Sari la conținut

E viitorul moto electric?


Postări Recomandate

Acum 5 ore, superbec a spus:

gata, respira , esti nevorbit/scris?

 

🙄 De ce? Tie trebuie sa-ti dau raportul despre starea mea fizica & psihica? Ce am pe carduri tot la tine raportez? 😂🤔😵🙄

Scriu cat vreau si ce vreau cand vreau si unde vreau. Nu esti obligat sa citesti! 

On topic: vehiculele electrice sunt o mare pacaleala,o mutare a poluarii direct de pe strazi la centrale electrice care functioneaza tot pe carbuni,gaz natural,nucleare sau alte surse de energie electrica. O mizerie ,un jeg tipic pt.animalul uman,ce nu se vede nu "deranjeaza". Ipocrizie crasa cu efecte "cam grave" pe termen lung si scurt,ca vor fi multi nemultumiti prin statiile de incarcare asteptand ore in sir sa incarce pt.a 'nshpea oara kacatul electric. Si din 2036 nici nu vor avea alta alternativa. Iar cum masinile moderne sunt gunoaie bune de aruncat la remat dupa cam 10-15 ani,sa vezi  "distractie" cand chiar nu mai ai de ales si TREBUIE sa conduci doar autovehicul electric sau motocicleta electrica cu autonomie "la ghici"...

Beleau va fi: oare gasesti loc in vreo statie de incarcare normala sau rapida sa incarci gunoiul electric?! Iti permiti sa pierzi cateva ore pe acolo doar sa ai ce conduce inca vreo 50-100km?!

Penibila "evolutie" si "high tech" a transportului personal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 872
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

58 minutes ago, DARK-RIDER-82. said:

 

De fiecare dată când citesc ce scrii mă gândesc la reclama aia care zicea: Cum le știi tu pe toate!

De ce nu te apuci de scris cărți sau scenarii SF? O să te umpli de bani. 

 

@superbeca încercat să îți comunice ceva dar pari să fi ancorat în lumea ta. Somn ușor, vise plăcute! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, The Flying Dutchman a spus:

De fiecare dată când citesc ce scrii mă gândesc la reclama aia care zicea: Cum le știi tu pe toate!

De ce nu te apuci de scris cărți sau scenarii SF? O să te umpli de bani. 

 

@superbeca încercat să îți comunice ceva dar pari să fi ancorat în lumea ta. Somn ușor, vise plăcute! 

Sa ma apuc de scris?! Mie lene si oricum n-am timp 🙄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, farfuridi a spus:

Mercedes  a prezentat azi noul Actros ce va avea (prin 2024  )autonomie de pana la 500 km.Daca zici ca esti sofer de utilaje grele banuiesc ca ai auzit /vazut ca de ex. la Frankfurt e montata experimental pe o bucatica de autostrada  o retea electrica pt. tiruri de genul troleibuz ,am vazut si intre orase mai mici asa ceva pentru transportul de persoane.Deci pasi in directia asta se fac,ca sunt viabili sau nu ramane de vazut,eu unul nu pot decat sa ma bucur ca lumea se "misca" .Consider ca un plan B nu poate aduce deservicii, desi in cazul asta  ar trebui sa luam in considerare si faptul ca timpul nu pare sa fie de partea noastra. 

Tocmai de aceea nu-mi fac nici eu nu stiu ce iluzii , pentru ca omenirea a devenit captiva propriului progres tehnologic. Si  mie mi-ar place sa nu se termine petrolul niciodata si poluarea sa fie doar o poveste a unor alarmisti,dar daca nu e chiar asa?Daca ne furam singuri caciula in felul asta?N-ar fi pacat sa stim ca nici macar nu am incercat?

Pacaleala e si cand alimentezi la peco,si cand iti cumperi masina ,si cand iti platesti ratele.

Politicul nu o sa te intrebe niciodata pe "tine" daca are voie sa faca ceva ,ci ti se va pune in vedere intr-un fel sau altul sa te conformezi,asa e de cand e lumea ,poti sa urli cat vrei ca e dictatura ,cineva ii va conduce tot timpul pe ceilalti, difera doar nuantele. Si asa e bine sa fie,altfel ar fi anarhie. De exemplu,uita-te la pandemia asta, daca nu s-ar fi luat nici o masura impotriva ei (cum reclama unii ca ar fi trebuit ) mureau considerabil mai multi oameni  si atunci s-ar fi reclamat ca aceeasi  dictatura  care pana acum ne-a tinut in case si ne-a pus" botnite" vrea sa ne decimeze. Si asa e rau ,nici asa nu e bine.

TIR/camion pe fir ca un troleibuz nu prea are viitor. Reteaua electrica are un cost foarte mare... Ca-s multe mii de km de fire de intins,nu ca intr-un oras ,mic sau mare... 

Asta cu autonomia data de producator e iarasi discutabil... Tehnologia acumulatorilor nu a ajuns la stadiul sa ofere densitatea energetica a 1 litru de motorina(vreo 9-10kwh...) 

Parerea mea onesta privitor la omenire si viitorul transportului rutier sau cu avioane? 

O sa fie o viata de iad pt.cei ce acum sunt copii mici(2-3ani) si in general cei ce se vor naste de acum inainte. 

Retine ca am mentionat "doar" transportul rutier si avioane. Nici nu vreau sa pomenesc sectorul agricol si cum se obtine mancarea necesara celor aproape 8 miliarde de oameni cati suntem acum.

Fara petrol si gaze naturale ieftine, societatea/lumea se prabuseste economic la nivelul de dinaintea descoperirii petrolului si gazelor+carbuni. 

Ca cei de la Bruxelles sunt tampiti si traiesc in lumea lor,asta e alt topic...

Acea "poluare" de care vb ei este practic "pulsul economiei" de azi. Redu-o p-aia si vezi urmarile cum vor fi. Nu mai pomenesc de poluarea agricola,avioane ce ard tone de kerosen la 10-12km altitudine sau mega-vapoarele de containere ce vin din China si ard pacura sau cele mai indezirabile reziduuri petroliere! De astea nu zice nimeni nimic,pt.ca stiu toti ca nu-si permit sa deschida gura...

Mai exista si muuulte ramuri din orice industrie din orice tara ce foloseste petrol exclusiv pt.producerea a multe substante esentiale existentei omului si a multor produse fara de care nu am putea trai "normal". Doua sunt ingrasamintele pt agricultura si medicamentele . Toate sunt facute din petrol...

Sper sa nu ajung ca bunicul la 90 ani ca de se intampla asta o sa prind niste vremuri foarte de kacat.   Cu multi oameni batrani,putini tineri care sa munceasca ,petrol scump,energie scumpa ,viata grea indiferent cum te uiti la problema 😵🤔🤒

dar unii o tin pe-a lor...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti prea multi pe Pamant :)

Electric, diesel, cu calu'...tot prea multi sunteti.

Regret sa va informez, dar trebuie sa va rariti :)

Ah, da si sa nu mai traiti toti la un loc. Trebuie sa va imprastiati ca sa nu aveti un impact atat de mare asupra locului.

Ginte, triburi...ati inteles ideea :) Va vizitati o data pe an cu alte triburi, mancati ce produceti local, ca traieste omul si fara banane venezuelene si scoici polineziene. Purtati o haina pana nu mai poate indeplini rolul de haina.

Lista continua si sunt sigur ca stiti voi ce zic :) Elefantul ala din camera...7mld de bipezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, cinezicealae a spus:

Sunteti prea multi pe Pamant :)

Electric, diesel, cu calu'...tot prea multi sunteti.

Regret sa va informez, dar trebuie sa va rariti :)

Ah, da si sa nu mai traiti toti la un loc. Trebuie sa va imprastiati ca sa nu aveti un impact atat de mare asupra locului.

Ginte, triburi...ati inteles ideea :) Va vizitati o data pe an cu alte triburi, mancati ce produceti local, ca traieste omul si fara banane venezuelene si scoici polineziene. Purtati o haina pana nu mai poate indeplini rolul de haina.

Lista continua si sunt sigur ca stiti voi ce zic :) Elefantul ala din camera...7mld de bipezi.

Ai văzut multe filme tu. :)

puțin paranoic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puțin paranoic? :)

Ma consolez cu termenul "prevazator".

Da' oricum as fi eu, paranoic, tampit... tot multi sunteti.

Daca ar fi putini oameni, si-ar permite sa mearga toata lumea cu humvee si ar manca toata lumea salata de flori de colt prajite in lacrimi de urs panda.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, cinezicealae a spus:

Puțin paranoic? :)

Ma consolez cu termenul "prevazator".

Da' oricum as fi eu, paranoic, tampit... tot multi sunteti.

Daca ar fi putini oameni, si-ar permite sa mearga toata lumea cu humvee si ar manca toata lumea salata de flori de colt prajite in lacrimi de urs panda.

 

 

 

Foarte emoționant, aproape poetic.

Man, chillax, viața e frumoasă.

 

Acuma daca tot îți faci prea multe griji că suntem prea multi, fă tu primul pas in a reduce cu 1 numărul de oameni. 👍

 

Acum 46 minute, Starcream a spus:

Exact așa sunt băiețașii astia care sunt îngrijorați de litiu, de cabluri, de cât curent electric o sa fie nevoie.

 

Degeaba se uită la soare dimineața, ca singurul lucru pe care îl văd este ca le intră in ochi 😀

Adânc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, DARK-RIDER-82. a spus:

Tehnologia acumulatorilor nu a ajuns la stadiul sa ofere densitatea energetica a 1 litru de motorina(vreo 9-10kwh...) 

nici nu este nevoie de o densitate atat de mare , daca te opresti un pic din aberatii poate iti dai seama si singur , imediat cum se descopera o baterie noua cu 2-3x densitate ICE va disparea in 5-10 ani , si nu pt ca range-ul va creste substantial ci doar pentru ca va scadea greutatea  ( greutate mai mica- baterii si motoare mai mici> consum mediu mai mic , vor reduce capacitatea/range-ul in limitele actuale 3-500km , eventual modele optionale cu range mai mare sa satisfaca un grup mai mare de populatie )

 

 

Acum 13 ore, DARK-RIDER-82. a spus:

Parerea mea onesta

 

 

din fericire parerea ta valoreaza mai putin decat electronii risipiti pe internet ca sa postezi

si oricum nu este "parerea ta" este un cumul de anecdote propagate pe internet , mai mult sau mai putin adevarate 

 

Citat

 

Sper sa nu ajung ca bunicul la 90 ani ca de se intampla asta o sa prind niste vremuri foarte de kacat.   Cu multi oameni batrani,putini tineri care sa munceasca ,petrol scump,energie scumpa ,viata grea indiferent cum te uiti la problema 

dar unii o tin pe-a lor...

 

daca ajungi la 90 de ani sarac a cui e vina? producatorilor de masini electrice?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, superbec a spus:

nici nu este nevoie de o densitate atat de mare , daca te opresti un pic din aberatii poate iti dai seama si singur , imediat cum se descopera o baterie noua cu 2-3x densitate ICE va disparea in 5-10 ani , si nu pt ca range-ul va creste substantial ci doar pentru ca va scadea greutatea  ( greutate mai mica- baterii si motoare mai mici> consum mediu mai mic , vor reduce capacitatea/range-ul in limitele actuale 3-500km , eventual modele optionale cu range mai mare sa satisfaca un grup mai mare de populatie )

 

 

din fericire parerea ta valoreaza mai putin decat electronii risipiti pe internet ca sa postezi

si oricum nu este "parerea ta" este un cumul de anecdote propagate pe internet , mai mult sau mai putin adevarate 

 

daca ajungi la 90 de ani sarac a cui e vina? producatorilor de masini electrice?

Autovehiculele electrice sunt gunoaie ce mai mult polueaza. Si culmea ironiei sunt facute cu resurse petroliere sau gaz natural. Nu mai zic de celelalte resurse,cupru,coltan,pamanturi rare neodymium.

Parerea mea valoreaza diferit pt.fiecare individ. La fel ca aberatiile scrise de tine.
"anecdotele" de pe internet sunt sustinute de date concrete nu minciuni manipulari cum scrii tu. Ce mai conteaza ca sunt "bogat"(termen relativ si foarte discutabil) sau sarac la 90 ani?! Eu mentionam varsta pt.ca odata cu avansarea in varsta viata e din ce in ce mai grea din cauza degradarii corpului. Clar nu mai esti la 70 ani ca la 20 ani 🙄🤔

Chiar trebuie sa-ti explic ASTA?! sau chiar nu intelegi ce ti se spune?! ...

 

Acum 20 ore, Lucian_M a spus:

Eu atâta intreb: cum arată linia aia de tip troleu care susține 10-20-50 tiruri între două orașe? Cine și cum împinge atâția amperi în rețea?

Arata ca un circ,un cour penibil. Ramai "masca" si te intrebi "ce dreaqu or mai inventa animalele astea de oameni doar sa faca bani?!

Iar cine sustine si impinge amperii in retea+tir-urile ,pun pariu ca-s cateva centrale pe carbuni sau gaz natural...

Ca nu-i soare mereu in deutschland 😁🤕

 

Acum 19 ore, farfuridi a spus:

In clipa de fata din punct de vedere logistic suna aiurea  ,e ca si cand inainte sa existe ideea de  metrou cineva -i spune altcuiva ca o sa circule prin orase un trenulet dar pe sub pamant Doamne -fereste suna cumplit.. Cupru pentru cabluri se gaseste in caz de urgenta la Sintesti😀 neferoase mai are inca solul.

Daca se pune problema de supravietuire a speciei fii sigur ca, in lipsa zacamintelor fosile si daca nu se descopera inlocuitor,se poate folosi  tehnologia nucleara imbunatatita (da , stiu sunt foarte riscante) asta daca intre timp   planeta   nu decide sa scape de "latei".

Suprapopularea este cu adevarat o problema cel putin la fel de grava ca poluarea,si va fi cu siguranta  cauza unor conflicte viitoare.

 

 

Asa gandeau si chinezii acum 60 ani: "prea multi oameni, gata adunati vagaboandele astea de muieri ce se fvt prea mult si kaca 'nshpe plozi pe an ,si LE STERILIZAM pe toate!" In 2016 comunistii isi dadeau cu tesla-n oua si renuntau la politica denatalista de 1 copil pe familie pt.ca.... surpriza surpriza: din 2022 populatia Chinei e in scadere si imbatranire. Gandesc greu cu retard comunistii astia chinezi... Si problema e ca indiferent ce ar face ei acum, n-au de unde sa scoata cateva sute de milioane de adulti la 20-25 ani numa buni de munca.

Au relaxat politica denatalista si "le dau voie" la tovarasi sa fvta la chinezoaice pana ies 3 copiii... Problema se complica: acum ca-s educate chinezoaicele nu mai vor ele 3 plozi sa stearga kacat dupa mai mult de 1 copil. Ce-i drept,si unu e cosmar... Plus e din ce in ce mai scump sa cresti,hranesti si educi un copchil pana la 20 ani... Da' 3 copchiii... Dai in dileala dupa al doilea 🤔🙄🤕

Viitorul cam in toate tarile(in afara de cele africane) ca fi plin de babalaci bosorogi in pampersi pt.maturi si vehicule aberante electrice care n-ar exista 2 secunde fara petrol,carbuni,gaze naturale...

Vezi actuala criza de microchipuri...

Tot cu carbuni se obtin si alea, cum.altfel obtii siliconul waferele?! Cum scapi de molecula de oxigen din SiO2?! Tot cu carbon si resurse din zona hidrocarburilor...

Da' cine sa priceapa?! Adunatura de animale tampite orbite de lacomie si vesnic nemultumite de ce au

P.s. in 2020 in toata China se nasteau cam 12 milioane de copchii... La o populatie de cam 1,4 miliarde de oameni 😂

Sa vezi ce frana in bot isi iau chinezii,economic vb cand s-or pensiona vreo 50% din aia ce muncesc acum/azi...

Si or s-o faca toti odata, identic precum Decreteii nostri... Facuti la comanda unui cizmar jegos si o "chimista" semianalfabeta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, DARK-RIDER-82. a spus:

Sa vezi ce frana in bot isi iau chinezii,economic vb cand s-or pensiona vreo 50% din aia ce muncesc acum/azi...

Si or s-o faca toti odata, identic precum Decreteii nostri... Facuti la comanda unui cizmar jegos si o "chimista" semianalfabeta...

Uhh care pensionare in Asia? Nu își permite nimeni să iasă la pensie acolo (excepție fac Japonia, Koreea și Singapore) și muncesc pe brânci până pun mâinile pe piept. Și oricum nu le plânge de milă chinezilor ca au cohorte de tineri și forța de muncă. 

 

On-topic: mai nasol cu electricele astea este lipsa de zgomot! Trece un scuter electric pe lângă tine nici nu îl simți/auzi, te trezești dintr-o dată cu el că trece pe lângă tine și îți rașcheteaza coatele 🤣

Editat de lacroyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, lacroyx a spus:

On-topic: mai nasol cu electricele astea este lipsa de zgomot! Trece un scuter electric pe lângă tine nici nu îl simți/auzi, te trezești dintr-o dată cu el că trece pe lângă tine și îți rașcheteaza coatele 🤣

Mai nasol e cu mașinile că te calca și nu știi de ce brusc ai aripioare/ cornițe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Starcream a spus:

 Ma omule, nu zice nimeni ca masinile electrice de acum nu sunt poluante, sau ca productia lor nu este poluanta. Cel mai important lucru pe care il zice toata lumea (aia normala la cap) este ca in momentul de fata suntem dependenti in adevaratul sens al cuvantului de petrol, carbuni, gaze.

 

Orice blocaj in aprovizionarea cu astea inseamna dauna totala pentru glob. Iar petrolul, oricat ar fi el, nu este sursa infinita de energie. Nefiind infinita, ea candva se va termina, nu inainte sa isi piarda calitatea (rezervele cu petrol "d-ala bun" s-au cam terminat de mult, acum rezervele noi au inceput sa fie mult mai greu de exploatat, de rafinat din cauza impuritatilor). Trebuie sa realizezi ce poate sa insemne ca intr-o zi sa se constate ca nu mai e petrol, sau ca este, dar este evaluat ca pret altfel, dublu, triplu. Nu acum, poate peste 50-70 ani. Ce ar insemna asta pentru productie, agricultura, transporturi, turism, absolut tot? Blocaj, apocalipsa, iti zic eu. Se vor manca intre ei oamenii.

Asta, pentru niste oameni care au ceva in cap (nu eu,sau tu... ci altii), constituie o hiba destul de mare in tot sistemul asta, si este neacceptabila, chiar si cu un procent de risc mic, si chiar daca nu o vor apuca in viata asta. Pentru ca asa functioneaza creierele mai evoluate, privesc lucrurile mai in ansamblu si mai pe termen lung. Partea cu poluarea din cauza gazelor e bonus.

Stiu, este un aspect poate putin important pentru tine care probabil vrei sa mai traiesti inca 30-40 de ani linistit la casa ta, fara sa se schimbe ceva lucruri majore in lume sau in localitatea ta, mai ales legate de felul in care iti castigi painea. 

Dar sunt alti oameni pe planeta asta care stiu ce e de facut, si in cap de lista au sa avem o sursa alternativa de energie, care are nevoie poate de inca un secol sa fie pusa la punct astfel sa fie la fel de viabila ca petrolul, gazele si carbunii. Tocmai de aia trebuie fortat procesul.

 

Si electricitatea e cea mai buna, de departe, mai ales in conditiile in care avem soarele de partea noastra. Iti dai seama, se poate produce energie electrica din soare, apa, vant, maree, iar daca cumva nici astea nu sunt accesibile intr-o zi anume, poti sa te masturbezi si sa iti incarci telefonul folosind un gadget, wink wink

 

Da, daca ar fi sa se inlocuiasca acum 1:1 masinile normale cu masini electrice, ar fi blocaj. Pentru ca nu suntem suficient de avansati (aici toate neajunsurile enumerate de voi legate de energia electrica, de productia si consumul masinilor electrice, litiu insuficient, etc).

Dar fix pentru ca sunt toate neajunsurile astea trebuie fortata cercetarea si implementarea electricelor, pentru ca daca nu era nicio problema si solutia era pe masa, doar asteptam sa se termine petrolul si apoi treceam repede pe electric, precum taximetristii cand trec de pe benzina pe gaz, fara efort. Si, atunci nu ramanea decat grija cu poluarea, care e discutabila si la care probabil daca se va vrea, se va gasi solutie, alta decat suprimarea sau reducerea folosirii combustibilor fosili.

 

Da, si mie imi place mirosul de benzina, sunetul motorului, samd. Mi-ar parea rau ca dintr-o data sa nu mai am ocazia sa conduc o motocicleta sau masina cu transmisie manuala si cu toba sport, dar asta e subiectiv si cu vehiculul potrivit, cine stie? Asta e evolutia, sunt sigur ca nici bunicilor nu le-a fost usor sa se dea jos de pe cal. Ala te mai si iubea, lingea :)

 

Sa incepem cu inceputul: prin adoptia vehiculelor se consuma mai mult petrol,gaz natural chiar si carbuni. Sa produci intregul vehicul electric si sa le alimentezi in functie de necesitatile fiecaruia. Lumea in formatul actual si viitor nu ar exista si nu o sa existe fara petrol,gaze naturale si carbuni. Indiferent cate panouri solare,eoliene si alte kacaturi se inventeaza+produc acum si in viitor!  De reciclat nu mai zic nimic,e dezastruos intreg procesul si va fi si mai rau!

Resursele de hidrocarburi se vor termina probabil in vreo 500 ani,dar si atunci se va termina si cu aberatiile de vehicule electrice. O sa trecem la cal si vaci.

Fii serios ,o instalatie gpl desteapta gen stag 300 isa2 cum am eu la bmw trece singura de pe benzina pe gpl 😁

Mie imi place mirosul de 2 timpi si honda CR 250 😏

Stai linistit tot la cai vaci si capre o sa ne intoarcem! 🍺

Acum 10 minute, Starcream a spus:

 Ma omule, nu zice nimeni ca masinile electrice de acum nu sunt poluante, sau ca productia lor nu este poluanta. Cel mai important lucru pe care il zice toata lumea (aia normala la cap) este ca in momentul de fata suntem dependenti in adevaratul sens al cuvantului de petrol, carbuni, gaze.

 

Orice blocaj in aprovizionarea cu astea inseamna dauna totala pentru glob. Iar petrolul, oricat ar fi el, nu este sursa infinita de energie. Nefiind infinita, ea candva se va termina, nu inainte sa isi piarda calitatea (rezervele cu petrol "d-ala bun" s-au cam terminat de mult, acum rezervele noi au inceput sa fie mult mai greu de exploatat, de rafinat din cauza impuritatilor). Trebuie sa realizezi ce poate sa insemne ca intr-o zi sa se constate ca nu mai e petrol, sau ca este, dar este evaluat ca pret altfel, dublu, triplu. Nu acum, poate peste 50-70 ani. Ce ar insemna asta pentru productie, agricultura, transporturi, turism, absolut tot? Blocaj, apocalipsa, iti zic eu. Se vor manca intre ei oamenii.

Asta, pentru niste oameni care au ceva in cap (nu eu,sau tu... ci altii), constituie o hiba destul de mare in tot sistemul asta, si este neacceptabila, chiar si cu un procent de risc mic, si chiar daca nu o vor apuca in viata asta. Pentru ca asa functioneaza creierele mai evoluate, privesc lucrurile mai in ansamblu si mai pe termen lung. Partea cu poluarea din cauza gazelor e bonus.

Stiu, este un aspect poate putin important pentru tine care probabil vrei sa mai traiesti inca 30-40 de ani linistit la casa ta, fara sa se schimbe ceva lucruri majore in lume sau in localitatea ta, mai ales legate de felul in care iti castigi painea. 

Dar sunt alti oameni pe planeta asta care stiu ce e de facut, si in cap de lista au sa avem o sursa alternativa de energie, care are nevoie poate de inca un secol sa fie pusa la punct astfel sa fie la fel de viabila ca petrolul, gazele si carbunii. Tocmai de aia trebuie fortat procesul.

 

Si electricitatea e cea mai buna, de departe, mai ales in conditiile in care avem soarele de partea noastra. Iti dai seama, se poate produce energie electrica din soare, apa, vant, maree, iar daca cumva nici astea nu sunt accesibile intr-o zi anume, poti sa te masturbezi si sa iti incarci telefonul folosind un gadget, wink wink

 

Da, daca ar fi sa se inlocuiasca acum 1:1 masinile normale cu masini electrice, ar fi blocaj. Pentru ca nu suntem suficient de avansati (aici toate neajunsurile enumerate de voi legate de energia electrica, de productia si consumul masinilor electrice, litiu insuficient, etc).

Dar fix pentru ca sunt toate neajunsurile astea trebuie fortata cercetarea si implementarea electricelor, pentru ca daca nu era nicio problema si solutia era pe masa, doar asteptam sa se termine petrolul si apoi treceam repede pe electric, precum taximetristii cand trec de pe benzina pe gaz, fara efort. Si, atunci nu ramanea decat grija cu poluarea, care e discutabila si la care probabil daca se va vrea, se va gasi solutie, alta decat suprimarea sau reducerea folosirii combustibilor fosili.

 

Da, si mie imi place mirosul de benzina, sunetul motorului, samd. Mi-ar parea rau ca dintr-o data sa nu mai am ocazia sa conduc o motocicleta sau masina cu transmisie manuala si cu toba sport, dar asta e subiectiv si cu vehiculul potrivit, cine stie? Asta e evolutia, sunt sigur ca nici bunicilor nu le-a fost usor sa se dea jos de pe cal. Ala te mai si iubea, lingea :)

 

Sa incepem cu inceputul: prin adoptia vehiculelor se consuma mai mult petrol,gaz natural chiar si carbuni. Sa produci intregul vehicul electric si sa le alimentezi in functie de necesitatile fiecaruia. Lumea in formatul actual si viitor nu ar exista si nu o sa existe fara petrol,gaze naturale si carbuni. Indiferent cate panouri solare,eoliene si alte kacaturi se inventeaza+produc acum si in viitor!  De reciclat nu mai zic nimic,e dezastruos intreg procesul si va fi si mai rau!

Resursele de hidrocarburi se vor termina probabil in vreo 500 ani,dar si atunci se va termina si cu aberatiile de vehicule electrice. O sa trecem la cal si vaci.

Fii serios ,o instalatie gpl desteapta gen stag 300 isa2 cum am eu la bmw trece singura de pe benzina pe gpl 😁

Mie imi place mirosul de 2 timpi si honda CR 250 😏

Stai linistit tot la cai vaci si capre o sa ne intoarcem! 🍺

Restul postarii tale n-am mai citit... Prea lung,mie lene si somn 😁 cred ca ma bag la somn . Vb si altadata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Starcream a spus:

 Ma omule, nu zice nimeni ca masinile electrice de acum nu sunt poluante, sau ca productia lor nu este poluanta. Cel mai important lucru pe care il zice toata lumea (aia normala la cap) este ca in momentul de fata suntem dependenti in adevaratul sens al cuvantului de petrol, carbuni, gaze.

 

Orice blocaj in aprovizionarea cu astea inseamna dauna totala pentru glob. Iar petrolul, oricat ar fi el, nu este sursa infinita de energie. Nefiind infinita, ea candva se va termina, nu inainte sa isi piarda calitatea (rezervele cu petrol "d-ala bun" s-au cam terminat de mult, acum rezervele noi au inceput sa fie mult mai greu de exploatat, de rafinat din cauza impuritatilor). Trebuie sa realizezi ce poate sa insemne ca intr-o zi sa se constate ca nu mai e petrol, sau ca este, dar este evaluat ca pret altfel, dublu, triplu. Nu acum, poate peste 50-70 ani. Ce ar insemna asta pentru productie, agricultura, transporturi, turism, absolut tot? Blocaj, apocalipsa, iti zic eu. Se vor manca intre ei oamenii.

Asta, pentru niste oameni care au ceva in cap (nu eu,sau tu... ci altii), constituie o hiba destul de mare in tot sistemul asta, si este neacceptabila, chiar si cu un procent de risc mic, si chiar daca nu o vor apuca in viata asta. Pentru ca asa functioneaza creierele mai evoluate, privesc lucrurile mai in ansamblu si mai pe termen lung. Partea cu poluarea din cauza gazelor e bonus.

Stiu, este un aspect poate putin important pentru tine care probabil vrei sa mai traiesti inca 30-40 de ani linistit la casa ta, fara sa se schimbe ceva lucruri majore in lume sau in localitatea ta, mai ales legate de felul in care iti castigi painea. 

Dar sunt alti oameni pe planeta asta care stiu ce e de facut, si in cap de lista au sa avem o sursa alternativa de energie, care are nevoie poate de inca un secol sa fie pusa la punct astfel sa fie la fel de viabila ca petrolul, gazele si carbunii. Tocmai de aia trebuie fortat procesul.

 

Si electricitatea e cea mai buna, de departe, mai ales in conditiile in care avem soarele de partea noastra. Iti dai seama, se poate produce energie electrica din soare, apa, vant, maree, iar daca cumva nici astea nu sunt accesibile intr-o zi anume, poti sa te masturbezi si sa iti incarci telefonul folosind un gadget, wink wink

 

Da, daca ar fi sa se inlocuiasca acum 1:1 masinile normale cu masini electrice, ar fi blocaj. Pentru ca nu suntem suficient de avansati (aici toate neajunsurile enumerate de voi legate de energia electrica, de productia si consumul masinilor electrice, litiu insuficient, etc).

Dar fix pentru ca sunt toate neajunsurile astea trebuie fortata cercetarea si implementarea electricelor, pentru ca daca nu era nicio problema si solutia era pe masa, doar asteptam sa se termine petrolul si apoi treceam repede pe electric, precum taximetristii cand trec de pe benzina pe gaz, fara efort. Si, atunci nu ramanea decat grija cu poluarea, care e discutabila si la care probabil daca se va vrea, se va gasi solutie, alta decat suprimarea sau reducerea folosirii combustibilor fosili.

 

Da, si mie imi place mirosul de benzina, sunetul motorului, samd. Mi-ar parea rau ca dintr-o data sa nu mai am ocazia sa conduc o motocicleta sau masina cu transmisie manuala si cu toba sport, dar asta e subiectiv si cu vehiculul potrivit, cine stie? Asta e evolutia, sunt sigur ca nici bunicilor nu le-a fost usor sa se dea jos de pe cal. Ala te mai si iubea, lingea :)

 

Știi care e o problrma majoră? Că tehnologia exista, și de generare (surse de energie altele decât Soare, vânt, apa etc) și de stocare de energie (baterii mult mai avansate decât cele actuale). Problema este de bani și de producția de masă (nu ar ieși suficienti bani, că totuși trăim într-o eră a consumerismului, și mai trebuie mulsa puțin industria petroliera, dar și de bani că presupune investiții imense in bateriile noi și în sursele de energie)

Acum 8 minute, frigider a spus:

Mai nasol e cu mașinile că te calca și nu știi de ce brusc ai aripioare/ cornițe.

Hai că poate mașinile le mai vedem, că suntem obișnuiți să ne mai uitam, dar scuterele apar de nicăieri și merg și mai haotic decât mașinile (vezi Grecia)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 2 probleme la nivel mondial si trebuie tratate separat:

1. Problema poluarii din orase care omoara incet-incet: solutia (ideala) o reprezinta masinile electrice. In maxim 2 ani, dupa orice calcule, o masina electrica nu mai e poluanta ca o masina cu motor termic. Dar nu vad de ce ar baga in aceeasi oala mobrele care probabil nu reprezinta 1% din poluarea oraselor.

2. Problema poluarii la nivel mondial si sursa incalzirii globale care se vede din ce in ce mai mult: solutia nu o mai reprezinta masinile electrice pentru ca sunt multi factori de poluare. Transportul aerian reprezinta peste 10% de exemplu. 

 

Din punctul meu de vedere cei de la Buxelles nu sunt prea inteligenti si nu se uita unde trebuie. Problema principala e poluarea globala, acolo ar trebui sa forteze niste masuri. Cat despre poluarea din orase, solutia nu e sa treci cand mai repede pe electric, solutia e sa scapi de cotetele < EUR4 mai intai, de toate. Apoi sa fortezi trecerea pe hibride (exclus mild) si apoi in functie de cum evolueaza lucrurile sa treci pe electric (sau hidrogen, cine stie).

 

Poluarea "moto" nu exista in Europa, insa exista in tari precum India. DAR daca ne gandim cum ar fi ca acele 2 roti sa fie 4.... 

Nu inteleg de asemenea de ce doar in Europa se iau astfel de masuri. De ce 300.000.000 de americani au motoare de 5L pentru ca doar laptele vine la 2L? 

Ah, da, sa nu uitam ca maiestuoasa China polueaza mai mult ca SUA si EU la un loc. Si asta doar ca emisii de CO2, daca ne luam dupa ce arunca prin oceane si ce "grija" au de mediu... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, ionutpm a spus:

Sunt 2 probleme la nivel mondial si trebuie tratate separat:

1. Problema poluarii din orase care omoara incet-incet: solutia (ideala) o reprezinta masinile electrice. In maxim 2 ani, dupa orice calcule, o masina electrica nu mai e poluanta ca o masina cu motor termic. Dar nu vad de ce ar baga in aceeasi oala mobrele care probabil nu reprezinta 1% din poluarea oraselor.

 

 

O sugestie: fă-ți drum de o vacanta ceva prin Cambodgia Vietnam și vei vedea cât poluează mobrele. Jale e acolo de la scutere și motorete efectiv trebuie sa mergi cu masca pe fata sa te protejezi cat de cat. Ahhh și musai ochelari, iar la final de zi dacă faci test cu un șervețel vei vedea câta negreala culegi de pe fata 🤪

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, lacroyx a spus:

O sugestie: fă-ți drum de o vacanta ceva prin Cambodgia Vietnam și vei vedea cât poluează mobrele. Jale e acolo de la scutere și motorete efectiv trebuie sa mergi cu masca pe fata sa te protejezi cat de cat. Ahhh și musai ochelari, iar la final de zi dacă faci test cu un șervețel vei vedea câta negreala culegi de pe fata 🤪

 

din experienta mea de masca era nevoie daca ieseai pe drumurile dintre orase

daca te plimbi o zi intreaga prin oras cu scuterul pe acolo la sfarsit esti aproape curat

daca faci acelasi lucru intre orase dupa cateva ore esti negru, si diferenta sunt camioanele si autobuzele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, DARK-RIDER-82. a spus:

Autovehiculele electrice sunt gunoaie ce mai mult polueaza. Si culmea ironiei sunt facute cu resurse petroliere sau gaz natural. Nu mai zic de celelalte resurse,cupru,coltan,pamanturi rare neodymium.

Autovehiculele electrice sunt gunoaie ... orice nu-ti permiti e gunoi ...

 

ce mai mult polueaza. Si culmea ironiei sunt facute cu resurse petroliere sau gaz natural. ...  din ce ai vrea tu sa se faca? corn de unicorn bio? dupa productie ce mai polueaza un ev cand un bun procent din electricitate provine din regenerabile sau nuclear? un set de cauciucuri la 60k km?   cam 90% din masina e reciclabila, s-au gandit la asta de la bun inceput unii mult mai inteligenti ca tine.

 

practic ce incerci sa demonstrezi? ca nu intelegi cat fac 2+2 

 

Acum 14 ore, DARK-RIDER-82. a spus:

Parerea mea valoreaza diferit pt.fiecare individ. La fel ca aberatiile scrise de tine.
"anecdotele" de pe internet sunt sustinute de date concrete nu minciuni manipulari cum scrii tu.

 

asa e, planul meu e sa conduc lumea  .. m-ai descoperit 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Lucian_M a spus:

Nu, următorul pas ar fi să se efectueze corect ITP. Dacă mașina dă fum, nu trece inspecția. Ar fi așa de greu?

Poate la RAR sa fie mai "corecta" inspectia. Da' si acolo de curand am vazut niste jeguri nesimtiri de am plecat scarbit. 

Nshpe masini facute pe bonul unei alte masini cu noxe bune. 

Niste "hartii mai albastre" printre acte cand le dai fac minuni de vrei ca rabla ta sa aiba itp. 

Secretul e sa nu astepti sa-ti expire itp-ul ca doar atunci esti obligat sa-l faci la RAR. Altfel faci itp la ce statie vrei tu,unde daca mai cunosti pe careva la fel treci fluierand. Un amic nici nu s-a prezentat el personal cu masina la itp. A dat actele si ceva bani unuia de acolo ce-l cunostea. La sfarsitul zilei i-a adus masina cu itp facut acasa... 

Mai avem mult pana ajungem ca-n Germania la TUV...

Acum 7 ore, superbec a spus:

Autovehiculele electrice sunt gunoaie ... orice nu-ti permiti e gunoi ...

 

ce mai mult polueaza. Si culmea ironiei sunt facute cu resurse petroliere sau gaz natural. ...  din ce ai vrea tu sa se faca? corn de unicorn bio? dupa productie ce mai polueaza un ev cand un bun procent din electricitate provine din regenerabile sau nuclear? un set de cauciucuri la 60k km?   cam 90% din masina e reciclabila, s-au gandit la asta de la bun inceput unii mult mai inteligenti ca tine.

 

practic ce incerci sa demonstrezi? ca nu intelegi cat fac 2+2 

 

asa e, planul meu e sa conduc lumea  .. m-ai descoperit 

 

 

Sa imi dai degeaba masina electrica si nu o folosesc. 

Problema e din 2036 cand nu mai ai alternativa daca vrei masina noua 0km. Esti obligat sa cumperi electrica...

Deci UE ne forteaza dicteaza sa facem credite la banci,de parca unii n-ar avea destule datorii la banci. 

Si da, nu-mi permit masina electrica. Si daca-mi permiteam tot nu cumparam asa ceva. 

Parca am mai avut discutia asta... 😵🤒🤔🙄

 

Se recicleaza 90% pe naiba. Ai rabdare ca o sa vezi si auzi ce probleme creeaza masinile electrice. 

Cat despre condus lumea, iti urez succes 😂  adunatura de psihopati sociopati un functii de conducere, muuulte tarfe, milioane de oameni exploatati zilnic de cei din prima categorie,ce mai,o veritabila turma de animale foarte periculoase! 🙄 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar o întrebare @DARK-RIDER-82. Ce ești Man așa pornit? Poate cine știe nu va fi dracul atât de negru cu chestiile astea electrice. Clar, pe moment sunt niste mizerii care nu sunt ce trebuie. Dar poate poate până în '36 vor ajunge viabile. Adică mie unul mi-ar placea sa scăpăm de toate cazanele tdi și cotețele de scot fum negru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, lacroyx a spus:

Dar o întrebare @DARK-RIDER-82. Ce ești Man așa pornit? Poate cine știe nu va fi dracul atât de negru cu chestiile astea electrice. Clar, pe moment sunt niste mizerii care nu sunt ce trebuie. Dar poate poate până în '36 vor ajunge viabile. Adică mie unul mi-ar placea sa scăpăm de toate cazanele tdi și cotețele de scot fum negru

Nu sunt "pornit" deloc. Dar vreau autonomie si independenta cand ma plimb pe banii mei cu un autovehicul cumparat pe banii mei. Si nu-mi place dictatura .

 

De dieselurile poluante s-ar putea sa scapam(cand s-or strica definitiv si nu mai exista piese pt.ele).

 

In 15 ani nu cred sa rezolve treburi atat de complexe! 

Iar cand vor avea 90% din populatie masina electrica sa vezi belea atunci la statiile de incarcare... 

De reteaua electrica nici nu mai zic,e praf. Au trebuit multe decenii sa se ajunga la ce retea electrica de acum,fara consumatori asa mari in randul populatiei. 

Nu vad sa refaca desteptii din UE de la 0 toata reteaua electrica incat sa poata sa incarce toti masini electrice... 😵🤔

 

Iar de reciclat... Inca o minciuna nesimtita! Da' daca tine la fraieri ce mai conteaza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, DARK-RIDER-82. a spus:

Nu sunt "pornit" deloc. Dar vreau autonomie si independenta cand ma plimb pe banii mei cu un autovehicul cumparat pe banii mei. Si nu-mi place dictatura .

 

De dieselurile poluante s-ar putea sa scapam(cand s-or strica definitiv si nu mai exista piese pt.ele).

 

In 15 ani nu cred sa rezolve treburi atat de complexe! 

Iar cand vor avea 90% din populatie masina electrica sa vezi belea atunci la statiile de incarcare... 

De reteaua electrica nici nu mai zic,e praf. Au trebuit multe decenii sa se ajunga la ce retea electrica de acum,fara consumatori asa mari in randul populatiei. 

Nu vad sa refaca desteptii din UE de la 0 toata reteaua electrica incat sa poata sa incarce toti masini electrice... 😵🤔

 

Iar de reciclat... Inca o minciuna nesimtita! Da' daca tine la fraieri ce mai conteaza...

Mie unul îmi pare că trăiești cu impresia că omenirea a început să se gândească la mașinile electrice de ieri-alaltaieri. 

 

Faptul că vezi o mașină full electric pe strada azi înseamnă că și au batut capul oameni inteligenți timp de x ani. Poate xx ani?

Sa nu o dam chiar în xxx :grinbandit:

 

 

E drăguț așa că îți faci griji dar mai mult rau îți faci și doar facandu ți griji nu rezolvi nimic. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...