Sari la conținut

E viitorul moto electric?


Postări Recomandate

Acum 1 minut, cuki a spus:

 

Dacia a inventat odata cu masina electrica si prelungitorul de 200km 🤣.

 

La modul serios...cerere si oferta. Cand va fi cerere, vor monta chargere in parcari. Au pus in str. Buna Ziua 4 bucati. Nici nu le-au montat bine ca sunt insuficiente. 

Cati km faci intr-o luna? Hai sa luam 1000km ca si valoare de referinta. Cost aprox. 500-600lei. 

Cat costa un street charger pentru 1 masina? 400-500 Euro. Un Icharger cu 3 conecotare ajunge pe la 1500 Euro. 

Sursa:

https://aec.energy/chargers/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=10080099314&utm_content=436278260083&utm_term=chademo dc&gclid=CjwKCAiAwrf-BRA9EiwAUWwKXixLMOjufEbk9hdOA8jyX6RK27QXPXxaRpOQEFOUUp8xQ5gZnCukuBoC5zsQAvD_BwE

 

In momentul in care va fi cerere, primaria impreuna cu electrica, eon, mol, petrom etc... pentru aia 150E pe care ii dai acuma pe benzina, o sa vina si o sa-ti monteze gratis un charger in parcare...numa sa dai cu cardu acolo si banutzi aia sa mearga tot la cine trebuie.

 

Pare chiar asa de sf? 

E sf cuki, de-ala de proasta calitate...

Iar cartierul asta Buna ziua,parca e in cluj,nu?

E de ras clujul asta. Toti se cred buricul pamantului in cluj,daca te tin nervii sa vb cu "bastinasii"de zici ca sunt spalati pe creieri si nu vad decat in fata ,precum caii de la caruta care aveau protectii la ochi,sa vada doar in fata...

E ceva fascinant sa fac un plin de gpl aici sa ma plimb 750km de obosesc ,si sa stii ca gasesc oriunde chiar si intr-un cour de lume in camp intr-un sat statie gpl sa fac DIN NOU plinul in 5 minute si sa plec din nou unde vreau inca 750km... Si nici sa nu ma ating de benzina din rezervor... Nu vom avea asa ceva niciodata cu electricele. Sunt niste aberatii scumpe si artificial intretinute... Cineva castiga foarte mult din inmultirea rahaturilor electrice. "Banui" ca ar fi chinezii... Dar n-as vrea sa o strig in gura mare 🙄😁

Acum 5 minute, cuki a spus:

 

NU aberez, documenteaza-te si tu.

https://www.businessinsider.com/exclusive-shell-launches-major-cost-cutting-drive-to-prepare-for-energy-transition-2020-9

Ai vazut cat a picat pretul petrolul anul acesta? 

Nu spun ca va disparea 100%, spun doar ca nu il vei mai regasi in propulsia de motoare si multe altele. Si nicidecum la pretul care este acuma sau a fost in ultimii ani.

 

Plus ca 1000 de grade se ating usor in cupoare electrice...am unu acasa ca ajunge la 280 🤩

Da ,stiu ce vb. A picat si sub minus de plateau contractori sa ia dreaqului petrolul ca nu aveau unde sa-l depoziteze. Asta e din cauza unei tehnologii inventate in rusia "shale oil" ,nu stiu traducerea in romana ,nici nu m-am deranjat sa o aflu (cred ca petrol de sist...). E o minciuna treaba cu "prea mult petrol". Pt.24 ore lumea intreaga are nevoie de cam 120 milioane de barili de petrol doar sa functioneze asa cum e azi. Si sa ne mentinem gradul cam ridicat de confort si viata usoara!  In secunda in care nu mai ai suficient petrol nu mai ai ce manca. Si nu exagerez,ca supermarketul si tot ce vezi in el e adus cu diesel si TIRu'. Da' tu poti sa crezi ce vrei 😁 

Aha, "electric",energie obtinuta din? 😂 Carbuni sau gaze naturale. Asta fac americanii. Inchid centralele pe carbuni ,dar nu de tot 😏 si construiesc centrale pe gaz natural,ca tot au gaze naturale aproape gratis... Da' tot carbunii vor fi foarte importanti in viitor!

Acum 17 minute, einstein1984 a spus:

Daca iti zic ca exista cuptor solar care face mii de grade iti ia mintea foc :)

pot da lectii si despre dieseluri in 2 timpi, tarif dublu. 

Da-ti doua palme 😁 deja te apropii de 50 euro pe ora. Tu stii ce antilopa de negresa pana-n 20 ani proaspat venita din nigeria gasesti in franta la dubele de pe marginea drumului? 😏🤩 Ramai blocat . Si tot 50 euro vrea. Cu 100 euro deja te face sa vii singur inapoi in cateva zile 😁

E mai interesanta negresa decat dieselul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 963
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

😁 Da cuki ,asa-i. Mie lene sa-mi fac firma sa fiu administrator sa stau drepti la nemernicii de la anaf 24/7,sa umblu cu hartii toata ziua doar sa fiu in regula/legalitate,etc...

Te rog fii tu sef 😁 nu ma supar. 

Sunt acri ,aha. Ia-i tu pe toti. Nu stiu ce inseamna "meltean" ,nu am cuvantul in vocabular 😂  sunt din buzau,muntenia. Stau aici ca am umblat toata tara si n-am fost impresionat de nici o zona anume! Constanta e ok,de ar fi sa aleg un loc anume 👍🍺

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, DARK-RIDER-82. a spus:

daca ceva functioneaza de ce sa-l schimbi?

Păi dacă a funcționat căruța câteva mii de ani, de ce o schimbi pe motor cu ardere internă? Vrei cumva mai bun? Daca te nășteai in 1900 probabil la fel de vehement ai fi fost doar că în loc să urli împotriva electricului urlai împotriva motorului :))) simpatic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, DARK-RIDER-82. a spus:

...

Man,si eu is clujean,nascut/trait aici de peste 51 de ani.Ai sa razi,ai de se cred "buricii pamantului" in marea lor majoritate nu-s clujeni,is "aciuiati" p-aci,ca deh,atractii multe la oras...Nu ca nu ar fi si din "bastinasi" unii la fel.Dar de acolo pana sa-i faci pe toti,e un pas mare... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, cuki a spus:

este cel mai ideal

Ideal e superlativ, nu are grad de comparație. 

Ar fi bună o mașină cu aburi la care cazanul să fie încălzit de un fierbător? :huh:

Eu când mă fac mare îmi iau velier, fără autopilot și soft. Să nu ziceți că nici ăla nu e ecologic! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 5 minute, cuki a spus:

are si ala autopilot

 Pe cpt. Baynes! :lol:

i8 mi-aș fi luat și eu, buba e că a trebuit să mă ajute bavarezii să mă extrag din el după ce l-am condus. :blush:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

✈️

Problema nu sunt dimensiunile, stai bine în ea, doar că ff jos, pragul este înalt și f lat, ușa ceva gen lambo și nu o poți folosi ca punct de tracțiune, șalele mele de om bătrân și obosit, de aia a fost grea extragerea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la tv,cei de la Dacia,au scos model electric 100%.Se fabrica in China.Hmmmm....stiam ca au fugit toti de acolo🤪🤪🤪.Dracia respectiva are autonomie 290 km,se încarca la priza normala in 14 ore,iar la priza rapida in o ora.Pret 17000.Au si varianta  cargo,cu doua locuri(papuc).La un cargo,m-as baga,daca este pe diesel😁😁😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 07.12.2020 at 9:52, john17 said:

Clientela țintă a producătorilor de mașini electrice 100% nu sunt cei care utilizează tichete rabla pe roți gazate, asta am înțeles. Altfel mie unul mi se par mișto ca mașini de oraș, atât că eu unul folosesc extrem de puțin mașina în astfel de deplasări. Dar branșamentul meu măcar e de 32A.😎

 

Mie nu mi se par misto nici ca masini de oras. In orase, cel putin in Europa de Vest, exista deja solutii mai bune decat masina la capitolul deplasare. In loc sa se profite de eliminarea masinilor pe benzina / diesel pentru a reorganiza layout-ul orasului: cartiere mixte birouri / rezidentiale, trotuare mai mari, zone pietonale mai multe, piste de scutere si biciclete, transport in comun, se pedaleaza tare cu masini electrice. Care inseamna trafic, locuri de parcare si ineficienta, ca una e sa mearga 20 de oameni cu 20 Tesle vs 20 de oameni cu 1 troleibuz.

Mi se pare inadmisibil sa vad prin Europa de Vest autobuze si microbuze diesel vechi de 10-20 de ani care merg cot la cot prin oras cu masini electrice subventionate de stat.

 

On 07.12.2020 at 11:06, cuki said:

 

Clientela tinta este momentan formata din entuziastii tech si "vizionari" sau "early adopters" daca ar fi sa ne orientam dupa teoria lui Rogers.

Aia care inca ridicau in slavi nokia 1110 si se jurau ca nu trec veci la smartphone pe motiv ca nu tine bateria 1 saptamana si nu are semnal in beci, odata ce au aparut androide la 500-1000 lei s-au napustit asupra lor. Acuma toata lumea are smartphone.

 

Eu din cauza asta nu incerc sa conving un conservativ sau un sceptic. Momentan suntem situati prea devreme pe curba adoptarii acestei tehnologii. Se vor convinge singuri, peste 5-10 ani, cand performantele unei Tesla de 100k Euro vor fi disponibile pe o masina de 20k Euro...cand vor exista limitari ale utilizarii unei masini diesel/benzina fata de cele electrice si probabil niste "descurajari" financiare...atunci treaba se rezolva de la sine. 

 

 

Clientela tinta a fost formata de oamenii din State, care fac naveta 2 + 2 = 4 ore pe zi, cate unul in masina. Solutia evidenta? Nu planificare urbana, nu tren, nu autobuz, nu transport in comun, ci masina electrica.

 

Cat despre exemplul tau, telefoanele Android nu au fost niciodata subventionate de stat si telefoanele Nokia nu au fost niciodata "descurajate" sau interzise prin lege, motiv pentru care exista si acum.

Dar da, e de porc ca telefonul modern cu ditamai bateria are autonomie de 1 zi, maxim 2, cu tot avansul tehnologic. Insa alternativele exista: telefoane mai mici, cu ecrane de rezolutie mai mica, curatate de molozware, tin sensibil mai mult.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, VyXxer a spus:

 

3d07e946f70445b841e356823a655b74.jpg

Asta, ca si al 2 lea job, poate sa mearga la taiat de lemne cu tzircula aia de pe spate... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.12.2020 la 8:35, einstein1984 a spus:

Sa-i zic oare colegului de fuziunea nucleara, sa nu-i zic? sau ca volvo vinde camioane electrice pentru distributie urbana? 

 

Poti sa i zici ce vrei , ca tu vorbesti din auzite , pun pariu ca nu ai vazut  unul in viata ta . Sant 6,5 milioane de camioane in Europa  , te las pe tine sa ghicesti procentul de camioane electrice ?  Range de 300 km teoretic / practic e o gluma proasta pt cineva care are habar ce inseamna transportul . Nici macar cu  Volvo LNG nu faci treaba , ala  macar are range dar datorita costului prohibitiv , rentabilitatea tinde spre zero . Astea sant pt pt multinationale , pt bullshit-urile cu Go Green , cumpara 2 camioane electrice la pret de 4 diesel  ,  le afiseaza frumos pe site , fac o receptie cu sampanie  , bannere , media  , iar apoi le plimba 100 km /zi in timp ce restul flotei de 800 camioane baga 12.000-17.000 km/luna/unitate  si polueaza ca si inainte. Nici o firma mica cu 10 - 20 camioane nu da banii pe asa ceva .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, JUST4TNT a spus:

 

 Astea sant pt pt multinationale , pt bullshit-urile cu Go Green , cumpara 2 camioane electrice la pret de 4 diesel  ,  le afiseaza frumos pe site , fac o receptie cu sampanie  , bannere , media  , 

 

LOL fix asa este !!!! isi mai dau si cate un premiu de grinkkt 

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

 

e cu arzator si turbina pe abur sau injectie directa de gaz :)

e cu venturi/coanda :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, JUST4TNT a spus:

 

Poti sa i zici ce vrei , ca tu vorbesti din auzite , pun pariu ca nu ai vazut  unul in viata ta . Sant 6,5 milioane de camioane in Europa  , te las pe tine sa ghicesti procentul de camioane electrice ?  Range de 300 km teoretic / practic e o gluma proasta pt cineva care are habar ce inseamna transportul . Nici macar cu  Volvo LNG nu faci treaba , ala  macar are range dar datorita costului prohibitiv , rentabilitatea tinde spre zero . Astea sant pt pt multinationale , pt bullshit-urile cu Go Green , cumpara 2 camioane electrice la pret de 4 diesel  ,  le afiseaza frumos pe site , fac o receptie cu sampanie  , bannere , media  , iar apoi le plimba 100 km /zi in timp ce restul flotei de 800 camioane baga 12.000-17.000 km/luna/unitate  si polueaza ca si inainte. Nici o firma mica cu 10 - 20 camioane nu da banii pe asa ceva .

 

Pentru transport rutier pe distante lungi cred eu ca este mai eficient din punct de vedere ecologic sa pui semiremorca pe tren iar transportul cu capul tractor sa se refere strict de la producator la tren si de la tren la beneficiar.  Din punct de vedere al eficientei exprimate prin timpul total de transfer al marfii de la producator la beneficiar s-ar putea sa fie mai prost pe distante scurte si chiar medii. Bine in RO, unde face trenul de marfa 2-3 zile de la Baia Mare la Constanta nici nu se pune problema 😂

In oras ar fi posibil sa se treaca la camioane electrice in incercarea de a mai reduce poluarea locala, iar asta se va intampla cu subventiile acordate de catre primarii sau stat.

In oras nr. de km este predictibil si nu foarte mare, se poate planifica incarcarea acumulatorilor,  inclusiv incarcari partiale pe drum la diversi clienti pe perioada de stationare a camionului.

Oricum cred ca toate astea vor necesita interventia puternica a statului (adica a noastra, a populimii) prin subventii, care din ce spui tu vor fi in jur de 50% din costul camioanelor.

Este evident ca li se rupe marilor companii de transport de cat polueaza, important este profitul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce faceti aici? V-ati destrabalat, v-ati luat-o-n cap cat ati mai postat 🙄😏

Orice vehicul electric e un kacat.

De nu era petrol ori carbuni ori gaz natural va laudati cu caii, pe camp nu pe forum 🙄😏

Acum 1 oră, JUST4TNT a spus:

 

Poti sa i zici ce vrei , ca tu vorbesti din auzite , pun pariu ca nu ai vazut  unul in viata ta . Sant 6,5 milioane de camioane in Europa  , te las pe tine sa ghicesti procentul de camioane electrice ?  Range de 300 km teoretic / practic e o gluma proasta pt cineva care are habar ce inseamna transportul . Nici macar cu  Volvo LNG nu faci treaba , ala  macar are range dar datorita costului prohibitiv , rentabilitatea tinde spre zero . Astea sant pt pt multinationale , pt bullshit-urile cu Go Green , cumpara 2 camioane electrice la pret de 4 diesel  ,  le afiseaza frumos pe site , fac o receptie cu sampanie  , bannere , media  , iar apoi le plimba 100 km /zi in timp ce restul flotei de 800 camioane baga 12.000-17.000 km/luna/unitate  si polueaza ca si inainte. Nici o firma mica cu 10 - 20 camioane nu da banii pe asa ceva .

 

17000km cu un cap tractor? Prelata,cisterna sau trailer "normal" ,doar deschizi usile-n scarba in rampa si le ordoni nemtalailor sa puna o puna pe lizuca la treaba? Ca tu trebuue sa-ti faci 45u' in cabina 😁 Sunt curios ce venit lunar diurna+salariul  de pe hartie are soferul  ala 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to E viitorul moto electric?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...