Sari la conținut

E viitorul moto electric?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 963
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Discutia despre diesel este trecuta, lucrurile in Europa sunt deja marcate cu obiective si termene pentru toate tarile. Producatorii, pana in 2022  trebuie sa implementeze tehnologia automobilului electric in procent de 40% din productia totala de automobile, iar auto diesel va fi in lichidare. Energia nucleara va ramane de baza in multe tari care nu au alte resurse( ex. fluviii sau rauri), cele care au asemenea resurse vor construi centrale hidro de capacitati  mari pentru sistemul national si medii pentru regiuni in functie de bazinele hidrografice. Energia solara va fi exploatata corespunzator, si toate cumulate cu o politica de ECONOMISIERE a energiei, in principiul, energia va fi scumpa! Automobilul electric va fi "everywhere" si incarcarea va fi preponderent solara: la domiciliu(case), parcari acoperite cu panouri fotovoltaice. In proiectarea acoperisurilor panoul fotovoltaic sau tiglele  fotovoltaice vor fi standard, pastram lemnul si padurile. In prezent pentru un auto electric cu un battery pack de 30 Kwh cu un kit de 5 KW (panouri+acumulatori+invertor) se asigura incarcarea in 6 ore ( stationare peste noapte sau la job). Multi vor recurge la depalsarea in orase cu  EV bus, bicicleta electrica, trotineta electrica, etc. Taxele pe auto clasic si pretul mare pentru 1 litru de benzina ne va orienta spre alte  mijloace de locomotie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun un premiu pt încărcarea cu panouri solare în 6 ore PE TIMP DE NOAPTE! :crack:

În rest ce să zic, încă nu văd la nici un comerciant utilitare în zona 3.5t (adică nu cele mici gen Dokker, Kangoo, Doblo) alimentate cu benzină, mai mari nici atât. Se reduce poluarea din kil dacă eu nu voi mai face 15000km/an cu dieselul de 2l care consumă în medie 7-8l/100km dar vecinul va face în continuare 50 sau 60k/an cu Transitul de 15 ani! Durata medie de exploatare ale autobuzelor (diesel) pe care tocmai le-a cumpărat firuța cât o fi oare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In perioada 19-23 mai 2019, in Franta(Lyon) va avea loc Simpozionul  Automobilului Electric si o expozitie. Deadline-ul pentru inscriere a fost la 28/09/2018.

Teme:

-Vehiculele si sistemele de transport

-Actionarea electrica;

-Componente si tehnologii;

-Sisteme si echipamente pentru statii de incarcare:

-Piata de desfacere si problemele de marketing;

-Energia si mediul;

-Conceptul de mobilitate;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-unul din link-urile postate de Leopold am citit ca o nava mare polueaza cat 50 de milioane de autoturisme. Si navele nu sunt cele mai poluante chestii care functioneaza pe planeta...probabil ca mai sunt si alte motive pentru care se trece la automobile electrice. Dar e si asta un pas. Sa vedem pe unde scot mirenii camasa cand o fi musai sa ai electric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Meh, invidia este motorul consumerismului. 

Dizalu' pute pen'ca nici dracu' nu schimba catalizatoru' de pe troaca odata la 5, maxim 10 ani, d-aia au venit bajetii destepti cu DPF-uri si pipi de fata mare. Dizalu' are problemele lui care se pot rezolva printr-o utilizare adecvata. Si oricum trebuia sa te faca sa te simti vinovat ca poluezi... Dizalu' nu aduce bani in desaga cat aduce benzenu', sau mai nou electricitatea.

La amaratii aia cu Murcielage, Veyroane, si alte cazane obosite, nu va ganditi (ca-i doare-n p#la de voi), aia cum vor mai merge cu troacele lor daca oha benzen si dizal? Vreti sa-i puneti sa-si rupa buzunarele pentru kit-uri electrice?

Io zic ca benzenu' si dizalu' vor mai avea ceva viata de trait, in ultimii 5 ani ce s-au apucat marile companii de optimizat/eficientizat motoarele cu combustibili clasici, dar nu ca i-ar durea sufletu' de indivizii de pe planeta, ci tot din considerente financiare. Vrei sa fii eco, sari cu banu, saracule! 

P.S.: acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare.

 

 

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prosteala asta cu electricele ,e mai mult europeana si nu mondiala!

La nivel planetar se pissa lumea pe euro paipe si alte vrajeli!

Restul planetei munceste pentru frecangeala europeana!Consuma resurse si energie sa faca carasulm are europenii si partial sualezii!

Apropo de panouri fotovoltaice!In Spania,dupa ce sa militat pentru panouri,acum se impoziteaza!Ca asa e in tenis,nu mai mananc de pe urma

taxarii energiei electrice,te taxez la panou!

Asa si cu carutele electrice,pac impozit ca energia electrica pe care o consuma ragalia polueaza!Sau mai simplu taxa inclusa in kw!

 

Exact cum zici DKW ,fraierii pe jos sau cu o ragalie electrica cu autonomie de kakat!Smecherii cu bani,masinile statului,bugetarimea smechera cu termice!

E ca taxa de centru din Londra,pulimea pe jos sau dupa 18,smecherii cu bani toata ziua prin centru!

Asa se separa pulimea de boierime!Cu fenta!

La 15.12.2018 la 22:53, WotRU2Me a spus:

S-a dus Macron in freza cu faza asta...increderea i-a scazut drastic si incepe sa fie privit ca unul care guverneaza in interesul corporatiilor. 

Pai chiar guverneaza in interesul companiilor mari!Si nu doar el,toti!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, WotRU2Me a spus:

Intr-unul din link-urile postate de Leopold am citit ca o nava mare polueaza cat 50 de milioane de autoturisme. Si navele nu sunt cele mai poluante chestii care functioneaza pe planeta...probabil ca mai sunt si alte motive pentru care se trece la automobile electrice. Dar e si asta un pas. Sa vedem pe unde scot mirenii camasa cand o fi musai sa ai electric.

da dar nu polueaza sub nasul tau, ca nu locuiesti la etajul 7 deasupra cosului ei..... si nu mai vorbiti de CO2 ca poluant ca nu e...;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent ce cred unii sau altii despre poluare, motorul electric este dpdv tehnic mult mai potrivit pentru tractiunea auto sau moto. Mai usor, mai putin complex, cu curba de cuplu mai buna pentru ce poate oferi pneul pe asfalt (nu necesita ambreiaj sau transmisie). Daca se rezolva problema stocarii energiei si transferului de energie spre vehicul, singurul moitv sa mai umblii cu afumatoarea va fi nostalgia (mai avem masini cu aburi pe strada? )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sustin ce a scris colegul einstein1984 anterior.

Motorul electric este mult mai simplu, mai usor, mai fiabil. Se poate monta direct in butucul rotii, eliminang multe piese, printre care si cutia de viteze, lantul sau cardanul, ambreiaj, etc.

Insa cel mai important aspect este faptul ca se elimina dependenta de mogulii petrolului. In sistemul actual esti un client captiv, un sclav. Ei maresc pretul combustibilului la cat vrea p*la lor, si tu nu poti face nimic, ori platesti, ori nu te plimbi.

In cazul sistemului electric sursa de energie poate fi oricare, chiar singur iti poti genera energia electrica. Sa nu mai vorbim de calitatea carburantului, vei putea alimenta de oriunde fara stres.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, marianubs a spus:

Sa nu mai vorbim de calitatea carburantului, vei putea alimenta de oriunde fara stres.

  

Unul din avantajele mai putin cunoscute ale motoarelor de acum e ca daca vine varf de voltaj de la enel, nu ti se beleste pompa de combustibil, motorul, ba eventual si calculatorul de bord :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost la unul din ingineri si am observat ca avea un smart electric la incarcat, l-am intrebat daca este multumit .... raspunsul a fost ca in oras, numai cu ala merge (are si una pe carburant). Asa ca ....

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca

Acum 7 minute, Contabil a spus:

Eu am fost la unul din ingineri si am observat ca avea un smart electric la incarcat, l-am intrebat daca este multumit .... raspunsul a fost ca in oras, numai cu ala merge (are si una pe carburant). Asa ca ....

Ca nisa ,da!Ca inlocuitor in proportii mari a autoturismelor(de vapoare sau transportul mare nu poate fi vorba) este o utopie!

Vorbea cineva de mogulii petrolului,se vor reconverti in mogulii bateriilor,curentului electric,cuprului,litiului,etc!Nu or sa faca foamea!

Un pennis va fi inlocuit cu alt pennis!Iar statul va taxa la greu in continuare!

Decat o subvetie de 10000 de euro la ZOE ,mai bine 10 de 1000 la ETOW GENTLE !Adica pe degeaba!Asta daca nu umfla pretul ca escrocul ala din Baia Mare cu GTG

Oxygen,de fapt Lichi A01!

Apropo de preturi,pai cand statul da generos 10000 de euro din banii fraierilor,cum sa nu coste o minimasina ca ZOE 33000!Cand omoloaga termica  Renault Clio pleaca din 11000!

Asta ca se vorbea de moguli!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, adiy32 a spus:

Vorbea cineva de mogulii petrolului,se vor reconverti in mogulii bateriilor,curentului electric,cuprului,litiului,etc!Nu or sa faca foamea!

 

Interesant va fi pe viitor, care va fi pretul platit pe 1w de la un "furnizor" casnic fata de un furnizor public .... aici se vor  vedea :mogulii", eu am si o casa pe care am ceva panouri solare.

 

PS. Nu vorbesc de vapoare, etc. , este vorba de "casnici", care in pricipiu, ar trebui sa folosesca energia produsa, oricind si oriunde, ca si ei.

PS.2 Vorbesc daca as trece pe un sisten ongrid.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pamantul este un imens magnet de care ne vom folosi pentru a produce energie electrica. Vom monta o bobina imensa in jurul Pamantului, bobina concentrica cu Ecuatorul. Bobina va fi suspendata in spatiu de catre mii de baloane stratosferice. Liniile de camp magnetic ale Pamantului care se rotesc odata cu acesta( camp magnetic rotativ) vor intersecta  spirele aceste imense bobine inducand tensiuni electromotoare(legea inductiei electromagnetice)  pe sectoare ale bobinei. De acolo, prin inductie tensiunile ajung pe Pamant.     

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, einstein1984 a spus:

e vorba si de volume diferite, e mai scump s afaci masini putine decat multe, per bucata. 

 

Daca se scoate subventia cade scade pretul cu 10000 ca popa la un ZOE!Pariez pe un kw nesubventionat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to E viitorul moto electric?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...