Sari la conținut

Accident mortal - Pod Otopeni


Alex_250EXC
 Share

Postări Recomandate

Stiti cum vad eu treaba asta cu “shit happens” si “nici ala nu a vrut sa omoare pe motociclist” ?

 

Suntem natia care se grabeste catre nicaieri in fiecare minut al existei ei.

Eu m-a foot in norocul astora grabiti intotdeauna. De la aia care iti dau flash si claxon sa pleci de la semafor cand s-a facut verde in secunda 1, pana la muyistii care conduc cu viteze nesimtit de mari unde si cand nu este cazul, ca asa vrea poola lor, dand pe toata lumea la o parte ca si cum ar fi presedinti de stat, cand ei sunt de fapt niste ghertoi mai mult sau mai putin parveniti. De asta nu atentionez niciodata cu farurile niciun radar si ii incurc grav pe astia grabiti ori de cate ori am ocazia.

 

Cand depasesti viteza legala cu 20-30 km/h poti sa fii considerat neglijent, nesimtit sau “arogant” depinde de situatie sau loc. Te prinde garda, suporti consecintele.

Eeee…cand te-a prins peste 100+50 sau 130 + 50 or more atunci cand pe langa tine mai circula si alte autovehicule la 1-2 metri distanta…pedala de acceleratie este a ta…masina tot a ta este…dorinta de a merge cu viteza asta este tot a ta…inseamna ca te-ai transformat INTENTIONAT INTR-UN POTENTIAL CRIMINAL.

Eu nu as mai considera astfel de accidente ca fiind produse DIN CULPA.

 

Solutia de civilizare ar fi simpla, o Ordonanta de Urgenta de modificare a Codului Rutier care sa prevada DIRECT pedeapsa penala in cazul in care raportul Politiei constata ca ai avut viteza nesimtita cand ai produs accident cu victime.

La fel si daca te prinde radarul cu 190km/h…DIRECT DOASAR PENAL CA LA ALCOOL + confiscarea autovehicolului INDIFERENT AL CUI ESTE + amend, sa n-o poti duce, cu executare silita daca nu o platesti…

Sa vezi atunci daca “shit happens” se mai intampla atat de mult.

 

Solutii ar fi, cred ca dureaza o saptamana sa treaca de Parlament, dar cum majoritatea, inclusiv cei care ne conduc, este formata din ghertoi parveniti care vor sa arate celorlalti ce smecheri sunt inclusiv prin viteza maxima a masinii din dotare, o sa mai avem mult “shit happens” pe strazi, mult timp de acum.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 621
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dumnezeu sa-l odihneasca! ;) :D

 

Doamne, de multe ori am zis asta de cand sunt pe forumul asta...ma uit ca prostul prin monitor de aseara de cand am aflat de accident...putea fi oricare dintre noi!!!

Mereu cautam sa vedem o greseala, sa ne amagim ca daca noi o sa fim mai atenti noua nu ni se va intampla nimic!

 

Asta e unul din accidentele care te pun pe ganduri daca pasiunea asta pentru 2 roti merita si riscurile ce vin odata cu ea! :D

 

 

Asta se putea intampla absolut oricui.Putea fi chiar un conservar, un pieton...oricine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greseala sta in lege. aia trebuie schimbata sa fie mai drastica cu pandarii care incalca legea.

un an suspendare fara salariu. sau macar 6 luni

sau sa-i scrie pe masina, "am incalcat legea si am omorat un om pentru ca lucrez in politie"

acolo trebuie umblat. trebuie educati marlanii, si trebuie cerut guvernului actiuni de bun simt si care se pot aplica

Crezi ca intereseaza pe cineva? Pe absolut nimeni... Nici chiar pe noi, ne lamentam putin p-aici si dupa cel mult 2 saptamani, uitam totul...

D-asta zic, masurile se cam iau pe loc...

 

In fine, am vorbit cu martorul accidentului la telefon, cel care a si ramas si a dat declaratii la politie.

Se pare ca "grabitul" a derapat in momentul in care a tras de volan la stanga (probabil vroia sa depaseasca alta masina), si a sarit pe contrasens, fix in motociclistul care era la marginea benzii I, spre a II-a... Bietul om nici nu a avut timp sa reactioneze, nu a schitat nici un gest de evitare / franare...

La impact, motociclistul a zburat cativa m, motocicleta a intrat sub masina si a iesit pe partea cealalta, iar omul a aterizat pe partea cealalta, la loc pe motocicleta, intr-o pozitie foarte ciudata, contorsionat. Se pare ca a murit in momentul impactului (bine ca nu s-a mai chinuit) pentru ca in aer parea ca este pur si simplu ca o carpa, fara sa opuna rezistenta sau miste in vreun fel... Dupa ce a aterizat, masina a ajuns putin deasupra lui, poate l-a si calcat un pic...

 

Si martorul, impreuna cu sotia, sunt la scoala pentru A, si-au cumparat motociclete, casti si echipament; sper ca aceasta intamplare sa nu-i faca sa se razgandeasca. ;)

 

Maine, daca va veni cineva la IKEA, la ora 09.00, va veni si el cu masina. Daca vreunul din noi, cunoaste familia victimei, ii poate pune in legatura.

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fac o propunere, maine sa mergem cat mai multi la locul producerii accidentului sa aprindem o lumanare.

Propunem o ora si sa fim cat mai multi, macar atat putem face pentru bietul om. Cine merge sa ridica mana ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel si daca te prinde radarul cu 190km/h…DIRECT DOASAR PENAL CA LA ALCOOL + confiscarea autovehicolului INDIFERENT AL CUI ESTE + amend, sa n-o poti duce, cu executare silita daca nu o platesti…

Sa vezi atunci daca “shit happens” se mai intampla atat de mult.

 

Solutii ar fi, cred ca dureaza o saptamana sa treaca de Parlament, dar cum majoritatea, inclusiv cei care ne conduc, este formata din ghertoi parveniti care vor sa arate celorlalti ce smecheri sunt inclusiv prin viteza maxima a masinii din dotare, o sa mai avem mult “shit happens” pe strazi, mult timp de acum.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca.

 

 

Cand om avea circuit, asa sa fie ....... pana atunci n-ai cum sa-i explici omului ca nu ai voie sa mergi blana decat pe circuit.

Nu e nici o lege in tara asta, fiecare merge dupa cum vrea si plateste cum poate, unii o fac constienti altii nu. Toata lumea vrea sa nu existe vitezomani pe strazi dar eu intreb simplu unde sa se duca cei care vor sa mearga tare ? Daca tu impreuna cu altii nu se gandesc si la cei care vor sa mearga tare asta nu inseamna ca dispar toti racerii.

E la fel cand platesti amenda de parcare ilegala dar nu ai loc decat in alt oras sa parchezi. Cine e de vina ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa anunt pe toata lumea ca inmormtantarea lui TIBI o sa fie la Cimitirul din Corbeanca DUMINICA IN JURUL OREI 13:30.

 

Ar fi frumos sa ne adunam sa-l conducem pe TIBI pe ultimul drum.

 

Mai tarziu..... o sa aflu mai multe informatii de la familia lui si o sa va anunt.

 

Sper sa ne adunam cat mai multi.

 

ODIHNESTE-TE IN PACE TIBI ;) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca intereseaza pe cineva? Pe absolut nimeni... Nici chiar pe noi, ne lamentam putin p-aici si dupa cel mult 2 saptamani, uitam totul...

D-asta zic, masurile se cam iau pe loc...

 

In fine, am vorbit cu martorul accidentului la telefon, cel care a si ramas si a dat declaratii la politie.

Se pare ca "grabitul" a derapat in momentul in care a tras de volan la stanga (probabil vroia sa depaseasca alta masina), si a sarit pe contrasens, fix in motociclistul care era la marginea benzii I, spre a II-a... Bietul om nici nu a avut timp sa reactioneze, nu a schitat nici un gest de evitare / franare...

La impact, motociclistul a zburat cativa m, motocicleta a intrat sub masina si a iesit pe partea cealalta, iar omul a aterizat pe partea cealalta, la loc pe motocicleta, intr-o pozitie foarte ciudata, contorsionat. Se pare ca a murit in momentul impactului (bine ca nu s-a mai chinuit) pentru ca in aer parea ca este pur si simplu ca o carpa, fara sa opuna rezistenta sau miste in vreun fel... Dupa ce a aterizat, masina a ajuns putin deasupra lui, poate l-a si calcat un pic...

 

Si martorul, impreuna cu sotia, sunt la scoala pentru A, si-au cumparat motociclete, casti si echipament; sper ca aceasta intamplare sa nu-i faca sa se razgandeasca. ;)

 

Maine, daca va veni cineva la IKEA, la ora 09.00, va veni si el cu masina. Daca vreunul din noi, cunoaste familia victimei, ii poate pune in legatura.

 

well honney, daca nu intereseaza pe nimeni, d-asta nu se intampla nimic in tara asta si d-aia merg toate cu fundul. pentru ca suntem un popor primitiv. actionam excitati de sentimentele instantanee. e exact ceea ce ai sesizat si tu, masurile se iau pe loc. stim ca e "shit around us" dar suntem prea puturosi sa miscam ceva

ai vazut si aici. sa-i luam gatul! si gata, apoi, beatrice, hai la o bere, ne-am facut datoria!

 

cat priveste martorul, de ce "speri sa nu se razgandeasca"?

poate e un lucru bun.

eu cert este ca de v-un an ma tot educ cum sa conduc in romania.

 

ce a invatat tsunami din experienta asta?

sa evite mersul cu motorul noaptea pe soselele din afara localitatilor (asta e valabila si la mersul cu masina, mi-am indreptat jentile de 4 ori intr-un an), apoi sa aibe un ochi in oglinda, sa mearga pe prima banda cat mai aproape de linia de separatie cu banda cealalta, sa "o tina" in limitele de viteza legale, si on "stand by", adica pregatit pentru orice. si asta limiteaza riscul de accident.

alte chestii intra la "shit happens", care nu are rost sa le iau in considerare ca n-as mai iesi din casa.

 

ca masura impotriva politiei, tsunami va pregati ceva interesant. va voi anunta la momentul potrivit cum puteti ajuta si voi. pana atunci strangeti bani :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

well honney, daca nu intereseaza pe nimeni, d-asta nu se intampla nimic in tara asta si d-aia merg toate cu fundul. pentru ca suntem un popor primitiv. actionam excitati de sentimentele instantanee. e exact ceea ce ai sesizat si tu, masurile se iau pe loc. stim ca e "shit around us" dar suntem prea puturosi sa miscam ceva

ai vazut si aici. sa-i luam gatul! si gata, apoi, beatrice, hai la o bere, ne-am facut datoria!

 

cat priveste martorul, de ce "speri sa nu se razgandeasca"?

poate e un lucru bun.

eu cert este ca de v-un an ma tot educ cum sa conduc in romania.

 

ce a invatat tsunami din experienta asta?

sa evite mersul cu motorul noaptea pe soselele din afara localitatilor (asta e valabila si la mersul cu masina, mi-am indreptat jentile de 4 ori intr-un an), apoi sa aibe un ochi in oglinda, sa mearga pe prima banda cat mai aproape de linia de separatie cu banda cealalta, sa "o tina" in limitele de viteza legale, si on "stand by", adica pregatit pentru orice. si asta limiteaza riscul de accident.

alte chestii intra la "shit happens", care nu are rost sa le iau in considerare ca n-as mai iesi din casa.

 

ca masura impotriva politiei, tsunami va pregati ceva interesant. va voi anunta la momentul potrivit cum puteti ajuta si voi. pana atunci strangeti bani ;)

 

da ce important e tsunami de vorbeste la pers a 3-a ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-a oprit azi o domnisoara in pta victoriei, vor fi foarte stricti in urmatoarele 3 4 zile, vor opri tot pe 2 roti. era chiar tipa care fusese la accident de la rutiera. si intreb: cu omu' cum ramane ? puscarie ceva? mi-a povestit ca a vorbit cu superiorul ei si i a zis ca nu o sa faca niciodata puscarie. au fost 2 sau 3 cazuri cand s a ajuns acolo, asta pentru ca decedatii au fost persoane publice si s a tinut mass media de caz. acum nici o sansa. am trecut pe acolo aseara, la vreo 5 10 minute. RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si de ce vor opri totul pe 2 roti si vor fi stricti in urmatoarele zile? Ce legatura are cu accidentul? (in sensul ca- de ce vor fi stricti cu motociclistii daca unul nevinovat tocmai a fost ucis de un (cuvant urat)?) De ce vor fi stricti doar cu cei pe doua roti? Si de ce doar in urmatoarele zile? De ce nu extrem de stricti cu 0,1,2,3,...8,...,1234134123 roti (sau 2picioare/4labe) si de ce nu cata vreme o exista "politia romana" si-n veacul vecilor ce v-a sa vie in toate zilele si noptile de p-orma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie oare real ? Daca e , noi ce facem ? Daca il omorau pe nenorocit cu bataia , ce se intimpla ? Cam nimic grav. O amenda , ceva si donau toti , daca nu putea killeru' nostru sa plateasca. Acu' , se pisa ala pe toti , cu bolta , scapa bazma curata.

Daca nu va tine brandu' , macar va tine tupeul ? Hai la OTV. Au audienta , priza la public , transmit un subiect de te plictisesti si nu cred ca cer bani. Facem valuri , tiganie , scandal si dupa aia mai vedem , ne gindim pe parcurs.

Hai , care ai coae ? Sau comunitatea e formata doar din copii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine copii decat OTV.

 

repet eu am fost acolo si nu am dat nici un pumn. era o camera de supraveghere, raed arafat, 100 de martori.

 

cazul se poate mediatiza si altfel decat OTV. Eu i-am dat sotiei bani si o sa incerc sa tin legatura. Mai bine facem cheta sa platim avocat. (vezi Ferrari din TM care a capatat 4 ani de bulau)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mamaaaa , cred ca te bagau la bulau pe viata , daca ii dadeai lu' jegosu' ala o casca in fata. Mi-e si mila de tine. Daca e cum zici tu ca a fost , macar ai decenta si nu te mai exprima in public , pleaca in alta tara , retrage-te la o minastire. Nu m-asi duce cu tine nici la curve. Eu incercam sa comunic cu cei care mai au un minim de tupeu si coloana vertebrala. Nu o sa-mi cistigi niciodata simpatia , dupa faza asta.

OTV , se stie , un post tv cam "subtire" , ca IQ . Dar e foarte popular. La ce televiziune ar da chestia asta ? OTV deabia astepta scandal , exact ce vreau eu si ce trebuie. Valuri , tiganie , telenovela. Sau demnitatea de bikeri nu permite chestiile astea ? Sintem prea jmecheri pt. asa ceva ? Jmecheri o sa fim cind nu o sa se mai pise lumea pe noi , pina atunci sintem jmecheri doar pe forum , in viata reala sintem vai soarta noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfffffffff! mai devreme se vorbe de linsat / rupt membre / aruncat de pe pod! acum o casca in cap ajungea?

vezi ca am fost 14 si au mai venit 5-6 dupa si nu l-a atins nimeni pe sofer.

 

repet ceva de mai devreme:

 

daca sotia/ prietena conducea si i se spargea un cauciuc pe spate si sarea pe contrasens omorand un motorist si veneau vreo 2 centauri si o omorau tu ai fi considerat ca s-a facut dreptate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mamaaaa , cred ca te bagau la bulau pe viata , daca ii dadeai lu' jegosu' ala o casca in fata. Mi-e si mila de tine. Daca e cum zici tu ca a fost , macar ai decenta si nu te mai exprima in public , pleaca in alta tara , retrage-te la o minastire. Nu m-asi duce cu tine nici la curve. Eu incercam sa comunic cu cei care mai au un minim de tupeu si coloana vertebrala. Nu o sa-mi cistigi niciodata simpatia , dupa faza asta.

OTV , se stie , un post tv cam "subtire" , ca IQ . Dar e foarte popular. La ce televiziune ar da chestia asta ? OTV deabia astepta scandal , exact ce vreau eu si ce trebuie. Valuri , tiganie , telenovela. Sau demnitatea de bikeri nu permite chestiile astea ? Sintem prea jmecheri pt. asa ceva ? Jmecheri o sa fim cind nu o sa se mai pise lumea pe noi , pina atunci sintem jmecheri doar pe forum , in viata reala sintem vai soarta noastra.

 

 

Ai dreptate.Marea majoritate este dura doar pe forum.Sincer, asa cred ca sunt si eu.Sunt dur pentru ca sunt la mine acasa, in spatele peretilor si monitorului...in viata reala.....

 

Ai dreptate, trebuie mediatizat cumva...se poate si fara otv...insa...marea majoritate a posturilor, ziarelor...vor da o stire si atat.Poate otv-ul merge sensibilizat, si analizeaza mai multe accidente rutiere in care sunt implicati motociclisti..si ar avea alt impact.Ei au alta priza la public...ei stiu sa transforme orice in serial...

 

Eu am tupeul sa ma bag in chestia asta

Mesaj completat

pfffffffff! mai devreme se vorbe de linsat / rupt membre / aruncat de pe pod! acum o casca in cap ajungea?

vezi ca am fost 14 si au mai venit 5-6 dupa si nu l-a atins nimeni pe sofer.

 

repet ceva de mai devreme:

 

daca sotia/ prietena conducea si i se spargea un cauciuc pe spate si sarea pe contrasens omorand un motorist si veneau vreo 2 centauri si o omorau tu ai fi considerat ca s-a facut dreptate?

 

Aia e altceva.Ala da, era accident!

 

insa sa mergi cu 200 la ora printre masini....e inconstienta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu era parapetul ala acolo sotia / prietena / mama oricarui din voi ar fi putut scapa conserva pe contrasens si ar fi ucis un motorist si de la 60-70 la ora.

 

eu nu incerc sa scuz ucigasul - e vina lui ca mergea ca turbatul si sper sa plateasca pentru asta - spun doar atat ca daca sotia / prietena / mama ar fi sarit pe contrasens si ar fi rezultat o victima daca respectiva sotie / prietena / mama ar fi fost omorata de 2-3 justitiari din astia nu vi s-ar fi parut corect! DA/ NU ?

 

@vladutz8417 avea tensiune 18 si l-o fi lovit si airbag-ul in cap

Editat de jamalex2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

Hai la OTV. Au audienta , priza la public , transmit un subiect de te plictisesti si nu cred ca cer bani.

nu fi naiv, Diaconescu nu si-a luat elicopter si Bentley din prea multa generozitate.

La otv daca pui un anunt d-ala cu SMS sa slavezi pe cienva, minim jumate din bani merg la Otv, mai o parte la operator si nici un sfert la saracul om ce trebuie salvat.

Dreptatea nu se face in strada, asta e clar. Rugati-va sa nu se ajunga la asa ceva vreodata.

Pacat insa ca dreptatea nu se face nici in justitie in cacao asta de tara.

Nenorocitul ala merita sa ii rupa careva o vertebra, sa ramana paralizat de la gat in jos, moartea ar fi prea putin.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca pe motociclistul ce s-a dus intr-o lume (speram) mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...