Sari la conținut

E viitorul moto electric?


Postări Recomandate

Ai dreptate cu 2kw,dar nu cred ca am disponibilul necesar(astia sunt ca banii de pacanele,i-ai bagat si bagati raman)!In plus suprafata pe care vreau sa montez panourile nu-mi permite mai mult de 4 x 250 w!Cu montajul ma descurc,bateriile sunt marea dilema(in lei)!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 872
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 15 ore, marianubs a spus:

Sustin ce a scris colegul einstein1984 anterior.

Motorul electric este mult mai simplu, mai usor, mai fiabil.

...

 

parca vad deja anunturi pe autovit 

"nu bate nu troncane ia tot bordu"

da, e mai usor, bateriile sunt in schimb F F F F F F F F F F F F Grele, cum ar zice pietarii. 

Si romanesti, desigur. De Dabuleni.

Acum 14 ore, dedant68 a spus:

Pamantul este un imens magnet de care ne vom folosi pentru a produce energie electrica. Vom monta o bobina imensa in jurul Pamantului, bobina concentrica cu Ecuatorul. Bobina va fi suspendata in spatiu de catre mii de baloane stratosferice. Liniile de camp magnetic ale Pamantului care se rotesc odata cu acesta( camp magnetic rotativ) vor intersecta  spirele aceste imense bobine inducand tensiuni electromotoare(legea inductiei electromagnetice)  pe sectoare ale bobinei. De acolo, prin inductie tensiunile ajung pe Pamant.     

nominalizez la premiul nobel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, adiy32 a spus:

On gridul nu este de interes ,se produce destul curent !Poate daca cererea de energie ar fi la limita si numarul imobilelor cu panouri mai mare,ar deveni interesant!

Ce capacitate ai pe panouri?Eu as vrea sa-mi pun la anul 1kw!

Pai, din ce inteleg eu, este sub limita cerintei producerea de energie "verde".

18 panouri, am acoperit placa auto a 2 masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, einstein1984 a spus:

pile de combustie? 

Daca se reuseste tehnologic construirea pilelor care sa indeplineasca cerintele specifice transportului maritim, de ce nu. Nimeni nu e fericit cand vede ce nori de fum ies pe cos cand lanseaza principalul :))) De curiozitate,m-am uitat acum cat CO2 am produs de ieri pana azi...180g pentru fiecare cutie de marfa transportata o mila marina. Avem 6050 cutii si am facut 370 mile. Ingrijorator...si asta e o nava la un sfert din capacitatea de incarcare a noilor generatii de supercontainere. Si navele astea, cu exceptia escalelor si a reviziilor in dry dock, marsaluiesc in permanenta, zeci de ani, pana la casare. Nasol...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Penetru a spus:

Doar că... e câmp magnetic fix.

Da, la fel cum, daca nu ar exista jet stream, avioanele ar avea durate de zbor identice de la est la vest  si de la vest la est, intre aceleasi doua aeroporturi :). Floating like God in his Heaven, high in the stratosphere, darling come quick, you can see our house from here :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 hours ago, dedant68 said:

Pamantul este un imens magnet de care ne vom folosi pentru a produce energie electrica. Vom monta o bobina imensa in jurul Pamantului, bobina concentrica cu Ecuatorul. Bobina va fi suspendata in spatiu de catre mii de baloane stratosferice. Liniile de camp magnetic ale Pamantului care se rotesc odata cu acesta( camp magnetic rotativ) vor intersecta  spirele aceste imense bobine inducand tensiuni electromotoare(legea inductiei electromagnetice)  pe sectoare ale bobinei. De acolo, prin inductie tensiunile ajung pe Pamant.     

mda... frumos, elegant. dar ultimul care se juca cu deastea a murit sarac si uitat de lume intr-un hotel...
si alte javre au promovat tehnologii mai slabe si mai periculoase pentru ca puteau fi monetizate.
nu ai nevoie de bobina aia enorma, Tesla a reusit si fara cumva. Dar nu e o idee buna sa ai energie din abundenta wireless fara a putea fi distribuita, taxata, impozitata, etc...
asta ramane pe alta data cand ne vom civiliza si dungile fictive de pe harta si bucatile de hartie si plastic tiparite nu vor mai conduce lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.12.2018 la 18:41, dedant68 a spus:

Pamantul este un imens magnet de care ne vom folosi pentru a produce energie electrica. Vom monta o bobina imensa in jurul Pamantului, bobina concentrica cu Ecuatorul. Bobina va fi suspendata in spatiu de catre mii de baloane stratosferice. Liniile de camp magnetic ale Pamantului care se rotesc odata cu acesta( camp magnetic rotativ) vor intersecta  spirele aceste imense bobine inducand tensiuni electromotoare(legea inductiei electromagnetice)  pe sectoare ale bobinei. De acolo, prin inductie tensiunile ajung pe Pamant.     

 

Tu iti dai seama cat de greu e de pus asta in practica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se numeste exercitiu de imaginatie...cine stie peste 50-100 ani

Atmosfera se roteste odata cu Pamantul  Pentru a functiona Legea inductiei electromagnetice, magnetul trebuie sa fie rotativ si bobina fixa astfel incat liniile de camp sa taie suprafata/suprafetele descrise de spirele bobinei. Pot fi amplasate  bobine mai mici, cazul extrem este cea cu lungimea care inconjoara Pamantul. De la capetele fiecare bobine se culege o tensiune electromotoare indusa. Viteza de rotatie a Pamantului  in jurul axei ( ciclul zi/noapte) este de peste 400 m/s, si implicit a campului magnetic.  Bobinele trebuie amplasate deasupra atmosferei, adica in magnetosfera si liniile de camp magnetic, linii care ies din Sud intra in Nord, sa intersecteze suprafetele spirelor bobinei  sau bobinelor. Fiecare tara poate avea propria bobina sau mai multe, in functie de necesarul de energie electrica, iar transmiterea se poate face prin wireless codificata in frecventa pe codul de tara. Posibile razboaie energetice pentru acaparare de bobine sau interceptarea de frecvente si "furt de energie". 😐 Masuri de siguranta: patrule spatiale  si anulatori de frecventa wireless.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca este posibil ca in spatiu sa pozitionezi ceva fix...si fix in raport cu ce? Totul este in miscare, iar miscarile sunt relative. Pamantul se roreste in jurul axei, iar si in acelasi timp  in jurul Soarelui. Bobina poate avea o miscare fata de Pamant, dar nu egala cu 400 m/s. Conditia ar fi ca suprafetele spirelor sa fie intersectate de linii de camp magnetic si campul sa fie  in miscare. Din compunerea vitezelor campului magnetic al Pamantului si vitezei bobine apare o viteza rezultanta ce permite producerea efectului de inductie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti apare curent de inductie, asta genereaza un camp magnetic  care e opus campului magnetic terestru si care-ti misca bobina statorului.

Poti experimenta simplu si direct cu un dinam: cand dai la manivela simti rezistenta opusa de stator. Daca statorul nu opune rezistenta, nu ai curent electric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miscarea initiala a bobinei poate fi opusa cu miscarea  produsa de fenomenul de autoinductie /se pot anula reciproc, o varianta iar alta din  relativitatea miscarilor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, dedant68 a spus:

Se numeste exercitiu de imaginatie...cine stie peste 50-100 ani

Pai stai linistit ca intrebarea mea nu era intr-un cadru realist. Ce spui tu este SF, dar chiar si in acest context acest lucru ar fi foarte dificil. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, dedant68 a spus:

Miscarea initiala a bobinei poate fi opusa cu miscarea  produsa de fenomenul de autoinductie /se pot anula reciproc, o varianta iar alta din  relativitatea miscarilor. 

Se poate doar daca o ancorezi. Te provoc sa proiectezi un dinam la care statorul e de fapt liber sa faca ce-i trazneste. Oricum, daca tot ai iesit pe orbita si ai o metoda sa transmiti energia, pare avantajos sa folosesti oglinzi si panouri solare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Situatia teoretizata de mai jos. Daca bobina se deplaseaza in sus sau in jos, iar liniile de campul magnetic al Pamantului  trec prin suprafata bobinei, inductia are loc. Pe Pamant legea functioneaza in doua situatii: Camp magnetic variabil prin suprafata unei spire=tensiune indusa si curent indus cand spira este inchisa, sau sprira care se roteste intru-un camp magnetic uniform si la bornele acestei se genereaza tensiune, apare curent electric cand se aplica un consumator. Varianta 1 extrapolata in magnetosfera este posibil sa fie influentata si de alte forte. Daca ai un magnet si o spira la bornele/capetele careia conectezi un galvanometru/ampermetru si deplasezi magnetul in sus-jos prin suprafata bobinei, acul ampermetrului deviaza, daca se misca bobina sus-jos si magnetul fix -acul deviaza, iar daca se misca ambele, la fel acul deviaza.

Inductia magnetica.png

campul magnetic Pamant.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am bo bi na mea,

Sunt cu ren tat

Și mă mân dresc cu ea,

Sunt cu ren tat

Tra la la la la :moron:

Ce mi-ar plăcea să vă văd alergând cu bobinele să intersectați liniile de câmp! Și stai să vezi când s-o buli regulatorul!

Mai știu pe unu' care lucră la un perpetuum energetic cu leduri, panouri fotovoltaice și oglinzi... Nu vrea neam să priceapă că numai din randamentul panourilor are un deficit de vreo 80% :rusinica:

Vedeți? De aia ne fwte dragnea + psd cu măciuca îndoită, noi avem probleme muuult mai importante decât să ne luăm vestuțe și să le dăm în plm foc, noi facem curent! Vorbind aiurea. De la zoaiele lu' reno am ajuns la bobine stratosferice 🤪

Medicamente!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mane, in exemplele tale unul din elemente e mobil si celalalt e FIX. Ce vrei tu cu bobine pe orbita e ca si cum te-ai ridica singur tragandu-te de par. Nu merge. Iti trebuie un punct fix. 

Daca folosesti energie ca sa mentii bobina la punct fix, o sa te coste mai mult energetic decat castigi. 

Daca nu folosesti energie ca s-o fixezi, o sa-ti cada de pe orbita. 

In mod interesant, si daca fixezi cumva bobina, tot o sa ai probleme. Ceea ce face in esenta schema ta este ca transforma miscarea de rotatie a ansamblului miez + scoarta in energie electrica. Bref, dracia va frana miscarea miezului topit, care se va transmite scoartei, samd. Chiar daca franarea calculata e nesemnificativa astronomic, la primul cutremur o sa vina lumea cu furci si coase sa-ti explice niste lucrusoare. 

Parol, zic ca pentru electrice mai bine punem in spatiu panourile alea, intr-un punct Lagrange. Iar pentru transportul pe planeta, zic sa folosim motorul cu apa, care SE STIE ca e ascuns in sertar de ticalosii astia industrialisti.

Si, vorba lui john, sa ne cumparam niste veste. De-o culoare intre portocaliu si verde. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to E viitorul moto electric?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...