Sari la conținut

Cu Africanele pana in Iordania 2010


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O rezolv eu in asa fel incat sa ma intorc in siguranta acasa.

Ma bucur ca n-ati avut probleme mari cu syrienii (n-au renume de oameni cu bun simt).

Arata magnific cele 3 Africane, cred ca ma pun pe ingrasat si ii iau Transalpului o sora mai mare.

Cum ati rezolvat-o cu mancarea? Eu nu consum carne (am inteles ca si Marcos se fereste de ea) asa ca renumitul falafel o sa fie o binecuvantare pentru mine. Din ce am auzit sunt mari riscuri de toxiinfectie alimentara pentru noi astia cu stomacul obisnuit cu igiena.

 

Inca odata felicitari pentru tura, mai ales pentru ca o impartasiti si cu ceilalti.

 

Numai bine..

 

Andrei..

Andrei sa nu intelegi gresit, cei de la vama sunt pusi pe japca insa in interiorul tari sirieni sunt extrem de ospitalieri, exagerat as spune , apropo de falafel, faci exact ca bou de Marcos care ma terorizat tot drumul ca abia asteapta sa manance falafel pt ca el nu poate manca carne de pui,peste sau vaca fiarta, si a mancat falafel vreo 2 zile pana i-a iesit pe ochi , dupa asta nu a mai vrut sa auda de falafel, in siria este tara in care am slabit cel mai mult pt ca nu ai ce manca decat saourma , falafel este renumit pt ca iti face colonul muci :( asa ca ai grija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marfa

eu incerc sa-mi scot unghia din gat si astept sa jefuiesc o tanara pensionata pe caz de boala (micoza unghiala), apoi timp "fac" eu rost

felicitari si la mai mare !

 

\m/

Editat de dhamzea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Video din calatorie: Sosirea la Wadi Rum (Iordania) http://www.traficmoto.ro/video/NC4zOTc/

Cu Africanele printre ruinele din Palmyra (Siria) http://www.traficmoto.ro/video/NC4zOTY/

Enjoy.

 

 

Cum se procedeaza la Wadi Rum? Presupun ca nu se poate intra cu motoarele in rezervatie.

 

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se procedeaza la Wadi Rum? Presupun ca nu se poate intra cu motoarele in rezervatie.

 

 

Andrei..

 

La Wadi Rum poti intra cu motoreta in rezervatie, insa numai pana in satul Wadi Rum, pana unde e si asfalt. Nu ai voie sa parasesti partea carosabila.

Daca vrei sa explorezi desertul, se pot face tururi legale in troscoletele lor de pe acolo sau cu o autorizatie speciala din Aqaba, dar aici nu sunt lamurit exact care ar fi procedurile, cat ar costa si daca s-ar obtine usor ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant, felicitari! :(

 

Am cateva intrebari:

 

1. Daca am inteles bine, la ducere ati evitat trecerea prin Damasc si Amman iar la intoarcere ati pomenit in fuga de ele... de ce? Totusi, sunt capitale si ma asteptam sa fie interesante.

2. Am inteles bine, a trebuit sa platiti cca 110$ de persoana de 2 ori la intrarea in Siria? Ce reprezinta mai exact si cum au scapat nemtalaii cu acel "carnet de trecere"? Ce inseamna acel carnet, aveti idee?

3. V-ati plans in mai multe randuri de ploaie si frig... cum de ati plecat nepregatiti la un asa drum?

4. Cam la toate cazarile am vazut ca prima chestie pe care ai mentionat-o era ca aveau (sau nu) wireless... de ce era asa esential?

 

Pt. cine este interesat de Israel... din cauza incompatibilitatii cu tarile arabe, am auzit ca "se practica" sa ai 2 pasapoarte, la fel si in cazul USA; stiu pe cineva in situatia asta. Nu mai stiu insa detalii cum reusesti sa obtii al doilea pasaport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. cine este interesat de Israel... din cauza incompatibilitatii cu tarile arabe, am auzit ca "se practica" sa ai 2 pasapoarte, la fel si in cazul USA; stiu pe cineva in situatia asta. Nu mai stiu insa detalii cum reusesti sa obtii al doilea pasaport.

 

Il dai furat pe primul si iti mai faci unul. Tre' sa te-n-vat eu la furat...:(?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant, felicitari! :(

 

Am cateva intrebari:

 

1. Daca am inteles bine, la ducere ati evitat trecerea prin Damasc si Amman iar la intoarcere ati pomenit in fuga de ele... de ce? Totusi, sunt capitale si ma asteptam sa fie interesante.

2. Am inteles bine, a trebuit sa platiti cca 110$ de persoana de 2 ori la intrarea in Siria? Ce reprezinta mai exact si cum au scapat nemtalaii cu acel "carnet de trecere"? Ce inseamna acel carnet, aveti idee?

3. V-ati plans in mai multe randuri de ploaie si frig... cum de ati plecat nepregatiti la un asa drum?

4. Cam la toate cazarile am vazut ca prima chestie pe care ai mentionat-o era ca aveau (sau nu) wireless... de ce era asa esential?

 

Pt. cine este interesat de Israel... din cauza incompatibilitatii cu tarile arabe, am auzit ca "se practica" sa ai 2 pasapoarte, la fel si in cazul USA; stiu pe cineva in situatia asta. Nu mai stiu insa detalii cum reusesti sa obtii al doilea pasaport.

 

1. Pt. un motociclist nu cred ca e nici o placere sa se plimbe printr-o aglomeratie urbana in trafic infernal si cu soferi indisciplinati cu 1 kmh bara la bara. Pe mine cel putin orasele mari ma lasa rece si vreau sa fug cat mai repede de ele. Din cauza aia la intoarcere am luat-o si pe la Cannakale sa scapam de stresu din Istanbul.

2. A fost mai mult de 110 usd la intrare ... ceva gen 150-160 euro prima oara (deh, ciordeala pe fata) si a doua oara doar 94 usd parca.

Suma asta reprezinta taxa pt. importul temporar al motocicletei in siria si asigurare rca.

Nemtalaii au scapat acolo cu cdp, dar nu s-ar fi meritat pt noi sa-l facem pt tura asta. Ei mergeau in Dubai si aveau nevoie de el. Un cdp reprezinta o taxa fixa de 500 euro la acr care nu-i mai vezi never ever, si apoi un depozit cam de 12.000 euro (pt o africana) intr-un cont, care raman blocati acolo pana te intorci. Daca vinzi cumva motoreta pe acolo, pierzi depozitul.

3. Pe ploaie oricum nu e foarte fun sa mergi ... De frig, eu m-am echipat cum am stiut ca imi este bine si asa am recomandat si la colegi. Din pacate toleranta lor la frig este diferita de a mea. Chiar daca nu muream eu de frig eram in grup si ... :P

4. Pai era destul de esential :D Mai schimbai o vorba in tara, mai dadeai o poza la prieteni , si in plus te ajuta sa omori timpul pana te lua somnu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. cine este interesat de Israel... din cauza incompatibilitatii cu tarile arabe, am auzit ca "se practica" sa ai 2 pasapoarte, la fel si in cazul USA; stiu pe cineva in situatia asta. Nu mai stiu insa detalii cum reusesti sa obtii al doilea pasaport.

 

Asteptati pana in toamna si sper sa va pot povesti cum se rezolva, cat se poate de legal.

 

 

Nici eu nu am de gand sa vizitez orasele mari, probabil ca o sa fac o exceptie cu Damascul, dar nu mai mult.

 

Cat de mare este diferenta de temperaturi intre zi si noapte?

Eu o sa dorm la cort si am fost sfatuit sa imi iau sacul de dormit de iarna care e destul de masiv.

 

Unde ati gasit 2 africane in stare asa buna si la ce pret?

 

Numai bine..

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. cine este interesat de Israel... din cauza incompatibilitatii cu tarile arabe, am auzit ca "se practica" sa ai 2 pasapoarte, la fel si in cazul USA; stiu pe cineva in situatia asta. Nu mai stiu insa detalii cum reusesti sa obtii al doilea pasaport.

 

 

Asteptati pana in toamna si sper sa va pot povesti cum se rezolva, cat se poate de legal.

 

 

Nici eu nu am de gand sa vizitez orasele mari, probabil ca o sa fac o exceptie cu Damascul, dar nu mai mult.

 

Cat de mare este diferenta de temperaturi intre zi si noapte?

Eu o sa dorm la cort si am fost sfatuit sa imi iau sacul de dormit de iarna care e destul de masiv.

 

Unde ati gasit 2 africane in stare asa buna si la ce pret?

 

Numai bine..

 

Andrei..

 

Cel putin in Iordania diferenta este sezizabila intre zi si noapte. Acum totul depinde de toleranta ta la frig. Eu si bou de Mircea am avut acelas tip de sac de dormit, un model de vara. Mie nu mi-a fst frig el cica a inghetat ... Ca idee naptea cred ca au fost intre 0 si 5 grade, undeva pe acolo. Ziua peste 25.

Cele 2 africane le-am luat din .ro . Una impecabila din Braila la 4200 eur, dar chiar impecabila si una putin mai hartanita da accesorizata bine la 3500. Ambele acelas an, `98.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. cine este interesat de Israel... din cauza incompatibilitatii cu tarile arabe, am auzit ca "se practica" sa ai 2 pasapoarte, la fel si in cazul USA; stiu pe cineva in situatia asta. Nu mai stiu insa detalii cum reusesti sa obtii al doilea pasaport.

 

 

Asteptati pana in toamna si sper sa va pot povesti cum se rezolva, cat se poate de legal.

 

 

Nici eu nu am de gand sa vizitez orasele mari, probabil ca o sa fac o exceptie cu Damascul, dar nu mai mult.

 

Cat de mare este diferenta de temperaturi intre zi si noapte?

Eu o sa dorm la cort si am fost sfatuit sa imi iau sacul de dormit de iarna care e destul de masiv.

 

Unde ati gasit 2 africane in stare asa buna si la ce pret?

 

Numai bine..

 

Andrei..

 

Cel putin in Iordania diferenta este sezizabila intre zi si noapte. Acum totul depinde de toleranta ta la frig. Eu si bou de Mircea am avut acelas tip de sac de dormit, un model de vara. Mie nu mi-a fst frig el cica a inghetat ... Ca idee naptea cred ca au fost intre 0 si 5 grade, undeva pe acolo. Ziua peste 25.

Cele 2 africane le-am luat din .ro . Una impecabila din Braila la 4200 eur, dar chiar impecabila si una putin mai hartanita da accesorizata bine la 3500. Ambele acelas an, `98.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo!

Bou de Mircea m-a prostit pe mess ca nu ati mai fo, ca va era frica de nush ce trafic prin Istambul si alte gogomanii.

Era cat pe ce sa-l cred, desi stiam ca tie nu iti sta in fire. Bou de Mircea dupa cu stim se mai intoarce singur...

Uite ca de data asta a stat grupir :)

Data aviatoare poate ma luati si pe mine, intotdeauna aveti nevoie de un batran sa va sfatuiasca...

Propun un Nord Caap cu intoarcere prin Sankt Petersburg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am citit inca o data jurnalul vostru. Toata stima si respectul!

 

Marcos, daca ar fi sa pleci acum pe aceeasi ruta si ai avea de ales intre a pleca singur sau cu 1 sau 2 prieteni (amici) ce ai alege?

 

Sunt sigur ca o sa ma descurc sigur, dar e foarte important si feedback-ul celor ce au facut tura asta recent.

 

 

Toate cele bune..

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit inca o data jurnalul vostru. Toata stima si respectul!

 

Marcos, daca ar fi sa pleci acum pe aceeasi ruta si ai avea de ales intre a pleca singur sau cu 1 sau 2 prieteni (amici) ce ai alege?

 

Sunt sigur ca o sa ma descurc sigur, dar e foarte important si feedback-ul celor ce au facut tura asta recent.

 

 

Toate cele bune..

 

Andrei..

 

Pai sfatul meu este daca alegi sa mergi in grup, sa pleci cu oameni cu care te intelegi foarte bine, ii cunosti de mai mult timp, cu care ai mai facut ture si esti compatibil la pauze, vit, croziera, anduranta etc.

Altfel, mai bine singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sfatul meu este daca alegi sa mergi in grup, sa pleci cu oameni cu care te intelegi foarte bine, ii cunosti de mai mult timp, cu care ai mai facut ture si esti compatibil la pauze, vit, croziera, anduranta etc.

Altfel, mai bine singur.

faina tura ...mi-ati facut pofta de falafel si perna lu' muhamed... mi-ati amintit de ploaia indurata la intoarcerea din grecia cand pe centura bucurestiului combinatia cauciuc tir plus urmele din asfaltul moale imi trimiteau apa direct in gura pe sub casca...urata treaba din vami inspre rusia e la fel ..diferenta e ca rusii sunt ceva mai scumpi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
faina tura ...mi-ati facut pofta de falafel si perna lu' muhamed... mi-ati amintit de ploaia indurata la intoarcerea din grecia cand pe centura bucurestiului combinatia cauciuc tir plus urmele din asfaltul moale imi trimiteau apa direct in gura pe sub casca...urata treaba din vami inspre rusia e la fel ..diferenta e ca rusii sunt ceva mai scumpi

Incearca sa-ti reti pofta pt falafel pentru ca este groaznic pentru colon, eu am mancat doar putin si era sa-l vomit, in leg cu macarea in Siria si Iordania se sufera cumplit pt ca nu poti manca 6-7 zile numai shaorme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa-ti reti pofta pt falafel pentru ca este groaznic pentru colon, eu am mancat doar putin si era sa-l vomit, in leg cu macarea in Siria si Iordania se sufera cumplit pt ca nu poti manca 6-7 zile numai shaorme.

 

 

Ai mancat vreodata falafel facut la noi in tara? Eu mananc foarte des si n-am niciun fel de problema.

Deja eliminasem problema mancarii pe Syria si Iordania, bazandu-ma pe falafel. Logica era ca daca imi place asta de la noi, ala ar trebui sa fie magnific, ca doar ei l-au inventat.

 

Ma gandesc ca de fapt problema nu e cu falafelul ci mai degraba cu igiena precara.

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru tura si multumim pentru report!

 

Plec pe o ruta similara in toamna, dar vreau sa vad si Israelul, chiar daca asta complica mult lucrurile.

Puteti face o lista cu cateva tipsuri, lucruri bune de stiut pentru cei ce pleaca in zona?

Ati luat vizele de la ambasadele noastre sau v-ati descurcat la vama?

Controale serioase la trecerea din Iordania in Syria?

 

Toate cele bune,

 

Andrei..

Exact pentru cazul unei vizite in Israel si apoi in Syria sau oricare alt stat care nu accepta stampilele de vizita in Israel, se poate elibera la Serviciul Pasapoarte un al doilea pasaport in mod legal pe care trebuie sa il dai inapoi dupa ce te intorci din calatorie.

Totul este legal si e mult mai putina bataie de cap decat sa il dai pierdut si apara in bazele de date ca furat si anulat.

 

Despre tura nu pot decat sa ii felicit pe baieti - o placere sa citesc randurile scrise de voi ! Felicitari pentru tura si multumesc pt ca ati impartasit cu noi ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...