Sari la conținut

E viitorul moto electric?


Postări Recomandate

La 16.07.2021 la 16:57, vis-a-vis a spus:

  Cam ce note ai avut pe la chimie? Ai avut curiozitatea să te-ntrebi ce înseamnă GPL? Gazul PETROL Lichefiat nu prea are treabă cu gazele naturale ;) 

 

🤦‍♂️

 

Pentru neavizati (am dat search cu google, ca nu am rabdare sa scriu):

Citat

LPG is a gas used for many different purposes, one of them being a fuel for vehicles. It has many different names, the most used ones are LPG, Autogas, GPL, GLP

 

LPG is produced during oil refining or is extracted during the natural gas production process. If you release LPG, gas is emitted. In order to transport it, LPG needs to be placed under modest pressure to form a liquid

 

Pentru cine este interesat mai in amanunt, mai jos sunt specificatiile de export si continutul rahatului pe care multa lume il foloseste cu multa bucurie la masini:

 

image.thumb.png.0bca08fb3906a2341ace2e007e8f2160.png

 

In concluzie, este gaz, se obtine si din petrol si din gaz si este poluant.

 

 

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 963
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 4 minute, ENEOS a spus:

Gazul e pt gătit, motorina pt tractoare, cu benzină spălăm piesele la diesel urile cu care mergem! 

Se spune gaz la aragaz.

Si benzina se baga si in motociclete. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
1 oră în urmă, GoodKat a spus:

A luat si la noi foc unul, nou fiind. Dupa au trimis notificare vanzatorului sa vina sa verifice cazanele, ca s pericol:

https://adevarul.ro/locale/brasov/autobuz-electric-flacari-brasov-pasager-i-a-atras-atentia-soferului-nu-stia-nimic-1_62b452405163ec4271ea14e5/index.html

 

60 bucati, si le-au tras pe dreapta. N-am mai vazut informatii de atunci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Mie îmi tot apare ceva reclamă la niște scutece electrice vândute se pare de autoklass... Preț fără baterie, n-am înțeles mare lucru. :what:

 

https://www.autoklass.ro/accesoriu/scuter-electric-vectrix-vx-2-2kwh?fbclid=IwAR0Q5Cx67gIkkRmxifk0ZZyrab27XCnQ-opbbwwfhtAOJHjFHfLbVw-hQgk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 13 ore, Lucian_M a spus:

Face braaaaaaaap?

sunt unii care lucreaza la o electrica, care va avea simulator de sunet si vibratii configurabil, astfel incat sa poti face electrica sa se simta ca un 2t, ca un v2, v4 sau 4 in linie, etc..

am uitat cum se numeste modelul suna interesant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, TheHuskyCrobats a spus:

Si cum ramane cu "Loud pipes save lives?"

Sa inteleg ca in momentul in care moto va deveni numai electric o sa murim ca soarecii?

Nu va fi asa curand cum se doreste si se trambiteaza... :)

"Loud pipes save lives" e doar in mintea unora,nu a tuturor ce se dau pe doua roti.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, TheHuskyCrobats a spus:

Si cum ramane cu "Loud pipes save lives?"

Sa inteleg ca in momentul in care moto va deveni numai electric o sa murim ca soarecii?

Păi sunt mai mulți pietoni morți în accidente de când au apărut mașinile electrice, care nici alea nu fac zgomot?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am doua electrice in curte (masini, nu moto). Fac zgomot ambele, indiferent daca merg mai tare si cand merg mai incet. Pe strada e o diferenta mica, zgomotul de la rulare exista si e destul de mare. Nu am vazut inca pieton sau biciclist care sa nu ma auda inainte de a ajunge la el.

 

Ai cumva un link de la o statistica care sa confirme spusele tale?

 

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Doctor X a spus:

Autonomie declarată: 436 km

:)))))))))))))))

Cand o avea o moto electrica autonomie cat un GSA, sau alte motorete cu rezervoare de 30+litri, atunci ne cumparam si noi buleftrice.

Ce gluma buna... 

Sau ma rog, face 436km daca mergi cu maxim 30 la ora :))) De fapt, ei zic in paranteza ca e in ciclu NEDC-care este de fapt o baliverna , ce se aplica la masini, este total ireal, si nici nu e facut pentru vehicule cu 2 roti. 

Citeste mai jos.....

https://en.wikipedia.org/wiki/New_European_Driving_Cycle

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Doctor X a spus:

 

 

 

 

Acum 4 minute, Adrian M. a spus:

:)))))))))))))))

Cand o avea o moto electrica autonomie cat un GSA, sau alte motorete cu rezervoare de 30+litri, atunci ne cumparam si noi buleftrice.

Ce gluma buna... 

Sau ma rog, face 436km daca mergi cu maxim 30 la ora :))) De fapt, ei zic in paranteza ca e in ciclu NEDC-care este de fapt o baliverna , ce se aplica la masini, este total ireal, si nici nu e facut pentru vehicule cu 2 roti. 

Citeste mai jos.....

https://en.wikipedia.org/wiki/New_European_Driving_Cycle

 

În clipul de mai sus, începând cu minutul 19:30 se vorbește despre autonomia "reală":

- plimbare de duminică lejeră cu amicii: circa 320 km

- mers constant la 130 km/h (ex. autostradă): circa 200 km

- dat pe circuit: circa 100-110 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clipul de mai sus e de la o actiune de prezentare/marketing. De acum 3 ani. Adica povesti. Intrre timp, compania care miroase a startup, a avut niste dificultati financiare, investitorul principal s-a retras. Si doar in 2022 cica ar fi livrat in toamna, una bucata motocicleta. Deci ....repet, cred ca sunt povesti.

Momentan daca vrei moto electrica, testata si  probaba, ai doua variante- Livewire sau Zero. Restul, povesti.

Mai sunt altele? eu nu prea stiu sa fie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

51 minutes ago, Adrian M. said:

Clipul de mai sus e de la o actiune de prezentare/marketing. De acum 3 ani. Adica povesti. Intrre timp, compania care miroase a startup, a avut niste dificultati financiare, investitorul principal s-a retras. Si doar in 2022 cica ar fi livrat in toamna, una bucata motocicleta. Deci ....repet, cred ca sunt povesti.

Momentan daca vrei moto electrica, testata si  probaba, ai doua variante- Livewire sau Zero. Restul, povesti.

Mai sunt altele? eu nu prea stiu sa fie..

 

energicamotor.com

 

In Olanda se vand destul de bine, alaturi de Zero au inceput sa apara destul de multe pe strada. 
In rest ma bucur ca au aparut mini circuite de enduro-cross pt cei mici, nu mai exista stresul vecinilor legat de zgomot/noxe , nu mai trebuie sa bat 100-200 km pt o zi cu juniorii pe circuit.

Pentru naveta clar mi as lua un zero/ego mai ales ca f multe companii ofera incarcare gratuita pt motociclete/biciclete . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...