Sari la conținut

E viitorul moto electric?


Postări Recomandate

1 oră în urmă, Penetru a spus:

Din fericire nu e aşa.

Nu am timpul necesar, nu am elocinţa necesară că mă băgam şi eu la combătut mediocritatea în care ne place sa băltim.

E simpatic creampie cum mă citeşte el în secret, sînt înduioşat, cred că o să-l readuc de la ignored cu riscul de a mă enerva din nou.

Eu am destul timp dar nu mă simt dator să îndrept elucubraţiile unora, las timpul să se ocupe de ei.

La rîndul meu, pînă să ajung la 53 de ani am fost probabil fraier de multe ori şi oi fi enervat pe mulţi.

În plus, consider că viaţa după 40 este impostură. Omul are ce are de zis lumii pînă în 30 iar după 40 încolo începe deja să coboare spre anii maimuţei (dovadă, mi-am luat mobră la 40). Greşelile infatuate de la 20 fac mai mult decît experienţa de la 50.

Poate ar trebui să-i las, mersu' pe jos face picioru' frumos, doar zic

à+

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 963
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

21 minutes ago, cinezicealae said:

Sa moara saraki !!!

 

Nu o sa moara fara masina. Asa cum nu o sa moara fara apartament. Dar pot muri de foame din cauza ratelor. 

Chestia asta cu "saracia" nu e chiar aleatorie. Daca oamenii prefera sa manance seminte in loc sa invete in scoala/liceu e vina lor. Daca apoi se uita la meciuri la TV si beau bere in loc sa munceasca e vina lor. Daca sunt capabili doar sa vanda produse la un magazin e tot vina lor. In concluzie, nu e vina statului ca ei sunt lenesi si nu isi permit diverse lucruri. 

Ce trebuie ei sa faca e sa isi inteleaga limitele. Sa nu se arunce la lucruri pe care nu si le permit. Asa imi pot lua si eu o janghina de vapor si sa ma plang ca nu face guvernul canale. La fel de bine din el poate sa cada motorina si sa omor pestii sa zic ca e vina guvernului ca nu am eu bani de un vapor modern. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, adrianm a spus:

Da, eşti amuzant foc ce să zic, dacă are vreo legătură că mă bucur de un cazan obosit află că mă bucur de un cazan încă mai obosit, audi a3 din 2001. Luaţi-vă voi electrice şi spuneţi-vă zilnic mantra că trăiţi în capitalism

partea frumoasa a capitalismului e ca oricine poate sa-si ia ce doreste... daca poate :) 

Acum 19 minute, adrianm a spus:

Mai nou mi-au dat maşină de serviciu de la lactate şi nici de audi nu mai pot să mă bucur.

cred ca nici in africa nu se mai bucura nimeni de un a3 din 2001

 

Acum 19 minute, cinezicealae a spus:

Sa moara saraki !!!

nu nu nu , nu e asa usor , la munca ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, superbec a spus:

partea frumoasa a capitalismului e ca oricine poate sa-si ia ce doreste... daca poate

 

cred ca nici in africa nu se mai bucura nimeni de un a3 din 2001

Exact aia spun, mai durează încă puţin şi o să vă uitaţi la rafturile goale ca pe vremea lui ceaşkă atunci cînd  o dacie era 80mii iar un apart cu 3 decomandat 95mii (cu şpaga aferentă ambele )

Eşti ca de obicei de partea greşită a mwii

În Africa se bucură de orice, maşinile ajung greu (mai greu decît la noi înainte de 2007), îmbuibaţii ca tine autosuficienţi nu au ajuns încă acolo să le explice că nu se poate, ăia fac o maşină din trei cazane. 

Regurgitezi clişee văzute la teve fără să ai idee cum arată Africa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat în urmă şi am ajuns la concluzia că am avut o viaţă frumoasă. Am avut norocul să mă nasc într-o perioadă fără războaie şi foamete, m-am născut într-o zonă destul de civilizată, chiar dacă nu vestul Europei cel puţin estul ăsta care din `89 a început să se civilizeze. Acum perioada aia frumoasă e pe sfârşite, vine globalizarea cu "binefacerile" ei cum ar fi omogenizarea nivelului de trai (în jos) şi omogenizarea popoarelor, amestecarea raselor.  Toate statele au o tendinţă accentuată spre dictatura tehnologică şi foarte repede ne putem transforma în sclavi.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect.Australia a investit si investeste de peste 10 ani in tehnologia asta,nici nu au bagat in seama ev-urile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Penetru a spus:

M-am uitat în urmă şi am ajuns la concluzia că am avut o viaţă frumoasă. Am avut norocul să mă nasc într-o perioadă fără războaie şi foamete, m-am născut într-o zonă destul de civilizată, chiar dacă nu vestul Europei cel puţin estul ăsta care din `89 a început să se civilizeze. Acum perioada aia frumoasă e pe sfârşite, vine globalizarea cu "binefacerile" ei cum ar fi omogenizarea nivelului de trai (în jos) şi omogenizarea popoarelor, amestecarea raselor.  Toate statele au o tendinţă accentuată spre dictatura tehnologică şi foarte repede ne putem transforma în sclavi.  

Aş renunţa oricînd la "binefacerile tehnologiei" pentru a avea din nou căldura relaţiilor interumane de altădată.

J Baudrillard spune (în "La société de consommation" publicată în 1970) că principala trăsătură a modernităţii tîrzii este aceea că sîntem înconjuraţi de obiecte, petrecem mai mult timp cu ele decît cu oamenii şi eforturile noastre intelectuale vizează utilizarea şi întreţinerea obiectelor mai mult decât tovărăşia şi prietenia cu oamenii. Mai mult decît atît, obiectele se succed unele altora, în timp ce în societăţile tradiţionale cele mai multe ne supravieţuiau. Omniprezente şi perisabile, obiectele lumii moderne alcătuiesc un imens ecran afectiv, intelectual şi spiritual, o barieră care ne împiedică să ne bucurăm unii de alţii, să înţelegem ideile corecte şi să ne îndumnezeim.

Probabil că primul pas în marea evadare este eliberarea interioară de tirania lucrurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, cinezicealae a spus:

Nu poti sa faci legi si sa nu pui la dispozitie mijloacele necesare respectarii lor.

Daca un cetatean depinde de cazanul lui din 98 ca sa-si duca existenta mizera si tu-l obligi sa renunte la cazan in favoarea tramvaiului fictiv cu aer conditionat, care te transporta in conditii umane unde ai treaba cu 15 lei o calatorie, ii incalci dreptul la subzistenta.

 

 

Foarte corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piticigratis.com

 

cum functioneaza lumea in trei paragrafe

LUNI, 5 IULIE 2021

Si daca iti zic ca acum vreo 15 ani, vazand ca populatia globului s-a prins ca ciuma suprema e acumularea de averi, aia 100 de multimiliardari de top si alea 50 de multinantionale care controleaza tot prin prin practici de cartel si paradisuri fiscale, niste baieti destepti s-au intalnit si s-au gandit:

“Bai, nu e bine. S-a prins plebea de iobagie 2.0. Cum ar fi sa pacalim jumatate din clasa de jos ca problema mai mare e de fapt discriminarea din interiorul clasei de jos si cealalta jumatate ca vin minoritarii peste ei sa le ia valorile? Pac pac, tinem saracii ocupati sa se certe intre ei si continuam treaba”.

Suna a conspiratie. Tichie de folie de aluminiu. Dar a mers. Aia care acum 15 ani detineau 60% din tot acum detin 80% din tot. Rezultatele sunt clare. Acumularea de averi merge in continuare struna si saracii, nu numai ca se cearta doar intre ei, dar sunt si convinsi ca sunt clasa mijlocie doar pentru ca le-a crescut salariul in raport cu big macu. Evident ca cealalta jumatate a clasei lor e de fapt problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Penetru a spus:

Piticigratis.com

 

cum functioneaza lumea in trei paragrafe

LUNI, 5 IULIE 2021

Si daca iti zic ca acum vreo 15 ani, vazand ca populatia globului s-a prins ca ciuma suprema e acumularea de averi, aia 100 de multimiliardari de top si alea 50 de multinantionale care controleaza tot prin prin practici de cartel si paradisuri fiscale, niste baieti destepti s-au intalnit si s-au gandit:

“Bai, nu e bine. S-a prins plebea de iobagie 2.0. Cum ar fi sa pacalim jumatate din clasa de jos ca problema mai mare e de fapt discriminarea din interiorul clasei de jos si cealalta jumatate ca vin minoritarii peste ei sa le ia valorile? Pac pac, tinem saracii ocupati sa se certe intre ei si continuam treaba”.

Suna a conspiratie. Tichie de folie de aluminiu. Dar a mers. Aia care acum 15 ani detineau 60% din tot acum detin 80% din tot. Rezultatele sunt clare. Acumularea de averi merge in continuare struna si saracii, nu numai ca se cearta doar intre ei, dar sunt si convinsi ca sunt clasa mijlocie doar pentru ca le-a crescut salariul in raport cu big macu. Evident ca cealalta jumatate a clasei lor e de fapt problema.

asta e de cand primul grup de maimute bipede a avut un sef de trib 

 

 

citeste The Prince , Niccolo Machiavelli

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Starcream a spus:

meanwhile… 😂

Haha măcar când stai pe loc cu Tesla nu consuma nimic.

Știu, există și start stop.

 

Nu înțeleg, cum adică coada la încărcat?

Nu e că și cum bagi benzina sa termini in 3min.

Sau se incarca așa de repede?

Scuzați întrebarea de om abia ieșit din peșteră. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, frigider a spus:

Haha măcar când stai pe loc cu Tesla nu consuma nimic.

Știu, există și start stop.

la testa e doar stop. cand e stop...e stop complet :)))

nu mai ia si start, pana nu o curentezi :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant articolul,desi nu foarte explicit (deh,probabil secrete industriale), plus ca sunt si eu un pic mai greu de cap.

Deci inteleg ca ar fi viabil pentru centrale de producere a curentului electric,pentru   transportul greu nu insa si pentru masinile mici care ar ramane tot pe curent.N-ar fi deloc rau nici asa.Surse de energie cu siguranta exista doar ca trebuie descoperite si aplicate, ceea ce nu e tocmai  usor ,cel putin nu cu tehnologiile si materialele prezentului. Ca e vorba de electro,hidrogen,uraniu,sau mai stiu eu ce elemente chimice ,important ar fi ca lucrurile sa fie impinse in directia asta pana nu ne da planeta eject.

Chiar asa ,cum ar suna asta? Maine plec in concediu cu motorul,fac turul Europei,tocmai ce mi-am montat capsula de uraniu pe motor,schimb 10 randuri de gume pana e gata energia din pastiluta.😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.07.2021 la 16:15, Muretto Grundieg a spus:

Pân' la urmă  ionutpm a fost singurul care a avut curajul s-o spună cu subiect și predicat: Nu toată lumea lumea trebuie să aibă mașină. Sună dur dar e adevărat. Din cele mai vechi timpuri, săracii au mers pe jos și nobilii pe cal (sau în trăsură). Aia e...

Ce harfe de bogatan ai in tine,nebunule.Te tragi din nobilime ,se simte mirosul flatulent pe care-l emani.Maria Ta,

Iar Ionut este un copil diletant cu aere de hipster combinat care crede ca stie ceva ,el nestiind nimic.Adica teorie fara practica vietii.Asta ca sa nu-l fac dobi....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu bre, eu sunt unul care a muncit. Si care munceste. Cand prietenii mei mancau seminte au citeam si invatam (liceu). Cand mergeam la facultate ei mergeau in cluburi. Cand eu ma angajam (in timpul facultatii) ei luau tigari din banii parintilor. Acum lucrez program full time (IT) cu 10 ani de experienta si pe langa asta fac si freelancing (adica muncesc in afara programului). Adica in weekend si seara dupa program eu munesc. Voi ce faceti in weekend si seara? 

 

Imi sustin opinia, nu toti trebuie sa aiba masina. Daca unii pot da 1500 EUR pe o rabla care scoate fum nu inseamna ca trebuie toti sa respiram acel fum. Din punctul meu de vedere toate masinile ar trebui sa fie minim EURO5. La sedintele de trafic de la scoala moto mi s-a spus sa nu opresc fix in spatele unei masini pentru ca... ati ghicit, poluare, fum, nasol - pentru ca un Gigel a vrut si el masina. 

Altfel ar fi orasul, atat ca poluare cat si ca trafic daca nu ati veni cu toate janghinele si cazanele din Germania. Si daca ar munci mai multi poate si-ar permite ceva mai bun, dar e mai simplu sa freci menta la TV. 

 

PS: Mai fac caterinca pe forum cu agatatul sau mai stiu eu ce dar fac asta pentru ca atmosfera de pe forum e in acest stil. Sunt activ si pe un forum auto cu oameni foarte seriosi si prietenosi, spre deosebire de arogantele unora de pe acest forum, piloti de MotoGP. Nu ma afecteaza parerile voastre de experti pe 2 roti, dar ce nu realizati voi e ca alti tineri ar putea fi descurajati in acest domeniu. Adica nu ii ajutati cu nimic pe cei la inceput de drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...