Sari la conținut

Accident mortal - Pod Otopeni


Alex_250EXC
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 618
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Legat de construirea zidurilor separatoare. Se poate intimpla oricind o explozie de cauciuc. Ce-ar fi ca o betoniera de 20tone sa patrunda pe contrasens?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut prea multi "soferi" care sunt prinsi conducand de cate doua-trei ori fara permise de conducere. Si sunt in libertate, si nu risca puscarie si nu au nicio grija... Iar Politia contribuie din plin la propagarea acestui fenomen. Eu sunt din Pitesti si circul destul de mult si des prin oras. Sunt saptamani intregi in care nu vad niciun politist pe strazi. Sunt saptamani intregi in care circula toti descreieratii pe sosele. Sunt saptamani intregi in care "soferii" parcheaza pe trecerile de pietoni, chiar sub semnul de oprire interzisa, sau chiar in dreptul altui autovehicul. Iar Politia este inexistenta.

Probleme sunt, reguli avem, organele abilitate lipsesc. Au fost extirpate. A mai ramas Godina. Si atat.

Drum bun tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pot sa zic .....

CAND MOR MOTOCICLISTI NU SE INTAMPLA NIMIC.. vezi accidentul'

CAND MOR ASTIA DIN MEDIA......IMEDIAT..DAR IMEDIAT SE IAU MASURI!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, dar mai bine mai tarziu decat niciodata..Tragic este ca schimbarea se face dupa ce oamenii ajung in 4 scanduri si nu-i normal..Dar sunt convinsa ca si dupa montarea parapetilor vor aparea alte feluri de accidente..In CFR exista un dicton'instructiile sunt scrise cu sange'..Asa si pe sosele.Elimini o cauza dar apare alta neprevazuta..Cretini tot vor aparea pe sosele.N-ai cum sa scapi de ei.Ori esti paranoic si cu noroc ajungi intreg acasa ori daca nu,cum e cazul amaratei asteia,exista fatalitatea implacabila..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pot sa zic .....

CAND MOR MOTOCICLISTI NU SE INTAMPLA NIMIC.. vezi accidentul'

CAND MOR ASTIA DIN MEDIA......IMEDIAT..DAR IMEDIAT SE IAU MASURI!!!!!

Ai perfecta dreptate.Dar exista alta perceptie asupra motociclistilor in trafic decat asupra soferilor. Adica noi suntem aia rai care circulam ca nebunii asa ca nimeni nu plange cand mai moare cate unul. Si la aceasta perceptie contribuie din plin o gramada de confrati motociclisti.

Parapetul bine ca se va monta. Doar ca asta inseamna ca accidentele se vor muta in alt loc. Iar motociclisti ca si soferii nevinovati vor continua sa moara, e drept ca nu la Baneasa. Parapetul nu va civiliza sau responsabiliza conducatorii auto.

Sa stii ca si parapetii de la iesirea din Saftica spre Ploiesti s-au montat abia dupa ce a murit un jurnalist de la TVR.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa monteze separatoare si pe Magheru....

Pai asa ar trebui si pe Dorobanti (acuma mult timp a murit o femeie impreuna cu fata ei facute praf de unul de facea o liniuta), pe Grivita, etc, ce sa mai in toata Romania.

Dar ca sa isi faca treaba Politia nu s-ar putea? Si apoi justitita sa bage la puscarie pe cei care ucid cu masina? Si poate atunci ar incepe sa se mai si gandeasca romanul inainte sa o ia razna cum masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri seara am venit de la Otopeni spre Bucuresti, in jur de ora 22:00.

Eram singurul (fraier, bou?) care circulam cu 70-75 Km/h prin zona Baneasa-Ikea.

Fiecare dupa puteri. Premianti erau aia cu BMW + unul cu un Mondeo, cum altfel :).

Doi parinti, cu un Suzuki Swift nou, prinsi in centura (evident) si copilul de vreo 7-8 ani in spate intre scaunele din fata, fara centura. Nici ei nu se lasau mai prejos.

Si cireasa de pe tort a fost un autocar Eurolines, evident pe banda 3, gonind cat l-o fi lasat limitatorul (daca mai avea). Oricum avea probabil undeva in jur de 100 Km/h. Oare va tine parapetul ala de beton la un autocar?

Era si o masina de Politie cu radar pe ea, pe sensul opus. Evident cu becul faza scurta dreapta ars. Probabil una din cel cele 10 pe care le mai are functionale Politia din totalul de 33 de buc. Oprea stie de ce :).

Deci putem sta linistiti, statul isi face datoria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare tin parapetii de metal de pe autostrata? normal ca tin. asta e si ideea.sa tina masina pe sensul ala.

Aia de pe A1, A2 si alte A-uri tare mi-e teama ca nu tin. O sa vezi portiuni de cate 20-30 m paratepti (balustrade) culcate la pamint de camioane, sau chiar camioane ajunse pe contrasens. Pe A1 Bucuresti-Pitesti am circulat multa vreme de cate 2-3 ori pe saptamana si le-am vazut spulberate de tir-isti adormiti.

Cred ca daca se verifica si aici cate de groasa ar trebui sa fie tabla, ce calitate ar trebui sa aiba, tipul de suport etc se ajunge ca la Hexifarma.

Masinile mici , da nu trec de balustrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Buc-Ploiesti am fost doar de 2 ori asa ca este posibil ca acolo sa se fi facut treaba cum trebuie.

Asa cum am mai spus: balustrada rezista la masini mici, la camioane este problema. Poate asa o fi norma, nu cunosc. Am vazut doar rezultatele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum cateva saptamani vorbeau de instalarea unor cabluri metalice prinse de stalpi metalici, fara a desfiinta bordura, ca fiind solutia mai "ieftina". Separatoarele din beton dupa parerea mea, coroborate cu alte elemente de preventie si de descurajare a condusului neconform, pot da rezultate bune. Probabil acest accident ar fi putut fi evitat.

Raspunderea institutiilor pentru faptele cauzate din neglijenta, nepasare, iresponsabilitate, prostie, etc, nu functioneaza sau functioneaza greoi. Nimeni nu este vinovat in afara de utilizator. Ieri circulam cu un autoturism, aveam niste geamuri pe masina, pe care anterior le asigurasem cu toata responsabilitatea. Am plecat de la semafor, fara insa a ma grabi, aveam maxim 20-25 km/h, cand deodata o parte dintre ele au "explodat" (spart) si au fost aruncate pe trotuar, aprope de pietoni. Deruland imaginea putin, am dat intr-o groapa de 20 cm adancime, pe o suprafa de 40-50 cm diametru. Asfaltul se surpase si luase forma acelei gropi. Foarte greu de observat, aproape imposibil.

Cu siguranta, daca as fi ranit pe cineva eram vinovat, dar nu si Primaria. De 9 luni stau si astept pentru o alta groapa, mult mai periculoasa raspuns la o sesizare. Inca sper sa vedem primari si oameni din institutii, condamnati serios la inchisoare cu executare.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazand ce spuneti toti rezulta ca parapetii de orice fel sunt mai benefici decat rahatul ala de bordura care si la 60 km/h daca e atinsa te arunca cel mai des pe contrasens.Si de multe ori mai ales iarna,noaptea pe ploaie eu cel putin nu o vad cu toate ca stiu ca e acolo si merg f. des pe Dn1.Recunoasteti cei care trec prin zona in conditiile de mai sus daca voi o vedeti!?

Silver Arrow zi daca ai mai vazut, auzit de accidente cu morti in curbele de la Balotesti,Saftica,Tancabesti dupa ce au pus parapetii aia.

Sunt aceleasi locuri unde s-au intamplat mereu accidente grave.Macar in astea sa faca nesimtitii ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, dupa ce am vazut acest accident, eu nu o sa mai merg pe banda a 3-a. Fac ocazional traseul pina la Aeroport HC si foloseam banda a 3-a ca sa pot ajunge mai repede.

 

Si ce te faci daca drumul are o singura banda pe sens? Nu mai mergi deloc?

 

Se moare in Romania pentru ca nu avem suficiente autostrazi. Vrei sa tranzitezi tara, ce faci? Pleci din Bucuresti, o iei pe Pitesti ca prinzi 115 km de autostrada. Apoi de la Pitesti spre Craiova e o banda pe sens pe multe portiuni si se zboara supersonic. La fel dupa Craiova dar mai sunt cate 2 benzi... Orsova - Caransebes f aglomerat dar macar e asfaltul bun. Tot se merge tare. Am vazut 3 masini turtite in parapeti pe torentiala aia mare de dupa Paste, am mers 500 km pe ploaie cu moto si drumul se simtea saniuta. Si tampitii pe 4 roti ii dadeau tare si se alergau desi numai de alergat nu era...

 

Daca o iei pe Rm. Valcea, de acolo la Sibiu mori de batranete ca acum se lucreaza si sunt semafoare multe. Putin inainte de Paste am facut 2h aproape 100 km si ma dureau mainile de la ambreiaj... am depasit coloanele de masini aproape de linia separatoare de sens cu 10 km/h ca eram cu moto si ma puteam strecura, veneau bara la bara de pe contrasens... cu masina nu stiu cat se face.

 

Iar se merge tare intre bucatile (acum iar despartite) de autostrada, dupa Sibiu spre Deva. Autostrada care era functionala anul trecut dar s-a inchis pt ca s-a construit de mantuiala si s-a rupt.

 

Brasov-Sibiu iar este drum de mare viteza, ii dau acolo rachetele cu Audi/BMW cu peste 140-150 km/h.

 

E85-ul mi se pare foarte aiurea pt ca iar se merge f tare si drumul e ingrozitor gandit cu 1 1/2 banda pe sens. Un drum neterminat construit la misto. Nu aveau bani de 2 benzi ca lumea?

 

De la Dej spre Cluj am fost scoasa de cateva ori de pe strada de SUV-uri care depaseau tare si nu le pasa ca vine motociclistul de pe contrasens... lasa-l dreq sa iasa in afara drumului ca e o fasie relativ lata pe care poate merge...

 

Nu sunt autostrazi asa ca oamenii mai merg tare pe unde pot. Cati dintre voi nu ati mers peste 90-100 km/h pe drumurile astea? E ok daca stii ce faci, daca ai masina/motocicleta pusa bine la punct (nu mergi cu gume din 1900 toamna, ai reviziile facute) si respecti "conditiile de drum" - nu fortezi depasiri fara vizibilitate, nu ii dai tare cand ploua si e frig, te uiti la trafic cum se misca, daca incetineste... sunt cateva conditii "de bun simt" pe care tre' sa le respecti... si pe care multi nu le respecta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand iti este scris ....nu ai ce face..

Poti sa mergi si pe trotuar ca pieton.sofer de conserva si sa se intample o nefacuta"de genul...

Pacat ca aud din ce in ce mai des fenomenul asta de accident "intrat pe contra sens"

 

Rip.motociclistul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...