Sari la conținut

Sambata iar la Veliko


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

N-am avut niciodata BMW, insa ma ia groaza cand va aud cu descrierile astea: balbaiala, vibratii, cale pentru motor, parbrize aiurea, probleme electrice, accesorii sau haine pe vremuri bune si acum proaste si multe altele spuse de-a lungul vremii.

Imi dau seama ca posesorii de BMW sunt o specie aparte: oricat de incantati sau, pe de alta parte, dezamagiti ar fi de un produs, nu se pune problema de a schimba marca. O fi bine, o fi rau?

Eu sunt consumator, aleg ce-mi place mai mult la un moment dat, cine vrea sa-i fac reclama, sa plateasca.

 

 

Atentie. Nivelul de referentiere este diferit.

 

Comparativ cu orice altceva, merg impecabil. INCLUSIV cea veche, modelul 2008.

PE de alta parte, noi, utilizatorii de BMW, avem nivelul de asteptari MULT mai ridicat. De ce? Simplu. Pentru ca mobrele pe care le calarim sunt BMW si sunt, DA, SARITI IN SUS!! - 99% perfecte.

90% dintre japoneze, la 50.000 km, sunt deja obosite. As vrea sa va rog sa mergeti sa vedeti cum arata si cum merge mobra mea veche la 50.000km. Si de ce a avut nevoie in cei 50.000km, ca piese si intretinere.

 

Asta imi aduce aminte de cea mai tare reclama vazuta la BMW... un Adventure pe un bot de deal, si dedesupt scris:

"It's a BMW thing, you wouldn't understand..."

 

Pe scurt, da, pentru mine nu exista mobra mai buna pe planeta asta. De asta am luat'o si pe a doua fix la fel. E alegerea mea.

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu reusesc sa pricep oricat as incerca: pe de o parte va plangeti de anumite probleme, care inteleg ca exista - sunt chestii concrete, palpabile. Pe de alta parte, daca vine vorba de comparatia cu alte marci, problemele BMW nu mai exista, sau, varianta a doua, celelalte marci sunt rebuturi totale. Adica fie vorba intre noi, vibreaza ca dracu, dar de fapt nu vibreaza.

Eu n-am nimic impotriva BMW, chiar am vrut R1200GS, insa atitudinea voastra imi aminteste de detinatorii de Trabant sau Oltcit.

Despre impresia pe care mi-a facut-o R1200GS la drive test, eu venind de pe un 4 in linie japonez de 750 cmc nu scriu, ca ma linsati. Si totusi, in pofida deceptiei majore, nu exclud pe viitor cumpararea unui BMW, daca mi se va parea in regula, conform criteriilor mele.

Despre oboseala japonezelor la un numar de kilometri, cred ca este direct proportionala cu timpul cat a stat turometrul pe rosu. Nu cred ca un proprietarul unui touring BMW are aceleasi indeletniciri cu cele ale unui detinator de super sport japonez.

Plus ca nu inteleg de unde rivalitatea asta: a mea e grozava, ale voastre sunt proaste. Atunci eu, ca detinator de ZZR1400, sa incep sa fac misto de 99% din voi, in privinta performantelor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nici o rivalitate e doar o chestiune de gust. nimeni nu spune ca altele sunt proaste, sunt doar altfel. in general cine cumpara un bmw poate cumpara orice altceva, daca alege bmw are motive. eu testez permanent tot ce apare si trebuie sa spun ca mi se par rudimentare toate noile aparitii pe la alte marci, daca adauga ceva care bmw-ul avea de vreo suta de ani la ei e mare realizare. astea japoneze sunt ok, sunt rezistente dar nu ma atrag, sunt rudimentare. cat priveste clasa turing care ma intereseaza, honda si yamaha nu au decat niste relicve. ce cred eu nu conteaza, e valabil pt mine, umbla pe net si prin reviste la best turing, best sport turing... numai bmw-uri. sigur ca fiecare poate avea propriile opinii si in consecinta poate sa cumpere ce vrea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca e offtopic dar asa se nasc orgoliile care ne diferentiaza..

la VIM ( varadero international meeting) am fost cu un amic cu GS ..cred ca misto-uri ca acolo n am vazut

singura diferenta ( si de fapt esentiala ) era ca acolo se radea si se glumea faorte destins desi tot fan " brand " erau si ei ( sau noi, varaderistii ).

ce vad , obiectiv , din afara este cat de "aprinsi" sau cat de " cu mot" sunt cei care au aceasta marca .e ca si cum stratificarea lumii moto s-ar face pe VERTICALA si ei sunt in varful acesti piramide. IAr in realitate aceasta stratificare se face pe orizontala.

 

desi sunt inginer, specilizarea mea nu ma lasa sa intru in discutii elevate despre " Care e mai buna" dar daca extrapolez din lumea IT , tot societatea de consum suntem si cam toate "deviceurile" sunt cam pe la acelasi nivel indiferent ca le face " HP " sau "dell" sau "ibm".

 

dim pacate in loc sa ne bucuram cu ce avem si cu ce ni se potriveste ( de ex pt mine GS 1200 iese din discutie , m-a " violat" unul si mi a ajuns ) ne pierdem in discutii despre " Care e mai bun". Ori aici daca exista un minim de bun simt si obiectivitate nu exista un castigator ci doar competitori care pe anumite layere sunt mai buni .

Pentru Doru & co, unde bugetul nu este un parametru si jucareaua " fit" pe ei, evindent ca tot ce i mai nou e mai bun si cu ocazia asta mai afla si 'muritorii" de rand ce mai e nou.

Pentru cei care intra in noroaie si rup pamantul pesemne ca un KTM face legea.

etc.

Eu , cum spuneam, de cand am "patit-o" cu unul si de cand am vauzt cum a plecat Bogo de la marea "Bavaria" cu roatea spate nestransa( si se pare ca ingerul lui pazitor e destul de perfomant ) , sigla cu albastru si negru a coborat dupa orizont.

 

Respect si profit maxim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce se crede ca bmw se cumpara de figuri, eu cumpar bmw pt ca mi se pare mai bun. imi mai doresc un kawa, un ktm 990, un harley (chiar 2 - fatboy + roadking base) si un ducati multistrada din asta nou. mi-am impus insa sa nu tin decat o motocicleta. sunt satul sa tin mai multe masini si sa circul numai cu una. la fel cei pe care ii cunosc si au cumparat bmw au facut-o strict pt ca au considerat ca raspund mai bine cerintelor nu sa se dea mari. corect, bugetul nu a fost o problema dar in discutie era ce ofera motocicleta nu cat costa. pe de alta parte, daca analizati preturile (de noi), nu difera decat cu cateva mii - 2-3 la pretul fara tva. nu am observat la cei cu bmw ca ar desconsidera alte marci, e dreptul oricui sa aiba propria ierarhie insa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic

 

Cine ma cunoaste stie ca intotdeauna mi-a placut acest joc BMW-versus alte marci si nu am ratat nici o ocazie de a face misto sau a incerca sa-i mai domolesc pe posesorii de BMW.

Dar adevarul este ca dupa ce am studiat acest fenomen 5 ani de zile pot spune ca posesorii de motociclete BMW sunt cei mai exclusivisti, dintre cei mai fitzosi, sunt cei care privesc tot timpul in jos spre alte marci (cateodata binemeritat alteori ca asa considera ei). Nici macar Ducatistii nu sunt la fel de fitzosi.

 

Nu are importanta ce performante are motoreta respectiva, daca are sigla alb-albastra pe ea deja ii indreptateste sa vorbeasca de sus.

 

Sunt si posesori de BMW care nu fac asa...si culmea, sunt cei care deobicei au modelele cele mai performante, vezi K1200, K1300, etc.

Dar oricine are o motocositoare cu firma BMW este miezul...si ne-o va arata peste tot.

 

Singurul adevar este ca sunt modele si modele, toti fac motociclete bune. Si japonezii si nemtii...pana si britanicii.

BMW-ul desi face motociclete de 100 de ani a progresat mult in ultimii ani, pana atunci facea numai motociclete urate care ating cu cilindrii pe jos in curbe pentru batranei.

Acum are seria K, are S1000rr, a intrat intr-un altfel de joc.

 

La fel cum observati si la antevorbitorii mei care au japoneze, nu excludem ca ne-am lua la un moment dat un BMW (eu unul recunosc ca nici nu am finante de asa ceva). Poate as alege un K1300S, daca mi-as permite.

Dar l-as lua numai dupa ce as merge cu Hayabusa, cu ZZR-ul de 1400, si mi-as da seama ca diferenta de pret merita si ca intradevar BMW-ul are cele mai multe calitati care ma intereseaza.

 

Pentru mine pana in anul 2004 BMW-ul nu a avut ce sa-mi ofere. Punct.

Si asta vine de la un posesor de Kawasaki sport de 10 ani, cu cel putin 3 proprietari, care are 50,000 de km de la ultima resetare si care merge ca-n prima zi.

 

Dar stiu cu totii, HONDA-I HONDA!Kawasaki sunt proaste! BMW-ul e fruntea! :crack:

 

P.S. Doru, apropos de comparativele alea sport touring, vrei sa-ti caut eu unele in care GTR1400 iese pe primul loc? Bineinteles in altele este GT-ul de la BMW! In altele iese chiar relicva de Yamaha FJR! Treziti-va oameni buni, nu existe adevar absolut! Doar subiectivism! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da am vazut si eu dar repet, nu dau doi bani pe bmw, nu-mi plac, sunt aroganti, maine as lua altceva daca ar fi la fel macar. nu este. va inteleg dar nu poti aprecia daca nu poti compara, nu ai referinte. toate japonezele din clase in care e prezent si bmw mi se par rudimentare, singura pe care nu o cunosc e kawa asta noua. si la astea gustul se educa, trebuie sa ai experienta de consumator. pe aici din motive pe care nu are rost sa le comentam se isca dispute intre oameni care se cearta pe caracteristici citite din reviste sau pe net, mai putin sau de loc din experiente personale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bmw e marul discordiei si pe aici vad... :crack:

nu ma pot abtine sa nu recunosc ca initial am vrut bmw, din simplul motiv ca, dupa parerea mea, fac unele dintre cele mai bune motoare (ca si unitate, nu ansamblu- motocicleta)....chiar gasisem un k1100rs de prin '98, dar fiind incepator, cand m-am urcat pe el, m-a cuprins putin teama din cauza greutatii...

intre timp, m-am suit si pe altele, iar un gs650f va fi urmatoarea, sau chiar a doua, daca si bugetul tine cu mine...

standardele personale nu tin cont de marca, iar scara de valori este mereu subiectiva...deci, pentru unii, bmw este varful, pentru altii doar etalon :)

 

p.s.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe bmw e frumos oriunde - hahaha

mi-e sila si de aia nu mai stiu unde sa ma duc. vine we si habar n-am ce fac.

sex ? :crack:

sau bulgaria

lasa veliko ala ca o sa pune Bg patrule petnru voi :))\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca in Cehia e frumos, au multe castele si castelase, drumuri cu muulte diferente de nivel si paduri.. si colac peste pupaza e si motogipi saptamana viitoare.. :crack: (Asta daca nu stiti ce sa faceti cu banii) (daca ai vedea cati de-astia "mai trecuti" vin la motogipi cu tineretul laolalta!!)

 

(nu zi ca nu-ti plac sporturile cu motor, trebuie intai sa vezi/auzi si apoi sa-ti dai cu parerea :) )

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca topic-ul e despre Bulgaria, dar sa spun ca plec vineria urmatoare (13.08) la Moto Gp - vineri pana Arad dormit acolo, sambata Arad - Breclav Chehia, Dominica Brno si dupa Moto Gp Praga, dupa Praga Munchen, Faak am See, Belgrad,Sofia, V. Tarnovo pentru Balkan Bike Show. Cine vrea sa vina sa scrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot veni vorba de BMW si suprematia lor ... am gasit niste poze interesante (nu ca as fi cautat prea tare):

 

Figura fericita a unui posesor de BMW: (cel din dreapta e posesorul)

857976441_TTEN9-L.jpg

 

Cum se face din BMW motocicleta:

857976161_UZnhG-L.jpg

 

Detalii aici:

 

http://www.advrider.com/forums/showthread....ighlight=zambia

Mesaj completat

De toate auzisem, sa-ti cada roata fata pe drum.. dar asta e si mai tare..

Sa franezi si sa ramai cu ghidonul in mana... :crack:

http://www.advrider.com/forums/showpost.ph...p;postcount=235

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dorule nu stiu sa ti raspund cu weekendul

eu incerc sa ma pregatesc de crimeea asa ca fac o " proba " cu cria la mare:)

tu ai prea multi parametrii de luat in calcul asa ca nu risc sa imi dau cu parerea.

Daca ai chef de duca stii mai bine ca mine ca n ai nevoie de o destinatie :baldy: ci poate doar de o directie.

Personal acum m-as duce la Pietrele, langa Bran, sus la biserica. Liniste, racoare, drumul e insa cam "off" pentru bivolu' tau ,mai degraba o capra ceva.Dar eu sunt in etapa de stat si privit si ascultat si nu cred ca s-ar potrivi acum cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...