Sari la conținut

Pestera muierilor-Transalpina-Voineasa


Postări Recomandate

Ahoi! Formidabil traseu, ma gandesc sa-l fac eu si niste prieteni dar avem motoare gen crusier/chopper, s-ar putea face cu genul asta de motoare? Care e starea drumului? Eu vreau sa vin de la Sibiu pe valea oltului sa intru la Brezoi dupa aia la Voineasa dupa aia ma gandesc ca este vreo intersectie de drumuri in care un drum duce la Petrosani, altul spre Novaci???(acolo ma gandesc ca iasa transalpina). E pacat ca o sa aiba acces omul care are putina cultura in a pastra mediul inconjurator curat ;) .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi! Formidabil traseu, ma gandesc sa-l fac eu si niste prieteni dar avem motoare gen crusier/chopper, s-ar putea face cu genul asta de motoare? Care e starea drumului? Eu vreau sa vin de la Sibiu pe valea oltului sa intru la Brezoi dupa aia la Voineasa dupa aia ma gandesc ca este vreo intersectie de drumuri in care un drum duce la Petrosani, altul spre Novaci???(acolo ma gandesc ca iasa transalpina). E pacat ca o sa aiba acces omul care are putina cultura in a pastra mediul inconjurator curat ;) .

Salut

Transalpina merge facuta si cu choppere, e destul de ok drumul (poti vedea la mine pe blogul din semnatura, ca s-a facut de 5 bucati). Drumul e in felul urmator: de la Brezoi pana la Voineasa e chiar foarte acceptabil, de la Voineasa pana la Obarsia Lotrului sunt cateva zone cu asfalt mai gaurit, dar merge de facut slalom printre gropi, de la Obarsie, sa nu te gandesti sa mergi catre Petrosani, drumul e jalnic (uite aici descriere si foto Drum Petrosani - Obarsia Lotrului) drumul catre Novaci trece pe Transalpina, unde , pana la Pasul Udrele ai drum pietruit si tasat, pregatit pentru asfaltare, cu cateva zone de drum innamolit, mai ales prin padure, dar dupa pas, la coborarea catre Ranca si Novaci e foarte fain, proaspat asfaltat, doar cu cateva portiuni de 2-3 m de asfalt taiat, pentru santuri de scurgere, unde trebuie sa incetinesti.

Asfalt uscat si calatorie placuta !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Transalpina merge facuta si cu choppere, e destul de ok drumul (poti vedea la mine pe blogul din semnatura, ca s-a facut de 5 bucati). Drumul e in felul urmator: de la Brezoi pana la Voineasa e chiar foarte acceptabil, de la Voineasa pana la Obarsia Lotrului sunt cateva zone cu asfalt mai gaurit, dar merge de facut slalom printre gropi, de la Obarsie, sa nu te gandesti sa mergi catre Petrosani, drumul e jalnic (uite aici descriere si foto Drum Petrosani - Obarsia Lotrului) drumul catre Novaci trece pe Transalpina, unde , pana la Pasul Udrele ai drum pietruit si tasat, pregatit pentru asfaltare, cu cateva zone de drum innamolit, mai ales prin padure, dar dupa pas, la coborarea catre Ranca si Novaci e foarte fain, proaspat asfaltat, doar cu cateva portiuni de 2-3 m de asfalt taiat, pentru santuri de scurgere, unde trebuie sa incetinesti.

Asfalt uscat si calatorie placuta !!!

Multumesc de informatie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pestera muierii e in localitatea baia de fier din gorj, care se afla intre horezu si novaci. se poate face transalpina si cu choppere, dar sa nu ploua, sunt niste zone mâloase, se excaveaza intre obarsia lotrului si ranca, curge apa multa de pe versanti si sunt santuri mari. in plus, zona asfaltata nu e marcata, nu exista parapeti si mai sunt si niste gropi sapate dupa asfaltare, si-au dat seama ca se surpa drumul si au zis sa-l mai consolideze. mare atentie, chiar si pe bucatile asfaltate, nu va dati la mobre, sus e ceata mai mereu si nu vezi la cinci metri in fata, sunt multe turme de oi, vaci si balegile aferente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe unde vine Pestera Muierii, in ce judet?
Ahoi! E in jud. Gorj la vreo 40-60 km de Tg. Jiu in directia Rm. Valcea. E o intersectie la un moment dat cu un indicator tare putin vizibil (cel putin asa era anul trecut) si de acolo mai sunt vreo 15km si pana la pestera nu e nici un indicator, la un moment ajungi intr-o comuna si acolo eu personal am intrebat oamenii in ce directie trebuie sa merg spre pestera. Apropo eu am umblat prin mai multe pesteri si nu am fost impresionat de ele dar pestera Muerii m-a lasat masca, sa nu faceti prostia pe care am facut-o eu, n-am platit taxa pentru poze si dupa ce am vizitat pestera am regretat ca n-am platit.

Mesaj completat

pe unde vine Pestera Muierii, in ce judet?
Ahoi! E in jud. Gorj la vreo 40-60 km de Tg. Jiu in directia Rm. Valcea. E o intersectie la un moment dat cu un indicator tare putin vizibil (cel putin asa era anul trecut) si de acolo mai sunt vreo 15km si pana la pestera nu e nici un indicator, la un moment ajungi intr-o comuna si acolo eu personal am intrebat oamenii in ce directie trebuie sa merg spre pestera. Apropo eu am umblat prin mai multe pesteri si nu am fost impresionat de ele dar pestera Muerii m-a lasat masca, sa nu faceti prostia pe care am facut-o eu, n-am platit taxa pentru poze si dupa ce am vizitat pestera am regretat.

 

Mesaj completat

pestera muierii e in localitatea baia de fier din gorj, care se afla intre horezu si novaci. se poate face transalpina si cu choppere, dar sa nu ploua, sunt niste zone mâloase, se excaveaza intre obarsia lotrului si ranca, curge apa multa de pe versanti si sunt santuri mari. in plus, zona asfaltata nu e marcata, nu exista parapeti si mai sunt si niste gropi sapate dupa asfaltare, si-au dat seama ca se surpa drumul si au zis sa-l mai consolideze. mare atentie, chiar si pe bucatile asfaltate, nu va dati la mobre, sus e ceata mai mereu si nu vezi la cinci metri in fata, sunt multe turme de oi, vaci si balegile aferente.
Spre nefericirea mea nu am cum anul acesta sa fac traseul acesta, sper ca anul viitor am sa-l fac. Dar nu ma astept la realizari spectaculoase din partea autoritatilor. Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transalpina incepe la Novaci si se taremina la Sebes.

novaci -obarsia Lotrului-undeva la 40%asfalt proaspat, restul ori forestier oric forestier tasat cu vibrocampactorul pentru asfaltare-practic asta este partea cea mai solicitanta dar si cea mai spectaculoasa portiune de drum

obarsia lotrului- lacul oasa 80%asfalt restul pamant tasat -pe aici a mers impreuna cu noi un tip cu un k 1100-deci e oki ptr orice motor

oasa-sebes-90%-asfalt nou nout si virajat.atentie alimentati inainte de Novaci-urmatorul peco este la sugag-la vreo 40 de km de obarsie

Drumul de la Obrasia Lotrului la Voineasa este mai prost decat Transalpina propriuzisa-adic este un asfalt gaurit si pe alocuri peticit

Drumul pana la Pestera muierii are asfalt nou nout-taxa de intrare este 60 de lei de pers si taxa de foto 10 lei.

Editat de bykerkess
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva poze ca albesc cu uploadul pe forumul asta

post-8528-1280909363_thumb.jpgpost-8528-1280909277_thumb.jpgpost-8528-1280909116_thumb.jpgpost-8528-1280909019_thumb.jpgpost-8528-1280908927_thumb.jpgpost-8528-1280908803_thumb.jpg

post-8528-1280907482_thumb.jpgpost-8528-1280907516_thumb.jpgpost-8528-1280907642_thumb.jpgpost-8528-1280907774_thumb.jpgpost-8528-1280907910_thumb.jpgpost-8528-1280907952_thumb.jpgpost-8528-1280908086_thumb.jpgpost-8528-1280908400_thumb.jpgpost-8528-1280908694_thumb.jpg

Mesaj completat

Probabil ai vrut sa spui intrarea 6 lei (sase, nu saizeci), nu?

Dap asa e ;)

post-8528-1280909160_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...