Sari la conținut

UITE CUM AM PATIT-O EU!


doru_nica2005
 Share

Postări Recomandate

se intampla si in alte tari nu numai la noi, tipul din clipul de mai jos a avut mare noroc, uitati-va la tot.

 

 

Da asa e, mai vazusem clipul acesta o data, si exact la acest clip m-am gandit in acel moment.

Oricum, o sa fiu mai atent si eu pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator scorelly_2006
Duminica seara pe autostrada soarelui, trafic la greu, un caine traversa linistit, era la vreo 2 metri de mine; daca il luam la 120 eram ingeras acum; trebuie stransi si tinuti in adaposturi, nu omorati

 

la noi in tara e ceva normal sa gasesti caini, oi, vaci si alte animale(printer care si soferi la categoria animale) cand am venit de la cluj undeva pe la bistrita pe un drum(european) cu niste curbe frumoase ditamai vaca era in mijlocul drumului

 

Pentru prima data knd aud ca ma sifonata iese o masina decat motoru. Nush cum ai reusit sa o tii dreapta, dar bravo tie!

adica el isi luase asfalt si venea pe contrasens pe banda lui si a ta(taia curba sa inteleg) pe mine tot asa avea sa ma spulbere de pe banda mea un cocalar cu un A6 sau A8 ca n-am vazut bine care a taiat curba, depasind o coloana de masini in acelasi timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebuii sa se dea o lege , sa nu ai voie cu animalele ex VACI OI CAPRE etc. sa le scoti la pascut in apropierea soselelor , sa fie cel putin 100 200 M distanta intre turma si sosea , pentru ca nu sti niciodata cand o oaie,cal,vaca sau ce o fi , se gandeste sa treaca drumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebuii sa se dea o lege , sa nu ai voie cu animalele ex VACI OI CAPRE etc. sa le scoti la pascut in apropierea soselelor , sa fie cel putin 100 200 M distanta intre turma si sosea , pentru ca nu sti niciodata cand o oaie,cal,vaca sau ce o fi , se gandeste sa treaca drumul.

sau sa se aplice cea existenta si anume sa-i foota pe cei care nu respecta viteza legala. 85 mph? ne dam de-a reisarii pe curbe? pacat de caprioara aia si pacat ca tipu ala o scapat asa usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locale..traiesti in RO ? Dupa tine, daca mergi cu 85mph+ 1mph, deci ilegal, trebuie neaparat sa mori sau sa nu scapi usor ? In Ro, dc traversezi tara, CT-Satu Mare, pai faci 12 ore lejer, mergand cu 50km/h prin zeci de localitati, cu trenul 24 h in secolul vitezei, ca n-avem infrastructura. Dupa atatea ore de condus, esti muci, d'aia sunt accidente, conducatorii devin stresati, frustrati, acumuleaza oboseala si fac greseli grave. De curiozitate, tu ai depasit vreodata in viata ta, viteza minima, n-ai luat niciun semafor pe rosu, intotdeauna ai dat prioritate la pietoni chiar de era sa iei volanul/ghidonul in dinti, n-ai depasit/intors niciodata pe linie continua ? Si daca da, ce trebuia sa patesti ( in afara de permis, amenda..)

Si un exemplu pe concret - nu trebuie sa fii "reisar", sa-ti iasa o vaca-n drum. ( vezi - accidente-Matasosu r.i.p.)

Editat de blam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locale..traiesti in RO ? Dupa tine, daca mergi cu 85mph+ 1mph, deci ilegal, trebuie neaparat sa mori sau sa nu scapi usor ? In Ro, dc traversezi tara, CT-Satu Mare, pai faci 12 ore lejer, mergand cu 50km/h prin zeci de localitati, cu trenul 24 h in secolul vitezei, ca n-avem infrastructura. Dupa atatea ore de condus, esti muci, d'aia sunt accidente, conducatorii devin stresati, frustrati, acumuleaza oboseala si fac greseli grave. De curiozitate, tu ai depasit vreodata in viata ta, viteza minima, n-ai luat niciun semafor pe rosu, intotdeauna ai dat prioritate la pietoni chiar de era sa iei volanul/ghidonul in dinti, n-ai depasit/intors niciodata pe linie continua ? Si daca da, ce trebuia sa patesti ( in afara de permis, amenda..)

Si un exemplu pe concret - nu trebuie sa fii "reisar", sa-ti iasa o vaca-n drum. ( vezi - accidente-Matasosu r.i.p.)

 

in clipu ala e vorba de dat pe curbe cu 85mph(mile pe ora) adica fo 130km/h cu camera montata pe sfecla, prietenii stiu de ce.

acolo nu era autostrada. era un banal drum public in apropierea unui popas turistic unde mai intra mai iese o conserva etc, mai intoarce unu pe linia continua in ceva curba cum or facut si reisarii poolii. motoarele de viteza nu-si au locu pe drum public. cu alea n-ai cum sa mergi normal. e o idiotenie sa ai asa motor si sa meri cu 50/90. toti care au asa ceva sint pe undeva in adanc constienti ca n-o sa apuce pensia. da le place senzatia, isi asuma riscu etc. da macar atata decenta sa aiba sa nu vina cu aberatii cum ar fi instalarea de airbaguri in curbele unde au ei chef sa puna genunchiu jos sau sa se predea educatie rutiera la capre si alte salbaticiuni. daca tot va tineti macho macar pastrati-va pozitia verticala.

Editat de localghost
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
daca tot va tineti macho macar pastrati-va pozitia verticala.

 

In curbe ? :) Vrei sa-i omori ? Eu te inteleg ca ai nevoie de piese ieftine de motor dar daca urmeaza sfatul tau nu prea mai ai ce alege. Vino si tu cu alte idei: furadan, lama pe vene,funie si sapun etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... toti care au asa ceva sint pe undeva in adanc constienti ca n-o sa apuce pensia...

... sau sa se predea educatie rutiera la capre si alte salbaticiuni...

 

deci: m-am caca pe mine de :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In curbe ? :) Vrei sa-i omori ? Eu te inteleg ca ai nevoie de piese ieftine de motor dar daca urmeaza sfatul tau nu prea mai ai ce alege. Vino si tu cu alte idei: furadan, lama pe vene,funie si sapun etc.

mai ales in curbe! :)

f. buna idee. auziti ma voinicilor cu camere de filmat pe sfecla: in curbe stati drept si trageti numa din ghidon. viteza cat cuprinde si apoi las ca dam noi vina pe caprele dreaku.

Editat de localghost
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebuii sa se dea o lege , sa nu ai voie cu animalele ex VACI OI CAPRE etc. sa le scoti la pascut in apropierea soselelor , sa fie cel putin 100 200 M distanta intre turma si sosea , pentru ca nu sti niciodata cand o oaie,cal,vaca sau ce o fi , se gandeste sa treaca drumul.

 

E in discutie o asemenea lege. Se lupta cei de la Timisoara Bikers pentru ea. Poate odata cu aceasta lege se va rezolva si problema cainilor comunitari.

 

Si ca sa ma enervez si eu putin le recomand marilor iubitori de animale sa le ia la ei acasa ca multa ipocrizie se scunde in acei oameni.

Vai sa iubim animalele dar numai din vorbe. Mie mi se pare sadism curat ce faceti voi. Cati dintre voi ati vazut cat sufera un caine cu coloana rupta pe sosea? Cati ati vazut cum moare de foame un caine cu picioarele rupe pe marginea asfaltului?

Cum puteti sa fiti de acord sa ii lasati sa sufere in continuare decat sa ii eutanasiati?

Preferati sa ii tineti in pericolul strazilor doar ca sa ii puteti vedea in fiecare zi cum dau din coada? Poate maine ii calca masina si nu o sa mai dea din coada decat 6-7 ore cat le ia ca sa moara.

 

Si cand spuneti: "cainele nu are nici o vina" aveti dreptate. Voi sunteti vinovati pentru accidentele si muscaturile cainilor si tot voi sunteti vinovati pentru ca acei caini mor in chinuri pe sosele. Cainele cu are nici o vina asa este.

Vinovati sunt cei care s-au opus ridicarii acelor caini de pe strazi.

 

 

Cei de la protectia animalelor sunt vinovati pentru ca sufera omeni si caini deoptriva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator scorelly_2006
ar trebuii sa se dea o lege , sa nu ai voie cu animalele ex VACI OI CAPRE etc. sa le scoti la pascut in apropierea soselelor , sa fie cel putin 100 200 M distanta intre turma si sosea , pentru ca nu sti niciodata cand o oaie,cal,vaca sau ce o fi , se gandeste sa treaca drumul.

va mai trece ceva timp pana se va da legea, si vor mai muri multi pana atunci

 

in clipu ala e vorba de dat pe curbe cu 85mph(mile pe ora) adica fo 130km/h cu camera montata pe sfecla, prietenii stiu de ce.

acolo nu era autostrada. era un banal drum public in apropierea unui popas turistic unde mai intra mai iese o conserva etc, mai intoarce unu pe linia continua in ceva curba cum or facut si reisarii poolii. motoarele de viteza nu-si au locu pe drum public. cu alea n-ai cum sa mergi normal. e o idiotenie sa ai asa motor si sa meri cu 50/90. toti care au asa ceva sint pe undeva in adanc constienti ca n-o sa apuce pensia. da le place senzatia, isi asuma riscu etc. da macar atata decenta sa aiba sa nu vina cu aberatii cum ar fi instalarea de airbaguri in curbele unde au ei chef sa puna genunchiu jos sau sa se predea educatie rutiera la capre si alte salbaticiuni. daca tot va tineti macho macar pastrati-va pozitia verticala.

in clipul ala e vorba de animale salbatice,(nu domestice) ala e din padure, unde si cu tancu daca teai da, ai sansa sati sara in fata pentru ca nu e nimeni pus sa le tina in padure, dar aici in RRomania noastra sunt Hingheri care sunt platiti sa ii culeaga de pe strazi, si nu numai pt ca se trece cu motocicleta, dar cred ca ai vazut ca sunt foarte multi copii, batrani care au fost muscati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ozzy, crezi ca la adaposturi le-ar fi mai bine? Ai vazut conditiile de acolo? Neingrijiti, se mananca intre ei...Ce spui tu e corect, dar nici varianta "sa-i ridicam" nu e cea mai buna, cel putin in Romania. Iar astia loviti de masina/motor chiar si-o cauta pentru ca sunt mult prea agresivi. Exact ca la oameni. Cei mai "smecheri" o mierlesc. Solutia e castrarea in opinia mea si lasati pe strada. In cativa ani scapam, si odata cu castrarea le scade si instinctul agresiv.

Editat de son_of_god
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ozzy: Sa iti dau un exemplu ca sa vezi cat de bine le e cainilor dupa ce ii ridica hingherii de pe strazi: de multe ori mergand spre Ploiesti, pe marginea soselei vedeam cate 5-6 caini. Ma tot intrebam, "ma cum naiba au ajuns astia aici in mijlocul campului?!" pana cand am vazut intr-o zi cum o masina de-asta de hingheri opreste pe marginea soselii si da drumul la caini (peste 5-6). Mai precis, ce fac baetzii care "colectioneaza" cainii din orase? le dau drumul in afara localitatilor. Unii dintre caini au norocul sa ajunga printr-o zona locuita sa le mai dea lumea de mancare, insa marea majoritate sfarsesc calcati de masini pe sosele. Normal ca bietul animal nu e vinovat, insa nici eu nu pot face absolut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica la clavicula aia! Ai operat-o sau te chinui cu hamul ala nenorocit?

Am si eu dreapta rupta acum 6 saptamani si "reconditionata" acum o luna. Culmea cu o bicicleta si fara ajutorul vreunui caine.

Vezi ca o sa ai mici urme de rugina pe motor pana o sa fi din nou in stare sa calaresti (la mine au aparut deja) :)

Ieri am operat-o, ca altfel nu aveam sanse sa se alinieze oasele cum trebuie.Azi deja sunt acasa cu un bandaj care imi tine mana stanga imobilizata langa corp.O sa stau 3 sapt asa si pe urma iar radiografie. Daca totul e bine scoate tija si incep recuperarea.Iar despre mobra ce sa zic...tot timpul ma gandesc la ea:).Mersi,bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ozzy, crezi ca la adaposturi le-ar fi mai bine? Ai vazut conditiile de acolo? Neingrijiti, se mananca intre ei...Ce spui tu e corect, dar nici varianta "sa-i ridicam" nu e cea mai buna, cel putin in Romania. Iar astia loviti de masina/motor chiar si-o cauta pentru ca sunt mult prea agresivi. Exact ca la oameni. Cei mai "smecheri" o mierlesc. Solutia e castrarea in opinia mea si lasati pe strada. In cativa ani scapam, si odata cu castrarea le scade si instinctul agresiv.

 

 

@ozzy: Sa iti dau un exemplu ca sa vezi cat de bine le e cainilor dupa ce ii ridica hingherii de pe strazi: de multe ori mergand spre Ploiesti, pe marginea soselei vedeam cate 5-6 caini. Ma tot intrebam, "ma cum naiba au ajuns astia aici in mijlocul campului?!" pana cand am vazut intr-o zi cum o masina de-asta de hingheri opreste pe marginea soselii si da drumul la caini (peste 5-6). Mai precis, ce fac baetzii care "colectioneaza" cainii din orase? le dau drumul in afara localitatilor. Unii dintre caini au norocul sa ajunga printr-o zona locuita sa le mai dea lumea de mancare, insa marea majoritate sfarsesc calcati de masini pe sosele. Normal ca bietul animal nu e vinovat, insa nici eu nu pot face absolut nimic.

 

EU inteleg ce spuneti voi si aveti dreptate. Ce se intampla cu cainii ridicati de hingheri ori cu cei din adaposturi este barbarie. De aceaa eu consider ca eutanasierea este o solutie simpla si umana.

Eu in am trait la tara in copilarie si am vazut la bunicii mei ca atunci cand vaca, oaia, calul, gaina etc. isi rupeau picorul ori aripa erau rapid omorate sa nu se chinuie. La fel si cu gainile ori oile care se imulteau excesiv.

Am un prieten care este medic veterinar si crescator de dobermani. Nu a ezitat nici o secunda sa ii eutanasieze pe doi dintre ei cand au avut probleme iremediabile.

 

EU inteleg faptul ca acei caini counitari nu au nici o vina fiindca nu gandesc dar noi gandim. Atata timp cat nu suntem in stare sa facem adaposturi civilizate, cu custi separate si curate nu vad alta solutie decat eutanasierea. Si bunicii mei probabil ca ar fi vrut sa faca cotete mai mari pentru gaini dar ori nu aveau spatiu ori nu aveau destula mancare pentru toate gainile asa ca ori le bagau la oala ori le vindeau altora unde tot in oala ajungeau.

 

Stiu multi oameni care or sa spuna ca sunt sadic ca nu am suflet dar ce facem intr-o situatie disperata? Mai ales in conditiile in care este vorba de viata si de moarte.

Mai intreb ce ar fi facut acei oameni cu suflet acum 100 de ani cand haitele de lupi terorizau baraganul? Ar fi facut custi frumoase si i-ar fi tinut acolo. Ori ii lasau liberi sa manance cati oameni vroiau ca erau si lupii aia suflete si nu au nici o vina.

 

Inca din cele mai vechi timpuri oamenii au omorat animalele periculoase pentru a ramane in viata. Si pentru a tine motociclistii in viata va trebui sa facem ceva cu aceste animale.

 

Pentru animalele salbatice exista semne de circulatie, pentru animalele DOMESTICE exista semne de circulatie. Pentru cainii nimanui nu exista asemenea indicatoare.

 

EU cand intru intr-o padure reduc viteza si ma uit dupa iepuri si alte animale salbatice, cand intru intr-o localiate ori in apropierea localitatii unde intalnesc semnul de animale domestice reduc viteza si ma uit dupa vaci, oi gaini, cai etc.

Pentru caini inca nu am intalnit semne de circulatie asa ca nu stiu cand sa fiu pregatit.

 

Daca tot tinem neaparat sa avem caini comunitari ca vorba aiai nu au nici o vina, macar sa punem dracu niste indicatoare adegvate, facem viteza maxima 30 km/h in toata tara inclusiv pe autoastrada ca si acolo abunda de comunitari. In felul asta ocrotim cainii comunitari si nu mai avem nici accidente.

 

Oricum ar fi problema trebuie rezolvata iar castrarea nu este o solutie. Nu stiu cum este in alte cartiere ori in alte localitati dar la mine in Dristor e jale. Toata lumea are caini in apartament. Mie acest lucru mi se pare extrem de neigienic. Am avut si eu caine cand stateam la tata la curte, am avut mai multi caini cand stateam eram la tara la bunici. Iubesc animalele si cand ma voi muta la curte imi voi lua un caine imediat. Dar la bloc acele animale sunt chinuite in apartamente si asa prea mici.

 

Problema cu castrarea este urmatoarea. In mediul rural cainii se imperecheaza cam cum le vine lor indiferent daca au stapan ori nu au. Acolo nu ii castreaza nimeni. Acei caini migreaza catre localitatile mari unde au destul gunoi pentru hrana. Degeaba ii castrezi in localitati daca in mediul rural nu exista nici un control.

Taranul daca ii fata cateaua o sa ii bage puii intr-un sac si o sa ii duca la marginea satului vecin langa groapa de gunoi. O sa manane vulpea doi trei dar trei, patru vor supravietui. Se vor inmulti intre ei si vor avea diverse boli de imunitate scazuta. Le va afecta creierul si vor avea o agresivitate ridicata.

 

Intodeauna m-am intrebat de ce cainii cu stapan nu latra la rotile masinilor decat in mica masura. Singura explicatie a fost ca au ceva gene lipsa in ADN. oricum nu am vazut nici un caine de rasa sa practice acest sport extrem. Poate ne lamureste un veterinar de pe aici.

 

 

Ieri am operat-o, ca altfel nu aveam sanse sa se alinieze oasele cum trebuie.Azi deja sunt acasa cu un bandaj care imi tine mana stanga imobilizata langa corp.O sa stau 3 sapt asa si pe urma iar radiografie. Daca totul e bine scoate tija si incep recuperarea.Iar despre mobra ce sa zic...tot timpul ma gandesc la ea:).Mersi,bafta.

 

Nu ne-ai spus si cat te-a costat toata distratia asta. cam cat plateste un om pentru un caine lasat aiurea prin marea capitala europeana.

Cat timp o sa pierzi pentru un animal care nu are ce sa caute in mediul meu.

Eu nu ma duc in padurea leului ori in lacul crocodililor. respect mediul lor. Daca acele animale ma prind la ele acasa ma cam omoara.

 

Ai grija de tine si incearca sa te recuperezi cat mai repede. Ai sanse sa mai prinzi un final de sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...