Sari la conținut

E viitorul moto electric?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 963
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut si La multi ani!

 

La 18.12.2020 la 14:54, cuki a spus:

Gata...m-am suparat pe Elon, i-am si scris pe Twitter ca banii mei nu-i vede daca nu imi pune acuma un supercharger in garaj, unu numa pentru mine...daca se poate si mobil sa-l iau cu mine cand plec de acasa, sa nu cumva sa vina unu sa mi-l fure.

 

Csf ncsf...Tesla opereaza concentric, Bucuresti fiind centrul. Vor monta Superchargere in valuri concentric, in functie de vanzari probabil si de resedintele cumparatoriilor. Clujul si Nordul Tarii vor veni probabil undeva in Valul 4.  

 

De data asta sunt primul; am citit la repezeala niste titluri de stiri si vreau sa zic, parafrazand un clasic:

 

Dar, vai, al cui este acest Tesla Supercharger? Din nou, nu, nu este la Cloooj, este la Sibiu! Mais qu'est-ce que c'est ca? Merdre!

 

Hai sanatate tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana de curent,acum vreo 2 zile,România centrală,și de nord.Nu au fuctionat nici semafoarele,dapoi Pioes-urile? Mai vreți vehicule electrice? Electricitatea e bună,dar să avem planu B,C...etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, john17 a spus:

Bomba cu grafit! 😈 De parcă benzinăria funcționează fără curent... 

De aia am zis planu B,C...motorina,benzina,banu numerar,pot fi puși deoparte.Corentu unde-l poți pune deoparte? Că poate pică rețeaua,câteva zile🤪

Acum 36 minute, Starcream a spus:

Sau platforma de forare, sau rafinăria. 

Platformele de forare au generator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai Mad-Maxilor ... la 2 ani dupa apoc toata benzina se impute, dupa inca 2 ani e pa si motorina , mult mai repede se gasesc suse de electricitate pt incarcat ev-uri 

 

viitorul e clar electric dar nu cum credeti voi , imi ascut maceta 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, cuki a spus:

toate magazinele au UPS-usuri

Crezi tu..? 🤔 Asigură, dar cat? Și dacă serverul motociclism, pardon, băncii, e down ce plm faci cu pos-u'? Haide bre, că în 2000 aveam 10 chestii băgate în priză în toată casa, acum sunt 15 într-o cameră! De aia am și generator, dar ăla merge și el cu benzină... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.01.2021 la 12:27, pinnochio a spus:

Corentu unde-l poți pune deoparte? Că poate pică rețeaua,câteva zile

Sunt niște băieți care o sa rezolve chiar problema asta, e piesa care lipsește în tot lantul asta de energie modernista, solar, eolian.

 

Acum toată infrastructura de energie de pe glob funcționează pe producție în timp real, adică ea trebuie generată exact când e nevoie de ea.

 

Ambri au reușit să facă o baterie pe metal lichid și acum lucrează sa scaleze treburile că sa iasă bine. Produsul astora o sa rezolve problema stocării, din teste a reieșit că bateria nu pierde ft mult din capacitate chiar și după 5000 de cicluri. Evident că mai durează o perioada. Daca s.ar lista la bursa as lua niste acțiuni la ei :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.01.2021 la 16:49, superbec a spus:

bai Mad-Maxilor ... la 2 ani dupa apoc toata benzina se impute, dupa inca 2 ani e pa si motorina , mult mai repede se gasesc suse de electricitate pt incarcat ev-uri 

 

viitorul e clar electric dar nu cum credeti voi , imi ascut maceta 

Invata de pe acum cum merge o masina cu aburi, sau cu gaz de lemn, ca la 1943

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Exemplul tau poate fi extrapolat la cam tot ce tine de industria moderna.E acelasi tip de poveste care se afla in spatele oricarui interes denumit pompos afacere,ca vorbim de industria petroliera, de extractie de diverse zacaminte,de dezvoltare si extindere  imobiliara,de productie cu costuri cat mai mici,etc .Cei mari si tari ii calca in picioare pe cei mici si slabi daca interesul o cere. Si,da, se poate si altfel, daca cei mici si multi vor reusi vreodata sa faca front comun in fata intereselor de grup, un bun exemplu in sensul acesta fiind printre altele Elvetia,tara a carei democratie si calitate a vietii nu cred ca poate fi pus la indoiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, farfuridi a spus:

Exemplul tau poate fi extrapolat la cam tot ce tine de industria moderna.

 

Ideea era alta, oamenii sa nu se mai minta singuri si sa pretinda ca este o solutie ecologica. Este doar o alta solutie tehnica cu care sa te deplasezi si nicidecum solutia finala pt eliminarea poluarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, farfuridi a spus:

Exemplul tau poate fi extrapolat la cam tot ce tine de industria moderna.E acelasi tip de poveste care se afla in spatele oricarui interes denumit pompos afacere,ca vorbim de industria petroliera, de extractie de diverse zacaminte,de dezvoltare si extindere  imobiliara,de productie cu costuri cat mai mici,etc .Cei mari si tari ii calca in picioare pe cei mici si slabi daca interesul o cere. Si,da, se poate si altfel, daca cei mici si multi vor reusi vreodata sa faca front comun in fata intereselor de grup, un bun exemplu in sensul acesta fiind printre altele Elvetia,tara a carei democratie si calitate a vietii nu cred ca poate fi pus la indoiala.

Elvetia este un caz aparte al unor oameni , care s-au prins ca in loc sa furi ce are cel de langa tine (treaba insemnand in principiu razboi) , poti face mult mai multi bani dand cele necesare altora sa se bata intre ei, si apoi sa ai tu grija de bunurile si valorile pe care  si le fura unii altora.

Democratie si calitatea vietii .... hmm, depinde cum vezi problema.  Mie mi-ar place pe la ei, altora nu. O considera prea rigida in sensul legilor care nu te lasa sa iesi din poteca, iar daca ai iesit e naspa rau de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Nguyen a spus:

Si ,iti mai aduci aminte cum prietenul tau Trump acum cativa ani a dat permisiunea unei mari companii sa construiasca prin teritoriile indienilor fara acordul nimanui?asta apropo de interese maschine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Starcream a spus:

E clar ca tehnologia folosită la mașinile electrice acum nu e o soluție 100% ecologică și poate nici soluția finală, dar cu siguranță e in direcția care trebuie, și anume folosirea energiei care nu se termina niciodată, adică soarele, vântul, etc.

Spre deosebire de petrol, care e un pariu 100% pierzător. Candva tot se va termina, și atunci care e următorul pas? Ne întoarcem la bicicleta?

N-auzi ca petrolul nu se termina niciodata iar efectele lui sunt neglijabile?😆

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, farfuridi a spus:

Si ,iti mai aduci aminte cum prietenul tau Trump acum cativa ani a dat permisiunea unei mari companii sa construiasca prin teritoriile indienilor fara acordul nimanui?asta apropo de interese maschine.

 

Trump nu s-a dat niciodata mare ecologist, adica nu e ipocrit. 

Acum 23 minute, farfuridi a spus:

N-auzi ca petrolul nu se termina niciodata iar efectele lui sunt neglijabile?😆

 

Hidrogenul este o solutie si chiar si gazul metan, are Rusia cat vrei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to E viitorul moto electric?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...