Sari la conținut

UITE CUM AM PATIT-O EU!


doru_nica2005
 Share

Postări Recomandate

Incep eu: Circulam pe o strada nu foarte iluminata si cu trafic destul de redus pe la ora23,aveam o vit de maxim 70km/h. De pe o alee din partea stanga un grup de caini(4-5) la aprox 10m trec in fuga strada prin fata mea iar prima mea reactie a fost de a frana si de a schimba directia motocicletei spre stanga cu intentia de a trece prin spatele lor.Cu 2-3 metri inainte de a trece de caini unul dintre ei SE INTOARCE BRUSC spre directia din care venise(nu stiu de ce) chiar din mijlocul strazii si .....impact cu cainele.Parca ma lovisem de o bordura si chiar nu exagerez comparatia.Am pierdut imediat controlul mobrei si m am trezit ducandu-ma taras pe partea stanga si mai apoi pe spate..Dupa vreo 2 min m-am dezmeticit si m-am evaluat fizic: aveam clavicula rupta(am simtit osul fracturat cu mana) si o julitura(arsura) pe sold pt ca mi s-a ridicat geaca. Mobra avea semighidon st. rupt,carena stanga si fata bucati,cat despre caine: a murit pe loc Ca echipament aveam:casca(care avea julituri), geaca(zdrelita pe umarul stang si pe cocoasa) si manusi (manusa stanga s-a polizat vrei 2mm pe protectia de carbon).Va puteti imagina singuri ce se putea juli in locul echipamentului!

Concluzie: ANIMALELE SUNT EXTRAORDINAR DE IMPREVIZIBILE !

 

 

 

 

 

 

Sper sa fie utila cuiva experienta asta a mea si sa invete ceva din ea! Va salut si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unul dintre ei SE INTOARCE BRUSC spre directia din care venise(nu stiu de ce)

 

Asa fac din instinct, se sperie si se intorc in ultimul moment, e ca la "11metri", cum ti-o/i-o fi norocul... le fel am patit si eu (din fericire, eram cu masina) cu singurul caine pe care l-am lovit vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep eu: Circulam pe o strada nu foarte iluminata si cu trafic destul de redus pe la ora23,aveam o vit de maxim 70km/h. De pe o alee din partea stanga un grup de caini(4-5) la aprox 10m trec in fuga strada prin fata mea iar prima mea reactie a fost de a frana si de a schimba directia motocicletei spre stanga cu intentia de a trece prin spatele lor.Cu 2-3 metri inainte de a trece de caini unul dintre ei SE INTOARCE BRUSC spre directia din care venise(nu stiu de ce) chiar din mijlocul strazii si .....impact cu cainele.Parca ma lovisem de o bordura si chiar nu exagerez comparatia.Am pierdut imediat controlul mobrei si m am trezit ducandu-ma taras pe partea stanga si mai apoi pe spate..Dupa vreo 2 min m-am dezmeticit si m-am evaluat fizic: aveam clavicula rupta(am simtit osul fracturat cu mana) si o julitura(arsura) pe sold pt ca mi s-a ridicat geaca. Mobra avea semighidon st. rupt,carena stanga si fata bucati,cat despre caine: a murit pe loc Ca echipament aveam:casca(care avea julituri), geaca(zdrelita pe umarul stang si pe cocoasa) si manusi (manusa stanga s-a polizat vrei 2mm pe protectia de carbon).Va puteti imagina singuri ce se putea juli in locul echipamentului!

Concluzie: ANIMALELE SUNT EXTRAORDINAR DE IMPREVIZIBILE !

 

 

 

 

 

 

Sper sa fie utila cuiva experienta asta a mea si sa invete ceva din ea! Va salut si asfalt uscat!

 

ai avut noroc. Oricum nasoala experienta ce pot spune. Sa nu luam in calcul venirea unei masini din sens opus sau cine stie ce. Ideea e ca animalele sunt imprevizibile de felul lor. Testat personal de mine cu capre si cu vaci. Norocul meu ca am reusit sa opresc la timp. La fel fac cam toate animalele. Oricum atentie marita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asociatiile de protectie a animalelor :"sa protejam cainii, sa nu-i ucidem, sa-i sterilizam ca in 5-10 ani vom scapa de cainii maidanezi de pe strazi". Toate babele si toti descreieratii vor caini pe strada..Unii isi fac imagine in presa in ceea ce priveste cainii maidanezi - vezi prefectul bucurestiului si se limiteaza doar la atat. Dar..sa platim taxe, impozite ca statul ne da p--a. ( completati pe linia punctata, folositi intelesuri decente ;) ).

Editat de blam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa n-am probleme, cand vad caini langa sosea bag un gaz sa-i avertizez (am tobe Laser care urla destul de binisor). Tot asa-i descurajez si p'aia de vor sa sara la mine sau roata. Mai naspa-i pe strazi/alei cu masini parcate stanga - dreapta. Acolo ochii ca cepele si franele acoperite just in case. In cartier nu se mai obosesc sa latre decat atunci cand sunt coborat de pe mobra. :laugh:

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. cainelui! Si-a cautat-o oarecum...

B.I.H. (burn in hell) cainelui ....

Mesaj completat

Asa fac din instinct, se sperie si se intorc in ultimul moment, e ca la "11metri", cum ti-o/i-o fi norocul... le fel am patit si eu (din fericire, eram cu masina) cu singurul caine pe care l-am lovit vreodata.

;) chiar nu stiam treaba asta, bun de stiut pe viitor, good posting...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asociatiile de protectie a animalelor :"sa protejam cainii, sa nu-i ucidem, sa-i sterilizam ca in 5-10 ani vom scapa de cainii maidanezi de pe strazi". Toate babele si toti descreieratii vor caini pe strada..Unii isi fac imagine in presa in ceea ce priveste cainii maidanezi - vezi prefectul bucurestiului si se limiteaza doar la atat. Dar..sa platim taxe, impozite ca statul ne da p--a. ( completati pe linia punctata, folositi intelesuri decente :laugh: ).

 

-PensULA

-PeninsULA

-PendULA

suficient?

B.I.H. (burn in hell) cainelui ....

Mesaj completat

 

;) chiar nu stiam treaba asta, bun de stiut pe viitor, good posting...

HA HA HA!!! All dogs go to heaven!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Animalele iau intr-adevar decizii greu de inteles ;) Eu era sa o patesc cu o capra total ilogica: mergeam linistit undeva inspre mijlocul drumului, iar dumneai era la vreo 20 de cm de marginea din stanga. Cu toate astea, i s-a parut mai safe sa o zbugheasca exact prin fata mea, catre marginea din dreapta. Am franat brusc si am inceput sa dansez pe sosea, distanta oricum nu era suficienta pentru oprirea completa, din fericire animalul a fost sprinten si a trecut, am lasat frana si motocicleta si-a revenit.

 

Doru, insanatosire grabnica!

Editat de axelg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia mea este alta...

ora 23 ..strada prost iluminata...motiv pentru care putea sa iti iasa in cale absolut orice de la o minge de fotbal, la un copil sau o masina sau o alta moto, asa-i?

ora 23..strada prost iliminata..IN ORAS viteza 70km/h ???????? puteai oricand da de cine stie ce denivelare, groapa, canal fara capac etc etc si sa o patesti MULT mai RAU si mai URAT, asa-i?

 

Deci..cand lumea zice ca viteza cea mai ok in oras este 50km/h, dar ca ea trebuie adaptata la conditiile de drum si de vizibilitate, chiar nu cred ca mananca ce nu trebuie. A, si prin adaptare nu cred ca se intelege "in sus", adica sa ii dai peste 50km/h.

Cine vrea sa inteleaga ca o viteza mica te scapa de multe, sa o faca cine nu..asta e.

 

PS: DA ..cainii, pisicile, caprioarele majoritatea animalelor se sperie de FAR, de lumina puternica, motiv pentru care atunci cand se intorc sa priveasca catre ce vine ( adica tu pe moto) ori raman proaste pe mijlocul drumului ori fac cale intoarsa. TREBUIE SA STII ASTA,SA FII FERM CONVINS DE ASTA si sa mergi incet in zonele unde pot avea loc astfel de intalniri inoportune.

Cea mai buna chestie este PREVENTIA...altceva momentan nu ai ce face ;)

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa zic - sincer i-as eutanasia - (si inainte sa ma judecati ca niste retarzi cititi mai jos)

 

sambata ma intorceam acasa dupa o plimbnarica in care am adunat piertre de rau pentru animalutele mele sa se racoreasca

 

acasa la parinti am caine - am avut coleg ce camin cu caine - si din pacate iubesc animalele

 

numai ca sambata am ajuns la spital dupa ce am fost muscat de picorul stang cand plecam de pe loc - am simit cum a prins glezna si ma trage ceva in urma

 

am ajuns acasa - nu mai era nici o surpirza acum aveam sa vad leziunile

 

problema e ca erau foarte mutlti caini - cam 8 i-am vazut pe dreapta am plecat de pe loc nu am facut nimic (nu ambalat,claxon,sut) i-am vazut ca au treaba cu roata si i-am lasat sa latre - in schimb unul a venit pe stanga si ...

 

partea nasoala e ca era sa dea cu mine de pamant caci a apucat bine

 

 

sa mai aud un iubitor de animale ... vai sa ii lasam sa traiasca ... PE NAIBA - frumusel dusi in adapaost .. si intr-o lua daca nimeni nu il duce acasa eutanasiat

 

ce ati face daca v-a treziti cu copilul desfigurat de un caine,? (nu iti vine sa iei o arma si sa cureti zona cu primar cu tot?- cel putin asa parea un tata disperat in camera de garda sambata seara)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica seara pe autostrada soarelui, trafic la greu, un caine traversa linistit, era la vreo 2 metri de mine; daca il luam la 120 eram ingeras acum; trebuie stransi si tinuti in adaposturi, nu omorati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa fie utila cuiva experienta asta a mea si sa invete ceva din ea! Va salut si asfalt uscat!

 

 

Cainii nu au nici-o vina si, din pacate, ies cel mai sifonati.

 

Pui frana violent, eventual virezi usor si cand ai ajuns aproape de el bagi mana in gaz. Cand il lovesti, esti in linie dreapta IN LUNGUL DRUMULUI, neinclinat nevirat, nefranat, doar cu MANA IN GAZ.

 

Am patit si eu ceva de genul asta, dar la viteza mult mai mare si cu ceva noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum am patit-o eu !

Joi 22.07.`10 , plec de la Petrosani catre Turda- Salina, Ajug undeva la ora 16:30 datorita traficului. (am pierdut programul de salina ce este pana la ora 15)

Plec la 17:30 sa ajung pana se intuneca, in prima curba si anume la maxim 1 km de la salina un nenea vine pe 2 benzi, a mea si a lui. l`am vazut , m`am ridicat cat am putut din curba si i`am lovit spatele sau m`a acrosat cu spatele lui. Din fericitre am intrat numia in voblaj, si am redresat mobra in cateva sec. o pun pe cric, el si nevasta ingroziti, ies din masina si zbiara, ca sunt nebun, cu ce viteza circul(40km/h max) ca le-am lovit caruta, ca bla bla, si bla bla, nu vroiau sa ne intelegem, militia nu venea, asa ca am plecat catre circa. acolo stam o ora pana vine un echipaj din 2 ce stateau la vanat. ii explica ca el e de vina, bla bla, si tre sa`mi dea asigurarea daca nu risca amenda, 3 luni carnetul si bla bla. S-a hotarat, s-a calmat si mi`a dar asigurarea dupa alta jumate de ora , dupa ce a adus-o de acasa.

Am fost azi la sediu de asig si mi`au cerut o lista de preturi cu avariile mobrei.

Am cerut celor de la Honda o lista de preturi, si acum mica intrebare, e ok sa duc acea lista de preturi? Nu e prea mare ca si cost ?

Avarii: Semnal stg, crash pad stg, oglinda stg, capac motor stg, schimbator viteza, iar la carenaj stg au zis ca merg reparate.

Mobra arata ca in poze, inainte de accident si acum la fel mai putin semnalul si crasul care nu`l mai am., insa la avarii s-a bagat si carenajul .

Prin povestea cu mica avarie, am solicitat si un mic ajutor, sper sa fie fara suparare.

Sanatate si fara incidente !

post-47564-1280236684_thumb.jpg

post-47564-1280236713_thumb.jpg

post-47564-1280236843_thumb.jpg

post-47564-1280236854_thumb.jpg

1.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Animalele iau intr-adevar decizii greu de inteles ;) Eu era sa o patesc cu o capra total ilogica: mergeam linistit undeva inspre mijlocul drumului, iar dumneai era la vreo 20 de cm de marginea din stanga. Cu toate astea, i s-a parut mai safe sa o zbugheasca exact prin fata mea, catre marginea din dreapta. Am franat brusc si am inceput sa dansez pe sosea, distanta oricum nu era suficienta pentru oprirea completa, din fericire animalul a fost sprinten si a trecut, am lasat frana si motocicleta si-a revenit.

 

Doru, insanatosire grabnica!

Multumesc mult!:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum am patit-o eu !

Joi 22.07.`10 , plec de la Petrosani catre Turda- Salina, Ajug undeva la ora 16:30 datorita traficului. (am pierdut programul de salina ce este pana la ora 15)

Plec la 17:30 sa ajung pana se intuneca, in prima curba si anume la maxim 1 km de la salina un nenea vine pe 2 benzi, a mea si a lui. l`am vazut , m`am ridicat cat am putut din curba si i`am lovit spatele sau m`a acrosat cu spatele lui. Din fericitre am intrat numia in voblaj, si am redresat mobra in cateva sec. o pun pe cric, el si nevasta ingroziti, ies din masina si zbiara, ca sunt nebun, cu ce viteza circul(40km/h max) ca le-am lovit caruta, ca bla bla, si bla bla, nu vroiau sa ne intelegem, militia nu venea, asa ca am plecat catre circa. acolo stam o ora pana vine un echipaj din 2 ce stateau la vanat. ii explica ca el e de vina, bla bla, si tre sa`mi dea asigurarea daca nu risca amenda, 3 luni carnetul si bla bla. S-a hotarat, s-a calmat si mi`a dar asigurarea dupa alta jumate de ora , dupa ce a adus-o de acasa.

Am fost azi la sediu de asig si mi`au cerut o lista de preturi cu avariile mobrei.

Am cerut celor de la Honda o lista de preturi, si acum mica intrebare, e ok sa duc acea lista de preturi? Nu e prea mare ca si cost ?

Avarii: Semnal stg, crash pad stg, oglinda stg, capac motor stg, schimbator viteza, iar la carenaj stg au zis ca merg reparate.

Mobra arata ca in poze, inainte de accident si acum la fel mai putin semnalul si crasul care nu`l mai am., insa la avarii s-a bagat si carenajul .

Prin povestea cu mica avarie, am solicitat si un mic ajutor, sper sa fie fara suparare.

Sanatate si fara incidente !

Pentru prima data knd aud ca ma sifonata iese o masina decat motoru. Nush cum ai reusit sa o tii dreapta, dar bravo tie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Animalele iau intr-adevar decizii greu de inteles ;) Eu era sa o patesc cu o capra total ilogica: mergeam linistit undeva inspre mijlocul drumului, iar dumneai era la vreo 20 de cm de marginea din stanga. Cu toate astea, i s-a parut mai safe sa o zbugheasca exact prin fata mea, catre marginea din dreapta. Am franat brusc si am inceput sa dansez pe sosea, distanta oricum nu era suficienta pentru oprirea completa, din fericire animalul a fost sprinten si a trecut, am lasat frana si motocicleta si-a revenit.

 

Doru, insanatosire grabnica!

 

Ai mare dreptate. Cand mai apuc si eu sa merg pe moto/bitza incerc sa fiu foarte atent la animale, in special: animale care se uita la tine pana esti la 10 m de ele si ies de pe strada fara prioritate in ultima clipa, animale care intra in depasire si te scot pe marginea drumului desi te vad ca vii pe contrasens, animale care intra in depasire desi e clar ca nu au timp sa termine manevra si te baga in sant. Binenteles animalele te mai si injura daca ai tupeul sa le zici/arati ceva. Va las pe voi sa mai enumerati si alte animale. Poate o punem de o enciclopedie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum am patit-o eu !

Joi 22.07.`10 , plec de la Petrosani catre Turda- Salina, Ajug undeva la ora 16:30 datorita traficului. (am pierdut programul de salina ce este pana la ora 15)

Plec la 17:30 sa ajung pana se intuneca, in prima curba si anume la maxim 1 km de la salina un nenea vine pe 2 benzi, a mea si a lui. l`am vazut , m`am ridicat cat am putut din curba si i`am lovit spatele sau m`a acrosat cu spatele lui. Din fericitre am intrat numia in voblaj, si am redresat mobra in cateva sec. o pun pe cric, el si nevasta ingroziti, ies din masina si zbiara, ca sunt nebun, cu ce viteza circul(40km/h max) ca le-am lovit caruta, ca bla bla, si bla bla, nu vroiau sa ne intelegem, militia nu venea, asa ca am plecat catre circa. acolo stam o ora pana vine un echipaj din 2 ce stateau la vanat. ii explica ca el e de vina, bla bla, si tre sa`mi dea asigurarea daca nu risca amenda, 3 luni carnetul si bla bla. S-a hotarat, s-a calmat si mi`a dar asigurarea dupa alta jumate de ora , dupa ce a adus-o de acasa.

Am fost azi la sediu de asig si mi`au cerut o lista de preturi cu avariile mobrei.

Am cerut celor de la Honda o lista de preturi, si acum mica intrebare, e ok sa duc acea lista de preturi? Nu e prea mare ca si cost ?

Avarii: Semnal stg, crash pad stg, oglinda stg, capac motor stg, schimbator viteza, iar la carenaj stg au zis ca merg reparate.

Mobra arata ca in poze, inainte de accident si acum la fel mai putin semnalul si crasul care nu`l mai am., insa la avarii s-a bagat si carenajul .

Prin povestea cu mica avarie, am solicitat si un mic ajutor, sper sa fie fara suparare.

Sanatate si fara incidente !

Cineva cu un r1 din 2001 a avut o dauna de 6800 lei(suma data de reprezentanta yamaha) iar constatatorul de dauna a zis:"-Bine ca e doar atata ca aveam pe catalog o despagubire de maxim 3500E"si i-au dat banii pt reparatie, deci ei au un plafon maxim de despagubire in functie de marca,model,an.Eu zic ca o sa-ti dea banii pe devizul de la Honda nu e chiar asa exagerat.

PS:Ai indoit binisor conserva , bine ca tu esti ok si ai ramas in sa ;)!

Editat de doru_nica2005
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzie: ANIMALELE SUNT EXTRAORDINAR DE IMPREVIZIBILE !

Sper sa fie utila cuiva experienta asta a mea si sa invete ceva din ea! Va salut si asfalt uscat!

Unora li s-a intamplat cu oameni, asa ca tu ai scapt subtire. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia mea este alta...

ora 23 ..strada prost iluminata...motiv pentru care putea sa iti iasa in cale absolut orice de la o minge de fotbal, la un copil sau o masina sau o alta moto, asa-i?

ora 23..strada prost iliminata..IN ORAS viteza 70km/h ???????? puteai oricand da de cine stie ce denivelare, groapa, canal fara capac etc etc si sa o patesti MULT mai RAU si mai URAT, asa-i?

 

Deci..cand lumea zice ca viteza cea mai ok in oras este 50km/h, dar ca ea trebuie adaptata la conditiile de drum si de vizibilitate, chiar nu cred ca mananca ce nu trebuie. A, si prin adaptare nu cred ca se intelege "in sus", adica sa ii dai peste 50km/h.

Cine vrea sa inteleaga ca o viteza mica te scapa de multe, sa o faca cine nu..asta e.

 

PS: DA ..cainii, pisicile, caprioarele majoritatea animalelor se sperie de FAR, de lumina puternica, motiv pentru care atunci cand se intorc sa priveasca catre ce vine ( adica tu pe moto) ori raman proaste pe mijlocul drumului ori fac cale intoarsa. TREBUIE SA STII ASTA,SA FII FERM CONVINS DE ASTA si sa mergi incet in zonele unde pot avea loc astfel de intalniri inoportune.

Cea mai buna chestie este PREVENTIA...altceva momentan nu ai ce face ;)

Asa e se putea intampla mult mai rau de atat.O sa merg mai preventiv pe viitor.Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru prima data knd aud ca ma sifonata iese o masina decat motoru. Nush cum ai reusit sa o tii dreapta, dar bravo tie!

 

Asa e, nici mie nu-mi venea sa cred ca am reusit s-o trag pe dreapta , s-o pun pe cric si sa ma dau jos de pe ea, fiind si cu pasager, Infundatura la masina este de la sidecase, iar la cutia side numai s-a luat vopseaua de pe masina . Schimbatorul s-a indoit, semnalul s-a rupt si atat.(ma gandesc ca s-a indoit schimbatorul in tabla gaurita la el) si fiind dat am declarat ca a cazut mobra pe jos si de acolo rezulta zgarieturile pe capacul motor , si carena. Constatarea militianului.

Multumesc. dar eu cred ca a fost mana Domnului ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep eu: Circulam pe o strada nu foarte iluminata si cu trafic destul de redus pe la ora23,aveam o vit de maxim 70km/h. De pe o alee din partea stanga un grup de caini(4-5) la aprox 10m trec in fuga strada prin fata mea iar prima mea reactie a fost de a frana si de a schimba directia motocicletei spre stanga cu intentia de a trece prin spatele lor.Cu 2-3 metri inainte de a trece de caini unul dintre ei SE INTOARCE BRUSC spre directia din care venise(nu stiu de ce) chiar din mijlocul strazii si .....impact cu cainele.Parca ma lovisem de o bordura si chiar nu exagerez comparatia.Am pierdut imediat controlul mobrei si m am trezit ducandu-ma taras pe partea stanga si mai apoi pe spate..Dupa vreo 2 min m-am dezmeticit si m-am evaluat fizic: aveam clavicula rupta(am simtit osul fracturat cu mana) si o julitura(arsura) pe sold pt ca mi s-a ridicat geaca. Mobra avea semighidon st. rupt,carena stanga si fata bucati,cat despre caine: a murit pe loc Ca echipament aveam:casca(care avea julituri), geaca(zdrelita pe umarul stang si pe cocoasa) si manusi (manusa stanga s-a polizat vrei 2mm pe protectia de carbon).Va puteti imagina singuri ce se putea juli in locul echipamentului!

Concluzie: ANIMALELE SUNT EXTRAORDINAR DE IMPREVIZIBILE !

 

 

 

 

 

 

Sper sa fie utila cuiva experienta asta a mea si sa invete ceva din ea! Va salut si asfalt uscat!

 

Insanatosire grabnica la clavicula aia! Ai operat-o sau te chinui cu hamul ala nenorocit?

Am si eu dreapta rupta acum 6 saptamani si "reconditionata" acum o luna. Culmea cu o bicicleta si fara ajutorul vreunui caine.

Vezi ca o sa ai mici urme de rugina pe motor pana o sa fi din nou in stare sa calaresti (la mine au aparut deja) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa o musc si eu cu ceva vreme in urma. Nici acum nu stiu cum am scapat ;) . Pe scurt, veneam spre Tm. de la Lugoj, via Buzias, noaptea, destul de frig afara, echipament cam subtire, deci vmax. 70 km/h in afara localit. Inainte de Buzias e o padure cu drum f denivelat. Circulatie redusa. In urcare fiind, imi apare brusc din stanga un dulau cat un vitel mai mic cu intentia vadita de a traversa si concomitent, pe contrasens, un gipan din varf de panta cu lumini serioase. Evident am vazut cainele in ultimul moment. Si nu ar fi fost nici o problema daca isi vedea de drum, dar cand a ajuns in fata mea a hotarat sa se opreasca brusc din motive numai de el stiute. Evident s-a instalat umpic de panica materializata prin franare violenta spate si mai putin violenta fata. A urmat o serie de cristiane de toata frumusetea. Norocul maxim a fost cu soferul gipanului care a vazut/anticipat faza si a oprit total in asteptarea deznodamantului. Nu prea cred ca ai timp de gandit/ calculat in momente de astea dar tin minte ca am gandit totusi ceva : nu mai stiam ce vine din spate si cat de pe faza e, adica ori vreo masina ori tovarasul meu de drum si am decis ca mai bine ies in decor in stanga avand grija sa ratez gipu' care chiar nu avea nici o vina. In final am reusit sa opresc pe marginea drumului, cam paralel cu gipul, omul a lasat geamul jos si a intrebat daca is ok. Una peste alta cred mi s- a dus o viata in seara aia. De atunci nu mai imi place noaptea. Nu e ca ziua, fratilor. Asfalt uscat si numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...