Sari la conținut

E viitorul moto electric?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 963
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Referitor la subiect, am vazut ca in Europa se vrea ca dupa 2035 sa nu se mai vanda masini cu motoare termice. Dar nu am vazut nimic referitor la motociclete. Banuiesc ca nu le incadreaza in aceeasi oala nu? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice vehicul cu motor cu ardere interna ,prin compresie/diesel sau scanteie/benzina. Au afectat pt.scurt timp si unele modele cu renume produse de multi ani, una e suzuki hayabusa ca nu respecta normele euro 5... Asa ca nu mai puteai sa cumperi hayabusa noua 0km de la dealer... Da' al dreaqului in SUA se vinde,p-acolo nu mai "polueaza", cica... 🙄 

De fapt e vb de interese financiare mari si cam ascunse publicului/ pulimii de rand! 

In final pe termen lung tot China are de castigat. Si gunoaiele nici nu mai ajung TOT in China. S-au desteptat si chinezii in privinta asta. Deci sunt FOARTE curios unde se vor forma muntii de deseuri electrice ,cam prin ce tara "curajoasa" sa recicleze asa ceva... 

E acelasi "scenariu" cum a fost si cu motoarele in 2 timpi. Mai vezi vreun motor 2 timpi inmatriculat pe drum?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regiunea Bruxelles va interzice automobilele diesel din 2030 şi cele pe benzină din 2035
https://www.agerpres.ro/economic-extern/2021/06/25/regiunea-bruxelles-va-interzice-automobilele-diesel-din-2030-si-cele-pe-benzina-din-2035--737436?

 

"Scuterele diesel vor fi şi ele interzise în regiunea Bruxelles începând din 2025, în timp ce scuterele cu motoare pe benzină vor fi interzise din 2028 iar motocicletele vor fi permise numai până în 2035."

 

Deci prin 2030-2035 va trebui sa cumparam mobre adevarate pe care sa le putem da copiilor/nepotilor nostri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ,e oficial: din 2035 nu se va putea cumpara autoturism sau motocicleta benzina/gpl sau diesel. 

Nemernicie tipica a'la'Brussels. 

Nu specifica nimic despre autonomia kacaturilor electrice vandute incepand cu 2036 ,ce fac daca eu am multi km de facut in ziua aia si n-am timp de pierdut prin statii de incarcare electrice,nu se ofera nici o alternativa. 

PUTE a dictatura UE

https://www.reuters.com/business/environment/brussels-region-ban-diesel-cars-by-2030-petrol-cars-by-2035-2021-06-25/

P.s. sunt curios ce fac cu transporturile grele(camioane peste 3,5t si agabariticile peste 40-50tone...)

@farfuridi n-ai auzit/vazut scutere diesel? 🙄

Aici recunosc,si eu as interzice tampeniile alea 😀

BRUSSELS, June 24 (Reuters) - The Brussels regional government announced on Friday a ban on diesel cars in the region by 2030 and petrol cars by 2035 in an effort to meet the European Union's carbon neutrality goal by 2050.

The ban will also apply to vehicles running on compressed-natural gas, liquefied natural gas and hybrids from 2035.

"With this new step in the organisation of the Brussels low-emission zone, we confirm the region's desire to opt for a climate transition that is socially just," Rudi Vervoort, the president of the Brussels region, told a press conference on Friday.

La 25.06.2021 la 17:10, ionutpm a spus:

Regiunea Bruxelles va interzice automobilele diesel din 2030 şi cele pe benzină din 2035
https://www.agerpres.ro/economic-extern/2021/06/25/regiunea-bruxelles-va-interzice-automobilele-diesel-din-2030-si-cele-pe-benzina-din-2035--737436?

 

"Scuterele diesel vor fi şi ele interzise în regiunea Bruxelles începând din 2025, în timp ce scuterele cu motoare pe benzină vor fi interzise din 2028 iar motocicletele vor fi permise numai până în 2035."

 

Deci prin 2030-2035 va trebui sa cumparam mobre adevarate pe care sa le putem da copiilor/nepotilor nostri. 

Cumperi motociclete ce merita atentia (honda cbx 1000, honda vfr 750/800, vreun gsxr 1000,etc... Ce iti doreste fiecare) le tii inmatriculate cu acte in regula taxe asigurare mereu platite  si nu cred ca o sa ne interzica dreptul de a folosi un bun proprietate personala cu acte in regula. 

Mai avem un pic si ajungem in DICTATURA ca pe vremea lui Ceausescu cand conduceai in zile pare sau impare plus norma lunara de benzina...

Doar ca acum e DICTATURA UE. 

Vreo lege trasa la indigo dupa decretul 770 din 1 octombrie 1966 mai trebuie sa apara si CRED ca ajungem precum vacile din ograda fermei UE...

Sper sa ma insel amarnic 

😵😵😵

🤒

Editat de DARK-RIDER-82.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.06.2021 la 21:30, farfuridi a spus:

????

probabil se refera la microcaruri pt handicapati , sunt in general diesel 500cc , 45km/h maxim si scot fum cat 3 tiruri , soferii sunt literalmente niste handicapati :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, superbec a spus:

probabil se refera la microcaruri pt handicapati , sunt in general diesel 500cc , 45km/h maxim si scot fum cat 3 tiruri , soferii sunt literalmente niste handicapati :)

Te rog frumos. Am condus mercedes actros 1851 MP4 (motor 6 cilindri in linie nu V8 ca Scania R500)din 2015 full functional (inclusiv AdBlue-ul) cu 510 cai(si aproape 600mii km REALI) de la Ulm Germania pana pe la Buzau si nu scotea gram de fum indiferent cat o calcam,pe drept, deal de 7-10% inclinatie incarcat de abia urcau pernele de aer... 

Da' vb de euro 6 competent... Si am mai avut euro 6 bascula noua 8x4 ford 4142D (avea vreo 500 km la bord cand am luat-o eu) si de-abia mirosea evacuarea pe loc... Ca ma dadeam jos des si dadeam cu nasul des de evacuare pe loc... 

Scuterele diesel sunt non euro precum primele bmw-uri 524 E28 diesel ,cu toba evacuare pe mijlocul barii spate... Normal ca vor scoate fum, mai ales ca nu-s in stare foarte buna la capitolul motor si nici foarte bune calitativ construite de noi... 

Nici mie nu mi-ar conveni sa mai treaca pe langa mine vreun trabant 601 2 timpi sau sa mai stau dupa vreun autobuz antic cum erau cand eram copchil,de umpleau strada de fum. Negru cand erau injectiile aproape gata de zile sau albastru cand consumau ulei motor prin toate "crapaturile" 🙄

Sunt foarte curios cum rezolva transporturile grele ,tir-uri si bascule, ca intreaga economie depinde de camioanele astea... Chiar de exista camioane pe GPL de ceva ani ,alea tot ard motorina dar mult mai putin nu la fel 40-50 litri la suta de km... 

Nu mai zic de ce transporta camioanele astea,ca e ipocrizia la maxim... Sunt marfuri cu miile de tone aduse tot folosind vapoare ce ard aproape pacura(cel mai prost combustibil posibil,abia e lichid de trebuie incalzit ca sa poata fi injectat in cilindru) de iese coloana de fum neagra ca dracu...

De-aia nici nu au voie sa intre vapoarele mari in port cu propulsie proprie... Ci doar tractate usurel 😂🙄 de remorchere cu motoare tot diesel dar "mai de bun simt"  😂 

P-astea nu le mai vede nimeni... Ca supara CHINA si se opreste comertul brusc, sau devin toate mult mai scumpe peste noapte(dublu,triplu fata de cat costa azi...).

 

Cand sunt reci motoarele diesel euro 6 cu AdBlue scot un fel de "ceata" in zona tobei de evacuare vreo 10-15 km sau pana ajung la temperatura optima de functionare. In rest nu vezi fum dupa tir euro 6 cu adblue functional. 

Scuterele diesel nici nu ar trebui sa existe daca ma intrebi pe mine 😂🙄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, superbec a spus:

gata, respira , esti nevorbit/scris?

 

🙄 De ce? Tie trebuie sa-ti dau raportul despre starea mea fizica & psihica? Ce am pe carduri tot la tine raportez? 😂🤔😵🙄

Scriu cat vreau si ce vreau cand vreau si unde vreau. Nu esti obligat sa citesti! 

On topic: vehiculele electrice sunt o mare pacaleala,o mutare a poluarii direct de pe strazi la centrale electrice care functioneaza tot pe carbuni,gaz natural,nucleare sau alte surse de energie electrica. O mizerie ,un jeg tipic pt.animalul uman,ce nu se vede nu "deranjeaza". Ipocrizie crasa cu efecte "cam grave" pe termen lung si scurt,ca vor fi multi nemultumiti prin statiile de incarcare asteptand ore in sir sa incarce pt.a 'nshpea oara kacatul electric. Si din 2036 nici nu vor avea alta alternativa. Iar cum masinile moderne sunt gunoaie bune de aruncat la remat dupa cam 10-15 ani,sa vezi  "distractie" cand chiar nu mai ai de ales si TREBUIE sa conduci doar autovehicul electric sau motocicleta electrica cu autonomie "la ghici"...

Beleau va fi: oare gasesti loc in vreo statie de incarcare normala sau rapida sa incarci gunoiul electric?! Iti permiti sa pierzi cateva ore pe acolo doar sa ai ce conduce inca vreo 50-100km?!

Penibila "evolutie" si "high tech" a transportului personal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

58 minutes ago, DARK-RIDER-82. said:

 

De fiecare dată când citesc ce scrii mă gândesc la reclama aia care zicea: Cum le știi tu pe toate!

De ce nu te apuci de scris cărți sau scenarii SF? O să te umpli de bani. 

 

@superbeca încercat să îți comunice ceva dar pari să fi ancorat în lumea ta. Somn ușor, vise plăcute! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, superbec a spus:

probabil se refera la microcaruri pt handicapati , sunt in general diesel 500cc , 45km/h maxim si scot fum cat 3 tiruri , soferii sunt literalmente niste handicapati :)

Eu credeam ca-s benzinare,nu  am vazut sa "fumege"prea tare .

 

Acum 9 ore, DARK-RIDER-82. a spus:

 

@farfuridi n-ai auzit/vazut scutere diesel? 

Sincer ,nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, The Flying Dutchman a spus:

De fiecare dată când citesc ce scrii mă gândesc la reclama aia care zicea: Cum le știi tu pe toate!

De ce nu te apuci de scris cărți sau scenarii SF? O să te umpli de bani. 

 

@superbeca încercat să îți comunice ceva dar pari să fi ancorat în lumea ta. Somn ușor, vise plăcute! 

Sa ma apuc de scris?! Mie lene si oricum n-am timp 🙄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mercedes  a prezentat azi noul Actros ce va avea (prin 2024  )autonomie de pana la 500 km.Daca zici ca esti sofer de utilaje grele banuiesc ca ai auzit /vazut ca de ex. la Frankfurt e montata experimental pe o bucatica de autostrada  o retea electrica pt. tiruri de genul troleibuz ,am vazut si intre orase mai mici asa ceva pentru transportul de persoane.Deci pasi in directia asta se fac,ca sunt viabili sau nu ramane de vazut,eu unul nu pot decat sa ma bucur ca lumea se "misca" .Consider ca un plan B nu poate aduce deservicii, desi in cazul asta  ar trebui sa luam in considerare si faptul ca timpul nu pare sa fie de partea noastra. 

Tocmai de aceea nu-mi fac nici eu nu stiu ce iluzii , pentru ca omenirea a devenit captiva propriului progres tehnologic. Si  mie mi-ar place sa nu se termine petrolul niciodata si poluarea sa fie doar o poveste a unor alarmisti,dar daca nu e chiar asa?Daca ne furam singuri caciula in felul asta?N-ar fi pacat sa stim ca nici macar nu am incercat?

La 28.06.2021 la 12:52, DARK-RIDER-82. a spus:
La 28.06.2021 la 20:01, DARK-RIDER-82. a spus:

 vehiculele electrice sunt o mare pacaleala,

. Sunt foarte curios cum rezolva transporturile grele ,tir-uri si bascule, ca intreaga economie depinde de camioanele astea... 

Pacaleala e si cand alimentezi la peco,si cand iti cumperi masina ,si cand iti platesti ratele.

Politicul nu o sa te intrebe niciodata pe "tine" daca are voie sa faca ceva ,ci ti se va pune in vedere intr-un fel sau altul sa te conformezi,asa e de cand e lumea ,poti sa urli cat vrei ca e dictatura ,cineva ii va conduce tot timpul pe ceilalti, difera doar nuantele. Si asa e bine sa fie,altfel ar fi anarhie. De exemplu,uita-te la pandemia asta, daca nu s-ar fi luat nici o masura impotriva ei (cum reclama unii ca ar fi trebuit ) mureau considerabil mai multi oameni  si atunci s-ar fi reclamat ca aceeasi  dictatura  care pana acum ne-a tinut in case si ne-a pus" botnite" vrea sa ne decimeze. Si asa e rau ,nici asa nu e bine.

Editat de farfuridi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, farfuridi a spus:

Mercedes  a prezentat azi noul Actros ce va avea (prin 2024  )autonomie de pana la 500 km.Daca zici ca esti sofer de utilaje grele banuiesc ca ai auzit /vazut ca de ex. la Frankfurt e montata experimental pe o bucatica de autostrada  o retea electrica pt. tiruri de genul troleibuz ,am vazut si intre orase mai mici asa ceva pentru transportul de persoane.Deci pasi in directia asta se fac,ca sunt viabili sau nu ramane de vazut,eu unul nu pot decat sa ma bucur ca lumea se "misca" .Consider ca un plan B nu poate aduce deservicii, desi in cazul asta  ar trebui sa luam in considerare si faptul ca timpul nu pare sa fie de partea noastra. 

Tocmai de aceea nu-mi fac nici eu nu stiu ce iluzii , pentru ca omenirea a devenit captiva propriului progres tehnologic. Si  mie mi-ar place sa nu se termine petrolul niciodata si poluarea sa fie doar o poveste a unor alarmisti,dar daca nu e chiar asa?Daca ne furam singuri caciula in felul asta?N-ar fi pacat sa stim ca nici macar nu am incercat?

Pacaleala e si cand alimentezi la peco,si cand iti cumperi masina ,si cand iti platesti ratele.

Politicul nu o sa te intrebe niciodata pe "tine" daca are voie sa faca ceva ,ci ti se va pune in vedere intr-un fel sau altul sa te conformezi,asa e de cand e lumea ,poti sa urli cat vrei ca e dictatura ,cineva ii va conduce tot timpul pe ceilalti, difera doar nuantele. Si asa e bine sa fie,altfel ar fi anarhie. De exemplu,uita-te la pandemia asta, daca nu s-ar fi luat nici o masura impotriva ei (cum reclama unii ca ar fi trebuit ) mureau considerabil mai multi oameni  si atunci s-ar fi reclamat ca aceeasi  dictatura  care pana acum ne-a tinut in case si ne-a pus" botnite" vrea sa ne decimeze. Si asa e rau ,nici asa nu e bine.

TIR/camion pe fir ca un troleibuz nu prea are viitor. Reteaua electrica are un cost foarte mare... Ca-s multe mii de km de fire de intins,nu ca intr-un oras ,mic sau mare... 

Asta cu autonomia data de producator e iarasi discutabil... Tehnologia acumulatorilor nu a ajuns la stadiul sa ofere densitatea energetica a 1 litru de motorina(vreo 9-10kwh...) 

Parerea mea onesta privitor la omenire si viitorul transportului rutier sau cu avioane? 

O sa fie o viata de iad pt.cei ce acum sunt copii mici(2-3ani) si in general cei ce se vor naste de acum inainte. 

Retine ca am mentionat "doar" transportul rutier si avioane. Nici nu vreau sa pomenesc sectorul agricol si cum se obtine mancarea necesara celor aproape 8 miliarde de oameni cati suntem acum.

Fara petrol si gaze naturale ieftine, societatea/lumea se prabuseste economic la nivelul de dinaintea descoperirii petrolului si gazelor+carbuni. 

Ca cei de la Bruxelles sunt tampiti si traiesc in lumea lor,asta e alt topic...

Acea "poluare" de care vb ei este practic "pulsul economiei" de azi. Redu-o p-aia si vezi urmarile cum vor fi. Nu mai pomenesc de poluarea agricola,avioane ce ard tone de kerosen la 10-12km altitudine sau mega-vapoarele de containere ce vin din China si ard pacura sau cele mai indezirabile reziduuri petroliere! De astea nu zice nimeni nimic,pt.ca stiu toti ca nu-si permit sa deschida gura...

Mai exista si muuulte ramuri din orice industrie din orice tara ce foloseste petrol exclusiv pt.producerea a multe substante esentiale existentei omului si a multor produse fara de care nu am putea trai "normal". Doua sunt ingrasamintele pt agricultura si medicamentele . Toate sunt facute din petrol...

Sper sa nu ajung ca bunicul la 90 ani ca de se intampla asta o sa prind niste vremuri foarte de kacat.   Cu multi oameni batrani,putini tineri care sa munceasca ,petrol scump,energie scumpa ,viata grea indiferent cum te uiti la problema 😵🤔🤒

dar unii o tin pe-a lor...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, DARK-RIDER-82. a spus:

TIR/camion pe fir ca un troleibuz nu prea are viitor. Reteaua electrica are un cost foarte mare... Ca-s multe mii de km de fire de intins,nu ca intr-un oras ,mic sau mare... ...

 

 

In clipa de fata din punct de vedere logistic suna aiurea  ,e ca si cand inainte sa existe ideea de  metrou cineva -i spune altcuiva ca o sa circule prin orase un trenulet dar pe sub pamant Doamne -fereste suna cumplit.. Cupru pentru cabluri se gaseste in caz de urgenta la Sintesti😀 neferoase mai are inca solul.

Daca se pune problema de supravietuire a speciei fii sigur ca, in lipsa zacamintelor fosile si daca nu se descopera inlocuitor,se poate folosi  tehnologia nucleara imbunatatita (da , stiu sunt foarte riscante) asta daca intre timp   planeta   nu decide sa scape de "latei".

Suprapopularea este cu adevarat o problema cel putin la fel de grava ca poluarea,si va fi cu siguranta  cauza unor conflicte viitoare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti prea multi pe Pamant :)

Electric, diesel, cu calu'...tot prea multi sunteti.

Regret sa va informez, dar trebuie sa va rariti :)

Ah, da si sa nu mai traiti toti la un loc. Trebuie sa va imprastiati ca sa nu aveti un impact atat de mare asupra locului.

Ginte, triburi...ati inteles ideea :) Va vizitati o data pe an cu alte triburi, mancati ce produceti local, ca traieste omul si fara banane venezuelene si scoici polineziene. Purtati o haina pana nu mai poate indeplini rolul de haina.

Lista continua si sunt sigur ca stiti voi ce zic :) Elefantul ala din camera...7mld de bipezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, cinezicealae a spus:

Sunteti prea multi pe Pamant :)

Electric, diesel, cu calu'...tot prea multi sunteti.

Regret sa va informez, dar trebuie sa va rariti :)

Ah, da si sa nu mai traiti toti la un loc. Trebuie sa va imprastiati ca sa nu aveti un impact atat de mare asupra locului.

Ginte, triburi...ati inteles ideea :) Va vizitati o data pe an cu alte triburi, mancati ce produceti local, ca traieste omul si fara banane venezuelene si scoici polineziene. Purtati o haina pana nu mai poate indeplini rolul de haina.

Lista continua si sunt sigur ca stiti voi ce zic :) Elefantul ala din camera...7mld de bipezi.

Ai văzut multe filme tu. :)

puțin paranoic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puțin paranoic? :)

Ma consolez cu termenul "prevazator".

Da' oricum as fi eu, paranoic, tampit... tot multi sunteti.

Daca ar fi putini oameni, si-ar permite sa mearga toata lumea cu humvee si ar manca toata lumea salata de flori de colt prajite in lacrimi de urs panda.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, cinezicealae a spus:

Puțin paranoic? :)

Ma consolez cu termenul "prevazator".

Da' oricum as fi eu, paranoic, tampit... tot multi sunteti.

Daca ar fi putini oameni, si-ar permite sa mearga toata lumea cu humvee si ar manca toata lumea salata de flori de colt prajite in lacrimi de urs panda.

 

 

 

Foarte emoționant, aproape poetic.

Man, chillax, viața e frumoasă.

 

Acuma daca tot îți faci prea multe griji că suntem prea multi, fă tu primul pas in a reduce cu 1 numărul de oameni. 👍

 

Acum 46 minute, Starcream a spus:

Exact așa sunt băiețașii astia care sunt îngrijorați de litiu, de cabluri, de cât curent electric o sa fie nevoie.

 

Degeaba se uită la soare dimineața, ca singurul lucru pe care îl văd este ca le intră in ochi 😀

Adânc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, DARK-RIDER-82. a spus:

Tehnologia acumulatorilor nu a ajuns la stadiul sa ofere densitatea energetica a 1 litru de motorina(vreo 9-10kwh...) 

nici nu este nevoie de o densitate atat de mare , daca te opresti un pic din aberatii poate iti dai seama si singur , imediat cum se descopera o baterie noua cu 2-3x densitate ICE va disparea in 5-10 ani , si nu pt ca range-ul va creste substantial ci doar pentru ca va scadea greutatea  ( greutate mai mica- baterii si motoare mai mici> consum mediu mai mic , vor reduce capacitatea/range-ul in limitele actuale 3-500km , eventual modele optionale cu range mai mare sa satisfaca un grup mai mare de populatie )

 

 

Acum 13 ore, DARK-RIDER-82. a spus:

Parerea mea onesta

 

 

din fericire parerea ta valoreaza mai putin decat electronii risipiti pe internet ca sa postezi

si oricum nu este "parerea ta" este un cumul de anecdote propagate pe internet , mai mult sau mai putin adevarate 

 

Citat

 

Sper sa nu ajung ca bunicul la 90 ani ca de se intampla asta o sa prind niste vremuri foarte de kacat.   Cu multi oameni batrani,putini tineri care sa munceasca ,petrol scump,energie scumpa ,viata grea indiferent cum te uiti la problema 

dar unii o tin pe-a lor...

 

daca ajungi la 90 de ani sarac a cui e vina? producatorilor de masini electrice?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, superbec a spus:

nici nu este nevoie de o densitate atat de mare , daca te opresti un pic din aberatii poate iti dai seama si singur , imediat cum se descopera o baterie noua cu 2-3x densitate ICE va disparea in 5-10 ani , si nu pt ca range-ul va creste substantial ci doar pentru ca va scadea greutatea  ( greutate mai mica- baterii si motoare mai mici> consum mediu mai mic , vor reduce capacitatea/range-ul in limitele actuale 3-500km , eventual modele optionale cu range mai mare sa satisfaca un grup mai mare de populatie )

 

 

din fericire parerea ta valoreaza mai putin decat electronii risipiti pe internet ca sa postezi

si oricum nu este "parerea ta" este un cumul de anecdote propagate pe internet , mai mult sau mai putin adevarate 

 

daca ajungi la 90 de ani sarac a cui e vina? producatorilor de masini electrice?

Autovehiculele electrice sunt gunoaie ce mai mult polueaza. Si culmea ironiei sunt facute cu resurse petroliere sau gaz natural. Nu mai zic de celelalte resurse,cupru,coltan,pamanturi rare neodymium.

Parerea mea valoreaza diferit pt.fiecare individ. La fel ca aberatiile scrise de tine.
"anecdotele" de pe internet sunt sustinute de date concrete nu minciuni manipulari cum scrii tu. Ce mai conteaza ca sunt "bogat"(termen relativ si foarte discutabil) sau sarac la 90 ani?! Eu mentionam varsta pt.ca odata cu avansarea in varsta viata e din ce in ce mai grea din cauza degradarii corpului. Clar nu mai esti la 70 ani ca la 20 ani 🙄🤔

Chiar trebuie sa-ti explic ASTA?! sau chiar nu intelegi ce ti se spune?! ...

 

Acum 20 ore, Lucian_M a spus:

Eu atâta intreb: cum arată linia aia de tip troleu care susține 10-20-50 tiruri între două orașe? Cine și cum împinge atâția amperi în rețea?

Arata ca un circ,un cour penibil. Ramai "masca" si te intrebi "ce dreaqu or mai inventa animalele astea de oameni doar sa faca bani?!

Iar cine sustine si impinge amperii in retea+tir-urile ,pun pariu ca-s cateva centrale pe carbuni sau gaz natural...

Ca nu-i soare mereu in deutschland 😁🤕

 

Acum 19 ore, farfuridi a spus:

In clipa de fata din punct de vedere logistic suna aiurea  ,e ca si cand inainte sa existe ideea de  metrou cineva -i spune altcuiva ca o sa circule prin orase un trenulet dar pe sub pamant Doamne -fereste suna cumplit.. Cupru pentru cabluri se gaseste in caz de urgenta la Sintesti😀 neferoase mai are inca solul.

Daca se pune problema de supravietuire a speciei fii sigur ca, in lipsa zacamintelor fosile si daca nu se descopera inlocuitor,se poate folosi  tehnologia nucleara imbunatatita (da , stiu sunt foarte riscante) asta daca intre timp   planeta   nu decide sa scape de "latei".

Suprapopularea este cu adevarat o problema cel putin la fel de grava ca poluarea,si va fi cu siguranta  cauza unor conflicte viitoare.

 

 

Asa gandeau si chinezii acum 60 ani: "prea multi oameni, gata adunati vagaboandele astea de muieri ce se fvt prea mult si kaca 'nshpe plozi pe an ,si LE STERILIZAM pe toate!" In 2016 comunistii isi dadeau cu tesla-n oua si renuntau la politica denatalista de 1 copil pe familie pt.ca.... surpriza surpriza: din 2022 populatia Chinei e in scadere si imbatranire. Gandesc greu cu retard comunistii astia chinezi... Si problema e ca indiferent ce ar face ei acum, n-au de unde sa scoata cateva sute de milioane de adulti la 20-25 ani numa buni de munca.

Au relaxat politica denatalista si "le dau voie" la tovarasi sa fvta la chinezoaice pana ies 3 copiii... Problema se complica: acum ca-s educate chinezoaicele nu mai vor ele 3 plozi sa stearga kacat dupa mai mult de 1 copil. Ce-i drept,si unu e cosmar... Plus e din ce in ce mai scump sa cresti,hranesti si educi un copchil pana la 20 ani... Da' 3 copchiii... Dai in dileala dupa al doilea 🤔🙄🤕

Viitorul cam in toate tarile(in afara de cele africane) ca fi plin de babalaci bosorogi in pampersi pt.maturi si vehicule aberante electrice care n-ar exista 2 secunde fara petrol,carbuni,gaze naturale...

Vezi actuala criza de microchipuri...

Tot cu carbuni se obtin si alea, cum.altfel obtii siliconul waferele?! Cum scapi de molecula de oxigen din SiO2?! Tot cu carbon si resurse din zona hidrocarburilor...

Da' cine sa priceapa?! Adunatura de animale tampite orbite de lacomie si vesnic nemultumite de ce au

P.s. in 2020 in toata China se nasteau cam 12 milioane de copchii... La o populatie de cam 1,4 miliarde de oameni 😂

Sa vezi ce frana in bot isi iau chinezii,economic vb cand s-or pensiona vreo 50% din aia ce muncesc acum/azi...

Si or s-o faca toti odata, identic precum Decreteii nostri... Facuti la comanda unui cizmar jegos si o "chimista" semianalfabeta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, DARK-RIDER-82. a spus:

Sa vezi ce frana in bot isi iau chinezii,economic vb cand s-or pensiona vreo 50% din aia ce muncesc acum/azi...

Si or s-o faca toti odata, identic precum Decreteii nostri... Facuti la comanda unui cizmar jegos si o "chimista" semianalfabeta...

Uhh care pensionare in Asia? Nu își permite nimeni să iasă la pensie acolo (excepție fac Japonia, Koreea și Singapore) și muncesc pe brânci până pun mâinile pe piept. Și oricum nu le plânge de milă chinezilor ca au cohorte de tineri și forța de muncă. 

 

On-topic: mai nasol cu electricele astea este lipsa de zgomot! Trece un scuter electric pe lângă tine nici nu îl simți/auzi, te trezești dintr-o dată cu el că trece pe lângă tine și îți rașcheteaza coatele 🤣

Editat de lacroyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, lacroyx a spus:

On-topic: mai nasol cu electricele astea este lipsa de zgomot! Trece un scuter electric pe lângă tine nici nu îl simți/auzi, te trezești dintr-o dată cu el că trece pe lângă tine și îți rașcheteaza coatele 🤣

Mai nasol e cu mașinile că te calca și nu știi de ce brusc ai aripioare/ cornițe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...