Jump to content
Sign in to follow this  
Maxzye

Politia securisto-comunista militianca

Recommended Posts

Am tovarasi politisti!Unii sunt smecheri (a se citi ia lovit norocul,au bani ,grade) altii au ramas pe circa si se chinuie sa plateasca rate la banca!Dar NICI UNUL nu s-a facut politist sa prinda hoti,talhari sau sa asigure siguranta cetateanului!

Ca sistemul este defect si prost construit este adevarat !Ca legile sunt neclare sau se bat cap in cap este adevarat!

Dar cand le zici ,,pai lasa-te frate si apucate de altceva",TOTI o dau cotita!

Cand le zici ,, ia-te frate in gura cu seful daca legea este de partea ta" o dau cotita !

Asa ca mai usor cu plansul ca daca ar trebui sa fie poltistul pregatit ,sa stie legea ca la carte(nu doar capitolul amenzi) sa aiba pregatirea fizica si PSIHICA pentru o asa meserie ,marea majoritate ar fi someri si muritori de foame!

Sunt platiti si respectati conform pregatirii lor!

Dupa incidentul cu trecerea camioanelor pt concert AC DC la vama , au fost dati afara cativa vamesi si au crescut veniturile cu 70% la incasari ! Berceanu spunea ca "si daca ii trimiti fara salariu se duc vamesii la munca" , bazandu-se pe spagi ! D-lor politisti : invatati o meserie si lasati uniforma pt. altii care ar face meseria asta din pasiune !

Va rog luati-va o camera, topicul meu nu este de vrajit gagici, mai ales de catre militzieni :D

Cria sper ca nu te superi :D

iti multumesc pentru ca ai scris cu "TZ", altfel se putea crede ca ai vrut sa spui MILITIAN ;) . Restul pe PM, sa nu dau nastere la controverse

Va rog luati-va o camera, topicul meu nu este de vrajit gagici, mai ales de catre militzieni :D

Cria sper ca nu te superi :D

* :D

bey, nu orice militieni. ...militieni fara frontiere! (oricum, gagica e la dracu'n praznic si e bine pazita, are garda de corp bavareza)

esti total! ...uite, facem un deal, inchiriaza tu topicul, ce scoti dam la partidul ala nou al "eternei sperante", baietii din diaspora cotizeaza si ei (ceva simbolic, "1$ ptr. Atheneu"), ca, nah! si ei se defuleaza aici pe "terenul" public, cei care au castigat pariurile de la fotbal doneaza un procent si uite asa scoatem tara din recesiune ;)

eu daca nu tineam la glume si la "traznai", probabil ca pana acuma eram pe fundul unui lac de munte, undeva, sa-mi cante pasarelele (ca n-am insecticid in casa).

Edited by cria_p

* :D

bey, nu orice militieni. ...militieni fara frontiere! (oricum, gagica e la dracu'n praznic si e bine pazita, are garda de corp bavareza)

esti total! ...uite, facem un deal, inchiriaza tu topicul, ce scoti dam la partidul ala nou al "eternei sperante", baietii din diaspora cotizeaza si ei (ceva simbolic, "1$ ptr. Atheneu"), ca, nah! si ei se defuleaza aici pe "terenul" public, cei care au castigat pariurile de la fotbal doneaza un procent si uite asa scoatem tara din recesiune :D

eu daca nu tineam la glume si la "traznai", probabil ca pana acuma eram pe fundul unui lac de munte, undeva, sa-mi cante pasarelele (ca n-am insecticid in casa).

Vrei topicul? Ia-l, ca oricum mie nu imi mai trebuie. :D

Mesaj completat

iti multumesc pentru ca ai scris cu "TZ", altfel se putea crede ca ai vrut sa spui MILITIAN ;) . Restul pe PM, sa nu dau nastere la controverse

Am inteles, 'traitzi!

PS: Rommel daca esti unul dintre cei pe care ii stimez, oricand ne putem ciocni halbele

oricand cu prima ocazie cand oi ajunge la Bucale ori tu la Iasi....

Hai noroc!!! ;) :D

Mesaj completat

Btw, daca tot vorbesti de politistii din State care fac si dreg, sa stii ca si acolo se face o ancheta daca au omorat un om. Nu ti se pare normal? Si legal, de altfel?

ai vazut cum se face o legitimare de catre politistii de acolo....?

ca sa nu mai spun ce se intampla daca il apuca jmecheriile pe respectivu...ori daca soferu nu vrea sa coboare din masina .... nu am vrut sa intru in amanunte dar cand am dat exemplu asta ma refeream la activitatile de rutina din militie... legitimare , control documente si altele ... pentru ca de la astea pleaca multe si apropo ... in America daca raspunzi de genu "Da de ce vrei mai sa ma legfitimezi, ce treaba ai cu mine?" urmatoarele vorbe le ai in duba cu mainile la spate ... asta daca nu ai gura plina ... si nu cu mancare . Daca vrei iti pot da mult mai multe detalii cu anomaliile care sunt la noi vis-a-vis de sprijinul legal al politistului.

Noroc si toate bune....

Vrei topicul? Ia-l, ca oricum mie nu imi mai trebuie. :D

...

* mnee, nici mie nu-mi trebuie.

ma descurc si fara.

revenind la politisti, daca exista vreunii fata de care simt respect si teama in acelasi timp, aia sunt politistii germani. ...am avut ceva de "rezolvat" cu ei, acum multa vreme (prin '94-'95), da' ...nu vreau sa-mi mai amintesc ;)

de cate ori vin aici, sentimentul de siguranta devine permanent (fara sa fac nimic!)

ai vazut cum se face o legitimare de catre politistii de acolo....?

ca sa nu mai spun ce se intampla daca il apuca jmecheriile pe respectivu...ori daca soferu nu vrea sa coboare din masina .... nu am vrut sa intru in amanunte dar cand am dat exemplu asta ma refeream la activitatile de rutina din militie... legitimare , control documente si altele ... pentru ca de la astea pleaca multe si apropo ... in America daca raspunzi de genu "Da de ce vrei mai sa ma legfitimezi, ce treaba ai cu mine?" urmatoarele vorbe le ai in duba cu mainile la spate ... asta daca nu ai gura plina ... si nu cu mancare . Daca vrei iti pot da mult mai multe detalii cu anomaliile care sunt la noi vis-a-vis de sprijinul legal al politistului.

Noroc si toate bune....

Ma citezi trunchiat si se pierde orice urma de sens.

Eu raspunsesem povestii cu politistul care omorase un om si facuse obiectul unei anchete si cum asta reprezinta o atingere adusa statutului politistului care in State nu s-ar intalni. Ce spui tu nu se refera fix la acea poveste, asa ca nu vad de ce imi raspundeai mie ;)

In ceea ce priveste greutatile legale ale politistului stiu mai multe decat crezi, dar mai stiu un lucru: multi politisti nu cunosc legile (inclusiv, sau mai ales, alea penale), iar din aceasta necunoastere rezulta faptul ca sunt nesiguri pe ei. Iar din nesiguranta rezulta o atitudine tematoare, fata de sefi, fata de procurori si, last but not least, fata de cetatenii tari in gura. De ce oare politistii de sectie sunt incapabili sa execute un mandat de aducere si trebuie apelat la jandarmi? Ca aceleasi legi se aplica si unora si altora :D

Toate bune si tie :D

Edited by cats

Ma citezi trunchiat si se pierde orice urma de sens.

hai nu te supara, oricum, se impoziteaza si drepturile de autor. ;)

Tot sunteti politisti unul/unii pe aici. Ia ziceti ce indatoriri are o patrula de politie pe Logan in urmatoarea situatie ( faza vazuta aseara).

Cativa pusti sau doar unul il bateau pe un tip mai intre doua varste.De ce,nu stiu.Eu am vazut doar cand il bateau,intre timp au incetat cu bataia,dar inca erau in zona. Vis-a-vis trece patrula,stateau la semafor,vad ca se intampla ceva,dau o goarna din aia enervanta (cum mai dau ei aiurea noaptea cand patruleaza printre blocuri) in semn de bah,politia,v-am vazut si dupa aia pleaca mai departe. E normal ce au facut aia?

* adica si daca eu arunc cu bacnotele de 100$ in ei, pe scena, ei scot repede carnetelul si-mi arunca o factura inapoi? mai, dar atunci ma bag contabila la un manelist, sigur pica ceva! :D

Tot sunteti politisti unul/unii pe aici. Ia ziceti ce indatoriri are o patrula de politie pe Logan in urmatoarea situatie ( faza vazuta aseara).

Cativa pusti sau doar unul il bateau pe un tip mai intre doua varste.De ce,nu stiu.Eu am vazut doar cand il bateau,intre timp au incetat cu bataia,dar inca erau in zona. Vis-a-vis trece patrula,stateau la semafor,vad ca se intampla ceva,dau o goarna din aia enervanta (cum mai dau ei aiurea noaptea cand patruleaza printre blocuri) in semn de bah,politia,v-am vazut si dupa aia pleaca mai departe. E normal ce au facut aia?

bey, astia sunt pseudopolitisti, cei despre care vorbeam mai sus ca asteapta data de salariu si atat. trebuia sa ii scuipi in fata ! :(

Oare exista padure fara uscaturi ?