Sari la conținut

E viitorul moto electric?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 963
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am intrat de curiozitate pe topicul asta si constat cu dupa mai mult de 10 ani, unii nu se dau batuti. Bravo asta chintesenta expresiei speranta moare ultima.

Am m ai avut o dicutie cu un amic in 2017 si i-am zis ca o sa devin atent la electrice cand va castiga Dakarul prima masina sau motocicleta electrica, dupa care am lasat de la mine am zis, fie nu sa castige, macar sa termine.

Amicul meu foarte optimist, ca toti fanii mobilitate electrica de altfel a zis ca in 5 ani se intampla cu siguranta asta si deja o sa fie predominante masinile electrice, asta in conditiile in care de cate ori era ceva de filmat el nu mai avea baterie la camera :)) , dar stai ca tocmai a aparut o tehnologie revolutionara in domeniul bateriilor care va schimba tot.

Fast forward la sfarsitul 2020, astept cu interes Dakarul 2021 care incepe in cateva zile, in 2020 nu a participat nici un vehicul electric, masinile electrice sunt tot un soi de excentricitate exclusivista si curiozitate iar eu tot in fiecare seara imi pun telefonul la incarcat, dar la fiecare 6 luni mai apare o tehnologie care va schimba tot in domeniul bateriilor si evident planeta si specia umana.

 

Cred ca topicul asta trebuia sa se numeasca E viitorul indepartat electric?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca vrem sau ca nu vrem combustibilii fosili se vor termina si atunci vom fi nevoiti sa folosim alte tipuri de energie daca vrem sa ne pastram cat de cat stilul actual de viata.Sincer si eu prefer sa simt vibratiile motorului termic sub poponeata dar nu pot sa ignor evidenta. Daca se va produce curand sau mai tarziu nu stie nimeni,important e sa fii cat de cat pregatit(pe cei care vor mai fi in viata la acel moment).Ca vor fi electrice sau de alta natura ramane de vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, farfuridi a spus:

Ca vrem sau ca nu vrem combustibilii fosili se vor termina 

Există o teorie care spune că rezervele de petrol se regenerează, ruşii s-au trezit cu mari bazine care erau abandonate, au reluat extracţia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Penetru a spus:

Există o teorie care spune că rezervele de petrol se regenerează, ruşii s-au trezit cu mari bazine care erau abandonate, au reluat extracţia.

Da, ar putea fi o varianta. Mendeleev studiase treaba dar dupa moartea lui studiile s-au "pierdut".

Idee avansara de el era sa ramana un anumit procent din petrol in punga.

Oricum totul e la nivel de "se pare ca". Nu exista studii si dovezi pe aceasta tema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, john17 a spus:

Și totuși până acum am văzut doar vibratoare electrice. 🤔

Sunt pe cale sa brevetez vibratorul cu motor pe baza de combustie interna(a utilizatorului) vizati fiind cu precadere barbatii motociclisti posesori de bike-uri si purtatori de haine de piele🙂.Va fi un succes .L-am probat deja.Dar pssst,e secret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Penetru a spus:

Există o teorie care spune că rezervele de petrol se regenerează, ruşii s-au trezit cu mari bazine care erau abandonate, au reluat extracţia.

Din ce cunosc eu cu tehnologiile vechi de extractie nu se scotea tot din "punga".Tehnologia a mai avansat si abracadabra se mai poate stoarce cateceva.

Acum 5 minute, john17 a spus:

Vezi că tre să depășească performanțele IJ-ului Planeta despre care am auzit numai de bine! Drept că succesul lui se rezuma la pasagerele de sex feminin. 

Pai ce vorbim aici .Nu zaiet,nu pagadi. Compari mere cu nebunele? Eu vorbesc de lucruri de senzatie nu de cele care nu produc nici o urma de feeling. Proiectul poate totusi suferi anumite ajustari pentru a se plia pe un segment cat mai mare de piata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@farfuridi,se termina rezervele de petrol pe care americanii le pot suge prin "razboaie cinstite",Pamantul are resurse fosile destule inca,crede-ma pe cuvant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrul asta m-ar bucura in egala masura si pe mine .Totusi ,cred ca nimeni nu poate face o evaluare realista si pentru binele nostru ar fi placut sa stim ca suntem pregatiti si pentru scenarii mai pesimiste. Si ,da ,"oamenii" vor gasi intotdeauna un motiv "intemeiat"ca sa se mai casapeasca intre ei: petrol ,aur,convertire religioasa,purificare etnica,sau pur si simplu de dragul "artei ...Acum campioni mondiali sunt americanii,deunazi erau rusii-nemtii-japonezii,englezii,spaniolii .s.a.m.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, farfuridi a spus:

Se regenereaza din ce? Chestiile alea s-au format de-a lungul a milioane de ani din materie organica,la ritmul actual de extractie am avea ceva de asteptat nu crezi?

Teoria agreata este ca petrolul se obtine din materie organica care se descompune in meleoane de ani asa cum ai spus.

Mendeleev avansase ideea ca sunt niste bacterii responsabile de producerea petrolului. Si de aceea trebuie sa mai ramana ceva petrol in pamant pentru a se putea reface.

Pana acuma insa nu a gasit nimeni vreo bacterie care mananca pamant si de pishe petrol.

Propunerea lui era ca un zacamant se reface in 50-100 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca niste voci de calibrul asta sustin astfel de teorii inseamna ca nu sunt tocmai vorbe goale. Si daca e adevarat, e lesne de inteles ca astfel de informatii nu sunt pentru publicul larg sau concurenta.

Si ca sa completez ce am scris anterior ,se speculeaza ca urmatorul razboi va avea ca tema centrala resursele de apa dulce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, farfuridi a spus:

Daca niste voci de calibrul asta sustin astfel de teorii inseamna ca nu sunt tocmai vorbe goale. Si daca e adevarat, e lesne de inteles ca astfel de informatii nu sunt pentru publicul larg sau concurenta.

Si ca sa completez ce am scris anterior ,se speculeaza ca urmatorul razboi va avea ca tema centrala resursele de apa dulce.

Masina pe apa dupa ce va trece moda celei electrice? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, farfuridi a spus:

Daca niste voci de calibrul asta sustin astfel de teorii inseamna ca nu sunt tocmai vorbe goale. Si daca e adevarat, e lesne de inteles ca astfel de informatii nu sunt pentru publicul larg sau concurenta.

Mare parte din "regenerarea" petrolului provine din noi tehnologii de forare , pe scurt se foreaza la adancimi mult mai mari decat acum 100 ani

 

Chiar daca s-ar regenera petrolu tot il consumam mult prea repede si mai grav e ca tot in atmosfera pamantului se duc gazele de ardere , ia vezi cat traieste un peste in bol daca nu-i schimbi apa ...

Carburantii fosili polueaza de 2 ori , 1 data prin noxe si a doua oara care se pare ca scapa publicului belbod... caldura , cand te uiti la 50 milioane masini stand in trafic zilnic cate 2 ore ... fiecare masina incalzeste bolu pestelui cu cate 10kw minim pe ora acum inmulteste cu zeci de ani ... ia sa vedem daca chiar se incalzeste saracia... mai pui si cateva

Acum 12 ore, farfuridi a spus:

Si ca sa completez ce am scris anterior ,se speculeaza ca urmatorul razboi va avea ca tema centrala resursele de apa dulce.

razboi pe bursa de valori poate ... si prin sahara 

in rest cat timp avem energie electrica se poate produce apa potabila oriunde pe planeta

apa este ultima noastra problema pe planeta asta.

Acum 12 ore, Christian 1 a spus:

 dupa ce va trece moda celei electrice? :)

moda nu va trece pentru ca ev-urile sunt pur si simplu mult mai eficiente energetic ... o masina de 2 tone consuma energie cat un scuter de 125cc

 

toata treaba e economica iar economia se rezuma la energie , probabil moneda universala in viitor o sa fie KWH

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, superbec a spus:

...

 

toata treaba e economica iar economia se rezuma la energie , probabil moneda universala in viitor o sa fie KWH

 

 

 

Io mai degraba cred ca timpul va fi moneda viitorului.

Ai vazut filmul In time?:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, superbec a spus:

 

razboi pe bursa de valori poate ... si prin sahara 

 

 

 

 

Cum am spus ,speculatii. Vremea extrema va duce in unele zone  la un deficit de apa in sol,umiditate necesara culturilor intensive ce se preconizeaza ca vor trebui sa sustina numarul tot mai mare de oameni pe glob.Chiar si acum unele tari au probleme de genul asta mai accentuat ca in trecut ,tara noastra avand un imens potential in domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Christian 1 a spus:

Io mai degraba cred ca timpul va fi moneda viitorului.

Ai vazut filmul In time?:

 

da, foarte tare filmul dar e doar un film .

 

timpul este deja "moneda" cam peste tot se plateste salariul pe ora ... 

eu ziceam de kwh ca moneda de schimb , tot in ora de munca se traduce 

 

chiar si in momentul asta poti observa ca in tarile calde salariul este mai mic decat in nord ... oarecum asta vine si din costurile energetice binenteles cu cateva exceptii cacalifornia de ex.

Acum 1 oră, farfuridi a spus:

Cum am spus ,speculatii. Vremea extrema va duce in unele zone  la un deficit de apa in sol,umiditate necesara culturilor intensive ce se preconizeaza ca vor trebui sa sustina numarul tot mai mare de oameni pe glob.Chiar si acum unele tari au probleme de genul asta mai accentuat ca in trecut ,tara noastra avand un imens potential in domeniu.

hai deschide si tu google maps , e pamant pt 10x populatie , nu e suficienta atmosfera sa tina atatea gaze cand se duc toti la munca cu masina .

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, cuki a spus:

Degeaba rezolvi poluarea, daca nu rezolvi defrisariile masive si disparitia paduriilor tropicale.

 

Se pot rezova usor multe treburi, sa ramana pe Pamant doar populatiile relevante, cea alba fiind de departe cea mai importanta. Ce viitor pot avea populatiile din India, Bangladesh, Pakistan, Yemen, Africa? Saraci au fost si saraci vor muri, problema e ca in decursul existentei lor de cakat distrug ecosisteme si resurse pe care populatiile relevante le pot folosi mult mai bine fara sa aiba un impact asupra planetei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is saraci material sau spiritual?La care bogatie te referi? :)

Sa inteleg ca,relevanti is doar aia cu bani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to E viitorul moto electric?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...