Sari la conținut

Putin din intrunirea Teneristilor


Postări Recomandate

Hola :)

Prietenul meu tenerist Kiki mi-a spus ca in weekendul 16-18 iulie vor avea intrunirea Teneristilor, afland programul si incantat de traseele ce le vor face m-am autoinvitat cu toate ca eu am Transalp

Asa ca vineri dimineata am plecat 7 motoare din Cluj dintre care 2 BMWisti care mergeau langa Cheia la intrunirea lor, in Sighisoara am facut o escala pt a intalni un alt tenerist

In Sighisoara, in prim plan prietenul meu Kiki

 

DSC00835.JPG

 

Apoi am campat la iesirea din Brasov inspre Valea Prahovei la campingul Darste, f curat cu grup sanitar si dusuri curate la 13 lei de persoana

 

DSC00838.JPG

 

si evident s-au facut cumparaturi pt gratarul de seara

 

DSC00841.JPG

 

Tin sa va spun ca desi nu faceam parte din grupul lor am fost primit f calduros si nu au fost semne de discriminare din partea lor si le multumesc pt aceasta

A doua zi de dimineata, cafeluta si poza de grup, eu cu Transalpul nu m-am alaturat grupului, insa baietii m-au chemat langa ei pt poza :(

 

DSC00851.JPG

 

Apoi am plecat spre Rucar, Bran, Campulung, Runcu,,, nu prea am retinut tot traseul, dar era asa de fain 20 de motoare in trafic :P si toata lumea se oprea sa ne priveasca si ne faceau cu mana :D

 

DSC00855.JPG

 

 

 

Mesaj completat

Cheile Dambovicioarei

 

DSC00869.JPG

 

DSC00870.JPG

 

DSC00873.JPG

 

Aici nu mai stiu pe unde eram

 

DSC00880.JPG

 

Pasul Curmatura Oltetului, pacat ca nu am apucat sa fac poze in Cheile Latoritei, un vis

 

DSC00892.JPG

 

me :D

 

DSC00893.JPG

 

Apoi am coborat la Polovragi si am campat undeva langa aceasta localitate

Dimineata ei au plecat peste alti munti inspre Dunare, insa eu a trebuit sa ma intorc la Cluj si cum eram aproape de Novaci am luat drumul spre Ranca

 

Aici cai pascand pietre :D

 

DSC00902.JPG

 

S-a asfaltat pana in varf,,,

 

DSC00908.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut pe cealalta parte si deja eram pe forestier

 

DSC00917.JPG

 

cum coboram dadeam de natura ca deja ma saturasem de atata peisaj sterp

 

DSC00920.JPG

 

Se taie in continuare padurile intr-o veselie, trebuie sa profit sa le vizitez cat mai sunt,,,

 

DSC00922.JPG

 

Deja trecusem de Obarsia Lotrului si ma indreptam spre Sugag, am urat o zi frumoasa celor doua doamne si am plecat mai departe

 

DSC00923.JPG

 

Mirific peisaj,,, (ma refer la Transalpul meu)

 

DSC00924.JPG

 

Doamne cat e de frumoasa tarisoara asta,,,

 

DSC00928.JPG

 

Lacul Oasa

 

DSC00931.JPG

 

DSC00933.JPG

 

Imi mai ramasese o conserva si ma gandeam sa o mananc undeva pe malul lacului si am luat-o pe un drum forestier plin de noroi nestiind unde voi ajunge, doar banuind ca ma va duce jos langa lac, intr-adevar am ajuns la capatul drumului jos langa lac unde din pacate erau doua case

Am intrebat localnicul care era pe acolo daca e proprietate privata si mi-a spus ca da, dar ca ce vant ma aduce pe acolo

I-am spus ca vroiam sa inghit o conserva pe malul apei, dar ca nu am sa-i deranjez, si deja intorceam motoreta cand omul imi facu semn sa stau si imi arata un foisor cu un acoperis si o masa facute din lemn si imi spuse ca pot manca acolo mai ales ca incepea sa ploua

I-am multumit si am oprit sa pap

 

DSC00934.JPG

 

Daca va uitati printre brazi se vede podul unde era drumul principal de unde venisem

 

DSC00935.JPG

 

Iar aici de pe pod de la drumul principal se vede cabana unde am mancat

 

DSC00935.JPG

 

Deja ploua marunt cand am plecat, iar dupa 1 km ma prins o ploaie torentiala de abia vedeam drumul, dar in 5 minute am iesit din ploaie si dupa alte 15 eram deja uscat de la soare si vantul de pe mobra

 

O ultima poza cu lacul Oasa din minunata mea excursie, apoi am intrat in Sebes si inspre Cluj nu mai era nimic demn de fotografiat

 

DSC00936.JPG

 

Multumesc Teneristilor pt excursie si sper ca ma vor primi si la anul

Va salut calduros

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apoi am plecat spre Rucar, Bran, Campulung, Runcu,,, nu prea am retinut tot traseul, dar era asa de fain 20 de motoare in trafic :D si toata lumea se oprea sa ne priveasca si ne faceau cu mana :(

 

Da, si unii uitau sa se opreasca din atata uitat la motoare ( 407-le ala de pe Valea Lotrului ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina tura, cinste teneristilor pentru gest. Se poate face traseul si cu o stradala ? Sau e prea accidentat drumul ?

Pe Transalpina se poate, insa mai incetut, am intalnit si cu speed-uri si o trupa de chopper-isti :(

In rest pe unde am fost cu teneristii, nu :D eventual cu un Land Rover echipat Camel Trophy :P

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Transalpina se poate, insa mai incetut, am intalnit si cu speed-uri si o trupa de chopper-isti :(

In rest pe unde am fost cu teneristii, nu :D eventual cu un Land Rover echipat Camel Trophy :P

Salutare!

Frumos traseu, si mai ales curbele alea sunt dementiale pe asfaltul nou!

Ne-am intalnit la coborare ("Mai e mult pana departe ???"), grupul de 5 choppere si un naked, acolo unde erau oamenii cu multe masini de teren.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Frumos traseu, si mai ales curbele alea sunt dementiale pe asfaltul nou!

Ne-am intalnit la coborare ("Mai e mult pana departe ???"), grupul de 5 choppere si un naked, acolo unde erau oamenii cu multe masini de teren.

Da, daaaa,,, dupa ce am plecat mi-a parut rau ca nu am facut o poza impreuna sa spun ca am intalnit si chopperisi enduristi iubitori de natura :) si am vrut la un momentdat sa ma intorc, dar drumul ala rau m-a invins :P

Si eu jubilam de bucurie pe curbe si ma gandeam sa nu ma vada careva vitezan sa zica: ui si la ala cu tractoru pune genunchiu jos pe curbe :D

Toata stima :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O harta cu traseul se poate?

Multumesc.

 

partea cu harta sta cam asa:

 

- ce aparea pe harta ca drum nu era drum :(

- partea interesanta a drumului nu e pe harta :D

 

so... daca o fi facut cineva track gps poate... dar nu cred ca s-au intors inca. Eu m-am rupt duminica dimineata de grup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O harta cu traseul se poate?

Multumesc.

traseul care l-am facut noi e asta: prima zi - Bucuresti-Piesti-Rm-Valcea-Horezu-Polovragi-Rânca (cu innoptare la cort), a doua zi Obarsia Lotrului-Voineasa-Brezoi-Cozia (cu ploaie)-Rm-Valcea-Pitesti-Bucuresti :

post-13236-1279567343_thumb.jpg

Urmeaza fotografii si povestioara pe "glob: la mine, dar dupa ce fac rost de toate pozele de la participanti.

Asfalt uscat la toata lumea si nou si curbat ca pe Transalpina :(

Editat de thorus_2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

partea cu harta sta cam asa:

 

- ce aparea pe harta ca drum nu era drum :D

- partea interesanta a drumului nu e pe harta :P

 

so... daca o fi facut cineva track gps poate... dar nu cred ca s-au intors inca. Eu m-am rupt duminica dimineata de grup.

Una dintre cele mai frumoase trasee pe care le-am facut a fost a doua parte a zilei de sambata de la Brezoi de pe Valea Oltului facut stanga spre Voineasa, insa dupa 6 km de Malaia facut iar stanga si ajuns in Cheile Latoritei care sunt extraordinare, trecut pe langa lacul Galbenul, facut imediat stanga si urcare (hard enduro) spre Pasul Curmatura Oltetului 1620m si coborare prin Cheile Oltetului spre Pestera si Manastirea Polovragi

Daca ai un atlas rutier (ca al meu) sunt trecute si drumurile forestiere :) si acest traseu,,, Never forget :(

Ceva asemanator cu Cheile Latoritei e traseul din Apuseni de la Lacul Lesul Ursului prin Valea Iadului la Stana de Vale (impresionant)

Acolo vor merge Dominatoristii la sfarsitul lui Iulie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trecut pe langa lacul Galbenul, facut imediat stanga si urcare

 

No... iaca cum trimiti oamenii in balarii :(

 

Ai acelasi atlas ca al meu, daca ajungi la Galbenul e bubu, dai in fundatura, drum de explatare forestiera :D ... stiu ca pe atlasul ala pare ca primul lac e Galbenul si al doilea Petrimanu aici se vad amandoua, e invers: http://wikimapia.org/#lat=45.3625792&l...amp;l=0&m=b

 

Acum, prima data cand am facut traseul si eu am luat leapsa si am mers pana la al Galbenul ca sa ma intorc, nu mai zic ca dupa ce ne-am prins ca nu suntem pe drumul bun atunci, ne gandeam sa o luam inainte si sa iesim in transalpina dupa cum parea sa indice harta si gepeseul dar ulterior mi s-a confirmat ca nu ajungeam nicaieri.

 

Alex - tenere rosu, m-am rupt duminica dimineata la 7:30 de gasca.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una dintre cele mai frumoase trasee pe care le-am facut a fost a doua parte a zilei de sambata de la Brezoi de pe Valea Oltului facut stanga spre Voineasa, insa dupa 6 km de Malaia facut iar stanga si ajuns in Cheile Latoritei care sunt extraordinare, trecut pe langa lacul Galbenul, facut imediat stanga si urcare (hard enduro) spre Pasul Curmatura Oltetului 1620m si coborare prin Cheile Oltetului spre Pestera si Manastirea Polovragi

La treaba asta is perfect de acord cu tine, daca ai un enduro trebuie sa faci tot posibilul sa ajungi sa faci odata acest traseu. Super... :(

Am si eu cateva amintiri de acolo :D dar facut invers , de la Polovragi spre lacuri , etc Link de pe Motociclism

 

Sau link de pe BLOG!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoase pozele mai ales ca eu v-am vazut in Darste la camping :D si imi venea rau de ciuda ca nu eram si eu cu motoreta

Eram cel cu Cielo rosu de vis a vis de voi si care a facut mult fum la plecare :(

 

Cum e drumul pe transalpina pt ca vreau sa ma duc si eu cu masina - evident Cielo-ul care face mult fum(cu moto l-am facut ) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e drumul pe transalpina pt ca vreau sa ma duc si eu cu masina - evident Cielo-ul care face mult fum(cu moto l-am facut ) ?

Linistit il poti face cu Cielo, din Novaci pana inspre varf e un asfalt splendid, iar apoi e forestier dar pregatit de asfaltare, deci nivelat si cu pietris, cum am spus si mai sus am intalnit choppere si speeduri

Succes :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Danut JOS PALARIA frumos traseu ,frumoase poze , oameni frumosi ce sa zic este frumos totul poate vom reusi candva sa facem si noi acel traseu , abia astept :(

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat ca traseul asta nu o sa-l pot face niciodata cu motocicleta pe care o am....

Superbe locuri intr-adevar.

Si eu am avut inainte Yamaha YZF R6 din 2002, dar am dat-o fiindca e limitata la asfalt

Pt mine satisfactia e mai mare pe munte

Un soft enduro touring nu exceleaza la nimic, dar e bun la toate :)

Decizia iti apartine :D

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...