Sari la conținut

Accident mortal Oradea - 30.07.2010


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

daca e sa o luam ca la fotbal, cand conteaza cel care a inceput, eu zic ca infractiunea incepe din momentul in care motociclistul alege sa depaseasca cu mult viteza legala, pana la impact. dupa impact se trage concluzia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

# stlk #

putea sa aibe o super viteza, atata timp cat in urma unui accident moare o persoana, cel vinovat trebuie sa pleateasca, nu trebuie sa-i cautam scuze

Tu daca iesi din benzinarie ...cand te asiguri ....cu ce viteza banuiesti ca vine cel de pe drumul cu prioritate,fiind intr-o localitate :) ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare link-ul , desi baiatul ala e mort.

Desi sint impotriva celor care considera ca daca ai viteza si esti omorit , esti automat vinovat , concluzia pe care o trag este ca totusi , ca sa ai viteza , tre' sa ai si cap. Nu viteza ucide , ucide faptul ca multi nu stiu unde sa-i dea si unde sa ia mina din gaz.

I-am dat si eu 160 pe sosea , asa , sa vad cum e , da' asta nu-i o regula , plus ca eu stiu unde tine. Cit o mai tine , dar un 120 cred ca e elegant , iarasi zic , unde se poate. Si tot timpul , geana pe dusmani. Deci , pina la urma , viteza nu ucide , da' ajuta sa fii omorit.

RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :)

doar ca asta o stiu cei care au ceva experienta, intuitia ii ajuta sa taie gazul cu mult inainte. soferul tirului nu l-a vazut sau auzit pana la impact, si asta nu e de mirare daca avea viteza de care de pomeneste. e deja para-dezbatut subiectul, cu calcule matematice pe secunde si metri, sunt tuturiale pe subiectul asta. oricum, mi se pare foarte riscant sa mergi cu o viteza mai mare de 30-40 la ora peste limita de viteza a drumului pe care circuli.

Cand ai depasit cu peste 30 limita de viteza pe moto ar trebui sa se cheme SINUCIDERE,nu accident !

Am spus-o si o mai spun inca odata :trebuie sa ne adaptam drumurilor si traficului din Romania,mai ales pe doua roti !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, am omis unele lucruri in cele spuse mai sus, asa ca le spun acum. Observ ca era defapt un camion de dimensiuni mai mici decat ale unui TIR, si nu cap tractor + vagon (Tir in adevaratul sens al cuvantului) cum am crezut initial. Dar, nici la acest tip de camion demarajul nu este puternic, nici acesta nu ar trebui sa iti iasa brusc in fata din stanga ta...

Al doilea lucru pe care l-am omis a fost faptul ca soseaua respectiva observ din imagini ca este pe 4 benzi. Deci camionul a trebuit sa treaca peste cele DOUA benzi de sens opus, plus cea pe care se afla motociclistul (caz in care el mergea pe banda 2) Deci astfel ar fi avut un timp si mai mare de a vedea cum soferul iese pe directia sa de deplasare.

 

Cu asta am incheiat... tot la parerea mea am ramas, si ma bucura faptul ca marea majoritate mi-ati dat dreptate in cele spuse de mine mai devreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

# gabimaty #

 

nici eu nu am spus cine este vinovat, pentru ca nu stiu, si nici nu-mi place sa judec pe cineva... mi-am spus doar parerea, dar niciodata nu caut scuze... daca motociclistul a mers cu acea viteza, si-a facut-o cu mana lui... dar daca se va dovedii ca mergea regulamentar, cum e scris pe acel site, atunci normal ar fi ca soferul de tir sa plateasca...

(daca unu trece pe langa mine cu 160 km/h ce articol din lege imi da voie sa il acrosez, pe simplu motiv ca nu l-am vazut?)

 

nu trebuie sa schimb viziera, stiu ce inseamna sa treaca o "racheta" pe langa tine, exemplu dat de tine nu este chiar bun, pentru ca in 500 m, daca se vedeau, motociclistul cel putin putea opri.

 

(dupa ce am dat examen pentru moto, acu "o suta de ani" :) cand mergeai in trafic cu politistul in spate - ca pasager, l-am intrebat pe politist cat trebuie sa astept cand ies dupa o straduta si vreau sa fac stanga, pentru ca mereu voi vedea pe cineva ca vine spre mine, mai ales daca nu exista semafor in zona... sti ce mi-a raspuns... "daca manevra ta nu-l pune in pericol pe cel care vine spre tine, chiar daca e la cativa metri, atunci poti face stanga... dar daca esti un tampit si iti moare motorul de o mie de ori sau esti nehotarat, chiar daca ala e la o suta de metri de tine, nu te baga decat atunci cand esti sigur, sau mai bine stai acasa")

Mesaj completat

Tu daca iesi din benzinarie ...cand te asiguri ....cu ce viteza banuiesti ca vine cel de pe drumul cu prioritate,fiind intr-o localitate :) ??

 

daca toti ne-am lua dupa banuieli si dupa cum/ce ar fi legal, n-ar mai exista accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, am omis unele lucruri in cele spuse mai sus, asa ca le spun acum. Observ ca era defapt un camion de dimensiuni mai mici decat ale unui TIR, si nu cap tractor + vagon (Tir in adevaratul sens al cuvantului) cum am crezut initial. Dar, nici la acest tip de camion demarajul nu este puternic, nici acesta nu ar trebui sa iti iasa brusc in fata din stanga ta...

Al doilea lucru pe care l-am omis a fost faptul ca soseaua respectiva observ din imagini ca este pe 4 benzi. Deci camionul a trebuit sa treaca peste cele DOUA benzi de sens opus, plus cea pe care se afla motociclistul (caz in care el mergea pe banda 2) Deci astfel ar fi avut un timp si mai mare de a vedea cum soferul iese pe directia sa de deplasare.

 

Cu asta am incheiat... tot la parerea mea am ramas, si ma bucura faptul ca marea majoritate mi-ati dat dreptate in cele spuse de mine mai devreme.

 

 

Si eu sunt de parere ca accidentul asta putea fi evitat daca motociclistul belea ochii si era atent la ce se intampla pe drum. In loc sa circule preventiv ala se pare ca tragea disperat de gaz. poate din punct de vedere al politiei rutiere - soferul camionului e vinovat si va fi tras la raspundere, da nu e pacat sa mori cu dreptatea in buzunar? Nu cumva si motociclistul a fostat nota? Eu inteleg, adrenalina, viteza, vreme buna, motor puternic.. ok, da beleste frate ochii cand vrei sa-i dai in goarna, nu te arunci ca berbecul pe orice strada unde sunt benzinarii/drumuri laterale, ca nu stii nici o data ce iti iese de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

autorul moral a fost motociclistul, totusi camionagiul trebuie sa plateasca.

el a ales sa treaca pentru banda solida.

ar fi bine de stiut pentru cei care trec frecvent peste linia solida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

autorul moral a fost motociclistul, totusi camionagiul trebuie sa plateasca.

el a ales sa treaca pentru banda solida.

ar fi bine de stiut pentru cei care trec frecvent peste linia solida.

acolo era linie continua pentru depasire, dar se vede in poza partea cu linie punctata de intrare in benzinarie, deci cel mai sigur e una si de iesire. deci nu a calcat nici o linie tiristul. poate spune cineva care stie mai bine zona exact cum e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta se intampla cand un dibaci trece peste linia continua .

Ar fi bine sa nu mai presupuneti ca un camion de 5,5t este lenes. Este foarte probabil ca soferul camionului s-o fi facut din "scurt" manevra si nu s-a asigurat bine.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ne grabim sa dam vina pe viteza, dupa cum recunoaste si tiristul se pare ca nu sa asigurat.

Normal ca motociclistul avea viteza ca doar nu statea pe loc, oricum au fost scene de Ogrish;

 

http://videonews.ro/action/viewvideo/53956...le-unui-camion/

 

Sursa: Videonews.ro

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acolo era linie continua pentru depasire, dar se vede in poza partea cu linie punctata de intrare in benzinarie, deci cel mai sigur e una si de iesire. deci nu a calcat nici o linie tiristul. poate spune cineva care stie mai bine zona exact cum e

 

 

exemplu.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exemplu.jpg

 

si se vede si in film la minutul 1:20 unde intoarce ambulanta ca nu e continua, si se poate face stanga. sigur ce ai pus tu acolo e din zona aia ?

post-39156-1280512535_thumb.jpg

Editat de Fulguletz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In filmarea de pe antena1/videonews apare ca in dreptul benzinariei e banda continuua (secunda 00:56) Cine e din zona poate confirma/infirma, sau puteti da link de pe www.norc.ro - Street View - Oradea - sa vedem si noi zona cum e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

# gabimaty # "schimba pentru o secunda viziera cu parbrizul unui tir"

 

din cabina unui tir vezi altfel drumul decat dintr-un autoturism, ai o vizibilitate mai buna

OFF :in mod clar nu ai condus tiruri din moment ce ai scris asta

tind sa dau dreptate celui care a scris mai sus ca autorul moral este motociclistul,dar trebuie sa plateasca soferul,pentru ca aia este o masina de 5t,sprintena cu consum redus,in cazul nostru (tiristilor) orice manevra in plus cum ar fii sa ocolesti 3 km pana la primul scuar doar ca sa nu treci dubla costa foarte mult timp si carburant,iar asta ar fii o scuza sa treci dubla CU CONDITIA SA NU OMORI PE NIMENI,userul A-L-E-X sunt sigur ca poate confirma ce am scris

ON : ar trebuie sa fie topic pentru incepatori pus cu cu sticky la sectiunea lor

RIP bikerului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF :in mod clar nu ai condus tiruri din moment ce ai scris asta

tind sa dau dreptate celui care a scris mai sus ca autorul moral este motociclistul,dar trebuie sa plateasca soferul,pentru ca aia este o masina de 5t,sprintena cu consum redus,in cazul nostru (tiristilor) orice manevra in plus cum ar fii sa ocolesti 3 km pana la primul scuar doar ca sa nu treci dubla costa foarte mult timp si carburant,iar asta ar fii o scuza sa treci dubla CU CONDITIA SA NU OMORI PE NIMENI,userul A-L-E-X sunt sigur ca poate confirma ce am scris

ON : ar trebuie sa fie topic pentru incepatori pus cu cu sticky la sectiunea lor

RIP bikerului

 

 

daca nu e banda solida, tir-ul e vinovat legal numai in cazul biker-ul era pe banda 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF :in cazul nostru (tiristilor) orice manevra in plus cum ar fii sa ocolesti 3 km pana la primul scuar doar ca sa nu treci dubla costa foarte mult timp si carburant,iar asta ar fii o scuza sa treci dubla CU CONDITIA SA NU OMORI PE NIMENI,userul A-L-E-X sunt sigur ca poate confirma ce am scris

Interesanta scuza pentru incalcarea legislatiei ... banuiesc ca ai scuze asemanatoare pentru orice ilegalitate ...." atata timp cat nu omori pe nimeni " ... NO COMMENT !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma doare cand moare cate unul dintre noi, dar cel mai tare ma doare ca nu invatam din greselile lor, ale celor care s-au dus... Sau mai bine zis nu invatam din pataniile lor, ca poate nu au gresit cu nimic, ci doar s-au aflat la locul nepotrivit, in momentul nepotrivit.

Strada e o jungla pentru masini... Pentru motoare e un iad... Faceti-va frate cu dracul pana treceti puntea si nu uitati ca pe fiecare dintre noi ne asteapta cineva drag acasa...

Sa se odihneasca in pace...Si sa ii dea gaz pe un circuit in rai... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF :in mod clar nu ai condus tiruri din moment ce ai scris asta

tind sa dau dreptate celui care a scris mai sus ca autorul moral este motociclistul,dar trebuie sa plateasca soferul,pentru ca aia este o masina de 5t,sprintena cu consum redus,in cazul nostru (tiristilor) orice manevra in plus cum ar fii sa ocolesti 3 km pana la primul scuar doar ca sa nu treci dubla costa foarte mult timp si carburant,iar asta ar fii o scuza sa treci dubla CU CONDITIA SA NU OMORI PE NIMENI,userul A-L-E-X sunt sigur ca poate confirma ce am scris

ON : ar trebuie sa fie topic pentru incepatori pus cu cu sticky la sectiunea lor

RIP bikerului

 

tu gandesti ce scri?.... daca ai o asemenea logica, ti-as anula permisul

 

orice ai face, nu ai nici-o scuza

Editat de sadixkid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta scuza pentru incalcarea legislatiei ... banuiesc ca ai scuze asemanatoare pentru orice ilegalitate ...." atata timp cat nu omori pe nimeni " ... NO COMMENT !

da,ce ti-e asa neclar ??? belesc ochii CA SA NU OMOR/RANESC/LOVESC PE NIMENI si incalc regula

de ce o incalc ??? pentru ca nu am infrastructura,conditii sa conduc un TIR,sunt impins de la spate de sefi/persoane care asteapta marfa/ARR/ etc....

astfel de reguli le incalc zilnic,PENTRU CA ALTFEL NU AS MAI MUNCII

nu l-am luat pe sofer in brate,din contra,doar iti motivam de ce se incalca regulile,dar probabil tu nu ai de unde sa stii ce presupune meseria asta...dar dai din taste.Numai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,ce ti-e asa neclar ??? belesc ochii CA SA NU OMOR/RANESC/LOVESC PE NIMENI si incalc regula

de ce o incalc ??? pentru ca nu am infrastructura,conditii sa conduc un TIR,sunt impins de la spate de sefi/persoane care asteapta marfa/ARR/ etc....

astfel de reguli le incalc zilnic,PENTRU CA ALTFEL NU AS MAI MUNCII

nu l-am luat pe sofer in brate,din contra,doar iti motivam de ce se incalca regulile,dar probabil tu nu ai de unde sa stii ce presupune meseria asta...dar dai din taste.Numai bine :)

 

La intoarcerea pe linia continua se suspenda dreptul de a conduce nu ? atunci sper sa fiti sanctionati ca atare si sa vedem cum mai munciti atunci.

 

Cand o sa fii tu cel in fata caruia i se intoarce tirul, pe linie dubla, in fata cu siguranta nu mai gandesti ca un tirist.

Editat de zasto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...