Sari la conținut

Amenzi radare fixe in UE si Elvetia


tud0r
 Share

Postări Recomandate

As vrea sa stiu daca se trimit amenzi inregistrate de radarele fixe din UE (mai ales Franta si Olanda) si Elvetia .Pe google nu am gasit nimic concret , unii au primit dar nu au explicat daca aveau nr de RO altii nu si asa mai departe.Deci daca stie cineva sau a patit-o careva .. ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca primesti din Elvetia nu cred ca au ce-ti face pt ca e tara non-Ue, in schimb cu restul s-ar putea sa ai probleme, desi inca nu e pus la punct un sistem centralizat. Totusi daca ai carnet Ue, ai facut o contraventie mai grava si te opreste ti-l poate lua ca si cum ai fi cetatean acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca ma intereseaza si pe mine subiectul, iti pot spune ca prieteni de-ai mei, cu numar de RO, au primit acasa amenzi de radare fixe din Austria.

 

E posibil sa primesc si eu din Finlanda "felicitari", asa ca imi tataie si mie cwrul.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Elvetia, cand vei mai intra cu aceeasi masina, va trebui sa platesti amenda. La granita cand verifica nr. masinii le va aparea. In UE unii au primit, altii nu (de ex. noi am primit la 1 saptamana dupa ce am plecat din Milano, o amenda de parcare aiurea - nu in mijlocul strazii ci in locurile rezervate doar locatarilor) asa ca se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista si un timp de prescriere al amenzilor ? intreb asta pt ca am evitat autostrada cat de mult am putut si nu pot spune am in localitati am circulat cu 50 , mai degraba undeva la 80 dar am inteles ca aici sunt foarte mari ameyile si daca m-ar fi oprit cu viteza respectiva in oras puteau sa-mi confiste motocicleta si...au fost multe localitati :) deci daca cumuleaza posibilele amenzi cred ca nu mai vizitez elvetia in viitorul apropiat .. la noi stiu cum se prescriu dar aici ? si nu ar trebui inainte sa intrebe cine a condus ca asa il dau pe X care nu are treaba cu strainataturile ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in Elvetia acum o luna, culmea ca nu te mai verifica nimeni. Te duci la ghiseu, iti cumperi vigneta si adio. Nu tu politie, nu tu control. Cat despre amenzi venite acasa, eu am primit tot din Austria avand numere de zoll de Germania. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Elvetia nu se prescriu amenzile si momentan nu exista acord cu Romania. Partea proasta in caz ca ai amenzi este ca acum Elvetia este in spatiul Schengen iar un acord cu Romania este mai mult decat probabil in urmatorii ani. Cand va intra in vigoare, o sa ploua cu amenzi vechi de ani de zile. A fost deja cazul francezilor si al nemtilor, unii din ei au primit si mai mult de 10 amenzi neplatite in zilele imediat urmatoare incheierii acordului...

 

Bafta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre amenzi venite acasa, eu am primit tot din Austria avand numere de zoll de Germania. :)

 

Asta e clar... pt. ca intre A si D exista clar acord iar in D tocmai facusei actele de cumparare pe baza pasaportului.

Mesaj completat

In Elvetia nu se prescriu amenzile si momentan nu exista acord cu Romania.

La voi nu sunt radare decat pe autostrada?? Am mers de multe ori prin CH dar niciodata nu am vazut o camera sau altfel de radar pe drumuri "normale". Nu de alta, dar la 80km/h cat e viteza legala, e foarte usor s-o furi.

In Lichtenstein e plin de camere dar sunt clare, la vedere... apoi intri in CH si liber de voie. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De amenzile venite prin posta poti sa scapi usor daca tu esti proprietaru autovehiculului......atata timp cat nu te-a si oprit dupa comiterea faptei nu pot sa iti dovedeasca faptul ca tu ai condus masina nici in UE si nici la noi.

Am gasit un forum unde pt fiecare tara in parte erau descrise metodele sigure de evitare/combatere a unei amenzi venite prin posta....o sa caut si o sa postez link.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum doi ani am blanarit masina grav prin Austria, Elvetia si Germania.

 

Intr-o singura zi, am plecat dimineata din Austria, mers 200 km pana la Zurich, pierdut vremea putin pe-acolo pana dupa-masa, apoi plecat din Elvetia in Germania, intrat in Austria si ajuns seara la cina la cazare de unde plecasem dimineata. Ca sa fac toate astea a trebuit s-o cam birjaresc, masina nu era cine stie ce (Ibiza de 90 de cai), dar pe autostrazi (indiferent daca CH, DE sau A) sub 150-160 n-am lasat-o.

 

Cu siguranta am luat camere in Austria pentru ca seara vedeam blitz-uri in spate cand treceam pe sub anumite pasarele. Cred ca am facut album la cate blitzuri am vazut. Nici pana in ziua de azi n-a venit nimic. Cred ca depinde cum ti-e norocul, ca stiu si eu pe cineva caruia i-a venit amenda de camera din Austria la putin timp dupa vacanta, cam 1-2 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum doi ani am blanarit masina grav prin Austria, Elvetia si Germania.

 

Cu siguranta am luat camere in Austria pentru ca seara vedeam blitz-uri in spate cand treceam pe sub anumite pasarele.

 

Ai avut noroc, pana si nemtii mai stau cu radare in zonele de restrictii... iar in Austria se sta des cu radar-pistol, inclusiv pe autostrada. Si sunt zone destule (in apropiere de Linz si mult in zona Innsbruck) unde e restrictie de 100 insotita de insemnul "IG-L", pt mediu, unde amenda e de 5 ori mai mare decat normal.

 

In Austria stiu/vad 99% din radarele fixe pt. ca mi le arata navigatia de pe telefon, online; radarele fixe sunt de obicei jos, pe pasarela stiu doar un singur radar, dupa Linz sensul spre Viena. Restul, sunt camere de supraveghere a traficului. Un alt rol important al lor este sa-i prinda pe cei care nu tin distanta minima fata de cei din fata si pt. asta e amenda mare.

In afara de cutiile fixe si radar tip pistol, mai sunt cutiile mobile pe care le pun aleator si mereu e si o masina langa, ascunsa. Daca ai numar strain, te pot da prin statie sa te opreasca mai incolo, am patit-o cu cei cu care ma intorceam de la BMW Mountain Days in 2008.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic: Cam nasol sa dai blana in tari cu apa calda, asa-i baieti?

 

On topic: Amenzile din Elvetia nu iti vin acasa. Dupa aderarea Romaniei la spatiul Schengen este posibil sa le primim si noi. Din cate stiu legislatia lor permite amenzi in functie de averea proprietarului si nu prea e compatibila cu punctele noastre.

 

L.E: Uite pe aici vorbesc baietii de amenzi in Elvetia.

post-19361-1280845828_thumb.jpg

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L.E: Uite pe aici vorbesc baietii de amenzi in Elvetia.

 

This sucks!!! Asta e intrarea in Elvetia pe la Martina, dinspre Landeck (A) catre St. Moritz, drum pe care il fac de cateva ori pe an si habar nu aveam; cum am spus si intr-un post anterior, niciodata nu am vazut radar in Elvetia in alta parte decat pe autostrada (camera) si, in ciuda faptului ca stiu ca au amenzi f. mari, mergeam cam fara grija pe acolo.

Din cate inteleg, avand in vedere ca l-au oprit pe tipul cu Mondeo, nu e radar fix ci pe masina probabil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

This sucks!!! Asta e intrarea in Elvetia pe la Martina, dinspre Landeck (A) catre St. Moritz, drum pe care il fac de cateva ori pe an si habar nu aveam; cum am spus si intr-un post anterior, niciodata nu am vazut radar in Elvetia in alta parte decat pe autostrada (camera) si, in ciuda faptului ca stiu ca au amenzi f. mari, mergeam cam fara grija pe acolo.

Din cate inteleg, avand in vedere ca l-au oprit pe tipul cu Mondeo, nu e radar fix ci pe masina probabil...

Sunt pe DNùri cate vrei ... de ex intre Geneve si Montreux (100km) amnuarat e vreo 6 .. am remarcat ca te iau din spate si sunt puse de obcei in sate la semafoare si is cu 2 obiective ...unul pt viteza si unul pt culoarea rosie a semaforului .... luaiar naiba ca asa m-au durut TOATE sa fac 100 km in 2 ore cu restrctiile lor ca am zis ca data viitoare ocolesc evetia ;)))) sau acopar numaru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pe DN?ri cate vrei ... de ex intre Geneve si Montreux (100km) amnuarat e vreo 6 .. am remarcat ca te iau din spate si sunt puse de obcei in sate la semafoare si is cu 2 obiective ...unul pt viteza si unul pt culoarea rosie a semaforului .... luaiar naiba ca asa m-au durut TOATE sa fac 100 km in 2 ore cu restrctiile lor ca am zis ca data viitoare ocolesc evetia :P))) sau acopar numaru

Vezi de ce in Romania se moare zilnic? ;)

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi de ce in Romania se moare zilnic? :crack:

in romania se moare din multe motive ... noi motoristii nu stim sa tinem cont de automobilisti , automobilisti nu tin cont de noi viteza si multe altele dar nu ma intereasza sa fac un sondaj de opinie "din ce cauza" vreau doar sa stiu daca sunt patiti printe noi.Si nu mi-e frica de o viteza anume de mare .. este vorbA de 80...90 in multitdinea de sate cre leaga elvtia de fanta si sunt numai curbe deci o placere

p.s: mai adaug o tara ..Grecia ca e pliiiiina si ea de camere fixe , difrenta e ca aci merg toti tare

Mesaj completat

un link util pt cei care nu aveti GPS si va interesaza amplasamentul camerelor fixe din UE si nu numai:

http://www.scdb.info/en/software-karte/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi de ce in Romania se moare zilnic?

 

 

Lasa mai cliseele astea de 2 lei, parca in Elvetia, UK sau America nu se moare in trafic..... :) si fac pariu ca majoritatea chiar daca mergeau peste speed-limit, din cauza la altceva au facut accidentul, viteza mare doar l-a agravat. Tocmai d-aia, asta nu inseamna ca poti sa mergi cu 250 in zona de 50(desi eu am facut-o si p-asta, dar noaptea la 3 si ceva, si numai o data). Cine a zis ca, daca undeva unde e loc mergi cu 80-90 in loc de 50-60 asta inseamna ca ai mers tare??!!!! :crack: In unele zone si situatii chiar 30 e mult, iar in altele nici la 150 nu-i nici un bai! Eu de ex daca as merge ca mortu cu 50 cu masina ma fura peisaju de risc sa intru in ala din fata daca franeaza sau sa uit ca e o intersectie in apropiere, chiar mi-i frica sa merg asa de incet! La un 70-80 deja sunt de 10 ori mai atent, in consecinta nu am facut niciodata accident la viteza d-asta.De 2 ori cand am avut accident a fost din cauza ca, efectiv mergeam prea incet, in limita(40-50kmph).

Pfff ca iar m-am inflacarat, si degeaba ca totdeauna o sa fie unii care nu inteleg ca, chiar daca un om e periculos la volan si la 30kmph, altul poate ca nu are nici un bai in aceeasi situatie chiar la 70 :lol:

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un 70-80 deja sunt de 10 ori mai atent, in consecinta nu am facut niciodata accident la viteza d-asta.De 2 ori cand am avut accident a fost din cauza ca, efectiv mergeam prea incet, in limita(40-50kmph).

 

Subscriu, cele mai multe accidente le-am facut la viteza mica, inclusiv unele penale rau, cu fata, la 10 km/h, cand ala din fata opreste usor, eu stiu ca am viteza mica si ma uit in alta parte si m-am oprit in bara lui.

 

Totusi am facut si accident la viteza mare, cam 90 km/h, la statuie la Aviatorilor, nu mergeau semafoarele si a venit una de pe Ion Mincu care nu mi-a cedat trecerea. Dauna totala ambele masini, fara victime.

 

Morala - la viteza mare esti de 10 ori mai in priza, dar poti sa fii maxim in priza, poti sa ai Porsche, poti sa ai cauciucuri si placute schimbate de 500 km si uscat pe jos, de prostia altora n-ai cum sa te feresti.

Editat de Gova
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma refeream la faza cu acoperitul numarului, ca asa incepe totu'. As vrea mai tare, dar sunt radare, hai ca le pacalesc si-mi acopar numaru' si ma doare la basca dupa aia, pot sa merg si super tare. Azi tu, maine tovarasu' tau, dupa aia fratele lui si uite asa am ajuns sa vorbim despre cum se merge in Romania. Inteleserati acum? Putem reveni la subiectul topicului.

Spre exemplu in Franta, inainte de un radar fix de pe marginea drumului, esti atentionat inainte INTOTDEAUNA ca urmeaza o zona monitorizata prin astfel de aparate. Nu stiu daca e valabil si pt. autostrazi dar ma pot interesa. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este valabil si pt autostrazi . Cu sau fara numar daca esti vitzoman oricum gasesti modalitati de a merge tare . Eu nu vreau sa iau 200 de euro amnda pt ca a fost limtare de 50 in sat care avea o lungime de 100m sie aveam 80 . La asta ma refer .La cei care stau la "cersit" cum sta politia rutiera pe la noi si nicidecum sa previna ceva.... a , sau sa previna posbiatea de a econmisi un ban pt o plimbare in plus sau orice altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si englezii si elvetieni or respect la ei in tzara restrictiile dar cand dau de o tzara ca si grecia unde ai si unde si poti sa-i dai si ei zboara pe sosele ... deci , tot buzunaru doare se pare si nu nationalitatea , asta pt cei care is cu "romanu"in gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeam de ala pe care l-au prins in Elvetia cu 290 :baldy: . Amenda 700.000 EUR si masina confiscata. Groasa rau.

 

Anul trecut am auzit aici la radio ceva de genul ca in CH i-au prins pe niste rusnaci care se alergau la greu (vreo 4) cu Ferrari, Lambo & co pe autosrada cu viteze "ametitoare" (oricum la ei e max. 120 parca) si s-a lasat cu cele 4 bucati confiscate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am auzit aici la radio ceva de genul ca in CH i-au prins pe niste rusnaci care se alergau la greu (vreo 4) cu Ferrari, Lambo & co pe autosrada cu viteze "ametitoare" (oricum la ei e max. 120 parca) si s-a lasat cu cele 4 bucati confiscate.

eu n-am primit nici o amenda din ue sau afara ei si am mers peste limita , unde s-a putut ,

asa ca merg pe premisa , cum iti e norocul

mint , in bg am cotizat la nemancatii aia ( eram cu masina ), de stau la panda

cu motorul , niciodata , si nici amenzi venite ulterior

bafta multa si inca ceva : de ce ti-e frica nu scapi , frate

mergi unde ai de mers , linistit si asta e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...