Sari la conținut

acident Bucuresti pe dorobanti


gaby-s
 Share

Postări Recomandate

Ciudata lovitura la masina - eu am avut tot asa la schimbarea benzii pe sens - si nu m-am facut terci si nici masina n-a fost terci. La mine s-a intamplat undeva la 40-50 kmh...sigur n-a intrat de pe vreo straduta ceva? Eu chiar nu localizez punctul unde s-a petrecut.

 

Motoru arata jalnic la o simpla schimbare de banda...nu conteaza unde s-a dus moto - departe sau aproape - impactul a fost destul de nimicitor incat sa opreasca motoreta din inertie sa se duc mai departe...asta denota si avariile motocicletei care sunt dupa parerea mea destul de grave doar la o simpla schimbare de banda.

 

Oare citi dintre voi v-ati intrebat daca la motorete producatorii lor fac si test de lovitura frontala , au fost cazuri cind la 20 de km/h unele motorete nu dam marca sa nu li se duca buhu , li se rup cadrul , dar oare ce va asteptati ? fabricantul sa bage material la greu in motorete ? nimeni nu face produse sa tina o viata !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general zona pelviana...
Ooooo ! Trebuie sa fie al naibii de dureros ! Sanatate si recuperare grabnica ! Nu o lasa sa scape usor, dosar penal , daune etc. etc. Nu te inmuia usor astia nu sunt oameni, in fata iti zambesc si se jelesc, in spate ranjesc. Un sofer periculos mai putin pe strazi, datorita nesansei tale. Fa-te sanatos !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu condiita preventiva e chiar buna: eu mi-am format un reflex de la masina si claxonez orice retard care nu semnalizeaza orice fel de intentie. acum, cu motocicleta fac abuz, dar e fix ce trebuie: omul chiar se uita de unde vine claxonul, mai ales ca multi merg cu geamul deschis...

totusi, zona aia de dorobanti e extrem de periculoasa, in sensul ca sunt multe cafenele, strazi laterale, unde soferii pot face manevre imprevizibile...

sanatate maxima colegului

Editat de verssatu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un amic motociclist cu 600RR a fost implicat si el in evenimentul acesta. Venea din sens invers si a sters si el masina. Poate intra si ne explica amanuntzit, vad aici ca atotstiutorii tasteaza romane SF. Zice ca masina practic stationa si a intors din scurt. Oricit de preventiv ai merge in cazul acesta e ghinion. Nu-i iau apararea motociclistului accidentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, da multe vreti voi sa anticipati intr-o secunda. Va garantez ca oricat de astent ai fi si oricat de preventiv ai conduce, oricat de putina viteza ai avea, SE INTAMPLA ! Cazul meu : de curand cand m-a luat TICO din lateral iesind printre masinile oprite cu distanta intre ele de 1,5 metri. Masina mare pe banda 1 vizibilitate O si rahatul de TICO cat o cutie de chibrituri s-a strecurat printre cele 2 bari. Ce sa mai fac in 1 metru si o fractiune de secunda cat l-am vazut dupa stalpul de la sofer ? Sa zbor ? Nu te astepti cand vezi linie simpla sau dubla continua, ca un animal de om intoarce in scurt acolo. Nu e de conceput asa ceva nu poti face o asemenea greseala! Macar de s-ar fi asigurat foarte bine inainte de inceperea manevrei sau de ar fi dat un semnal atunci motociclistul putea sail atentioneze cu lumini sau claxon. Ar fi avut sansa sa franeze. Dar asa...Personal ma lupt cu ei foarte mult pentru SEMNAL ! SEMNAL ! SEMNAL !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate putin soferi se gindesc la cel de linga el... Putini motociclisti conduc preventiv. Asa apar accidentele si de regula pe noi ne doare mai tare decit pe soferi...

Citeodata cu toata conducerea noastra preventiva tot nu mai ai ce face...

Este foarte greu insa sa schimbi o mentalitate sau sa faci sa apara alte deprinderi la soferi. Asta trebui sa se intimple in scoala de soferi inainte sa ia permisul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
Nu te astepti cand vezi linie simpla sau dubla continua, ca un animal de om intoarce in scurt acolo.

 

Exceptand faptul ca ala cu Tico a fost un dobitoc, acum intelegi cum e cand nu te astepti sa apara cineva de unde stii sigur ca nu are cum sa apara ? Asa si eu, stand in coloana in conserva nu m-as fi asteptat sa apara un motociclist crosetand benzile. Dar stiind cum e pe moto, ma benoclez tot timpul in oglinzi dupa idioti. Nu-i mai injurati pe conservari atata. Luati-va si B-ul ca sa vedeti cum e.

Deci ca sa vezi ... motociclistii au voie la strecurat, conservele nu. Good boy, bad boy.

Editat de stlk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

total off topic

a fi citita numa de catre aia care sterge posturili legate de gramticile lu limba romana

pt acele moderatori, care crede ei ca nu conteste cum scrie romanelesul, va dorim multe succesuri si sa gogaliti pana va doboara ortografia.

bafta ilegala si ip-uri maxime ! sau era iq... sau icq ! eeee ce stie noi, astia de jos....

 

P.S.

daca tot stergeti mesaje, macar aveti bunul simt, sa da-ti si o explicatie, ca Vestul Salbatic a apus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exceptand faptul ca ala cu Tico a fost un dobitoc, acum intelegi cum e cand nu te astepti sa apara cineva de unde stii sigur ca nu are cum sa apara ? Asa si eu, stand in coloana in conserva nu m-as fi asteptat sa apara un motociclist crosetand benzile. Dar stiind cum e pe moto, ma benoclez tot timpul in oglinzi dupa idioti. Nu-i mai injurati pe conservari atata. Luati-va si B-ul ca sa vedeti cum e.

Deci ca sa vezi ... motociclistii au voie la strecurat, conservele nu. Good boy, bad boy.

Am B-ul din '93 si A-ul din 96. Am condus o Mobra in '80 cand eram copil fara minte. Daca te uitai la profilul meu aflai toate astea. Deci... presupun ca stiu cum e si in conserva. Ce mai ramane ?

 

Mesaj completat

total off topic

a fi citita numa de catre aia care sterge posturili legate de gramticile lu limba romana

pt acele moderatori, care crede ei ca nu conteste cum scrie romanelesul, va dorim multe succesuri si sa gogaliti pana va doboara ortografia.

bafta ilegala si ip-uri maxime ! sau era iq... sau icq ! eeee ce stie noi, astia de jos....

 

P.S.

daca tot stergeti mesaje, macar aveti bunul simt, sa da-ti si o explicatie, ca Vestul Salbatic a apus.

Alo dl Gramaticescu, se aude acolo !? Eu dau, tu dai, ei/ ele dau, voi dati, noi dam, ei/ ele dau. Ce facusi, ai zbarcit-o !? Ce o fi asa de greu ? Offf gramatica ! Vai saracul de el a pierdut un post . Si ce bine le zicea...Dati-i unul de la mine ! Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am B-ul din '93 si A-ul din 96. Am condus o Mobra in '80 cand eram copil fara minte. Daca te uitai la profilul meu aflai toate astea. Deci... presupun ca stiu cum e si in conserva. Ce mai ramane ?

 

Mesaj completat

Alo dl Gramaticescu, se aude acolo !? Eu dau, tu dai, ei/ ele dau, voi dati, noi dam, ei/ ele dau. Ce facusi, ai zbarcit-o !? Ce o fi asa de greu ? Offf gramatica ! Vai saracul de el a pierdut un post . Si ce bine le zicea...Dati-i unul de la mine !

Pentru ca tot suntem aici sa invatam, imi permit sa-ti atrag atentia domnule Sageata Rapida ca Eu voi face, Tu vei face, El va face , la fel e cu "se va face", etc.. Forma "v-a" pe care o folositi ades, e gresita. Bineinteles, daca am gresit si eu in posturile mele, astept critici, doar asa progresam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
Am B-ul din '93 si A-ul din 96. Am condus o Mobra in '80 cand eram copil fara minte. Daca te uitai la profilul meu aflai toate astea. Deci... presupun ca stiu cum e si in conserva. Ce mai ramane ?

 

Imi cer scuze, nu a fost atac la persoana, am dat quote si nu m-am mai ingrijit de conjugarile la persoana a 3-a. Postul meu s-a vrut a fi pur retoric ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur si eu mai gresesc si nu afirm ca sunt perfect, dar nici altora nu le fac observatii asa... din te miri ce. Nu cred ca o liniuta, o virgula sau un pai in ochiul cuiva ar sta in calea dialogului civilizat. Vede paiul din ochiul altuia dar nu vede barna din ochiul sau, spune un vechi proverb. Voi sunteti perfecti ? Nu gresiti nicodata ? Aici se dicuta chestii serioase si voi va agatati ca talambii de o virgula, o liniuta, o freza, un breton . Nu am pretentii sa fi avut 10 la gramatica dar am obraz subtire, legea compensatiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un amic motociclist cu 600RR a fost implicat si el in evenimentul acesta. Venea din sens invers si a sters si el masina. Poate intra si ne explica amanuntzit, vad aici ca atotstiutorii tasteaza romane SF. Zice ca masina practic stationa si a intors din scurt. Oricit de preventiv ai merge in cazul acesta e ghinion. Nu-i iau apararea motociclistului accidentat.

 

Nu a fost implicat, pur si simplu venea din sens opus si accidentul s`a petrecut in fata lui. Poate a sters masina de praf dupa...ca (,) cu moto nu s`a atins ;) Oi fi inteles tu gresit.

 

Exceptand faptul ca ala cu Tico a fost un dobitoc, acum intelegi cum e cand nu te astepti sa apara cineva de unde stii sigur ca nu are cum sa apara ? Asa si eu, stand in coloana in conserva nu m-as fi asteptat sa apara un motociclist crosetand benzile. Dar stiind cum e pe moto, ma benoclez tot timpul in oglinzi dupa idioti. Nu-i mai injurati pe conservari atata. Luati-va si B-ul ca sa vedeti cum e.

Deci ca sa vezi ... motociclistii au voie la strecurat, conservele nu. Good boy, bad boy.

 

tu despre ce vorbesti? ce crosetat?????

 

 

 

Bravo voua miejilor ca opriti in mijlocu` strazii pe banda a 2a de fiecare data cand vedeti o masina stationand pe prima banda. rofl

 

baiatul a fost operat azi probabil cum ziceam acu` 2 pagini.

Editat de Anette
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se parea mie cunoscuta motocicleta asta... O vedeam mereu parcata la blocurile de pe str. Reinvierii. In seara asta am trecut si n-am mai vazut-o parcata acolo, si mi-a picat fisa! Sper ca baiatul sa nu fi iesit foarte sifonat din toata treaba asta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a scris cineva mai devreme ca masina stationa !

la fel , cine se lauda mai devreme cu carnetul categoria A si apoi B (sau invers ,plm) are scris in profil alti ani decat in postul de pe acest topic .

 

daca ma mai plictisesc rau o sa mai caut cateva rahaturi d-astea dar ... acum ceva vreme m-am bombardat si eu pe bucata asta ingusta de drum si va spun ca motocicleta mea arata mult mai bine (furca indoita )dupa ce s-a infipt intr-o masina ce a intors in fata mea pe linia continua , putin mai catre St. cel Mare si sigur am avut o viteza peste cea legala deducand din avariile pricinuite autoturismului .

amortizoarele alea sunt pur si simplu retezate iara fata toata pilaf .

 

dupa mine impactul nu prea are cum sa se fi petrecut la viteza mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...