Sari la conținut

E viitorul moto electric?


Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 963
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

eu unu sunt convins ..ca reclama,, viitorul suna bine ,,...intradevar viitorul arata bine pt motoare ...evident ca mai e de lucru la tehnologie dar....daca facem o paralela si motoarele cu combustie intena a upeste 100 de ani de dezvoltare ..mai vorbim in max 10 ani ....cred ca pana atunci o sa imi permit una electrica nou nouta la preturi mai mici dacat sunt motoarele actuale

viitorul arata bine cum va fi ..electhic hidrogen ...biodiesel etc


» Post actualizat in 26 Oct 2014 12:19

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Battery swappig:

 

http://www.visordown.com/motorcycle-news-new-bikes/an-electric-scooter-you-wont-need-to-recharge/26095.html

 

.....ar fi frumos sa fie vreo 3 modele de baterii standard, si sa le poti schimba pt orice motor electric intr-un minut la "peco" :)....bineinteles sa le poti incarca si acasa de la 220v.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ar fi si o baterie pentru zgomot! cred ca omul vrea ceva zgomot altfel se poate face o cursa cu cat tin acumulatorii in liniste! sau un meci de ce o fi tot in liniste .va imaginati? sa tipati in liniste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Probabil asa s-a zis si despre cai cand a aparut motorul cu ardere interna / electric la mijlocul secolului XIX.

 

Asta am spus si eu cand a aparut LCD-ul: " Nu o sa renunt niciodata la CRT" pana am realizat ca desi primele modele nu erau foarte reusite, tehnologia este superioara.

 

Din punct de vedere tehnic, motorul electric a fost, este si va fi superior unuia care arde hidrocarburi. Problema e la baterii, adica cat curent un motor electric poate "suge" la un moment dat din baterie fara ca bateria sa se supraincinga si sa deteriozeze. Odata rezolvata problema asta, vitezana ta draga se va duce pe calea dinozaurilor.

 

 

Deja vad ca un Zero SR e mai tare la acceleratie ca un Hornet. Si are autonomie mai mare in oras unde ma dau 80% din timp. Daca se mai lucreaza la baterii si pret, cred ca pana in 2020 o electrica va fi mult superioara la capitolul intretinere si performante cel putin in categoria motocicletelor de 600cm. Doar poti visa la o motocicleta cu ardere interna sa tina motorul 500.000 de km.

 

Specificatii Zero SR: http://www.zeromotorcycles.com/zero-s/specs.php

 

 

Si un filmulet cu un Zero FX:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Airwheel cel mai ieftin = 2 700 lei ! :eek: Baterie de acumulatori nu aveti ca piesa de schimb la vanzare ?

Inca nu-mi dau seama cui se adreseaza acest gadget . Cei activi vor folosi bicicleta , cei lenesi masina . Well ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si : cat costa o baterie de rezerva si cate cicluri de incarcare suporta ? Asta e o problema nu n chargere suplimentare .

La Expobike aveti un traseu cu simulari de pante si teren accidentat ca sa vedem cum se comporta la deal si in teren ragalia , sau ne invartim intr-o zona plata si ne minunam ce uimitor merge ?


» Post actualizat in 12 Mar 2015 22:01

O baterie suporta in jur de 1000 de reincarcari . Autonomie cu o persoana de 85 kg , la 20 grade C. , teren plat 8 - 10 km .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

minus minus minus. Si pe trotuar este exclus. De-abia te tii tu pe el si mai ai pretentia sa iti faca altii loc? Poate pe pista de biciclete, dar iti iei peste cu.r palme fara numar. chia rsi pe cea dubla de pe Victoriei.

 

Nu am facut decat sa ma uit la videoclipul vostru de pe youtube. E clar ca jumatate din cei care incearca sunt pe jos in 5 minute.

 

mai bine merg cu rolele. Pana scoate vreun producator o tehnologie ceva mai acatarii, zic PAS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • adidas changed the title to E viitorul moto electric?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...