Sari la conținut

E viitorul moto electric?


Postări Recomandate

Acum 21 minute, DARK-RIDER-82. a spus:

La reconditionat etrierii de frana mi-am prins urechile

N-ai avut inbus de 7mm sau..? 🤔 Pana mea, la tigaia aia sunt cei mai simpli etrieri cu putință, nici nu ai frână de mână pe cei spate că e pe saboți în interiorul discului. :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 963
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1 oră în urmă, DARK-RIDER-82. a spus:

Nu-l cunosc ,nu stiu nici cum arata,nu ma intereseaza cu ce se ocupa zi de zi. Dar sa nu stii sa schimbi placute de frana si discuri e trist... La masina sau motocicleta.

Am facut schimbul de ulei si filtru motor in fata casei, schimb ulei cutie viteze tot in fata casei ,la schimb ulei in diferential a fost ceva mai greu ,da' am facut-o si p-aia. Nu mai zic amortizoare fata si spate ,dupa ce am cumparat presa de arcuri. Rulmentii la roti nu m-am complicat si am mers la service. Radiatorul de racire a fost simplu de inlocuit si aerisit intreg sistemul de racire. Pt.distributie  motor, dupa ce m-a dus un mascarici cu vb vreo saptamana mi-am cumparat manualul Bentley pt.orice model E34  si am facut-o tot in fata casei ,inclusiv schimbat pompa de apa si singurul intinzator de curea,nu ca ar fi fost necesar dar vroiam curea noua ,rola intinzatoare( urechea sensibila) ca facea un zgomot si nu reuseam sa-l gasesc de unde(alternatorul era reconditionat complet ,n-avea cum sa scoata zgomote ciudate ala).

La reconditionat etrierii de frana mi-am prins urechile si m-a ajutat un amic mecanic.

Unii sunt comozi, ce dreaqu, doar e mai simplu sa-ti faci programare la service prin telefon din pat ,sa le duci masina, zici 'doamne ajuta sa n-o distruga mecanicii mai rau decat e" si sa o iei adus de alt amic cu masina, sa-ti iei conserva full service-ata buna de condus inca 50000 km...

Da' atitudinea fata de altii spune sigur multe despre un om! 

Iar on topic: la masinile electrice sigur nu o sa-ti faci tu service-ul ,chiar de ai spatiu ,scule chef si know-how! Asta daca mai vrei garantie. Chiar asa,cine are conserva electrica si stie: acumulatorii sunt acoperiti de garantie daca o cumperi noua?

Se plange un amic ,cu o toyota hibrid ca a dat 24000 euro  pe masina noua si dupa cam 16 luni i-a aparut in bord 'problema acumulatori" iar la service cica il costa cam 12 mii euro sa-i schimbe... Nu mi-a zis cine plateste... 😂🙄🤔

 

inceteaza sa mai postezi off topic.

 

Nu intereseaza pe nimeni aptitudinile tale de mecanic. Topicul este despre masini electrice, nu despre cazane vechi de 30 ani pe GPL. Fa-ti topic separat si aplauda-te singur acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.sciencealert.com/the-world-s-first-solar-road-has-turned-out-to-be-a-disappointing-failure/amp&ved=2ahUKEwj52byZl87tAhWKl4sKHUddCbwQFjADegQIHhAB&usg=AOvVaw11gFSaPrHD6lROy-HokXeJ&ampcf=1

 

 

https://www.sciencealert.com/the-world-s-first-solar-road-has-turned-out-to-be-a-disappointing-failure/amp&ved=2ahUKEwj52byZl87tAhWKl4sKHUddCbwQFjADegQIHhAB&usg=AOvVaw11gFSaPrHD6lROy-HokXeJ&ampcf=1

In July, the French daily newspaper Le Monde reported that the 0.6-mile (1 kilometre) solar road was a fiasco.

In December 2016, when the trial road was unveiled, the French Ministry of the Environment called it "unprecedented". French officials said the road, made of photovoltaic panels, would generate electricity to power streetlights in Tourouvre, a local town.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, cuki a spus:

3. pentru 500 lei manopera, nu m-as chinui niciodata cu o operatiune ce imi pune garantia utilajului in pericol, ba mai mult fiind vorba de frane, poate si viata mea sau a altora...

 

Chiar ma gandeam pentru cine fac aia reclamele de la TV cu aragazu si tabloul electric..."las ca stiu eu mai bine". 

 

Eu inteleg de aici ca nu ai calificarea necesara, deci nu esti relevant in discutiile tehnice decat asa ca postac de forum care sa umple hardul serverului pe care ruleaza forumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce țară de triști. Dacă ai nițel habar de mecanică nu înseamnă știi să concepi un vehicul. Dacă știi să concepi un vehicul, nu știi să-l vinzi. Chiar dacă știi să-l vinzi, nu știi ce va cere piața peste 2 ani, peste 10 sau mai mult. Pentru fiecare din aceste aspecte trebuie măcar un om foarte bun pe domeniul lui. Dacă știi in ce parte se strânge șurubul nu înseamnă că te pricepi la domeniul auto. Tot șoarecii de bibliotecă vând mașinile.

Pe de alta parte, dacă eram noi atât de buni, nu aduceam francezii, americanii, coreenii ca să ne facă mașini. Dacă eram atât de buni motocicliști, aveam și noi un Rossi cel puțin la care să ne închinăm. Vorba aia, "capră râioasă dar tot cu coada pe sus"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.12.2020 la 12:37, vis-a-vis a spus:

Ce țară de triști. Dacă ai nițel habar de mecanică nu înseamnă știi să concepi un vehicul. Dacă știi să concepi un vehicul, nu știi să-l vinzi. Chiar dacă știi să-l vinzi, nu știi ce va cere piața peste 2 ani, peste 10 sau mai mult. Pentru fiecare din aceste aspecte trebuie măcar un om foarte bun pe domeniul lui. Dacă știi in ce parte se strânge șurubul nu înseamnă că te pricepi la domeniul auto. Tot șoarecii de bibliotecă vând mașinile.

Pe de alta parte, dacă eram noi atât de buni, nu aduceam francezii, americanii, coreenii ca să ne facă mașini. Dacă eram atât de buni motocicliști, aveam și noi un Rossi cel puțin la care să ne închinăm. Vorba aia, "capră râioasă dar tot cu coada pe sus"...

Buna asta. AMIN 😁😏👍

La 15.12.2020 la 21:32, mobiletron a spus:

"În martie 2019, producătorul auto american a indicat că vrea să ajungă la o acoperire de 99% în Europa până la finele anului, pentru România fiind pregătite trei staţii de încărcare Supercharger, în Bucureşti, Craiova şi Brăila."

Bai,nu pot sa nu observ: DECI NU LA CLUUUUJ, unde salasuiesc mai "intelijentii" RROManiei 😂🙄😏

Dar la Braila,bai,BRAILA, B R A I L A ... 🤕☢️🤔😂

Oh my fucking god, ma stric de ras...

Multumesc Tesla! N-am mai ras asa bine de muuult timp!

 

Clara treaba: musai trebuie o Tesla si pt.mine 😂 ,oare ce model...

128007.jpg

Statiile astea supercharger e cum zicea agent Smith vs. Neo: "MORE!!!" 😂

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orban vrea să negocieze cu Elon Musk ce funcții primește PNL în Tesla România. Liderul PNL, Ludovic Orban, n-a fost astăzi dimineață la o nouă rundă de negocieri politice deoarece a participat la o întâlnire cu un investitor american, Elon Musk, pentru a discuta detaliile referitoare la deschiderea unei fabrici Tesla în România. În particular, liderul partidului aflat la putere a dorit să știe ce funcții poate obține pentru PNL în cadrul companiei ce-și va desfășura activitatea în România. Acesta a dat asigurări că PNL are oameni competenți și pregătiți să ocupe aceste funcții deîndată, dacă este nevoie.

Ludovic Orban a atras atenția partenerului american privind grila de salarizare și că, în privința salariilor pentru cei numiți politic România nu este o țară de lumea a treia, dimpotrivă. În plus, a menționat că el a terminat TCM-ul la Brașov și se pricepe la mașini și curent electric, mai ales că a lucrat doi ani la Izolatorul Târgu Secuiesc înainte de ’89.

https://www.timesnewroman.ro/it-stiinta/orban-vrea-sa-negocieze-cu-elon-musk-ce-functii-primeste-pnl-in-tesla-romania/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Acum 10 ore, DARK-RIDER-82. a spus:

Bai,nu pot sa nu observ: DECI NU LA CLUUUUJ, unde salasuiesc mai "intelijentii" RROManiei

 

Mi-ai suflat-o p-asta! Ai fost mai rapid! Imi pare rau ca nu am fost eu ala care sa comenteze! Aia e, ma multumesc si cu locul doi. "Dar, vai, ce se este oare? Cum, nu la Cluj? Nu in motul cacatului? Aceste cuvinte ne doare!"

 

Dupa directie, Braila - Bucuresti - Craiova, as zice ca are treaba cu coridorul ala Nord-Sud de vor sa-l construiasca Americanii la Vest de Romania si cum sa lege baza militara de la Kogalniceanu de el, dar drumul Constanta - Bucuresti nu trece prin Braila, decat daca vrei neaparat.

 

Sanatate tuturor!

Editat de CapnJackSparrow
M-a batut gramatica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai capnsparrow, crapi oricum intr-o zi ,unii chiar zilele astea cu sars-u' , ce expresie e si asta? Doar taranii cretini care mai au o bashina o folosesc! Te simti? 😂

Cat despre Tesla... Prosteala,manipulare ,hotie sustinuta de guverne si banci. Da' e bine sa-si ia tzeapa pulimea,prostii,cretinii! Sa decarteze 100 mii euro pe un kacat pe roti electric si sa zaca in "charging station" cu orele cand o incepe sa se degradeze made in china battery 🙄😁 o merita din plin! Iar de performanta... Pfff,  am vazut politie rutiera cu pistol radar adica, efectiv iese din boscheti /drum lateral cu pistolul radar activat l-a indreptat spre tine ,si ai supt-o instant ,o sa-ti dea procesul  verbal la semnat...

Ce kacat sa faci cu performanta pe drum public? S-au dus vremurile alea... E la fel si pt.motociclete... Ce sa faci cu 200 cai pe drum public?! Cand si un rapan de gsxf 750 cu 93 cai te poate baga in kacat in vreo 3-4 secunde, daca tragi de urechi SACS-ul...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, john17 a spus:

Medicamente..? 💉

 

 

Screenshot_20201217_191816_com.android.chrome.jpg

MUHAHHAHA

cred ca trebuie sa schimb definitia belbodului 

 

Belbodul este un imbecil deghizat in semidoct care adesea incearca sa-si explice convingerea ca pamantul este plat folosind putinele cunostinte stiintifice dobandite de pe Discovery/National Geographic 

 

Revenind la EV-uri ... 1000km , fara probleme , cateva bug-uri software probabil rezolvabile la primul update, un lucru cunoscut dar care mi-a scapat din vizor ... parcare moca in centrul oraselor  cand pui masina la incarcat , la mine costa incarcatul cat ar fi costat parcarea 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, DARK-RIDER-82. a spus:

O sa crapati si voi si copiii copiiilor vostri si n-o sa vedeti vreodata o "planeta" cu ochii vostri asa cum vezi un balon in aer.
pt.ca nu exista...

Că planetele nu sunt reale ştiam, spune-mi dacă ştii sub ce sistem de operare rulează simularea căreia îi spunem "viaţă".

Unii spun că e un Windows pe 32 de biţi, alţii pe 64...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, DARK-RIDER-82. a spus:

O sa crapati si voi si copiii copiiilor vostri si n-o sa vedeti vreodata o "planeta" cu ochii vostri asa cum vezi un balon in aer.
pt.ca nu exista...

 

simteam eu ca ai veleitati de flaterther dar nici nu indrazneam sa sper ca avem onoarea sa purtam o "discutie" chiar cu unul veritabil

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 18.12.2020 la 11:36, DARK-RIDER-82. a spus:

 

Ca tot vb de imbecili: de ce sa umplu conserva cu electroni produsi prin arderea carbunilor cand pot sa umplu rezervorul cu gpl fara alte "deranjuri"?

Ai fi surprins sa afli ca s-au dezvoltat surse de energie regenerabile chiar si la noi in tara deja de cateva decenii(hidrocentrale,printre altele).Suntem undeva la media europeana ,din pacate doar pe baza realizarilor din trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, pinnochio a spus:

Referitor la vehicule electrice pe 2 roți...Care ? Cu ce categorie de permis se conduce? Că nu mai e cu cm cubi🤪Sau încă nu e nimic dat despre asta?

 

Ai kw.

La 18.12.2020 la 12:36, DARK-RIDER-82. a spus:

O sa crapati si voi si copiii copiiilor vostri si n-o sa vedeti vreodata o "planeta" cu ochii vostri asa cum vezi un balon in aer.
pt.ca nu exista...

 

Ceva argumente ai pt afirmatia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to E viitorul moto electric?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...