Sari la conținut

E viitorul moto electric?


Postări Recomandate

7 hours ago, Kristian K said:

"Loud pipes save lives" e doar in mintea unora,nu a tuturor ce se dau pe doua roti.

 

Este clișeic și sună stupid, dar paradoxal chiar funcționează. Nu știu câte vieți salvează efectiv, dar chiar te face mai vizibil în trafic.

 

7 hours ago, Doctor X said:

Păi sunt mai mulți pietoni morți în accidente de când au apărut mașinile electrice, care nici alea nu fac zgomot?

 

Nu cred că sunt încă destule mașini electrice pe străzi pentru a distila o statistică relevantă.

 

3 hours ago, Adrian M. said:

Cand o avea o moto electrica autonomie cat un GSA, sau alte motorete cu rezervoare de 30+litri, atunci ne cumparam si noi buleftrice.

 

Dacă doar autonomia te supără, asta se va rezolva probabil cel mai rapid. Datorită în principiu industriei auto care merge masiv spre electrificare.

 

8 hours ago, Cavaleru said:

sunt unii care lucreaza la o electrica, care va avea simulator de sunet si vibratii configurabil, astfel incat sa poti face electrica sa se simta ca un 2t, ca un v2, v4 sau 4 in linie, etc..

 

Artificiu inutil. Lucrurile astea vor deveni oricum irelevante în timp, pe măsură ce generațiile tinere vor avea direct contact cu electricele și nimic altceva. Nu vor mai avea nevoie de așa ceva pentru că nu vor avea referințe - poate doar cei pasionați.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 963
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 12 minute, PzKpfW a spus:

 

Este clișeic și sună stupid, dar paradoxal chiar funcționează. Nu știu câte vieți salvează efectiv, dar chiar te face mai vizibil în trafic.

 

...

 

Da,functioneaza foarte bine...

Seful meu o surzit de la tobe in timp,si de peste 16 ani are proteze auditive.L-o salvat probabil sa nu auda prostiile din jur,in rest...

Iti pot confirma mai multi membrii de pe forum,poate chiar si el daca intra pe aici,doar are cont. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Emperor a spus:

 

energicamotor.com

 

In Olanda se vand destul de bine, alaturi de Zero au inceput sa apara destul de multe pe strada. 
In rest ma bucur ca au aparut mini circuite de enduro-cross pt cei mici, nu mai exista stresul vecinilor legat de zgomot/noxe , nu mai trebuie sa bat 100-200 km pt o zi cu juniorii pe circuit.

Pentru naveta clar mi as lua un zero/ego mai ales ca f multe companii ofera incarcare gratuita pt motociclete/biciclete . 

 

Aha........electrica .....

 

image.thumb.png.db59e323ba857a48c3c9fca1e3cdea00.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Emperor a spus:

 

energicamotor.com

 

In Olanda se vand destul de bine, alaturi de Zero au inceput sa apara destul de multe pe strada. 
In rest ma bucur ca au aparut mini circuite de enduro-cross pt cei mici, nu mai exista stresul vecinilor legat de zgomot/noxe , nu mai trebuie sa bat 100-200 km pt o zi cu juniorii pe circuit.

Pentru naveta clar mi as lua un zero/ego mai ales ca f multe companii ofera incarcare gratuita pt motociclete/biciclete . 

My bad, uitasem de ei total!

Arata foarte misto modelele, iar specs, plauzibile.

Eu unul nu sunt purist, am mai spus-o, performantele oferite m-ar convinge instantaneu sa imi iau una. TOT CUPLUL, ORICAND! Yes, PLease!

Dar cand vor fi la preturi ceva mai pamantesti( nu 25 30K euro pentru un naked electric mai acatarii), si cand o autonomie mixta de 250km nu i o problema, iar incarcarea dureaza maxim 30 minute, si asta mai peste tot-adica sa existe retea de fast si ultra fast. Mai avem cale lunga pana acolo-cel putin 10 ani.

Pana atunci cred ca mai schimb de 3 ori motocicleta :)))

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, Escanor said:

 

Aha........electrica .....

 

image.thumb.png.db59e323ba857a48c3c9fca1e3cdea00.png

La benzina nu renunt, nici daca o sa ajungem sa ne batem ca in madmax pt cativa litri , dar daca preturile se vor normaliza un pic n-as zice pas la  o ascutitoare din asta :=)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau dreptate si cred ca asa vom ajunge (ca-n Mad Max), fiindca vom fi in viitor importatori de produse petroliere, pretul la pompa va creste fara limita, iar partea de electrice sta sa ne fie introdusa pe gat la usa din dos!

Deja pregatirile sunt in toi!

https://gorjeanul.ro/petrom-inchide-noi-sonde-in-gorj/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Emperor a spus:

La benzina nu renunt, nici daca o sa ajungem sa ne batem ca in madmax pt cativa litri , dar daca preturile se vor normaliza un pic n-as zice pas la  o ascutitoare din asta :=)

La chestiunea cu benzina is de acord cu tine,dar ascutitoarea ti-o las tie,toata. 😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai vorbim ca vom ajunge si importatori de energie electrica...la ce preturi, ce conditii, vom vedea!

https://gorjeanul.ro/pretul-unui-certificat-de-emisii-co2-a-ajuns-la-100-de-euro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, ivan pedala a spus:

 

Cred ca asta se refera strict la producerea curentului din hidrocarburi, nu? Adica daca produci din panouri solare, eolian, hidro, chiar si nuclear, am impresia, nu te taxeaza.

Mie unul mi se pare normal. Mai ales ca productia solara e in plin avant, pe unde te uiti apar panouri pe case, depozite, chiar parcuri de panouri pe camp. De ce sa mai arzi carbunele pentru electricitate? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, mircea.cazachevici a spus:

 

... productia solara e in plin avant, pe unde te uiti apar panouri pe case, depozite, chiar parcuri de panouri pe camp. De ce sa mai arzi carbunele pentru electricitate? 

Da, ai dreptate...plin avant, numa' ca la noi exista si anotimpuri cu nori, ceata, ploi, nopti lungi...iar consumul atunci creste peste potentialul nostru de a produce eolian sau solar...si vom fi nevoiti sa cumparam energie de la vecini, care vecini acum isi modernizeaza termocentrale, da...pe combustibili fosili, modernizeaza cariere de astfel de minereuri utile, tocmai pentru ca nu au viitor!

Vom vedea asta cand vom plati cat nu face sau vom sta cu lumanarea, ca pe vremea odiosului!

Ma bucur ca nu cred ca voi avea onoarea sa traiesc iarasi astfel de clipe!🙈

Ah, era sa uit: nici panouri nu producem, nici eoliene...asa ca si astea vor avea pretul lor pe viitor, cand vom ajunge sa depindem de ele! Si nu cred ca va fi un pret mic, ca sa si-l poata permite orice muritor platitor de taxe si impozite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ivan pedala said:

Iti dau dreptate si cred ca asa vom ajunge (ca-n Mad Max), fiindca vom fi in viitor importatori de produse petroliere, pretul la pompa va creste fara limita

 

Prețul va fluctua, la fel ce și cererea. Pariez pe o ieftinire a carburantului fosil pe termen mediu și lung: cererea va scădea constant, inițial va scădea și produția pentru a compensa, însă țările exportatoare nu pot închide robinetul de tot și vor vinde la preț mic. Problema va veni însă cel mai probabil de la impozitare: vehiculele mai vechi și cu motor cu combustie vor fi taxate excesiv, ceea ce le va face nerentabile pentru uz zilnic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, ivan pedala a spus:

Da, ai dreptate...plin avant, numa' ca la noi exista si anotimpuri cu nori, ceata, ploi, nopti lungi...iar consumul atunci creste peste potentialul nostru de a produce eolian sau solar...si vom fi nevoiti sa cumparam energie de la vecini, care vecini acum isi modernizeaza termocentrale, da...pe combustibili fosili, modernizeaza cariere de astfel de minereuri utile, tocmai pentru ca nu au viitor!

 

 

Doar ca si informatie. Media productiei unui sistem fotovoltaic pe 1 an de zile depaseste de 1000 ori puterea lui. Adica eu am panouri de 3kwh pe casa, intr-un an ma astept sa produc peste 3000kwh. Adica sa acopar consumul casei. Si aici vorbim de un sistem de doar 3kwh, adica doar 15mp de acoperis dotat cu panouri. . Dar eu mai am loc pe casa de inca vreo 30mp de panouri, adica as putea ajunge la 9kwh putere instanta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, te-am inteles, vorbesti "pe persoana ta fizica" (oare cati in tara asta isi pot permite astfel de arogante?)...dar nu la asta faceam referire. La nivel macro, adica in lume, cati isi permit sa-si puna pe case sau in gradina fotovoltaice?! Cati is permit masini, trotinete si biciclete electrice?! Si asta se intampla acum, doar la noi, doar ca sa acoperim un moft al unora de a deveni verzi, nepoluanti...in timp ce milioane de vapoare, trenuri, avioane, masini blindate ale alesilor, sau de razboi, produc in cateva minute noxe cat nu produc toate autovehiculele de pe pamant cu motoare cu ardere interna pe toata durata lor de exploatare! Nu mai vorbesc si despre fabricile din estul extrem, de poluarea naturala (vezi vulcanii, arderi necontrolate de paduri, campii etc.). Dar noi luam de bun si promovam taman ce ne va distruge, ca asa este neamu' nostru! De ce sa traim noi bine, cand ne putem scarpina cu stanga dupa urechea dreapta, ca sa fim motu' de la basca?! Doar timpul isi va spune cuvantu' atunci cand trebuie!:smoke:

:lol:O iubesc pe fetita asta, mai ce le mai zice astora!:blbl:

https://www.facebook.com/reel/621695183055467/?s=single_unit

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Este de acum 1 an știrea, tot nu sunt disponibile modelele. Lipsește infrastructura pentru hidrogen (producție și distribuție), iar acum toată lumea se concentrează pe electrice. Pentru moto ar fi o soluție mai bună, handicapul principal al bețiilor fiind greutatea.  Apoi mai sunt combustibilii sintetici - dar deocamdată nu sunt viabili din punct de vedere comercial (cam 10 euro/litru).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Hai noroc!

 

O sa las asta aici ca sa ma pot desfata cu flotarile logice pe care le vor face unii colegi de forum care postau stiri cu masini electrice care au luat foc. Sunt convins ca vor gasi diverse scuze, scuze care in lumea lor fantastica se aplica doar masinilor cu motoare cu combustie interna - adica scuzele sunt ok in cazul masinilor cu motor cu combustie interna, dar nu sunt ok in cazul masinilor electrice.

 

https://ziare.com/explozie-masina/explozie-masina-gpl-bulevard-bucuresti-1852128

 

Stiu ca nu ma veti dezamagi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce crezi ca nu s-au fabricat autovehiculei doar pe gpl din fabrica?

Printre altele...

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, CapnJackSparrow said:

Hai noroc!

 

O sa las asta aici ca sa ma pot desfata cu flotarile logice pe care le vor face unii colegi de forum care postau stiri cu masini electrice care au luat foc. Sunt convins ca vor gasi diverse scuze, scuze care in lumea lor fantastica se aplica doar masinilor cu motoare cu combustie interna - adica scuzele sunt ok in cazul masinilor cu motor cu combustie interna, dar nu sunt ok in cazul masinilor electrice.

 

https://ziare.com/explozie-masina/explozie-masina-gpl-bulevard-bucuresti-1852128

 

Stiu ca nu ma veti dezamagi!

 

Am avut masini pe GPL de cand ma stiu, tatal meu avea Dacia 1300 cu instalatie de gaz inca din 1985 si nu a existat niciodata situatia in care masina lui, sau a mea ori a fratilor mei (si ei aveau GPL) sa ia foc din cauza instalatiei de gaz. Ca sa nu mai zic ca tatal meu a montat nenumarate instalatii de gaz pe masini si niciodata nu au existat probleme. Daca sunt montate si intretinute corect riscul unui incendiu este la fel de mic sau de mare ca la masinile pe benzina. Iar comparatia dintre EV si masina cu instalatie pe gaz este gresita pentru ca EV-ul este facut de fabrica in timp ce majoritatea instalatiilor de gaz sunt montate in unitati autorizate unde competenta de multe ori este pusa sub semnul intrebarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil. Asa cum v-am lasat - asa va gasesc. Niciun neuron mutat  dintr-o parte intr-alta.

Mai oameni buni- v-ati spus parerile, ok. Aveti EV-uri, foarte bine. Nu aveti - la fel de bine. Dar sa vad cum cautati argumente la ceva ce nu exista pentru voi - e hilar. Ca sa nu spun ca pare nitel "derapaj mental".

@eneos - la tine nu mia trag sperante ca te stiu de mult :) . Sanatos sa aud ca esti ca de incapatanat nu te intrece nimeni :). Astept ziua in care sa te vad ca mi faci revizia la Zoe  (nu e al meu dar il mai conduc din cand in cand)

si sa postezi dupa (vreau niscai ulei de trasmisie).

 

In priveste "Arogantele"- ce raspuns se poat daca daca e ca in poveste cu fetita cu "nu in brate".

in acest moment preturile la PV uri si baterii sunt foarte bune ( mult mai bune ca acum 1..2 ani).

Deci numai cine nu vrea nu si pune acolo 3..4 kwh. la sub 120 Eur / kwh stocare ma tem ca nu mai ajugem curand.

 

In orase vad ca sunt EV-uri destule(unele f scumpe dar nu sunt reprezentative pentru discutie,acolo e fitza si cam atat). Pe autostrada , la fel. Unele merg "teava" altele mai potolit, fiecare dupa baterie/urgenta de - o are. Deci pare ca nu au citit pe aci ce probleme ar trebui sa intampine si isi vad de viata lor.

In zonele limitrofe oraselor (zone "dormitor") e cam plin de EV-uri de "naveta"- 15...30 km / sens. Nici astia n-au auzit de prapastiile de se scriu pe aici.

Baga km zilnic (deja ne intersectam si am inceput sa ne "jucam " cand ne recunoastem) fara stress.

 

Oare toti "anti-EV-istii" au lipsit la orele de fizica sau doar cei de topicul asta? Cat de greu sa fie sa "Google"esti nitel si sa vezi cum sta treaba dpdv fizic?

 

Cati KWh are 1l de motorina? ce randament are un ICE? chestii de baza...

Acum 4 ore, Kristian K a spus:

De ce crezi ca nu s-au fabricat autovehiculei doar pe gpl din fabrica?

Printre altele...

oare pentru ca dpdv fizic e nevoie de niscai coditii ca sa mearge pe gaz? conditii care nu se pot atinge "la rece"?:))

La 23.02.2023 la 13:22, ivan pedala a spus:

Da, te-am inteles, vorbesti "pe persoana ta fizica" (oare cati in tara asta isi pot permite astfel de arogante?)...dar nu la asta faceam referire. La nivel macro, adica in lume, cati isi permit sa-si puna pe case sau in gradina fotovoltaice?! Cati is permit masini, trotinete si biciclete electrice?! Si asta se intampla acum, doar la noi, doar ca sa acoperim un moft al unora de a deveni verzi, nepoluanti...in timp ce milioane de vapoare, trenuri, avioane, masini blindate ale alesilor, sau de razboi, produc in cateva minute noxe cat nu produc toate autovehiculele de pe pamant cu motoare cu ardere interna pe toata durata lor de exploatare! Nu mai vorbesc si despre fabricile din estul extrem, de poluarea naturala (vezi vulcanii, arderi necontrolate de paduri, campii etc.). Dar noi luam de bun si promovam taman ce ne va distruge, ca asa este neamu' nostru! De ce sa traim noi bine, cand ne putem scarpina cu stanga dupa urechea dreapta, ca sa fim motu' de la basca?! Doar timpul isi va spune cuvantu' atunci cand trebuie!:smoke:

:lol:O iubesc pe fetita asta, mai ce le mai zice astora!:blbl:

https://www.facebook.com/reel/621695183055467/?s=single_unit

daca nu iti permiti o trotineta electica ( intre 300 ....2000 eur) atunci oare ce masina iti permiti ? ( nu de alta dar la 300...2000 eur e cam greu sa o numesti masina).

A zis cineva ca trebuie sa ne permitem toti masini? Am mai explicat - condusul e un privilegiu nu un drept din nastere!

A, ca in Romania e varza sistemul de impozitare si respectiv partea cu proprietatea - e alta discutie. Daca s-a face corect eu as merge doar pe scuter (nici pomeneala sa platesc impozit la 3 motoare, 2 remorci si o masina sub 300 ron /an ).

hai sa gandim un pic in cotext, nu pe langa el

La 13.10.2023 la 8:36, ENEOS a spus:

Făceau downhill? 😈

GENIALA ASTA!!!

asa e, franau regenerativ deci aveau si "ce sa ii tina pe trasa":)

La 22.02.2023 la 9:29, TheHuskyCrobats a spus:

Si cum ramane cu "Loud pipes save lives?"

Sa inteleg ca in momentul in care moto va deveni numai electric o sa murim ca soarecii?

nu prea ai informatii se pare. toate ev-urile au modul "pieton", adica la viteze mici (urban) "avertizeaza "prin sunet. BIne,sunetul ala e ales sa te faca atent (nu sa sune a ice), la unele zici ca vine nava mama.

asta cu loud pipes e pe care sa devina un mit, numarul nesimtitilor cu "burlane" e in scadere.Politia a inceput sa miste.

in oras (orice oras nu numai Bucale) nu ai unde sa ii dai cu peste 30..50 (ce e peste e din categoria" mi-o caut cu lumanarea" iar sa faci ca toate alea cand stai pe loc ( Ca stai, la ce aglomeratie este) nu iti salveaza viata ba chiar ti o poate scurta daca enervezi prea mult "Acustic"

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...