Sari la conținut

E viitorul moto electric?


Postări Recomandate

Vizitator goe 75

Dap , am vazut si eu clipul in care o motoreta electrica suna fenomenal cu full sistem Krakrapovici...deci chiar din absolut toate partile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 963
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 32 minute, ionutpm a spus:

Nu bre, eu sunt unul care a muncit.

TREBUIE SA I TE ADRESEZI , CU "NU BAH "!!! (pt ca este o sluga la stat cu puIanu in mana , bate demonstranti care-si permit mai mult ca el .. sau demonstranti care merg cu metroul , nu-l intereseaza)

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  

La 20.06.2021 la 23:02, adiy32 a spus:

GPL-ul nu mai este promovat dintr-o singura cauza.Rusii.

Cam ce note ai avut pe la chimie? Ai avut curiozitatea să te-ntrebi ce înseamnă GPL? Gazul PETROL Lichefiat nu prea are treabă cu gazele naturale ;) 

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu se interzice nimic, se încearcă aplicarea legii. Aia care zice că dacă ai împlinit 14 ani nu mai eşti prunc tăntălău ca să mai umbli pe trotuar cu troti sau cu bicla. Marea tâmpenie e legea aia care zice să faci CI pentru trotinetă la RAR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o contradicţie, electricele nu vor fi istorie pentru că cele cu hidrogen sunt tot electrice.

"Soluția ar fi folosirea motoarelor electrice, dar alimentate de la o altă sursă de energie locală. Cum ar fi cea obținută din combinația hidrogenului cu oxigenul din aer. "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
La 16.07.2021 la 11:21, ionutpm a spus:

Nu bre, eu sunt unul care a muncit. Si care munceste. Cand prietenii mei mancau seminte au citeam si invatam (liceu). Cand mergeam la facultate ei mergeau in cluburi. Cand eu ma angajam (in timpul facultatii) ei luau tigari din banii parintilor. Acum lucrez program full time (IT) cu 10 ani de experienta si pe langa asta fac si freelancing (adica muncesc in afara programului). Adica in weekend si seara dupa program eu munesc. Voi ce faceti in weekend si seara? 

 

Imi sustin opinia, nu toti trebuie sa aiba masina. Daca unii pot da 1500 EUR pe o rabla care scoate fum nu inseamna ca trebuie toti sa respiram acel fum. Din punctul meu de vedere toate masinile ar trebui sa fie minim EURO5. La sedintele de trafic de la scoala moto mi s-a spus sa nu opresc fix in spatele unei masini pentru ca... ati ghicit, poluare, fum, nasol - pentru ca un Gigel a vrut si el masina. 

Altfel ar fi orasul, atat ca poluare cat si ca trafic daca nu ati veni cu toate janghinele si cazanele din Germania. Si daca ar munci mai multi poate si-ar permite ceva mai bun, dar e mai simplu sa freci menta la TV. 

 

PS: Mai fac caterinca pe forum cu agatatul sau mai stiu eu ce dar fac asta pentru ca atmosfera de pe forum e in acest stil. Sunt activ si pe un forum auto cu oameni foarte seriosi si prietenosi, spre deosebire de arogantele unora de pe acest forum, piloti de MotoGP. Nu ma afecteaza parerile voastre de experti pe 2 roti, dar ce nu realizati voi e ca alti tineri ar putea fi descurajati in acest domeniu. Adica nu ii ajutati cu nimic pe cei la inceput de drum.


 Dacă muncești atât mai ai timp să te plimbi cu motorul care probabil este euro 10?
 Tu ai dreptate în privința oamenilor fără școală. E greu cu ei. Nu au cultură și te împiedici de ei la tot pasul. 
 Dar la treaba cu poluarea e posibil să te înșeli.
 De exemplu vaporul care ți-a adus ție telefonul mobil poluează într-o oră cât tot orașul într-o zi.
 Când erupe un vulcan de mici dimensiuni poluează într-o singură zi cât tot orașul nostru în zece ani.
 Nu sunt expert în poluare sau mediu, probabil că nici tu nu ești dar treaba asta cu aruncatul mașinilor vechi la gunoi parcă ni se tot repetă până am ajuns să o credem și noi.
 Sigur că mașinile care nu sunt sigure ar trebui scoase din circulație dar din motive de siguranță nu  din alte motive.
 Nu mă înțelege greșit, dețin două mașini destul de noi, adică au trei ani vechime. Nu mă plâng de sărăcie. Și pe mine mă încurcă toate rablele parcate aiurea, nici mie nu îmi place cum pute în spatele ursulețului sau pisicuței din care curge ceva sub motor. Dar hai să luăm problemele pe rând, să nu punem carul înaintea boilor.
 Țările civilizate au ajuns civilizate utilizând resursele până la ultima picătură apoi au început să se gândească la poluare. Au tras de toate rablele până acum 30-40 de ani când brusc le-au interzis la ei ca să oblige populația să ni le vândă nouă.   Noi vrem să sărim etape.
 Dacă privim în urmă istoria ne învață că un președinte american i-a spus lui Ford să facă o mașină ieftină ca să aibă fiecare american, oricât de sărac, o mașină. Așa a fost construită america. 
 Noi suntem acum la nivelul la care avem nevoie de toate resursele ca să creștem. Nu poți evolua fără mobilitate. 
 Până acum nu avem mașini, acum nu avem drumuri. Tot istoria ne învață despre Imperiul Roman și drumurile lor.
 Când vom avea și mașini și drumuri pentru toți, atunci vom avea nevoie de transport public. În final ne vom gândi și la poluare. 
 Mulți oameni cu multă carte trăiesc în România și fac greșeala de a gândi ca în occident. Nu merge așa bă băieți, nu așa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, last a spus:

Mulți oameni cu multă carte trăiesc în România și fac greșeala de a gândi ca în occident. Nu merge așa bă băieți, nu așa.

 

Fiecare gandeste din perspectiva lui, ce-i convine lui aia i se pare corect, nu se mai face apel la logica de mult timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, last a spus:

Sigur că mașinile care nu sunt sigure ar trebui scoase din circulație dar din motive de siguranță nu  din alte motive

Dap, înlocuim mașini decente dpdv al siguranței cu coji gen reno zoaie sau drăcia șpring care au stele ncap câte are un tablagiu pe epoleți! 

Pt că eco, doar că pe tot ciclul de la producție până la casare una d'asta eco poluează mai mult ca un c220 diesel... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...