum 25 de ani cand vedem un politist in cartier, imi tremurau genunchii. si nu eram talharitza. era regimul care ne speria pe toti. nu zic ca era bine atunci, dar acum avem reversul, extema opusa.

Da, ar fi dormit mai linistit, pentru ca un avocat bun iti poate da incredere ca totul are sa fie bine intr-un final, ca tu ai actionat corect in ceea ce ai facut, ca instanta de judecata are sa dea o hotarare corecta, obiectiva.

In cazul tipului care si-a pus capat zilelor, a mai fost un factor important care si-a pus puternic amprenta si anume... constiinta. Nu este usor sa te gandesti ca ai ucis un om, chiar si in timpul misiunii, facandu-ti datoria. nu conteaza nimic, ai omorat un om si asta nu ti-o pot ierta. Asta pe langa ancheta procurorului de caz, stres si altele.

Eu nu inteleg de ce tre' sa-si ia politistul avocat , daca ii gaureste lu' unu' chelia in timpul programului ? Ii da un glonte in gaoaza , se face constatare , un procuror face un dosar din care reiese CLAR situatia si un judecator in juma de ora rezolva problema. Daca "victima" vine cu avocati , spaga lui. Sa demonstreze ce ? Ca fura , viola , omora lumea cu paru si un gabor a actionat CONFORM LEGII ?

Treaba asta cu avocatii e oricum o imputiciune in foarte multe cazuri. Vina ala , da din clanta , ca sa convinga un judecator ca nu te-a taiat nimeni , ai fost bou si ai cazut in cutit. Asta fiindca judecatorul ala permite porcariile astea.

In cazul gaborilor , am inteles ca e reglementata situatia cu poc-poc pe strada. Daca cineva incearca sa-i fuche , nu inteleg de ce nu se unesc , sa-i fuche ei pe ala ? Daca o duc asa nasol , inseamna ca au fost tradati de sistem , de guverne. Daca ei nu iau atitudine si se complac , cine sa sara pt. ei , eu ?

Am vazut 2 gabori la mine in sat , apartin de circa asta de politie , locala. Sincer , daca fac o comparatie , eu sint Boyka si ei sint ceva genu'...nu stiu frate , ceva nasol rau. Da' chiar nu au reusit sa-mi impuna respect , au ceva , asa , nedefinit , de pacalici. Doamne fereste sa ajung sa-i chem pe aia in ajutor , noroc ca inca ma tine jmecheria si sper sa ma mai tina si de acu' incolo.

lil, in politia romana de dupa '90 au intrat multe persoane, unii cu nici 12 clase, angajati la "apelul bocancilor", pe pile sau relatii, al caror singur scop este sa astepte data de 14 ale lunii si sa-si ia salariul, sa vina la tine in curte si sa te intrebe daca s-au copt rosiile sau cate oua a facut gaina,( intelegi scopul intrebarii) dar nu au nicio treaba cu politia decat prin faptul ca poarta o uniforma.

De ce trebuie sa-si ia un politist avocat ? pentru ca orice persoana are dreptul la aparare in relatia cu organele de ancheta/judecata si nici politistii nu fac exceptie de la regula. Nu sunt legi care sa defineasca CLAR activitatea politistului, in Romania legile actuale sunt facute pentru a fi interpretabile, chiar si statutul poilitistului(L.360/ 6 iunie 2002)

In alta ordine de idei, niciun "civil" nu are sa stie ce inseamna cu adevarat munca de politie decat daca desfasoara o activitate cu oarecari tangente, esti o persoana foarte apropiata unui politist sau faci tot posibilul sa intri in sistem. Restul inseamna doar presupuneri, pareri sau... OTV.

Trist, foarte trist ceea ce spui! ;) Iti urez insa sa te tii tare cat mai mult! :D

din pacate treaba e muuult mai complicata....pe scurt intr-o situatie de genu descrisa de tine se sesizeaza automat instanta de judecata , pe timpul cat esti in proces ti se taie o MARE parte din drepturile banesti si ai MAREA SANSA sa fii pus la dispozitie adica mutat la mama dracului....si pentru ce?...pentru ca ai vrut sas-ti faci treaba iar legile drepte din romania te-au protejat!!!

hai sa-ti dau un exemplu scurt , real si tulburator..... ofiter de politie , prinde in flagrant o cioara la furat din masina....il alearga , somatie, foc de avertisment in aer, dupa care inspre picioarele aluia...glontul ricoseaza din asfalt, il atinge pe hot la tartacuta....amin !!!...Militianu, politistu, gaboru, cercetat timp de TREI ani in instante ... nu mai suporta stresu ... se impusca ... varsta?...29 ani... Crezi ca a fost singuru?... crezi ca i-a ridicat cineva statuie? ... dupa ce se omoara ii vine si raspunsul instantei ... scoatere de sub urmarire penala!!!... Acu las la latitudinea imaginatiei tale ... tu ce ai fi facut in aceasta circumstanta descrisa mai sus? ... si asta ,... din pacate e unul din multele exemple si e cat se poate de adevarat....apropo, cred ca aproape oricine stie cum actioneaza politia americana in situatii similare ori mult mai putin grave .... si vorbim de tara care este un exemplu de democratie ...

Toate bune!!!

Ba pardon, nimeni nu sesizeaza din oficiu instanta de judecata, procurorul face asta doar daca el considera ca din probe rezultă savarsirea unei infractiuni. De fapt, din ce spui tu rezulta cu claritate ca instanta nu a fost sesizata, ea nu da solutie de scoatere de sub urmarire penala, doar procurorul putea sa o dea (si inteleg ca a si dat-o, asa ca hai sa nu fim melodramatici).

Btw, daca tot vorbesti de politistii din State care fac si dreg, sa stii ca si acolo se face o ancheta daca au omorat un om. Nu ti se pare normal? Si legal, de altfel?

In ce priveste partea cu baiatul ala care n-a mai suportat stressul, imi pare rau de el si Dumnezeu sa-l ierte, dar eu intotdeauna am spus ca politistii si magistratii ar trebui sa treaca teste mult mai riguroase ca sa se vada daca sunt cu tiglele pe casa. Pe moment asta se intampla doar la admiterea la Institutul National al Magistraturii, iar riguros doar de cand s-a sinucis unul si pe-acolo.

In ce priveste faptul ca politistii isi platesc pana si colile...e trist, dar adevarul e ca platesc mult mai mult de atat, cei pe care ii cunosc platesc si unele expertize la IML. Si da, cunosc politisti cu adevarat competenti, la fel cum cunosc si politisti de toata jena...cum sunt si restul oamenilor. Vorba poetului, o tara trista, plina de humor ;)

In ce priveste faptul ca politistii isi platesc pana si colile...e trist, dar adevarul e ca platesc mult mai mult de atat, cei pe care ii cunosc platesc si unele expertize la IML.

pot sa-ti spun ca niciun politist nu plateste niciodata expertizele medico-legale, indiferent care sunt acelea sau de costul lor. care se plange ca face lucrul asta, mananca... cacao

pot sa-ti spun ca niciun politist nu plateste niciodata expertizele medico-legale, indiferent care sunt acelea sau de costul lor. care se plange ca face lucrul asta, mananca... cacao

Ma refer la cele privind discernamantul...partea clar nu le plateste, iar fonduri am inteles ca nu sunt pt. asta. Daca or fi mintit si io i-am crezut...sa fie sanatosi, nu cred ca o sa inceteze lumea sa se invarta ;)

Ba scot, isi fac treaba unii... ii stimez, nu toti politistii sunt gainari. Pacat ca sunt si politisti gainari care strica imaginea.

Cum destabilizezi un popor? distrugi invatamantul, sanatatea, ordinea si disciplina.... restul vin de la sine

* muaaah! tu esti politist?!

te-am prins ;)

Ba scot, isi fac treaba unii... ii stimez, nu toti politistii sunt gainari. Pacat ca sunt si politisti gainari care strica imaginea.

Cum destabilizezi un popor? distrugi invatamantul, sanatatea, ordinea si disciplina.... restul vin de la sine

Corect!

Ora 1 noaptea.Aceeasi banca din fata blocului,zile diferite. Intr-o noaptea 2-3 insi care beau bere la cutie,in alta noaptea un baiat linistit din blocul de vis-a-vis care vorbea la telefon ( fara sa tipe sau ceva). Ghici pe cine a legitimat politia care trece destul de des pe strada ? Exact! pe baiatul care vorbea la mobil.

* bre, o sa va dau un exemplu de "siguranta" in societatea noastra post-decembrista.

ca tot vorbiti de furaciuni si distrugeri de masini & stuff...

la mine in cartier, pe strada mea mai precis, ...in blocul meu, ca sa inlatur orice dubiu, e o gasca de d-aia care aduc masini bengoase de prin tari straine de unde le "primesc" si ei. ok, aduc masinile, le tin o vreme la bloc sau pe unde au ei locuri de parcare, le vand si tot asa. din asta traiesc. si fac "activitatea" asta mai mult noaptea, oricum, nu sunt prea ocupati ziua. drept pentru care au timp si ...stau. adica sparg seminte si beau bere in fatza blocului sau ...se duc la coafor. mai sunt si altii, mai micutzi asa, aia nu stiu ce invart (probabil telefoane mobile sau asa ceva), sunt "copiii de mingii", adica le aduc beri, tigari de la chiosc, etc. eu ii vad (vedeam) zilnic cand intru in bloc. adica venind de la servici trec inevitabil pe langa ei. sunt respectosi, ma salut cu ei, atat.

e, acuma vine partea hilara, desi nu e deloc de ras. pe strada mea isi face rondul si un echipaj de politie, zilnic, mai mult seara/noaptea. masina noua, politisti tineri, fara burti, par capabili. intr-o dimineata ma trezeste maica-mea mai devreme decat ceasul, ca sa ies pe balcon sa vad. eu cum dorm adanc nu prea ma reactii nici cand trage cu tunul, ...da' maica-mea insista sa ies sa vad pompierii! ...care erau fix sub balconul meu, stingeau o masina, Dacie noua, care fumega inca. masina apartinea unui politist. vecin din blocul alalalt. se pare ca-i suparase pe baietii dela blocul meu cu ceva (nu stiu ce,n-am intrebat), aia cu celelalte masini.

am deplans soarta militianului care a ramas fara masina (probabil nu avea nici Casco, are si el familie, etc.), dar am tresarit la gandul ca aia, echipajul care patruleaza seara de seara si care trece si noaptea macar o data pe la noi pe strada, nu au facut nimic ca sa previna chestia asta.

in schim, eu las motocicleta linistita la mine sub balcon, pentru ca stiu ca "baietii rai", aia cu care ma salut eu la intrarea in bloc, au grija si de ea. m-au vazut calare, ma intreba cand vin de la vreo tura "cum a fost?", dar nimic mai mult, cred ca au o oarecare admiratie fata de "o motociclista". concluzie: cu ei, eu ma simt mai in siguranta pe strada mea. ca in America, unde polisitii nu mai detin puterea in unele zone, iar cine are deal-urile cele mai prospere in zona, ala face legea. pentru ca banul te face puternic, nu? mi-ar fi frica sa locuiesc in alt cartier, recunosc.

Ma refer la cele privind discernamantul...partea clar nu le plateste, iar fonduri am inteles ca nu sunt pt. asta. Daca or fi mintit si io i-am crezut...sa fie sanatosi, nu cred ca o sa inceteze lumea sa se invarta ;)

Expertizele psihiatrice sunt extrem de scumpe, nu se fac de catre un singur medic, se formeaza o comisie de evaluare a capacitatii de discernamant a persoanei, adult sau minor.

sunt respectosi, ma salut cu ei, atat.

Fara suparare si scuza-mi exprimarea,dar tu pui botul la vorbele unor golani de cartier si poate infractori? Azi te "admira" maine poate chiar ei vorbesc cu alti baieti sa-ti fure motocicleta.

Esti ca aia de la tv cand le iau interviu reporterii si zic : "Vai,cutare un criminal? Dadea buna ziua la toata lumea.Asta ca si cand zicand buna ziua,buna seara etc. te face o persoana buna."

Mesaj completat

Expertizele psihiatrice sunt extrem de scumpe, nu se fac de catre un singur medic, se formeaza o comisie de evaluare a capacitatii de discernamant a persoanei, adult sau minor.

Asta n-am inteles niciodata. Bine,bine nu are discernamant. Nu ar trebui scutit de o institutie mentala cu gratii.

Ne adunam si noi , o brigada , cind eram mai tineri , la un tovaras , la scara. Cu motoare , fara motoare , beri , discutii. Pun pariu ca nu eram bine vazuti , dar noi nu deranjam pe nimeni , eram respectuosi.

Faza ca tocmai bagabontii aia de la scara pot fura mobra lu' @Cria e si nu e adevarat. Da poate sa i-o fure oricine , oriunde. Macar cu aia acolo , se reduc posibilitatile. Jmecherii sint teritoriali , nu faci figuri la ei la scara , le strici linistea necesara combinatiilor. Deci , daca nu o salta ei , putin probabil sa o salte altii , ar fi beliti rapid. Asa ca , e si de bine, e si de rau.

* muaaah! tu esti politist?!

te-am prins ;)

:D very long story

Edited by ovidius

Ne adunam si noi , o brigada , cind eram mai tineri , la un tovaras , la scara. Cu motoare , fara motoare , beri , discutii. Pun pariu ca nu eram bine vazuti , dar noi nu deranjam pe nimeni , eram respectuosi.

Faza ca tocmai bagabontii aia de la scara pot fura mobra lu' @Cria e si nu e adevarat. Da poate sa i-o fure oricine , oriunde. Macar cu aia acolo , se reduc posibilitatile. Jmecherii sint teritoriali , nu faci figuri la ei la scara , le strici linistea necesara combinatiilor. Deci , daca nu o salta ei , putin probabil sa o salte altii , ar fi beliti rapid. Asa ca , e si de bine, e si de rau.

* bre, da' intelept esti tu! ...ca batran, nu pot sa-ti zic ;)

e rau ca nu functioneaza "apartele" cum trebuie. dar nimeni nu e perfect, nu? eu sunt un simplu ...beneficiar. nu sunt nici pro, nici contra. iar simtul meu civic, daca exista, nu folosete in combaterea infractionalitatii. simtul dreptatii imi spune ca daca cineva nu mi-a facut nimic mie, eu nu-i fac lui nimic. daca m-a calcat pe coada, i-o calc si eu p-a lui cat pot de tare, daca pot. indiferent cine e responsabil cu ordinea si disciplina. si nu, nu sunt o persoana violenta. doar am simtul dreptatii dezvoltat.

Mesaj completat

:D very long story

* no problem! ..."we got all the time in the world" (Armstrong, Louis Armstrong)

Daca ma iei cu "bre" , m-ai facut deja batrin. Daca ma luai cu "ba" , sau "bai cumetre" , te apropiai mai mult de virsta mea psihica(sau psihologica , cum se zice ?). ;)

Daca ma iei cu "bre" , m-ai facut deja batrin. Daca ma luai cu "ba" , sau "bai cumetre" , te apropiai mai mult de virsta mea psihica(sau psihologica , cum se zice ?). ;)

* mne, esti tinerel, singur ai spus. "ba" nu folosesc, ca are o sonoritate neplacuta (ptr. mine). "bey" am imprumutat de la turci, il folosesc des si p-asta.

am prieteni mai tineri cu mult decat mine si lor le spun tot "bre" (tine de natura mea balcanica. eu nu m-am nascut la tara, da' n-as fi refuzat, daca ma intrebau pe mine. oricum, am facut multe vacante p-acolo). iar ei mie la fel :D ...ce ma fac, daca imi zic "babo"?!

* bre, da' intelept esti tu! ...ca batran, nu pot sa-ti zic ;)

* no problem! ..."we got all the time in the world" (Armstrong, Louis Armstrong)

Opreste Doamne clipa, cu care masori eternitatea…

oare ai timp destul ? :D

Edited by ovidius

Opreste Doamne clipa, cu care masori eternitatea…

oare ai timp destul ? :D

Va rog luati-va o camera, topicul meu nu este de vrajit gagici, mai ales de catre militzieni :D

Cria sper ca nu te superi ;)

Edited by Maxzye