Sari la conținut

Amenzi radare fixe in UE si Elvetia


tud0r
 Share

Postări Recomandate

In Elvetia un tip a fost prins de radar conducand un Mercedes SLS cu viteza de ... 290 km/h, intr-o zona unde viteza maxima era 120 km/h. Amenda? Numai 780.000 euro. De ce? Pentru ca in Elvetia amenzile sunt proportionale cu reditul anual. Propun un proiect de lege similar pentru Romania, atunci sa vezi pe cine ii doare on cot de o amenda pentru exces de viteza.

http://it.cars.yahoo.com/11082010/297/ecce...ila-euro-0.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi se poarta nedeclararea veniturilor, daca prinde un alde Gutza, o sa ii dea amenda cat castiga in 10 minute la o nunta :baldy:

 

 

In Elvetia un tip a fost prins de radar conducand un Mercedes SLS cu viteza de ... 290 km/h, intr-o zona unde viteza maxima era 120 km/h. Amenda? Numai 780.000 euro. De ce? Pentru ca in Elvetia amenzile sunt proportionale cu reditul anual. Propun un proiect de lege similar pentru Romania, atunci sa vezi pe cine ii doare on cot de o amenda pentru exces de viteza.

http://it.cars.yahoo.com/11082010/297/ecce...ila-euro-0.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
In Elvetia un tip a fost prins de radar conducand un Mercedes SLS cu viteza de ... 290 km/h, intr-o zona unde viteza maxima era 120 km/h. Amenda? Numai 780.000 euro. De ce? Pentru ca in Elvetia amenzile sunt proportionale cu reditul anual. Propun un proiect de lege similar pentru Romania, atunci sa vezi pe cine ii doare on cot de o amenda pentru exces de viteza.

http://it.cars.yahoo.com/11082010/297/ecce...ila-euro-0.html

 

 

cand o sa fie strazi sa scoti o viteza medie apropriata de viteza maxima legala (ATENTIE MEDIE), atunci o sa fiu de acord cu amenzile pwulii. altfel sa ne lase in pace. eu oricum nu am oprit decat de 2 ori in viata mea de trotinetist (de 9 ani legal), odata nu aveam cu ce sa fug iar a doua nu aveam chef, era amenda de 60 de lei. a doua oara a fost nasoala ca bausem cu o noapte inainte si-mi iesise 0.23. asa ca prefer sa nu mai opresc. au incercat anul trecut pe autostrada cu mine si cu un prieten sa ne opreasca. LOL! 2 masini oprite de-a curmezisul. aproape oprit, trecut printre troace si dat goarna pana in fetesti. cam o ora pauza si gata! plecat linistiti in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tati, pentru specimene ca tine imi pare rau ca nu e infractiune nerespectarea semnului de oprire al agentului.

 

A prins-o pe o prietena, eu in masina din spate fiind, cu alcoolemie 0.19 si era pilita bine, plecam din club, asa ca nu-mi spune tu mie ca ai avut 0.23 pentru un chef dat cu o seara in urma. Inseamna ca de la petrecere ai plecat cu alcoolemie vreo 8-10 de ai ajuns la 0.23 dupa o zi. Mai bine zi-o p-aia ca te-ai trotilat si ai plecat cu mobra. Si-asa vad ca ai impresia ca esti un semi-zeu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
This sucks!!! Asta e intrarea in Elvetia pe la Martina, dinspre Landeck (A) catre St. Moritz, drum pe care il fac de cateva ori pe an si habar nu aveam; cum am spus si intr-un post anterior, niciodata nu am vazut radar in Elvetia in alta parte decat pe autostrada (camera) si, in ciuda faptului ca stiu ca au amenzi f. mari, mergeam cam fara grija pe acolo.

Din cate inteleg, avand in vedere ca l-au oprit pe tipul cu Mondeo, nu e radar fix ci pe masina probabil...

 

In Elvetia in partea franceza sunt dese si in oras plus camere cam in toate intersectiile importante pt trecerea p rosu. In Geneva e plin. Radarele fixe sunt in cutii mari gri sau decorate simpatic, au cam 1m inaltime nu ai cum sa nu le vezi. Mai gasim pe autostrada la intrarea in anumite tunele unde limita e de 100In partea germana sunt mai rare pe autostrada, de ex berna zurich basel st gallen. In afara localitatii p drumuri nationale sunt rare si nu am vazut pana acum la panda cu pistoale laser ca in franta. Am prieteni care i au dat tare prin elvetia si au fost pozati, nu au primit nimik in ro pana acum. Deocamdata daca nu te opreste nu cred ca trimit in ro neavand accord, dar dupa cum spunea connex, daca intra ro in schengen s ar putea sa ploua cu plicuri cum s a intamplat si la vecinii elvetiei. Parerea mea e sa mergeti cu max 10 km peste limita ca nu se stie si nu se merita sa ti faci pb pt o tara pe care o traversezi in 400 km :laugh: . Eu intr un an am 10 depasiri facute cu masina max....asta explica si nr mic de morti in accidente rutiere, sunt cam 400 maxim la 9 milioane de locuitori +- fata de 2700 la noi. Aici sinuciderile fac mai multe victime....deh plictisiti de prea bine si liniste ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 12 years later...
On 7/31/2010 at 8:28 PM, RaceTuning said:

Daca primesti din Elvetia nu cred ca au ce-ti face pt ca e tara non-Ue, in schimb cu restul s-ar putea sa ai probleme, desi inca nu e pus la punct un sistem centralizat. Totusi daca ai carnet Ue, ai facut o contraventie mai grava si te opreste ti-l poate lua ca si cum ai fi cetatean acolo!

 

On 7/31/2010 at 8:28 PM, RaceTuning said:

Daca primesti din Elvetia nu cred ca au ce-ti face pt ca e tara non-Ue, in schimb cu restul s-ar putea sa ai probleme, desi inca nu e pus la punct un sistem centralizat. Totusi daca ai carnet Ue, ai facut o contraventie mai grava si te opreste ti-l poate lua ca si cum ai fi cetatean acolo!

Locuiesc în Germania și am primit astăzi o amenda prin posta pentru ca am trecut pe rosu. Ce se întâmplă dacă nu o plătesc? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 17.10.2022 la 22:22, EliasEly a spus:

 

Locuiesc în Germania și am primit astăzi o amenda prin posta pentru ca am trecut pe rosu. Ce se întâmplă dacă nu o plătesc? 

Nu se salta perm8sul pt rosu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.10.2022 la 21:22, EliasEly a spus:

Locuiesc în Germania și am primit astăzi o amenda prin posta pentru ca am trecut pe rosu. Ce se întâmplă dacă nu o plătesc? 

 

Presupun ca ti-o baga la impozit. Eu cand am primit singura amenda aici (aveam 74km/h in zona cu limitare la 60 pe autostrada) am platit-o. Nici nu era mult... sub 20 euro parca.

Sau locuiesti in Germania si ai luat amenda in Elvetia? Ca nu prea se intelege de ce ai dat citatele alea cu intamplarile altora in Elvetia...
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...